Da ne bi ostalo le pri obljubah
AKTUALNO
Medtem ko mlajše generacije naši družbi vlivajo svežino, inovativnost in energijo, nam starejši in upokojenci nesebično predajajo svojo modrost, čustveno toplino in življenjsko energijo. A se po upokojitvi mnogi med njimi ujamejo v primež revščine, socialne izključenosti, osamljenosti in zdravstvenih težav. Takšno stanje je v odgovorni, zreli in empatični družbi nesprejemljivo.
To so besede predsednice državnega zbora mag. Urške Klakočar Zupančič, pobudnice posveta Za boljšo prihodnost starejših in upokojencev, na katerem so predstavniki nevladnih organizacij opozorili na odprta vprašanja, ki jih moramo razrešiti v družbi, da bi prebivalcem zagotovili dostojno, mirno in varno starost. Delež starejših od 65 let se je od osamosvojitve do danes podvojil in znaša 21,4 odstotka, do leta 2050 pa bo starejši od 65 let že vsak tretji prebivalec.
-
Tik pred zaključkom redakcije poletne Vzajemnosti smo izvedeli, da je vlada potrdila novi zakon o dolgotrajni oskrbi, čeprav ga ekonomsko-socialni svet ni odobril.
Po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca zakon predstavlja nov steber socialne države, »s katerim bo družba solidarno poskrbela za vsakogar, ki ne zmore sam«. Poleg tega, da širi nabor storitev in njihovo dostopnost, tudi spodbuja čim daljše bivanje starejših v domačem okolju.
V primerjavi s prejšnjimi predlogi je v tem zakonu urejeno financiranje storitev. Iz proračuna za dolgotrajno oskrbo bo namenjenih 190 milijonov evrov na leto, uvedena pa bo nova prispevna stopnja v višini enega odstotka za delavce, delodajalce in upokojence, medtem ko bodo kmetje in samostojni podjetniki prispevali po dva odstotka.
-
Drage bralke in bralci, mar ni škoda, da bi spomini na pretekle čase utonili v pozabo? Delite jih z nami in drugimi bralci, pobrskajte po starih albumih ali predalih, v katerih hranite stare fotografije, in nam jih pošljite na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana. V zahvalo vam bomo poslali darilce.
Ko se prijatelji spet srečajo …
Reportaža s srečanja Vzajemnosti
Spomini z jesenskega srečanja bralcev in prijateljev Vzajemnosti so še zelo živi, pa smo jih že dopolnili z novimi. Tokrat z Brača, tretjega po velikosti med hrvaškimi otoki, kjer smo preživeli štiri čudovite zadnje majske dni.
Na 17. srečanju bralcev in prijateljev Vzajemnosti se je zbralo kar za šest avtobusov izletnikov. Razveselili smo se znanih obrazov in toplo pozdravili tiste, ki so bili z nami prvič. Družili smo se, se naužili sonca, preživeli nekaj nalivov, najpogumnejši so tudi zaplavali v morju, ki se je šele začelo ogrevati. Pa tudi veliko zanimivega smo videli in novega izvedeli.
-
Nagradno vprašanje: Katera olja vsebuje oljni serum?
Ulla oljni serum 1 % CBD sensitive kožo vlaži in obnavlja, hkrati pa jo ščiti pred zunanjimi vplivi. Njegova formulacija vsebuje olja jojobe, grozdnih pešk, argana, črne kumine in konoplje.
Odgovor na nagradno vprašanje nam skupaj s svojimi podatki do 8. avgusta pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra julij-avgust«.
Šest izžrebancev bo prejelo enega od predstavljenih izdelkov podjetja ULLA.
-
Visoka nadomestila na hrvaških bankomatih
Na srečanju bralcev Vzajemnosti na Braču so nekateri udeleženci ugotovili, da morajo pri dvigu denarja na bankomatu plačati zelo visoka nadomestila. Tudi več kot pet evrov bi morali še dodatno plačati, in to ne glede na višino dvignjenega zneska, kar je sprožilo nemalo ogorčenja.
Odkar tudi na Hrvaškem uporabljajo evro, na bankomatih ne zaračunavajo provizije za valutno menjavo, provizijo pa zahteva banka, ki je lastnica bankomata. Najvišjo provizijo imata banki, ki imata najbolj razvejano mrežo bankomatov na Hrvaškem: Zagrebačka banka tujim uporabnikom bankomatov zaračunava nadomestilo v višini 5,31 evra za posamezni dvig, Hrvatska poštanska banka pa pet evrov. Čez štiri evre provizije boste plačali tudi pri dvigu denarja na bankomatih Privredne banke Zagreb in banke OTP, medtem ko v Erste Bank za dvig gotovine na njihovih bankomatih s karticami drugih bank ne zaračunavajo nadomestila. Bankomatom ATM, ki jih upravlja skupina Euronet, se je bolje izogniti, to velja tudi za dvige denarja v Sloveniji, saj imajo še višje provizije.
-
Koliko krajinskih parkov imamo v Sloveniji?
a) 3 b) 15 c) 34
Odgovor pošljite do 10. avgusta na dopisnici na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz junijske številke: Poznamo več vrst lutk – ročne (naprstne), senčne, marionete (na nitkah), ne pozabimo še na krojaške ali voščene lutke, lutke igrače …
Povračilo stroškov zdravstvenih storitev v tujini
V tujini se lahko z veljavno evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja izognemo neposrednemu plačilu stroškov za opravljene nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve. Vendar to ne velja za turistične ambulante.
Evropsko kartico je mogoče brezplačno naročiti na spletni strani https://www.zzzs.si/ ali pa z SMS-sporočilom, poslanim na telefonsko številko 031 771 009, v katero vpišete kratico EUKZZ in številko svojega zdravstvenega zavarovanja (najdete jo na sprednji strani zdravstvene kartice). Ob naročilu boste po elektronski pošti prejeli tudi elektronski certifikat, ki velja največ 90 dni kot začasno nadomestno potrdilo za evropsko kartico.
-
Komu v spomin je postavljen ta 25 metrov visok pomnik?
Odgovor pošljite do 15. junija na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Med prispelimi odgovori bomo izžrebali nekoga, ki bo prejel majico Vzajemnosti.
Odgovor iz majske številke: Ob kipu pesnika Ivana Minattija (delo akademske kiparke Katje Majer) lahko posedimo v Slovenskih Konjicah.
Nagrado prejme: Slavi Rakib, Zagorje.