-
Katere vrste lutk poznate? Naštejete jih čim več.
Odgovor pošljite do 15. junija na dopisnici na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz majske številke: Železniška postaja Postojna leži na 582 metrih nadmorske višine, medtem ko je koprska le na treh metrih nadmorske višine.
Nagrado prejme: Olga Pušnik, Apače.
Rehabilitacija po nevroloških boleznih in poškodbah
Zdravje
Podatki kažejo, da samo tretjina ljudi, ki je preživela možgansko kap, lahko živi povsem samostojno. Drugi imajo bolj ali manj hude in dolgotrajne posledice, bolečine, težave pri gibanju, nehotene gibe ter ohromelost udov ali strani telesa, kar seveda močno vpliva na kakovost življenja.
Poškodbe možganov povzročijo nevrofiziološke spremembe, ki so značilne za spastično ohromelost. To so izguba moči, ko bolnik ne more premikati roke ali noge, zvečan tonus, ki povzroči zakrčenje uda v nenaravnem položaju, ojačani refleksi, zaradi katerih prihaja do nehotenih gibov ob dotiku, ter izguba mišične mase in s tem oslabitev mišice (atrofija). Če povemo zelo preprosto, te spremembe nastanejo zaradi prekinitve povezave med tremi živčnimi celicami oziroma motoričnimi nevroni, ki v možganih nadzorujejo gibanje. Prekinjeno »potovanje« električnega signala med nevroni, kar nam sicer omogoča motorične predstave, bolnik občuti kot nezmožnost ali okrnjeno zmožnost izvajanja hotenih gibov. Stanje se pogosto kaže kot nepopravljivo, saj nobena rehabilitacija ni učinkovita.
-
Zdravje
Vsak človek vsaj enkrat v življenju doživi hudo duševno stisko, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Čeprav negativni občutki in duševne težave močno poslabšajo kakovost življenja in vplivajo na naše delovanje v družbi, večina o tem ne govori, prav tako ne poišče strokovne pomoči.
Žalost, strah, negotovost, jeza in sram so naše naravne (občasne) sopotnice, a če trajajo dolgo časa, se sčasoma lahko razvijejo v resne duševne motnje. Premalo se zavedamo, da poslabšano duševno zdravje vpliva tudi na nastanek ali potek nekaterih kroničnih bolezni. Vendar pa o tesnobi, temnih mislih in depresiji veliko teže govorimo kot o drugih zdravstvenih težavah, med drugim tudi zaradi strahu pred negativnimi komentarji v svoji okolici.
-
Brezplačne vozovnice za starejše
Bralec Jože iz Kamnika je povedal, da je zadovoljen in pogost uporabnik brezplačne vozovnice za javni potniški promet. Veljavnost kartice poteče junija, in ker je bila lani veljavnost avtomatično podaljšana, ga zanima, kako bo letos.
Kot so nam sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE), pod katerega po novem spada javni promet, bo tudi letos veljavnost brezplačnih vozovnic v javnem medkrajevnem potniškem prometu za upokojence, vojne veterane, imetnike evropske kartice za invalide in vse starejše od 65 let avtomatično podaljšana. Do zdaj je bilo izdanih 215 tisoč teh vozovnic.
-
Skuter si lahko tudi izposodite
Ostanite mobilni in samostojno opravljajte svoje dnevne aktivnosti tudi v starosti, po poškodbi ali invalidnosti z uporabo električnega skuterja. Tega si lahko samoplačniško kupite, izposodite ali dobite na naročilnico za medicinski pripomoček ZZZS (predpiše ga lahko le zdravnik specialist). V specializiranih prodajalnah SOČA OPREMA v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti in Kočevju lahko električne skuterje tudi preizkusite ali pa pokličite na 080 19 01 za katalog oziroma se dogovorite za testno vožnjo.
-
Festival idrijske čipke
Letošnji 41. festival idrijske čipke bo od 16. do 18. junija potekal pod sloganom ®EVOLucija. V ospredje bodo namreč postavili (r)evolucijo idrijske čipke oziroma njen razvoj s poudarkom na ženskah, ki so čipko ponesle v svet in skrbijo za to, da je še vedno pomemben del identitete Idrije, bisera Unescove dediščine. Poleg 20. obletnice delovanja Društva klekljaric idrijske čipke bodo na festivalu izpostavili sodelovanje Čipkarske šole Idrija z Inštitutom za svilogojstvo in svilarstvo Rebeka Lucijana Berčič. V Idrijo bodo celo pripeljali sviloprejke in prikazali celoten proces razvoja od kokona do svile in od ideje do čipke. Poleg klekljanih umetnij bodo obiskovalci lahko uživali še v glasbenih nastopih in kulinaričnih dobrotah.
-
Slavenka Drakulić: Nevidna ženska in druge zgodbe
Hrvaška novinarka in pisateljica pretresljivo iskreno razmišlja o tem, kako žensko telo z leti postaja vse bolj prosojno, dokler ne postane nevidno. In opozarja: ko te drugi ljudje nehajo opažati, tudi same sebe ne vidiš več. V nasprotju z (marketinško) ideologijo večne mladosti se loteva težkih tem iz vsakdanjega življenja: o medosebnih odnosih, pešanju spomina, bolezni, nemoči in osamljenosti, izgubi dostojanstva, sramu in izgubljanju identitete. (Beletrina, 24 evrov)
-
V katerem kraju lahko sedemo ob avtorja teh verzov?
Odkar vem zanjo,
imajo dnevi modre oči
in vode barvo njenega krila.Odkar vem zanjo,
veter šumi njen glas
in rože njene besede govore.Odgovor pošljite do 18. maja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Med prispelimi odgovori bomo izžrebali nekoga, ki bo prejel majico Vzajemnosti.
-
Katera je naša najvišje ležeča železniška postaja in katera najnižje ležeča železniška postaja?
Odgovor pošljite do 18. maja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz aprilske številke: Slovenska smučarska skakalka Ema Klinec je marca letos v norveškem Vikersundu poletela do 226 metrov.