Ali res potrebujemo prehranska dopolnila?
Prehrana
V trgovinah in lekarnah najdemo številne pripravke, označene kot prehranska dopolnila, pa to v resnici sploh niso, opozarjajo v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Predvsem pa to niso zdravila, zato njihova uporaba ni namenjena preprečevanju bolezni, zdravljenju ali izboljševanju fizioloških funkcij.
V uravnoteženi prehrani, ki je prilagojena potrebam posameznika, je uporaba prehranskih dopolnil povsem nepotrebna, a tudi tvegana, saj raziskave kažejo, da pogosto vsebujejo še druge sestavine dvomljivega izvora in učinka, opozarja izr. prof. Nada Rotovnik Kozjek, vodja enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Potrebujejo jih le posamezniki, ki iz kakršnega koli razloga z običajno prehrano ne zadostijo potrebam organizma (različne bolezni, diete …).
-
Vprašljive posledice uporabe elektronskih cigaret
Strokovnjaki opozarjajo, da elektronske cigarete niso pripomoček za opuščanje kajenja. Konkretnih študij še ni, saj bi morale trajati nekaj let, vendar pa so skrb vzbujajoče že pomanjkljive informacije o sestavinah novodobnih tobačnih izdelkov. Zdravniki so prepričani, da kajenje elektronskih cigaret in ogrevanih tobačnih izdelkov povzroča bolezni pljuč, pljučnega raka in kardiovaskularne bolezni. Opažajo namreč poškodbe pljuč, za katere je značilna kombinacija simptomov dihal (bolečina v prsih, kašelj), prebavil (bruhanje, bolečina v trebuhu,...
-
Zdravje
V Sloveniji se zaradi Parkinsonove bolezni zdravi okoli 10.000 ljudi, najmanj deset odstotkov pa je takih, ki še nimajo diagnoze. Zaradi staranja prebivalstva lahko v prihodnje pričakujemo vse večji delež bolnikov, saj v svetu to bolezen ocenjujejo kot najhitreje rastoče nevrološko obolenje.
Parkinsonova bolezen močno vpliva na kakovost življenja bolnika in njegovih bližnjih. Prvim simptomom, kot so motnje spanja in razpoloženja, se sčasoma pridružijo težave z gibanjem, kot so tresavica, počasnost gibov in okorelost, ter nemotorične težave, na primer zaprtje, motnje voha. Z leti se težave stopnjujejo in pojavljajo se nove: motnje ravnotežja, zastoji pri hoji, težave z govorom in požiranjem.
Z obnavljanjem znanja do večje varnosti na cesti
AKTUALNO
Predlog nove evropske uredbe o vozniških dovoljenjih predvideva, da morajo vozniki po dopolnjenem 70. letu vozniško dovoljenje podaljševati na pet let, pogoj je uspešno opravljen zdravniški pregled. Tako se bodo poenotila pravila med članicami EU, saj so ponekod vozniki opravljali preglede na deset let, drugje pa na primer samo v primeru težav pri vožnji.
Vsebina evropske uredbe je vzbudila precej negodovanja. Tretjina slovenskih voznikov je namreč starejša od 60 let, vendar pa to pravilo pri nas že velja, in sicer za tiste, ki imajo nova vozniška dovoljenja v obliki kartice. Ta veljajo deset let, po 70. letu pa morajo dovoljenje podaljševati na pet let. Res pa je, da ima večina voznikov še rožnato »zloženko« z veljavnostjo do dopolnjenega 80. leta. Nekaj časa še imajo za zamenjavo dovoljenja, saj je rok podaljšan do januarja 2033. Naj ob tem omenimo, da ima veljavno vozniško dovoljenje več kot 32.200 oseb, starejših od 80 let.
-
O letnem dodatku za leto 2023
V uredništvo pogosto dobivamo najrazličnejša vprašanja bralk in bralcev. Če je le mogoče, se potrudimo, da najdemo odgovore nanje. Tiste za katere menimo, da bi koristili tudi preostalim bralcem, bomo objavljali v reviji.
Letni dodatek 2023
Kar nekaj bralcev je poklicalo v uredništvo in spraševalo, koliko znaša letošnji letni dodatek upokojencev in kdaj ga bodo dobili na svoje bančne račune.
Kot so sporočili z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz), bodo upokojenci letni dodatek dobili skupaj z junijskimi pokojninami 30. junija 2023.
Zakon upravičuje uskladitev pokojnin
Aktualno
Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) in Sindikat upokojencev Slovenije (Sus) sta v začetku aprila vnovič pozvala vlado k izredni uskladitvi pokojnin za 3,5 odstotka in še za dodatni odstotek uskladitve za upokojene do leta 2011, uskladitev pa naj velja od 1. aprila.
Zahteve utemeljujejo z visoko inflacijo, ki je bila 10,5-odstotna, in povišanjem življenjskih stroškov (cene hrane in brezalkoholne pijače so višje za dobrih 19 odstotkov, stanovanjski stroški in energija za 19,9 odstotka …), zaradi česar so se po podatkih iz letnega poročila Zpiza starostne pokojnine lani realno znižale za 0,7 odstotka, invalidske za 0,5 odstotka in vdovske ter družinske za odstotek.
V zdravstvu ni prostora za egoizem
Naš pogovor
Zdravstveni sistem že dolgo ne deluje več tako, kot bi moral. Da pa pacienti to čim manj občutimo, se lahko zahvalimo mnogim izjemnim posameznikom med zaposlenimi, pravi Monika Ažman, predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije in državna svetnica za področje zdravstva. Obenem poudarja, da so medicinske sestre, tehniki zdravstvene nege in babice, ki skupaj predstavljajo najštevilčnejšo poklicno skupino v zdravstvu, preobremenjeni, ker jih je premalo, in vse bolj iztrošeni, predvsem pa naveličani tega, da se morajo vedno znova boriti za pravičnejši zaslužek in boljše delovne pogoje.
Nagradna igra THE ONE Wonder Lash
Maskara THE ONE Wonder Lash zagotavlja trepalnicam kar 16-krat večji volumen, jih podaljša, priviha in neguje.
Med tistimi, ki boste navedli, za kolikokrat maskara poveča volumen trepalnic, bomo izžrebali pet nagrajencev in jim po pošti poslali nagrado podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 18. aprila pošljite na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Ledvična bolezen pospešuje staranje
Zdravje
Srce in ledvice so zelo povezani in odvisni drug od drugega, na kar (pre)pogosto pozabimo. Slabše ko delujejo ledvice, hitreje se telo stara. Pravzaprav slabo delovanje ledvic vpliva na zdravje vsega telesa, še posebej pa na srce in žile.
Z nezdravim načinom življenja, pri tem mislimo zlasti na premalo gibanja, preobilno prehranjevanje in hitenje od ene obveznosti k drugi, ledvice močno obremenjujemo, pogosto opozarjajo tako kardiologi kot nefrologi. Vedeti moramo, da so ledvice naš čistilni stroj, saj s sečem iz telesa odstranjujejo odpadne snovi in odvečno tekočino. Vsak dan prečistijo (filtrirajo) do 180 litrov krvi, uravnavajo ravnovesje vode in elektrolitov (na primer natrija in kalija), vzdržujejo ustrezno kislo-bazično ravnovesje krvi, uravnavajo število rdečih krvnih...
Naj bo v košari res samo čemaž
Spet se je začela sezona nabiranja čemaža, ki odlično popestri spomladanski jedilnik. Vendar ni odveč opozorilo na previdnost, da ga morda ne zamenjamo s podobnimi strupenimi rastlinami.
Najpogosteje se to zgodi, če čemaž nabiramo v šopih, saj se lahko vmes znajde kak list čmerike ali jesenskega podleska. Zato moramo trgati vsak list posebej, da zaznamo značilen vonj po česnu. Listi čemaža so mehki, enojni, nikoli se ne držita po dva skupaj. Nabiramo jih, ko so visoki približno deset centimetrov, saj so takrat ravno prav zreli, kar pomeni, da ostro zapeče, ko ugriznemo vanje.