Kritični do zdravstvene reforme
VESTI IZ ZDUS
Pri Zvezi društev upokojencev Slovenije imajo precej pripomb na predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Prepričani so, da je bilo besedilo pripravljeno prehitro in so nekatere rešitve nepremišljene ali pomanjkljive, zato bi moralo ministrstvo za zdravje upoštevati pripombe in ponovno dati prenovljen predlog v javno obravnavo.
Kot so povedali na novinarski konferenci, ne želijo kritizirati ali celo rušiti prizadevanj ministrstva, pač pa izboljšati določene rešitve, saj imajo v svojih vrstah številne strokovnjake in obilo znanja ter izkušenj. Predvsem jih moti, da vlada, če že dela reformo zdravstvenega sistema, ni pripravila celotne zakonodaje s področja zdravstva. Potrebovali bomo tudi usklajeno pokojninsko zakonodajo, saj predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predvideva tudi spremembe v zvezi z dolgotrajnimi bolniškimi odsotnostmi.
-
Od svetka do svetka
Folklorna skupina COF, skupina optimističnih folkloristov seniorjev, letos praznuje 35. obletnico obstoja. Ob tej priložnosti so pripravili praznični koncert z naslovom Od svetka do svetka, na katerem bodo sodelovale folklorne skupine AFS France Marolt, Tine Rožanc, Emona, Podgorci ter pevska zasedba Kerlci. Prireditev pod umetniškim vodstvom Mirka Ramovša in Gorazda Mušiča bo v soboto, 6. maja, ob 19. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. (Besedilo: M. M., fotografija: arhiv COF)
Presejalni test rešuje življenja
Program Svit je uspešen presejalni program, ki rešuje in izboljšuje kakovost življenja ter razbremenjuje zdravstveni sistem. Po podatkih pojavnost raka na debelem črevesu in danki, ki je sicer drugi najpogostejši rak v Sloveniji, upada.
Ena temeljnih vrednot presejalnega programa je v tem, da pri na videz zdravih ljudeh odkriva predrakave spremembe in rake v zgodnjih stadijih. V osmih letih delovanja programa so tako odkrili več kot 2500 rakov. Najbolj razveseljivo je, da jih je bilo več kot 70 odstotkov v zgodnji fazi razvoja, ko rak še ni prerasel črevesne stene in so načini zdravljenja enostavni in uspešni. Na leto pri nas za to obliko raka zboli okoli 1600 ljudi, približno 700 pa jih umre. Vsaj 17.
-
Na fotografiji iz leta 1911 so sinovi Karoline in Antona Toplaka iz Hrastnika. Na konjičku sedi Toni, poleg njega stoji najstarejši Edi, najmlajši, ki še nosi oblekico, pa je Milko. Fotografijo je poslala njihova nečakinja Darinka Gošnjak.
Trnovec leta 1947. Učenci osnovne šole Podvrh z učiteljem Ludvikom Ahačičem so se fotografirali po zaključenem čiščenju sadnega drevja pri bližnjem posestniku. Med fanti je tudi Franc Divjak, ki nam je poslal fotografijo.
-
Negovalni balzam za ustnice je prepojen z negovalnim vitaminom E, bogatim botaničnim oljem EFA, ki omehča in neguje ustnice, ter hialuronsko kislino, ki jih navlaži. Rahlo je obarvan ter poskrbi za diskreten lesk.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, kateri vitamin vsebuje balzam za ustnice, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 16. aprila na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
Vas že kaj mika na morje? Na primer v kraj na fotografiji, ki je ...?
Odgovor pošljite do 16. aprila na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz marčne številke: Na fotografiji je Blejski grad.
Copate prejme: Stanko Opara, Trebnje.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
Zdravje je največja človekova vrednota, kako lahko bolje poskrbimo zanj, pa lahko izvemo na 2. Mednarodnem sejmu sodobne medicine MEDICAL. Na sejmišču v Gornji Radgoni ga med 6. in 8. aprilom skupaj prirejata Združenje proizvajalcev in distributerjev medicinskih pripomočkov SLOMED in Pomurski sejem.
Na sejmu bo sodelovalo 150 razstavljavcev iz 13 držav (Avstrija, Belgija, Francija, Hrvaška, Italija, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Slovenija, Švedska, Švica, Velika Britanija, Združene države Amerike). Država partnerica je letos Velika Britanija, med drugim bodo pripravili strokovno konferenco na temo dobrih praks na področju obvladovanja okužb v zdravstvu.
Aktivna pot za boljšo gibljivost
Na hodniku 4. nadstropja DEOS Centra starejših Zimzelen v Topolšici so za stanovalce uredili aktivno pot, s katero se lahko razgibajo kadarkoli želijo, sami ali v družbi sostanovalcev oziroma svojcev.
Pot je sestavljena iz 19 vaj, s katerimi uporabniki lahko razgibavajo različne dele telesa. Vaje so varne, saj pot poteka ob ograji, primerne pa so tudi za gibalno ovirane stanovalce. Na steni so jasna navodila z besedilom in sliko, kako telovaditi.
Kot pravi direktorica Zimzelena Andreja Štefan Bukovič v Centru dajejo velik poudarek gibanju stanovalcev, saj lahko s fizično vadbo preženejo kakšno bolečino ali jo vsaj ublažijo. »Jutranja telovadba je vsak delovni dan dobro obiskana, veliko stanovalcev se udeleži zvočne terapije z gongi enkrat na mesec, več jih tudi redno hodi na sprehode. Zagotovo tudi aktivna pot ne bo samevala.«
Je najboljša prav vaša potica?
Pravijo, da kolikor je gospodinj, toliko je različnih receptov in nadevov za najbolj tradicionalno slovensko sladico - potico. Katera pa je res tista najboljša, bodo preverjali na Gradu Otočec. Na velikonočni četrtek, 13. aprila, bodo namreč pripravili prvi veliki Festival velikonočne slovenske potice.
Ni pomembno, ali vam je spretnost peke potice zaupala mama, babica, soseda ali prijateljica, ste recept zanjo našli v kateri od imenitnih kuharskih knjig, na spletnem portalu, pri frizerju ... ali pa ste si ga izmislili sami. Gotovo znate pripraviti izviren nadev, nedvomno vanj vmešate prav tiste sestavine, ki dajo potici izjemen okus. Ni nujno, da je klasičen orehov, lahko je skutin, pehtranov, lešnikov, rozinov, čokoladni, medeni ... Prepustite se domišljiji, le to pazite, da jo boste spekli v primernem modelu (okroglem, s pokončnimi žlebovi in luknjo na sredini), da bo vaša potica res prava, slovenska, svetujejo organizatorji iz Term Krka.
Dobili smo sodobno družinsko zakonodajo
Z objavo v Uradnem listu RS je danes začel veljati Družinski zakonik, ki je po 41. letih nadomestil dosedanji veljavni Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih.
Kot pove že ime, zakonik ureja odnose v družini in med zakonci oziroma zunajzakonskimi partnerji. Prinaša nekatere drugačne ureditve in definicije. Družina je denimo v Družinskem zakoniku opredeljena kot življenjska skupnost otroka, ne glede na njegovo starost, z obema ali enim od staršev ali z drugo odraslo osebo, če ta skrbi za otroka in ima do otroka obveznosti in pravice. Otrok je torej tisti, ki ustvarja družino, oba pa ščiti nova zakonodaja, saj je odločanje o ukrepih za varstvo koristi otrok preneseno iz centrov za socialno delo na sodišča. Sodišča bodo tako odločala o začasnih odredbah in ukrepih trajnejšega značaja, o rejništvu in skrbništvu. Da se lahko sodišča in centri za socialno delo dobro pripravijo na nove vloge bo ta del zakonika začel pravno formalno uporabljati šele po dveh letih.