-
Po nekaterih podatkih vsak posameznik razpolaga z najmanj petimi kilogrami še uporabnih izdelkov na leto, ki jih odvrže na odlagališče. Marsikaj pa bi komu drugemu prišlo zelo prav, kdo drug pa bi stvari popravil ali predelal in ponovno uporabil. Zbrali smo nekaj namigov, kam z odvečnimi stvarmi.
Dobro ohranjena oblačila, otroško opremo in igrače, gospodinjske potrebščine, posteljnino ali kak kos pohištva bodo (po predhodnem dogovoru) sprejeli v različnih dobrodelnih organizacijah (Rdeči križ Slovenije, Slovenska karitas, Društvo Adra, Zveza prijateljev mladine Slovenije …), zavetiščih za brezdomce ali v materinskih hišah. Za naslove povprašajte na bližnjem centru za socialno delo. Če ne gre drugače, jih oddajte v zabojnike za oblačila, ki so postavljeni po nekaterih krajih, bolje kot da jih odvržete med mešane odpadke … Ponekod...
-
Mojca Koman: Mama kuha po korakih
Knjigarna PD, 26,90 evra (mehka vezava), 36,90 (trda vezava)
Mojco Koman bralci poznate po člankih, predvsem pa po receptih, ki jih že nekaj let objavlja v Vzajemnosti. Ker ima pet otrok, doma veliko kuha. Hkrati pa se zaveda, da mnogim staršem manjkajo izkušnje in včasih tudi domišljija v kuhinji. In ravno zanje je pripravila pregleden, predvsem pa uporaben priročnik. Korak za korakom in z veliko fotografijami predstavlja recepte za 30 jedi – od žgancev, bujte repe do ajdovih krapov, školjk v kozici in božičnega pudinga. Nazorno je prikazano 20 kuharskih postopkov, kot so peka rib v soli, poširanje, priprava majoneze ter konzerviranje sadja in zelenjave. Kuharski začetniki bodo veseli tudi preglednic sirov, zelišč.
-
Na katerem gradu me je ujela zima?
Odgovor pošljite do 18. januarja na dopisnici na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz decembrske številke: Fotografov korak se je ustavil v blejskem zaselku Mlino.
Copate prejme: Ema Zupan, Križe.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
V letu 2016 bo minilo 100 let od smrti katerega znamenitega Habsburžana?
A. cesarja Franca Jožefa I. B. nadvojvode Franca Ferdinanda C. Otta von Habsburga
Odgovor pošljite do 18. januarja v uredništvo in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz prejšnje številke: Francoska znamenitost je Eifflov stolp, ki so ga odprli leta 1889 in meri 324 metrov.
Ponarejena zdravila so nevarna
Sodobna tehnologija dovoljuje ponarejanje skoraj vseh stvari in izdelkov, med njimi so tudi zdravila in celo kontaktne leče. Razmah spletne trgovine omogoča, da lahko ponarejena zdravila kupimo praktično kjer koli – enostavno, poceni in brez recepta. Vendar pa je tako ravnanje tvegano: napačen odmerek, neznane sestavine ali neustrezno razmerje učinkovin imajo lahko resne posledice za zdravje bolnikov, tudi srčni zastoj, komo, anafilaktični šok ali smrt.
Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da je na razvitih trgih do približno odstotka ponarejenih zdravil, na nekaterih območjih Azije, Afrike in Latinske Amerike pa celo do 30 odstotkov, predvsem na račun ponaredkov zdravil za infekcijske bolezni (protimikrobna sredstva in antimalariki). Največ ponaredkov izdelajo v Pakistanu, kjer izkoriščajo najrevnejše prebivalce, da jih izdelujejo v umazanih prostorih in nečloveških razmerah, ponarejevalci pa z njimi odlično služijo. Na spletu pogosto zdravila kupujejo ljudje, ki ne želijo k zdravniku, ki iščejo čim bolj poceni zdravila ali so pripravljeni preizkusiti tudi neregistrirane izdelke. A previdnost ne bo odveč tudi pri nakupu v lekarnah: v državah, kjer nimajo državne mreže lekarn, na primer v Bosni, kjer so lekarne le zasebne, je večja možnost, da kupite ponaredek, saj se ponarejevalci vpletajo že v uradne dobavne poti.
-
V Gorici pri Slivnici sta se 25. februarja 1935 poročila Neža in Konrad Lesjak. Fotografijo hrani njuna edina hči Minka, ki je na začetku januarja praznovala 80. rojstni dan.
Danes 97-letna Slavka Štrukelj iz Domžal se je leta 1964 fotografirala v Parizu. Ob njej sta »le Père Noël« in bodoči mož Jean Maurice. Še vedno živita v Franciji. Fotografijo hrani vnukinja Vanda Klopčič.
Upokojeni železničar Viktor Kotar iz Velenja še hrani fotografijo sodelavcev, ki je nastala leta 1963 na postaji v Prelogah pri Velenju. Čepijo z leve: Franc Koren (vozopisec), Jože Špiljak (prometnik) in Maks Jagorin (premikač). Stojijo z desne: Maks Klenovšek (kurjač na parni lokomotivi), Ivan Grobelnik (premikač), Ivan Rožič (vozopisec), Viktor Kotar (kretničar), Jože Podgoršek (vodja premika), Franc Pajtler (vlakovodja), Jože Meh (premikač) in Jože Robert (strojevodja parne lokomotive).
-
Edvard Strmole iz Zagradca je prej kot čopič v rokah držal mizarsko orodje. Čeprav le občasno. Izučeni mizar se je namreč ob delu izšolal za komercialista, potem pa je 20 let, do upokojitve, delal kot računovodja. Šele v pokoju si je izpolnil mladostno željo in se vpisal v slikarski krožek na ljubljanski univerzi za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani, kjer je takrat živel z družino. Kar nekaj let ga je obiskoval, vmes pa se je dodatno uril še pri krajših tečajih slikanja. Najraje slika motive iz narave v vseh letnih časih. Pravi, da zadnja leta slika sicer nekoliko manj, a za svojo dušo. S čopičem v roki je laže premagoval tudi žalost ob ženini smrti pred šestimi leti.
-
Čudovito tekoče milo, prepojeno z naravnimi eteričnimi olji vrtnic in sandalovine, ter vlažilni losjon za roke in telo iz linije Essense & Co. bosta razvajala in nežno odišavila vašo kožo s čutnim vonjem.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, kateri olji vsebuje tekoče milo, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 18. januarja na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom "Za nagrado".
-
LJUBLJANA VIČ
Društvo upokojencev Ljubljana Vič je konec leta praznovalo štiridesetletnico, saj je bilo ustanovljeno 4. decembra 1975. Zadnja leta deluje v okviru Četrtne skupnosti Vič in ima 300 članov, v svoje vrste pa vabijo vse tiste, ki se za to še niste odločili.
Društvo spodbuja člane k dejavnemu, zdravemu življenju in sodelovanju na različnih področjih: izletih, druženjih, pohodih v naravo, petju, vse v duhu vzajemnosti, medsebojnega spoštovanja in predvsem druženja. Pohodniška sekcija vsako sredo organizira pohode v bližnjo okolico, za vzdržljivejše pa na okoliške vzpetine. Izletniška sekcija pa pripravlja izlete po Sloveniji. Mešani pevski zbor člane razveseljuje s svojim petjem na občnih zborih in na srečanjih, ki jih organizira Mestna zveza upokojencev. V društvu deluje tudi komisija za socialo. (Besedilo in fotografija: D. O.)
-
Ne podpirajo privatizacije zdravstva
Dejavnosti Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) za leto 2016 izhajajo iz treh osnovnih in trajno opredeljenih skupin nalog največje nevladne organizacije v Sloveniji: zaščita človekovih pravic starejših, skrb za dejavno, zdravo in varno staranje članstva ter medsebojna pomoč in prostovoljstvo starejših. Med ključnimi cilji so zagotavljanje dostojnih pokojnin in drugih prejemkov upokojencev ter spremljanje zakonodaje, ki posega v življenje in delo starejših, so poudarili člani ZDUS na decembrskem zboru v Izoli. Izrazili so podporo ministrici za zdravje in poudarili, da ne podpirajo privatizacije zdravstva. Sklenili so tudi, da bo ZDUS podpisal manifest o gradnji drugega tira Koper–Divača.