Niste krivi! Niste sami! Obstaja pomoč!
Če sklepamo po medijskih objavah, se zdi, da je primerov nasilja v družini vse več, to pa predvsem zato, ker se o njem več govori, ker v družbi vlada večja ozaveščenost. Preprosteje rečeno, nasilja ne pometamo več pod preprogo. Žal pa večina primerov ne pride na dan, žrtve, najpogosteje so to najranljivejši člani, kot so otroci, ostareli, ženske, (pre)dolgo trpijo, preden upajo komu zaupati svojo stisko.
Ker ogroža telesno in duševno zdravje žrtve in pušča dolgotrajne posledice, nasilje ne zadeva samo družinskih članov, pač pa je javnozdravstveni problem, ki se ga je treba lotevati sistemsko v vseh fazah – od prepoznavanja, preprečevanja do pomoči žrtvi (in tudi storilcu).
-
Odprta prenovljena Plečnikova hiša
Ljubljana je zaradi del Jožeta Plečnika urbanistična in arhitekturna umetnina in eno redkih mest, ki so tako temeljito zaznamovana z delom enega samega arhitekta. Vizije in načrti za prenovo mesta pa so se mu porajali prav v njegovi hiši na Karunovi ulici v Trnovem, ki je od 24. septembra po dveh letih prenove spet odprta za ogled. Pri kompleksni prenovi hiše in vrta, ki je stala 2 milijona 264 tisoč evrov, denar pa sta prispevala Ministrstvo za kulturo in Evropski sklad za regionalni razvoj, so sodelovali mestna uprava, Zavod za varstvo...
-
V Splošni bolnišnici Celje, Splošni bolnišnici Izola in Ortopedski bolnišnici Valdoltra ter v štirih zdravstvenih domovih (Celje, Izola, Koper in Piran) se je septembra začel pilotni projekt obvladovanja čakalnih dob. Zaključen bo junija 2016 in na osnovi rezultatov bodo ustrezne rešitve sčasoma uvedene v celoten zdravstveni sistem.
V ambulantah in bolnišnicah imajo ponekod zares izredno dolge čakalne dobe, na primer za posege in operacije hrbtenice v ortopediji je treba v povprečju čakati 476 dni, za operacijo krčnih žil 449 dni, ortopedsko operacijo rame 448 dni, artroplastiko kolena 385 dni, za pregled v revmatološki ambulanti 381 dni … Podrobnejši seznam čakalnih dob pri posameznih izvajalcih je dostopen na spletni strani: www.nijz.si/podrocja-dela/cakalne-dobe.
-
Zobozdravniki rešujejo življenja
Odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije opozarja na pomen rednih zobozdravniških preventivnih pregledov, ki omogočajo zgodnje odkrivanje bolezenskih sprememb in zdravljenje raka ustne votline. Ta je namreč na 10. mestu po pojavnosti med raki v EU, vsako leto odkrijejo blizu 75000 novih primerov, pogosteje pri moških. Najpogostejši vzrok je izpostavljenost rizičnim dejavnikom, kot so kajenje, alkohol, nezdravo življenje ali HPV. Da bi ozavestili prebivalstvo o tej hudi bolezni, je ob evropskem dnevu ustnega zdravja kar 250 slovenskih zobozdravnikov opravilo okoli 2000 brezplačnih preventivnih pregledov ustne votline. Ob tem pa so predlagali sistemsko rešitev: uvedbo presejalnih pregledov za zgodnje odkrivanje raka ustne votline in pravočasne napotitve k specialistu.
-
Zakaj bolečina v sklepih?
Mišično-skeletni sistem je lahko poškodovan ali obolel zaradi različnih vzrokov. Kadar se poleg bolečine v sklepu pojavijo še oteklina, rdečina in pozneje še slabša gibljivost, govorimo o vnetju sklepa (artritisu), ki lahko zajame enega ali več sklepov. Če gre za vnetje, so po določenem trajanju mogoče hujše okvare in nepravilnosti (deformacije) sklepov. To se najpogosteje zgodi pri vnetnih revmatičnih boleznih, ki z oteženo gibljivostjo in bolečinami občutno poslabšajo kakovost življenja, vendar pa vsaka bolečina v sklepu še ne pomeni neke...
-
Nagradno vprašanje se glasi: Katera zdravilna rastlina s pomirjevalnim učinkom spada med najučinkovitejše?
Ko potrebujete pomoč ob stresnih dogodkih, sezite po popolnoma naravnem izvlečku baldrijana. Med zdravilnimi rastlinami s pomirjevalnim učinkom ima namreč najbolj raziskano in dokazano učinkovitost. Priporočamo ga za podporo pri ohranjanju miru in sproščenosti. Baldrijan prispeva tudi k ohranjanju naravnega ritma spanja.
Popolnoma naravne kapljice Soria Natural ne vsebujejo alkohola in drugih dodatkov, z modernimi postopki predelave izvlečkov se ohranijo vse aktivne snovi rastline. Zato so celo do petindvajsetkrat močnejše od običajnih tinktur.
-
Na fotografiji iz leta 1914 so soborci, ki so se znašli v ruskem ujetništvu. Domov se je šele konec leta 1916 vrnil edino Štefan Valent (stoji), preživel je tudi 2. svetovno vojno, v kateri pa je izgubil tri sinove. Fotografijo hrani njegova vnukinja Sonja Trampuž.
Fotograf je ovekovečil trgatev v vinogradu na Piršenbregu pri družini Lepšina iz Brezine pri Brežicah. Prva z leve je Marija Lepšina. Fotografijo, ki naj bi nastala okrog leta 1950, hrani njena vnukinja Marija Brečko.
Nagradna igra Giordani Gold Inceredibile Lenght
Poskrbite za neverjetno daljše trepalnice z maskaro Giordani Gold Incredible Length. Razkošna formula je izpopolnjena z mikrovlakni, s katerimi boste ustvarili dodatno dolžino, trepalnice pa bodo tudi lepo ločene in poudarjene.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, s čim je izpopolnjena formula maskare, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 15. oktobra na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
V duhu vseživljenjskega učenja in aktivnega staranja
Jutri se v ljubljanskem Cankarjevem domu pričenja že 15. Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO), ki ponuja različne aktivnosti za vse generacije – od predavanj in delavnic o zdravem načinu življenja, okroglih miz na temo sprememb zdravstvenega sistema, aktivnega staranja in strategij staranja do nastopov pevskih zborov ter plesnih in gledaliških skupin društev upokojencev, vrtcev in šol.
Prvič na festivalu uvajajo mednarodni dan - v sredo, 30. septembra, bosta dve mednarodni konferenci: »Kako do aktivnega staranja«, ki jo gosti evropski poslanec Ivo Vajgl ter konferenca o celovitih strategijah staranja.
-
»Za zdravo srce vseh in povsod« je geslo Svetovnega dneva srca (29. september). Ob tem pa strokovnjaki poudarjajo, da je vsak sam odgovoren za svoje srce. Kar 80 odstotkov prezgodnjih smrti zaradi bolezni srca in žilja bi namreč lahko preprečili predvsem z zdravim načinom življenja - najpomembnejša dejavnika sta manj kalorična prehrana in več gibanja.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije vse leto ozavešča ljudi o pomenu zdravega načina življenja, še posebej veliko dogodkov je po njihovih podružnicah v različnih krajih v septembru. Kar nekaj se jih bo odvilo ta konec tedna. Udeležite se jih!