-
Ob strmoglavljenju slovenskega letala pri Ajacciu na Korziki je 1. decembra 1981 umrlo 180 ljudi.
Benazir Buto je 2. decembra 1988 postala pakistanska premierka in kot prva ženska prišla na čelo kakšne islamske države.
Petega decembra 1492 je Krištof Kolumb kot prvi Evropejec stopil na karibski otok Hispaniola (danes Haiti in Dominikanska republika).
Šestega decembra 1254 je Maribor prvič omenjen kot mesto.
Desetega decembra 1901 so podelili prve Nobelove nagrade, namenjene so posameznikom ali skupinam za izjemne uspehe.
S potrpljenjem do žlahtne vezenine
Sonja Porenta iz Medvod je ena redkih mojstric, ki izdeluje replike vezenih pokrival iz 19. stoletja, in to po starem, na roke. Sprva jih je izdelovala zase, da je izživela svojo ustvarjalno žilico, zdaj pa na tak način neguje oblačilno dediščino.
Čudovite izdelke poustvarja iz originalnih kosov. »Poustvarjanje pomeni, da je izdelek kar se da podoben originalu, zato skrbno izbiram materiale.« Te pa je pri nas zelo težko najti, občasno jih kupi v tujini s pomočjo prijateljev, je pa res, da so kar precej dragi. Tudi originalna oblačila je težko najti, večinoma so le še v muzejih ali jih hranijo zasebni zbiratelji. Če je le mogoče, si kakšnega izposodi, ga natančno premeri, temeljito pregleda z vseh strani in si zapiše vse podrobnosti, mož pa ga fotografira. Vsakega kosa se z zavedanjem, da so ga nekoč davno ustvarile neke pridne roke, dotika s spoštovanjem in v rokavicah.
-
GORIŠNICA
Društvo upokojencev Gorišnica letos praznuje 70 let. Ustanovil ga je Ivan Roškar iz Moškanjcev, vodili pa so ga Ivan Vojsk, Jožef Donaj, Dušan Čokl, Slavko Brodnjak, Anica Cvitanič, Franc Meško, Irena Lapornik, Ivan Obran. Od leta 2010 je predsednik Viljem Horvat. Prostore društva, ki šteje približno 400 članov, krasi mnogo priznanj in pohval, predvsem pa mnogo pokalov, ki so jih prejeli kegljači in šahisti. Zelo pomemben projekt je Starejši za višjo kakovost življenja doma, ki ga skupaj s srčnimi prostovoljci že deset let zelo vzorno vodi...
-
Kdo je »krampus« in kakšno vlogo ima v adventnem času?
Odgovor pošljite do 16. decembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz novembrske številke: Triglavu (2864 m) po višini sledijo: Škrlatica (2740 m), Mali Triglav (2725 m) in Mangart (2679 m).
Darilo prejme: Sara Velkavrh, Ljubljana
-
Poskrbite za ustrezno intimno nego
Ustrezna intimna nega je pomemben del osebne higiene žensk. Nožnična sluznica je veliko občutljivejša od kože in ima znatno nižji pH v primerjavi s kožo. Zato so za intimno nego najboljši izdelki z vrednostjo pH med 3,5 in 4,8. Tako ohranjamo naravno ravnovesje in vzdržujemo zdravo vaginalno mikrofloro, ki je njena naravna obramba. Ko ne uporabljate intimnega mila, so priporočljivi vlažni robčki za intimno nego Abena, ki imajo pH, prilagojen intimnemu predelu, so brez parfumov in dermatološko testirani ter biološko razgradljivi in veganski.
-
Tone Vogrinec: Vsi me kličejo Tona
Pred kratkim se je spet začela sezona tekmovanj v alpskem smučanju, v katerem je bil dolga desetletja skoraj nepogrešljiv Tone Vogrinec. V biografiji, ki jo je napisal s pomočjo kolumnista in pisatelja Marka Radmiloviča in je izšla ob osemdesetletnici tega neutrudnega športnega zanesenjaka in svetovljana, odstira številne zanimivosti iz zgodovine jugoslovanskega, slovenskega in svetovnega smučanja. Hkrati pa brez okolišenja opisuje dogodke iz zakulisja in osebnega življenja. (Založba Beletrina, 29 evrov)
Antibiotike uporabljajmo preudarno
Zdravje
Zaradi nepotrebne, pretirane ali napačne uporabe protimikrobnih zdravil pri ljudeh in živalih, predvsem antibiotikov, postajajo bakterije proti njim vse bolj odporne. To pa ogroža možnost zdravljenja številnih nalezljivih bolezni, ki so sicer ozdravljive.
Številke so res visoke: vsak dan vsak tretji bolnik v državah Evropske unije oziroma eden od dvajsetih stanovalcev domov za starejše občane prejme vsaj eno protimikrobno zdravilo. Odpornost bakterij in gliv po vsem svetu postaja ena največjih groženj za javno zdravje, saj je zdravljenje težjih okužb daljše in povzroča številne zaplete ali celo smrt. Če bi se ta trend nadaljeval, opozarjajo infektologi, bi lahko sčasoma tudi manjše okužbe postale smrtno nevarne, resnih okužb ne bi bilo nemogoče zdraviti, številni rutinski medicinski postopki pa bi lahko postali preveč tvegani.
S kartico do ugodnosti za invalide
Aktualno
Zaradi staranja prebivalstva in pogostejšega pojavljanja kroničnih bolezni je pričakovati, da bo v prihodnjih letih naraslo tudi število invalidov. Ti imajo pri nakupih ali koriščenju storitev pogosto težave, in to ne samo zaradi težje dostopnosti, včasih jih ovirata tudi slabši socialni in finančni položaj.
Eden izmed projektov, ki invalidom omogoča večjo socialno vključenost in kot potrošnikom tudi konkretne koristi, je evropska kartica ugodnosti za invalide, s katero lahko uveljavljajo različne popuste pri 500 ponudnikih blaga in storitev. Med temi so muzeji, knjižnice, knjigarne, gledališča, vadbeni centri, termalna zdravilišča in drugi, ki imetnikom omogočajo na primer brezplačni obisk ali popust pri nakupu vstopnice, ugodne cene nakupov, uveljavljanje popusta za prenočišča v hotelih, pri športnih aktivnostih in podobno. Konkretne ugodnosti lahko preverite na spletni strani www.invalidska-kartica.si/ ali na aplikaciji, ki si jo lahko naložite na mobilni telefon prek spletnih strani iTunes ali Google Play.
-
Alzheimerjev zemljevid srčnosti
Zavod Rihtarjeva domačija, demenci prijazna točka, je začel projekt Alzheimerjev zemljevid srčnosti. Ustanoviteljica zavoda Alenka Veber iz Babnega Polja vabi k pisanju razglednic za svojo mamo, njene sostanovalce in sostanovalke ter osebje Centra starejših Cerknica. Tam namreč zaradi napredovale alzheimerjeve in vaskularne demence biva njena mama Frančiška. Njej in drugim stanovalcem lahko tudi vi polepšate dan, tako da jim na naslov: Center starejših Cerknica, Frančiška Veber, Cesta pod Slivnico 1, 1380 Cerknica pošljete razglednico s...
V DCA vzdržujejo fizično in miselno kondicijo
AKTUALNO
Dnevni centri aktivnosti za starejše (DCA) še zdaleč niso le prostori, v katerih se starejši družijo in počnejo različne stvari, njihovo pomembno poslanstvo so tudi krepitev telesnega in duševnega zdravja, podpora pri vztrajanju v domačem okolju, spodbujanje socialnih stikov ter preprečevanje osamljenosti ter izključenosti.
Zato je škoda, da delujejo samo v treh mestih. Po vzoru Ljubljane, kjer so v okviru Mestne zveze upokojencev Ljubljana prvi tovrstni center odprli že leta 2005, sta nastala le še v Kopru (Center dnevnih aktivnosti za starejše občane – CDA Koper) in Mariboru (Toti DCA). Kot pravi Katja Krivec, vodja programa Dnevnih centrov aktivnosti za starejše Ljubljana, odlično sodelujejo, pred covidom so v Mariboru organizirali slikarsko kolonijo, pripravili srečanje kulturnih skupin v Zalogu, v Kopru pa športne igre. Sedmega decembra se bodo spet srečali v Ljubljani.