-
Gladilni balzam Royal Velvet daje koži bolj gladek videz ter razkrije enakomerno, mehko in sijočo polt. Obogaten je z izvlečkom črnega irisa in vitaminom C – za žametno mehko teksturo ter izjemno mehko in svežo kožo.
Med tistimi, ki boste pravilno odgovorili, kateri sta glavni sestavini balzama, bomo izžrebali štiri nagrajence in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 17. februarja pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
Po nekajmesečnem premoru vas spet vabimo na pohode pod vodstvom Janeza Alberta, izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije. Povabite še prijatelje, sorodnike, znance …
V soboto, 29. februarja, se boste odpravili na Krim (1107 m). Zbor udeležencev je ob 8.50 pred knjigarno Konzorcij v Ljubljani, od koder se boste z avtobusom LPP št. 19 zapeljali do vasi Jezero. Od tam je dve uri in pol zmerne hoje do koče, kjer si boste lahko privoščili počitek in okrepčilo.
-
Cerkev Marijinega oznanjenja spada v sklop samostana. Katerega in v katerem kraju stoji?
Odgovor pošljite do 17. februarja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«. Eden izmed vas bo prejel kuhinjsko krpo Vzajemnosti.
Odgovor iz januarske številke: Na fotografiji je naravni rezervat Zelenci, izvir Save Dolinke.
Darilo prejme: Bojan Žvikart, Cerklje na Gorenjskem.
Opišite, kako ste nekoč preživljali počitnice
Mestna knjižnica Ljubljana v sodelovanju s knjižnicami osrednjeslovenske regije že tretje leto pripravlja natečaj za najboljšo zgodbo. Naslov se glasi: Zgodbe mojega kraja: kako smo nekoč preživljali počitnice.
Natečaj, ki bo potekal od 8. februarja do 15. aprila 2020, je namenjen avtorjem, ki so dopolnili 60 let in radi pišejo. Vabijo vas, da pošljete kratko, resnično zgodbo iz preteklosti, povezano s preživljanjem počitnic v domačem kraju ali drugod po Sloveniji. Zgodba se lahko navezuje na lastne spomine ali na zanimivo pripoved, stare fotografije in zapiske. Vsak avtor lahko sodeluje le z eno zgodbo, ki naj bo napisana v slovenskem jeziku in naj ne presega 1.600 besed. K besedilu lahko priloži fotografijo, ki se navezuje na zgodbo, ni pa pogoj za sodelovanje.
Kulturni dogodek v družbi grofice
Kulturno – zgodovinsko društvo Rusalka, ki se trudi ohranjati zgodovino vzhodnega dela Ljubljane in jo preko kulture širiti zanamcem, ob slovenskem kulturnem prazniku v Centru Zalog pripravlja posebno prireditev ob izidu knjige Slepa grofica.
Knjiga, ki jo je napisal Ivan Sivec, opisuje življenje Ljubljančanke Tanje Šubelj, ki je slepota ne ovira, da ne bi živela polno življenje. S Florjanom Sušnikom ohranjanjata kulturno dediščino, s starim pohištvom, slikami in drugimi dodatki sta opremila dvorec Rus v Lokovici in dvorec Štatenberg v Makolah ter igrata lika grofa in grofice Štatenberške.
Dogodki in prireditve ob slovenskem kulturnem prazniku
Ljubljana, Maribor, Nova Gorica: recital Prešernove poezije
Članice in člani Združenja dramskih umetnikov Slovenije – igralke in igralci iz vseh slovenskih poklicnih gledaliških hiš in samostojni ustvarjalci na področju kulture – bodo že 34. leto zapored s poezijo počastili slovenski kulturni praznik. V soboto, 8. februarja, ob 12. uri se bo z Zdravljico začel recital Prešernove poezije na ljubljanskem Prešernovem trgu, novogoriškem Bevkovem trgu in mariborskem Grajskem trgu.
Recital boste lahko spremljali na 3. programu Radia Slovenija, na spletni strani državne radiotelevizije (https://www.rtvslo.si) in Facebook strani programa ARS.
-
MURSKA SOBOTA
V okviru Pomurske pokrajinske zveze društev upokojencev Murska Sobota zelo uspešno deluje sekcija za šport, rekreacijo in gibalno kulturo. Vodi jo Milan Horvat. Na srečanju v Moravskih Toplicah so pregledali delo v preteklem letu. Športniki iz društev upokojencev Murska Sobota, Puconci, Černelavci, Bodonci - Brezovci - Zenkovci, Moravske Toplice, Kobilje, Gornja Radgona, Ljutomer, Radenci so se lani udeležili tekmovanj v sedmih športnih panogah za ženske in moške, in sicer v balinanju, pikadu, streljanju z zračno puško, šahu, steznem kegljanju...
Rokodelske delavnice za spretne
Decembra so v hotelu Delfin v Izoli potekale že sedme Rokodelske delavnice Delfin 2019, ki jih je organizirala Komisija za tehnično kulturo pri Zvezi društev upokojencev Slovenije. Namen teh delavnic je druženje rokodelk in rokodelcev iz vse Slovenije, prenos rokodelskega znanja in izkušenj na vrstnike, predvsem pa na mlade v svojih društvih in okolju, spodbujanje samozaupanja in aktivnega staranja starejših ter ohranjanje kulturne in tehniške dediščine.
Kot zanimivost naj omenimo, da je Zdus v sedmih letih izvedel 99 različnih rokodelskih delavnic. Na vseh sedmih delavnicah je sodelovalo 784 rokodelk in rokodelcev iz 99 upokojenskih društev iz vseh 13 pokrajinskih zvez.
-
Preverjene informacije o cepljenju
Na spletni strani www.cepljenje.info lahko najdete preverjene in znanstveno potrjene informacije o vseh cepljenjih, ki so na voljo pri nas za otroke, mlade, odrasle in starejše ter v različnih življenjskih situacijah (kronični bolniki, nosečnice, popotniki). Objavljene so informacije o pomenu in poteku zakonsko obveznih in priporočenih cepljenjih, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje, ter tudi o priporočenih samoplačniških cepljenjih. Med drugim boste izvedeli, kdaj se cepljenje začne, s katerimi cepivi, na kakšen način in s kakšnimi časovnimi presledki. Navedeni so tudi stranski učinki posameznih cepiv. Spletno stran je pripravilo Združenje za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu.
Za dostopnost in varnejše gibanje
AD Aktualno
V Sloveniji živi približno 170.000 invalidov, kar je 8,5 odstotka prebivalstva. Če k temu prištejemo še starejše ljudi in otroke, kar 45 odstotkov prebivalstva spada med ranljive skupine udeležencev v prometu. Tem je namenjen projekt Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi, ki ga financira ministrstvo za infrastrukturo, vodi pa Geodetski inštitut Slovenije. Cilj projekta je iskanje ustreznih prilagoditev ter tehnoloških rešitev, s katerimi bi slepim in slabovidnim, gibalno oviranim, starejšim in otrokom zagotovili enakovredno dostopnost in varnejše gibanje, s tem pa večjo samostojnost.