-
Jutri, 29. januarja, se na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani začenja 31. sejem Alpe-Adria, sejem turizma ter kampinga in karavaninga. V sedmih dvoranah se bo vse do sobote predstavilo več kot 500 ponudnikov iz 13 držav. Ponudba bo raznolika in iz različnih področij: gastronomski turizem, kamping in karavaning, kulturni turizem, aktivni turizem in trajnostna Slovenija.
Devet prodajalcev počitniških vozil bo predstavilo nova in rabljena vozila. Poseben poudarek je na ponudbi predelanih kombijev oz. vanov. Letošnja novost je nakup in prodaja rabljenih počitniških vozil, ki so v lasti podjetij ali fizičnih oseb.
Raka materničnega vratu je mogoče preprečiti
Z vsaj 70-odstotno pregledanostjo žensk v programu ZORA, 90-odstotnim zdravljenjem odkritih predrakavih sprememb materničnega vratu in 90-odstotno precepljenostjo deklet proti HPV bi lahko popolnoma iztrebili rak materničnega vratu. To je temeljno sporočilo strokovnjakov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ob Evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu, ki poteka od 20. do 26. januarja.
Slovenija je na dobri poti, da doseže cilj, ki ga je spomladi leta 2018 začrtala Svetovna zdravstvena organizacija – torej odpravo raka materničnega vratu. Za rakom materničnega vratu pri nas na leto zboli okoli 120 žensk, umre pa med 40 in 50 žensk. To je izjemen uspeh, trdijo na NIJZ, saj smo bili po številu bolnic z rakom materničnega vratu pred dvajsetimi leti med prvimi v Evropi. Zadnja leta se število na srečo močno niža. V letu 2018 so namreč odkrili 106 novih primerov raka na materničnem vratu, leto prej, 2017, pa celo le 85 novih primerov.
Pisanje z roko razgiba možgane
Društvo Radi pišemo z roko ljudi vseh starosti opominja, naj se urijo v spretnosti pisanja z roko, saj s tem krepimo finomotoriko, izboljšata se nam spomin in koncentracija, ohranjamo dolgotrajnejšo pozornost, razvijamo ustvarjalnost, informacija, ki jo napišemo z roko, pa se v spominu zadrži dalj časa.
Društvo že nekaj let pripravlja Teden pisanja z roko, ki bo letos potekal od 20. do 24. januarja 2020, z osrednjo temo V naši družini radi pišemo z roko. Sodelovalo bo prek 240 šol, knjižnic, ljudskih univerz in drugih ustanov, kar dvakrat več kot lani. Podrobnosti najdete na spletni strani: www.pisemozroko.si.
Za preverjene informacije o cepljenju
Združenje za pediatrijo pri Zdravniškem društvu Slovenije je vzpostavilo spletno stran www.cepljenje.info, kjer lahko najdete preverjene in znanstveno potrjene informacije o vseh cepljenjih, ki so na voljo pri nas oziroma informacije o pomenu in poteku cepljenja v vseh življenjskih obdobjih (za otroke, mlade, odrasle in starostnike) ter v različnih življenjskih situacijah (kronični bolniki, nosečnice, popotniki).
Objavljene so pojasnila za zakonsko obvezna in priporočena cepljenja, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje, ter tudi za priporočena samoplačniška cepljenja. Med drugim boste našli informacije, kdaj se cepljenje začne, s kakšnimi cepivi, na kakšen način in s kakšnimi časovnimi presledki. Navedeni so tudi stranski učinki posameznih cepiv v Sloveniji.
Zahteva po takojšnjih aktivnostih za izboljšanje položaja starejših
Srebrna nit – Združenje za dostojno starost, ki že več kot dve leti opozarja na neprimerno politiko državnih organov na področju celostne skrbi za starejše, je na predsednika vlade ter predsednike koalicijskih strank naslovilo novo javno pismo. Pripravili so tudi peticijo za izboljšanje razmer.
V njem zahtevajo, da vlada z rebalansom prednostno in takoj zagotovi proračunska sredstva, s katerimi bo mogoče pomembno skrajšati predolge čakalne dobe starostnikov v ustrezne ustanove. To bo mogoče samo z gradnjo novih domov, s financiranjem stanovanjskih skupnosti, prizidkov k obstoječim javnim socialnim zavodom ali z nadgradnjo in odkupom ter dokončanjem investicij v Vrtojbi, Osilnici in drugje. Ministrica za delo, Ksenija Klampfer naj takoj odredi revizijo obstoječih in/ali nasedlih investicij na tem področju ter porabi evropska sredstva, ki so na voljo.
Zgledna skrb za upokojene sodelavce
V Krki so tudi letos organizirali novoletno srečanje upokojenih delavcev. Od 2116 upokojencev se je prireditve udeležila več kot polovica, med njimi je bilo 112 sodelavk in sodelavcev, ki so se upokojili v letu 2019 in so prejeli spominsko darilo. Da se lahko srečanja udeležijo tudi upokojenci iz oddaljenih krajev, jim podjetje organizira avtobusne prevoze na prireditev in domov.
Zbrane je na srečanju, ki je potekalo na Otočcu, nagovoril predsednik uprave in generalni direktor Krke Jože Colarič. Poudaril je, da so upokojeni krkaši s svojim delom, znanjem in zavzetostjo pomembno prispevali k rasti Krke, ki je iz majhnega laboratorija s peščico zaposlenih zrasla v veliko mednarodno podjetje. V zahvalo za minulo delo bo tudi letos vsak upokojeni sodelavec v Sloveniji prejel tradicionalno novoletno nagrado v višini 150 evrov neto. Poleg tega so v lanskem decembru na dom prejeli priložnostno darilo.
Skupščina ZZZS potrdila letošnji finančni načrt
Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je potrdila finančni načrt zavoda za letošnje leto. Ob tem so zavrnili finančni načrt za prihodnje leto. Člani skupščine namreč o tem želijo glasovati šele potem, ko bodo dobili zagotovilo vlade, da bo državni proračun v prihodnjem letu prevzel financiranje terciarja 1, kamor spada izobraževalna in raziskovalna dejavnost klinik in inštitutov, na leto pa za to namenijo 30 milijonov evrov.
Soglasje k finančnemu načrtu, ki predvideva za 204,7 milijona evrov višje prihodke v primerjavi z lani, ti bodo tako znašali 3,309 milijarde evrov, mora dati še vlada. Odhodki se bodo letos povečali za 266,3 milijona evrov oz. 8,7 odstotka na 3,320 milijarde evrov. Tako je predvideno, da bo ZZZS posloval z 10,4 milijona evrov minusa, kar bodo pokrili s presežki sredstev iz preteklih let.
-
V akciji, ki je potekala v organizaciji Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša Znanstvenoraziskovalnega centra (ZRC) Slovenske akademije znanosti in umetnosti (Sazu), so za besedo leta 2019 razglasili podnebje. V ožji izbor so se uvrstile še besede šarcizem (na drugem mestu), brezogljični (na tretjem mestu) ter milenijec, nebralec, novinec, prisilka, skiro, šarcizem, trgovinska vojna in volk.
Strokovna komisija, ki so jo sestavljali predstavniki ZRC Sazu, portala MMC RTV Slovenija in Dela, je deset besed izbrala med skoraj 300 predlogi, ki so jih v spletnem glasovanju prejeli od začetka leta 2019 do 20. decembra lanskega leta.
Pestro v Hiši branja, pisanja in pripovedovanja
V Vodnikovi domačiji Šiška, Hiši branja, pisanja in pripovedovanja, tudi v letošnjem letu nadaljujejo z že utečenimi dogodki, pripravljajo pa tudi številne nove.
Vsak prvi četrtek v mesecu se nadaljuje Glasno branje za starejše. Kot zatrjujejo v Društvu upokojenih pedagoških delavk - DUPDS, ki pripravlja druženja: glasno lahko bereš sam, a je bolj zabavno v skupini, kajti glasno branje nas bogati in zdravi, ohranja jezik, zbuja domišljijo, krepi samozaupanje, prevetri možgane in nas spravi v dobro voljo.
Ninna Kozorog - Slovenka leta 2019
Enajst izjemnih žensk se je lani v reviji Zarja/Jana potegovalo za naziv Slovenka leta. Vsaka posebej je izjemna, s posebnimi pozitivnimi lastnostmi, prizadevanjem za boljši svet, pokončno držo ali uspešnostjo na svojem področju. Nominiranke so bile: športna plezalka Janja Garnbret, dolgoletna predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo in varuhinja pacientovih pravic Duša Hlade Zore, spodbujevalka družinskega branja in zagovornica predšolske bralne značke Tilka Jamnik, zdravnica in humanitarka Ninna Kozorog, znanstvenica in mizarka dr. Andreja Kutnar, predsednica Srebrne niti, združenja za dostojno starost Biserka Marolt Meden, ledena plezalka in ambasadorka električne mobilnosti Jasna Pečjak, pisateljica, pesnica in predavateljica Alenka Rebula, skladateljica mlajše generacije z mednarodnim ugledom Nina Šenk Kosem, novinarka TV Slovenija Mojca Šetinc Pašek in pisateljica Bronja Žakelj.