Inovativna živila, letos tudi z ajdo
Inštitut za nutricionistiko je že šesto leto zapored pripravil izbor najbolj inovativnih slovenskih živil. To so živila, ki so proizvedena v Sloveniji, sledijo smernicam zdravega življenja (vsebujejo manj soli in manj sladkorja) in so jih proizvajalci dali na trg v zadnjem letu. Namen projekta je ozaveščanje potrošnikov, da bi lažje prepoznali nova oziroma izboljšana živila, ter spodbujati gospodarstvo pri razvoju živil z ugodnejšo hranilno sestavo.
Letos je bil prvič poudarek na živilih iz ajde. Kot je poudaril prof. dr. Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko je ajda »izjemno hranljivo živilo, zato želimo s projektom po eni strani podpreti kmetovalce in živilsko industrijo pri učinkoviti pridelavi in uporabi navadne in tatarske ajde v proizvodnji visoko kakovostnih živil, po drugi strani pa spodbuditi prebivalce k povečanemu obsegu uživanja ajde.«
Po poti kulturne dediščine Žirovnica
V spomin na našega največjega pesnika dr. Franceta Prešerna se 8. februarja podajte v njegovo rojstno vas na tradicionalni pohod po Poti kulturne dediščine Žirovnica. Ob 13. uri bo pred njegovo rojstno hišo v Vrbi osrednja slovesnost.
Pot kulturne dediščine Žirovnica je ena najstarejših tematskih poti v Sloveniji in povezuje kulturno-zgodovinske spomenike v vaseh pod Stolom, med katerimi se nahaja pet osrednjih točk. To so Prešernova rojstna hiša v Vrbi, rojstna hiša Matije Čopa v Žirovnici, kjer je celotna pot predstavljena tudi v igrano-dokumentarnem filmu Ni ga lepš’ga kraja, Spominski čebelnjak Antona Janše na Breznici in rojstni hiši pisateljev Frana Saleškega Finžgarja v Doslovčah in Janeza Jalna na Rodinah.
Pnevmokokne okužbe ogrožajo starejše
V sekciji za preventivno medicino opozarjajo na povečano število bolnikov s pnevmokoknimi okužbami, kar je po njihovem mnenju posledica slabe precepljenosti in ozaveščenosti prebivalstva. Medtem ko za majhne otroke to cepljenje krijejo iz javnih sredstev, je za odrasle samoplačniško, razen za bolnike z imunsko pomanjkljivostjo, presajenim kostnim mozgom, odstranjeno vranico, levkemijo, Hodgkinovo boleznijo, rakave bolnike in bolnike s presajenimi organi.
Samoplačniško cepljenje stane okoli 65 evrov, zato se v sekciji za preventivno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu zavzemajo, da bi ga zdravstvena zavarovalnica plačala za starejše od 65 let, ki spadajo med bolj ogrožene.Ti potrebujejo le en odmerek, medtem ko morajo mlajši ljudje cepljenje ponoviti po petih letih.
Rak pri moških prvi vzrok smrti, pri ženskah drugi
V Sloveniji je rak pri ženskah drugi, pri moških pa v zadnjih letih že prvi vzrok smrti, so ob današnjem svetovnem dnevu boja proti raku opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in onkološkem inštitutu. Po podatkih registra raka je v letu 2016 na novo z rakom zbolelo 15.072 ljudi, kar pomeni, da so vsakih 35 minut postavili novo diagnozo raka.
Po podatkih Mednarodne zveze za boj proti raku za rakom vsako leto zboli okoli 13 milijonov ljudi. Število bolnikov z rakom pa se iz leta v leto veča predvsem zaradi hitrega staranja prebivalstva. V EU vsako leto zaradi raka umre 1,3 milijona ljudi, 3,5 milijona pa jih je diagnosticiranih za to boleznijo. Evropska komisija bo zato danes začela posvetovanje o evropskem načrtu za boj proti raku. Kot so sporočili s komisije, bo dogodek priložnost, da se izkaže zavezanost EU na področju boja proti raku ter da se pri tem srečajo najrazličnejše strani, od političnih voditeljev do delavcev v zdravstvu in nevladnih organizacij.
-
Verjetno je med bralci malo takih, ki bi v začetku februarja (prostovoljno!) zaplavali v Blejskem jezeru. A kar nekaj pogumnih plavalk in plavalcev boste lahko v prihodnjem tednu videli v jezeru, saj je Bled v dneh od 3. do 9. februarja gostitelj svetovnega prvenstva v zimskem plavanju, ki poteka vsaki dve leti.
Na prvenstvu bo nastopilo več kot tisoč plavalcev z vsega sveta. V petih tekmovalnih dneh - tekme bodo od torka do vključno sobote - bo na sporedu kar 17 disciplin, med drugim prsno in prosto plavanje, štafetni in ekipni nastopi ter tudi daljinsko plavanje, in sicer na 450 in 1000 metrov. Pogumni plavalci se bodo v mrzlo jezero (pozimi ima voda okrog 4 stopinje) podali v Mali Zaki.
V Združenem kraljestvu še velja evropska kartica zdravstvenega zavarovanja
Čeprav Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske ni več članica Evropske unije, pa do konca prehodnega obdobja, to je do 31. decembra 2020, veljajo vsa določila, kot če bi še bilo država članica EU. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije zato potrjuje, da za državljane, ki imajo urejeno slovensko zdravstveno zavarovanje še vedno veljajo listine:
- evropska kartica zdravstvenega zavarovanja oziroma nadomestni certifikat za uveljavljanje zdravstvenega varstva za osebe med začasnim bivanjem v Združenem kraljestvu (na zasebnem ali službenem potovanju, na strokovnem izpopolnjevanju ali študiju),
Pohodniška pot Julijana med 52 svetovnimi biseri
The New York Times je objavil seznam 52 krajev, ki so »in« v letu 2020, saj jih povezuje s pojmom trajnosti. Na 48 mesto je uvrstil tudi slovensko pohodniško daljinsko pot Juliana (Juliana trail) oziroma "trajnostno usmerjeno pohodniško zanko okrog Triglavskega narodnega parka, ki prikazuje epsko lepoto zelene države." V utemeljitvi izbora so zapisali, da je bila Ljubljana leta 2016 imenovana za evropsko zeleno prestolnico, da je leta 2017 Slovenija postala prva država s certifikatom "zelena destinacija" ter, da so Slovenci "verjetno najbolj ekološko ozaveščen narod na svetu".
Zaupanje v varnost spletnega nakupovanja počasi raste
Po podatkih statističnega urada Eurostat iz leta 2019 le 6 odstotkov državljanov Evropske unije v starosti od 16 do 74 let ni kupovalo po spletu zaradi pomislekov glede varnosti plačil ali razkrivanja osebnih podatkov. Leta 2017 je bilo takih anketirancev 7 odstotkov, pred desetimi leti pa 11 odstotkov, kar kaže na porast zaupanja v varnost spletnega nakupovanja.
Rezultati tudi kažejo na velike razlike med državami članicami. Najmanj skeptični so Estonci, kjer samo odstotek ljudi ni kupoval prek spleta zaradi pomislekov glede varnosti. Najbolj pa varnostna vprašanja glede plačila skrbijo Portugalce, saj je bojazen izrazila skoraj četrtina prebivalcev (23 %).
Za cepljenje proti gripi še ni prepozno
Vrh sezone gripe in porast števila obolelih se je v Sloveniji letos začel prej kot lani, vendar zdravniki opozarjajo, da je cepljenje še smiselno, saj sezona gripe običajno traja do konca marca ali celo do začetka aprila.
Na Infekcijski kliniki v Ljubljani je zadnje dni izjemno povečan priliv pacientov. »Med bolniki prevladujejo otroci, predvsem šolarji. V prihodnjih dveh tednih pričakujemo tudi porast odraslih pacientov. Za cepljenje proti gripi nikakor ni prepozno, saj se zaščita ustvari v 14 dneh,« je poudarila asist. Tatjana Mrvič, dr. med., vodja Službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb na UKC Ljubljana. Če v vmesnem obdobju oseba, ki je bila cepljena, zboli, pa lahko protitelesa omilijo potek bolezni.
Višje izplačilo dela starostne pokojnine
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) obvešča zavarovance, ki so do konca lanskega leta prejemali 20 odstotkov starostne pokojnine, da jim bo jutri, 31. januarja, nakazal akontacijo 40 odstotkov dela pokojnine za januar.
V skladu s pokojninsko novelo, ki je začela veljati z letošnjim letom, zavarovancu, ki že prejema 20 odstotkov starostne pokojnine, pripada 40 odstotkov vse do prenehanja obveznega zavarovanja za polni delovni oziroma zavarovalni čas, vendar najdlje tri leta. Zavod bo odločbe o upravičenosti do izplačila 40 odstotkov starostne pokojnine posredoval v šestih mesecih od uveljavitve zadnje novele.