Nagradna igra The ONE Tremendous Big Volume
Z uporabo maskare Tremendous Big Volume bodo vaše trepalnice daljše, bolj črne in z izjemnim volumnom. Ekskluzivna zelo velika ščetka z več kot 300 ščetinami in 5 zbiralniki zagotavlja kremno formulo in ogleno črn pigment. Obstojnost do 24 ur.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, koliko ščetin ima ščetka maskare, bomo izžrebali pet nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 16. septembra pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
MORAVSKE TOPLICE
Pomurska pokrajinska zveza društev upokojencev Murska Sobota je v Moravskih Toplicah pripravila sedemnajsto srečanje pomurskih upokojencev pod geslom Aktivno staranje, medgeneracijsko sodelovanje in solidarnost, naj bo naš način življenja. Slavnostni govornik je bil predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik, predsednica pomurske pokrajinske zveze Vijoleta Bertalanič pa je povedala, da je vanjo vključenih 36 društev z 12.000 upokojenci. V 15 društvih poteka projekt Starejši za starejše.
-
Ljubitelje narave vabimo na pohode pod vodstvom izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije Janeza Alberta. Povabite še znance, prijatelje, sorodnike … Tistemu, ki se bo udeležil petih pohodov v letu, bomo podarili majico Vzajemnosti!
Tokrat vas vabimo na dvodnevni pohod na Boč (978 m), povzpeli pa se boste tudi na Donačko goro. V soboto, 14. septembra, se udeleženci zberete ob 5.30 uri pod uro na glavni železniški postaji v Ljubljani. Z vlakom se boste odpeljali do Poljčan. Zmerne hoje bo vsak dan za šest do sedem ur. Prespali boste v Rudijevem domu na Donački gori. Tisti, ki imate planinsko izkaznico, jo vzemite s sabo za popust pri nočitvi.
-
Sprehod za spomin
September je svetovni mesec alzheimerjeve bolezni. Med dogodki, ki jih združenje Spominčica – Alzheimer Slovenija pripravlja na temo demence, bodo tudi Sprehodi za spomin, na katerih udeleženci po različnih slovenskih krajih izkažejo podporo osebam z demenco in podprejo prizadevanja Spominčice za boljšo ozaveščenost in prepoznavanje demence. V Ljubljani bo sprehod potekal na sam svetovni dan alzheimerjeve bolezni, tj. v soboto, 21. septembra. Udeleženke in udeleženci se bodo zbrali ob 10. uri pred Moderno galerijo in se sprehodili do Mestne hiše in nazaj. Ne pozabite priti!
Festivalsko dogajanje bo živahno
Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO), ki bo med 1. in 3. oktobrom potekal že 19. leto zapored, prinaša ustaljen program: strokovne razprave o aktualnih vprašanjih, izobraževalne dogodke in delavnice za vse generacije ter bogat kulturni program. Zagotovo pa bodo obiskovalci Cankarjevega doma naleteli na nove, zanimive vsebine.
Rdeča nit letošnjega strokovnega programa bodo aktualne teme, ki jih poudarja strategija dolgožive družbe. Med drugim bodo udeleženci okroglih miz razpravljali o iskanju meja v jeziku o starosti in starejših, uspešnejšem črpanju sredstva EU za izpeljavo strategije dolgožive družbe, modernizaciji sistema dolgotrajne oskrbe in opismenjevanju starejših, ohranjanju in navezovanju pristnih človeških stikov ter pomenu odgovornega delovanja nevladnih organizacij. Pozornost bo namenjena tudi stoti obletnici Univerze v Ljubljani in stoletnici priključitve Prekmurja k matični domovini.
Skrbimo, da bodo žile pretočne
ZDRAVJE KRATKE
Periferna arterijska bolezen (PAB) se pogosteje pojavlja po 55. letu starosti in največkrat prizadene arterije na nogah. Povzroči jo napredovala ateroskleroza (poapnenje žil), ki postopno oži arterijo. Kar 70 odstotkov bolnikov se bolezni ne zaveda, dokler ne pride do resnih zapletov.
Sprva je pretok krvi skozi zoženo arterijo le malo moten in težav niti ne zaznamo. Z napredovanjem bolezni pa je žila vedno bolj zožena, pretok krvi je zelo otežen. V procesu ateroskleroze se namreč na notranje stene arterij odlagajo holesterol ali maščobe, kalcij in vnetne celice. Arterija se začne ožiti in skoznjo se pretaka čedalje manj sveže krvi, obogatene s kisikom, kar povzroča stiskajočo bolečino v mišicah pri hoji, sčasoma pa tudi že v mirovanju. Žilna stena postaja trša in neelastična.
-
NASVETI TETE METE
Zakaj bi si izmišljali nova pravila, če pa stare modrosti še kako držijo – pa čeprav so jih zapisali pred več kot sto leti. Britanska gospodinja Blanche Ebutt je leta 1913 objavila dve knjižici: Dont's for Wives in Dont's for Husbands z nasveti, ki naj jih upoštevajo ženske in moški, da bi srečno krmarili med čermi zakonskega življenja. Njena osnovna misel je ta, da je »zakon skupna skrb in ne more uspešno delovati, če vsak hodi po svojih poteh«. Kaj pravite, se velja ravnati po njenih nasvetih?
Od Pirana do Idrije, od Iga do Lendave ...
Ta konec tedna se bo zvrstilo kar nekaj prireditev, v različnih krajih po Sloveniji. Še posebej pestro bo dogajanje v soboto, 24. avgusta. Predstavljamo samo nekatere ...
Že v davnih časih, ko so prvi ljudje poselili rtič, ki se strmo spušča v morje, so iz morja pridobivali sol. Kmalu je prav ta postala eden najpomembnejših virov prihodkov, zato pravimo, da je mesto Piran zraslo na soli (Piran xe fato de sal), so zapisali piranski turistični delavci ob vabili na tradicionalni Solinarski praznik. Začel se bo na Tartinijevem trgu v Piranu, kjer bodo na prodaj domači izdelki umetnostne in rokodelske obrti; kulinarična ponudba, naravna kozmetika… Ob 11. uri se bo v madrač pripeljala barka s soljo, obiskovalci bodo lahko poskusili zajtrk in marendo solinarjev, si ogledali folklorne nastope in solinarske igre, ki jih pripravlja/Skupnost Italijanov G. Tartini Piran ter pospremili solinarsko družino v soline. Letos se bo v Piranu ustavil sam Martin Krpan (TD Bloke), ki bo preveril, ali je naša sol res tako dobra, da jo lahko odnese cesarju na Dunaj …
-
Letos poteka 75 let od ustanovitve Statističnega urada Republike Slovenije (SURS).Uradno so statistične podatke začeli sistematično beležiti 16. avgusta 1944. Ob tej priložnosti so na Krakovskem nasipu v Ljubljani odprli razstavo infografik Statistično gledano. Z njo se želijo še bolj približati ljudem in dokazati, da statistika niso samo suhoparni podatki, odstotki in številke.
Statistični urad zbira in objavlja podatke o storitveni proizvodnji, poslovanju z nepremičninami, okolju, pesticidih, odpadkih, blaginji, kupnih navadah, hrani, prebivalstvu …V spletni bazi je trenutno na voljo že več kot milijardo podatkov, ki jih lahko brezplačno uporabljajo tako vlada kot podjetja in prebivalci. Zaposlenih je 300 ljudi: od statistikov, metodologov, interpretov, programerjev in delavcev v IT, do pravnikov, kadrovskih delavcev in finančnikov.
Sindikat upokojencev proti podražitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
Sindikat upokojencev Slovenije je na vlado naslovilo protestno pismo zaradi povečanja premij dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, saj se v sindikatu bojijo, da se bo veliko zavarovancev odpovedalo plačevanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, s tem pa bo ogrožena njihova zdravstvena varnost.
Dopolnilno zavarovanje v Sloveniji ponujajo tri zavarovalnice. V septembru se bodo zavarovalne premije v Vzajemni podražile za 12 odstotkov in tako znašale 35,67 evra. To bo že drugi dvig v letošnjem letu. Dvig premij je napovedala tudi Zavarovalnica Triglav, in sicer za 7,8 odstotka na 35,55 evra. V zavarovalnici Adriatic Slovenica so v začetku avgusta za STA navedli, da povišanja premije ne načrtujejo, razen če se trendi povečevanja obsega doplačil iz prve polovice letošnjega leta spremenijo.