Marija je najpogostejše žensko ime
Marija je še vedno najpogostejše žensko ime, tako je me vsaki devetnajsti ženski v Sloveniji. V povprečju pa je Marija gospa, ki ima skoraj 70 let .
V začetku leta 2018 je pri nas živelo 55.000 Marij (za primerjavo: leta 2010 jih je bilo še 69.000), toliko jih je namreč imelo to ime vpisano v osebnem dokumentu, ugotavljajo na Statističnem uradu Slovenije. Številne pa kličejo z eno izmed različic tega imena (Micka ali Mica, Marica ali Marička, Meri, Marina ali Marinka, Mojca, Manca ali Manica, Marjana, Maruša, Mia ali Mija, Maša …). Največ Marij sicer živi v pomurski regiji (v povprečju vsaka 13. ženska), najmanj pa v obalno-kraški regiji. Tam je bila Marija vsaka 29. prebivalka. V začetku 2018 je bila med ženskami, starimi 78 let ali več (tj. tistimi, ki so se rodile do začetka 2. svetovne vojne), Marija vsaka peta ženska te starosti.
Mozirski gaj ne vabi le s cvetjem
V Mozirskem gaju bo med 15. do 18. avgustom tradicionalna poletna razstava, ki jo razglašajo za največjo razstavo eksotičnih živali na prostem.
V sodelovanju z Društvom ljubiteljev eksotičnih živali Bioexo bodo obiskovalcem pokazali pitone, anakonde, krokodile, kuščarje, želve in pajke. Tiste, ki so jim bolj pri srcu večje živali pa vabijo na obisk v nedeljo, 18. avgusta, ko si boste lahko ogledali predstavitev španske šole jahanja z lipicanci. Predstava bo potekala v sodelovanju s s Konjeniškim klubom Krumperk in študenti Biotehniške fakultete. Otroci bodo lahko od bliže spoznali tudi ponije in jih morda tudi zajahali.
-
Pri nas deluje 1.822 prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom. Toliko jih je namreč oddalo poročilo o svojem delu za leto 2018, ministrstvo za javno upravo pa je opravilo podrobnejšo analizo o prostovoljstvu.
Iz nje izhaja, da so lani 244.304 prostovoljke in prostovoljci opravili 9.903.798 ur prostovoljskega dela, kar nas uvršča v sam vrh Evropske unije. Če te številke ne povedo dovolj, naj zapišemo, da je vrednost prostovoljskega dela ocenjena na kar 98.356.373 evrov!
-
Mačke, ki veljajo za ene najljubših hišnih ljubljenčkov, imajo danes svoj svetovni dan. Osmi avgust so kot svetovni dan mačk prvič obeležili leta 2002. Dobrodelna organizacija Mednarodni fond za zaščito živali (Ifaw) je namreč želela osveščati o življenju, potrebah in zdravju felis catus.
V večini držav je to neuradni praznik. Kar v nekaj državah pa praznujejo nacionalni dan mačk. V Rusiji je to 1. marec, v ZDA 29. oktober, na Japonskem se jim poklonijo 22. februarja. Dan je tako priljubljen, da vsako leto na ta dan družbena omrežja poplavijo najrazličnejše mačje objave.
Zdus išče ljubiteljske mojstrice in mojstre rokodelce
Zveza društev upokojencev Slovenije do 17. avgusta zbira prijave ljubiteljskih mojstric in mojstrov rokodelskih izdelkov iz vrst društev upokojencev, ki bodo vodili rokodelske delavnice. Kandidati ne smejo imeti svojega s.p. ali d.o.o-ja, lahko pa imajo registrirano osebno dopolnilno delo in imeti morajo izkušnje na pedagoško andragoškem področju.
Rokodelske delavnice (letos jih bo 12) bodo že tradicionalno potekale v hotelu Delfin v Izoli v dveh terminih. V času od 21. do 25. oktobra 2019 bodo izvedli naslednje delavnice: Fotografija za začetnike, Izdelave voščilnic v različnih tehnikah in Kulinarika: priprava in peka dobrot. V dneh od 18. do 22. decembra 2019 bo ponovno potekala kulinarična delavnica, začetniki se bodo lahko naučili klekljanja, teme desetih delavnic pa bodo predlagali rokodelci sami..
S sodelovanjem na festivalu bodo društva ob denar
Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Janez Sušnik je na nedavni novinarski konferenci ob prisotnosti članov upravnega odbora predstavil njihova stališča do članstva Mestne zveze upokojencev in (ne)sodelovanja na Festivalu za tretje življenjsko obdobje.
Zatrdil je, da Mestna zveza upokojencev Ljubljana – Osrednjeslovenska Pokrajinska zveza društev upokojencev (MZU), ni včlanjena v ZDUS. Mestna zveza namreč ni prilagodila svojega statuta novemu statutu ZDUS (z decembra 2016), na podlagi katerega se je spremenila organiziranost zveze tako, da so v ZDUS včlanjene pokrajinske zveze in in ne več društva upokojencev.
-
Statistiki ugotavljajo, da se do 40 odstotkov od tega, kar se vzredi ali vzgoji za prehrano, ne poje. In vendar je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. Če bi vsak posameznik spremenil svoj odnos do hrane in bi je manj zavrgel, bi se veliko spremenilo.
Leta 2017 je vsak prebivalec Slovenije zavrgel povprečno 64 kilogramov hrane, ugotavljajo na ministrstvu za kmetijstvo. Po oceni je bilo 38 odstotkov užitnega dela, ki bi ga lahko z ozaveščanjem in pravilnim odnosom do hrane zmanjšali ali preprečili. V preostalo odpadno hrano sodijo neužitni deli, npr. kosti, koščice, olupke, jajčne lupine, lupine, luščine itd.,
Previdno pri nakupu prehranskih dopolnil
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije opozarja na izrazito povečanje ponudbe različnih prehranskih dopolnil, probiotikov in zdravstvenih pripomočkov. Mnoge izdelke oglašujejo s trditvami, ki niso potrjene z ustreznimi raziskavami (znižuje holesterol, izboljšuje imunski sistem, shujšali boste v enem mesecu …), čeprav to zahteva zakonodaja. Pogosto so napisi na embalaži pomanjkljivi in niso navedene vse sestavine. Sporne so predvsem objave na spletu in tudi nekateri televizijski oglasi.
Prav tako zavaja priporočilo, da »se v primeru nejasnosti ali zapletov posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom«. Zlasti v lekarnah, kjer je naprodaj vedno več takih izdelkov, potrošniki pa menijo, da je nakup varen, farmacevti o vsebini in učinkovanju posameznega izdelka premalo vedo, da bi ga lahko priporočali. Je pa vedno bolj razširjena praksa, da v lekarnah strankam priporočajo nakup t. i. prehranskega dopolnila namesto zdravila.
-
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so zdravniki v lanskem letu izdali 18,1 milijona receptov (zelenih in belih ) v vrednosti 516,7 milijona evrov. To je en odstotek več receptov kot v letu prej in za 24 odstotkov več kot pred 14 leti.
Lani je bilo izdanih povprečno 8673 receptov na tisoč prebivalcev. Povedano drugače: vsak prebivalec je v povprečju prejel 8,63 recepta s predpisanimi zdravili v skupni vrednosti 250 evrov.
Dobra četrtina je bilo predpisanih receptov za bolezni srca in ožilja, največji delež med njimi predstavljajo zdravila za bolnike s srčnim popuščanjem. Nekoliko manj receptov (dobrih 19 odstotkov) je bilo predpisanih za zdravila z delovanjem na živčevje (največ analgetikov) ter zdravila za bolezni prebavil in presnove (13,5 odstotka, med njimi največ za zdravljenje peptične razjede in refluksne bolezni).
Z julijsko pokojnino še letni dodatek
Z julijskimi pokojninami, ki bodo nakazane 30. julija, bodo upokojenci prejeli še letni dodatek. Prejeli ga bodo tudi nekateri uživalci nadomestil iz invalidskega zavarovanja.
Letošnji letni dodatek bo izplačan v petih različnih zneskih, odvisno od višine pokojnine:
- če znaša višina pokojnine do 470 evrov, boste prejeli 437 evrov letnega dodatka;
- če znaša pokojnina od 470,01 do 570 evrov, boste prejeli 297 evrov
- če znaša pokojnina od 570,01 do 670 evrov, boste prejeli 237 evrov
- če znaša pokojnina od 670,01 do 810 evrov, boste prejeli 187 evrov
- tisti, ki imajo pokojnino višjo od 810 evrov, pa bodo prejeli 127 evrov letnega dodatka.