Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
NOČNO ODVAJANJE VODE
75-letni bralec mora vsako noč dva- do trikrat na vodo. Zaradi omenjenih težav je bil na pregledu pri urologu. Nima povečane prostate, preiskava mehurja je bila brez posebnosti. Zaradi krčnih žil mu občasno otekajo noge okoli gležnjev.
Zaradi položaja pri ležanju je odtok iz spodnjega dela telesa hitrejši, v primeru oteklin na nogah pa tudi povečan. Ponoči se zaradi izločanja nekaterih hormonov tvori bolj koncentriran urin, ki ga je zato tudi manj. Ta prilagoditev nam omogoča mirnejši spanec. S staranjem se nivo teh hormonov zniža. Pridružijo se tudi bolezni, pri katerih ponoči nastaja večja količina urina, kjer je kapaciteta mehurja manjša, kjer praznjenje mehurja ni popolno ali zadrževanja urina ni mogoče. Nikturija je pojav, ko moramo v 6 do 8 urah spanja več kot dva- do trikrat na vodo.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
SUHA USTA
75-letna bralka, ki se zdravi zaradi visokega krvnega tlaka in povišanih holesterolov, sprašuje o morebitnem vplivu zdravil na suhost ust. Enaka zdravila (Exforge, Sinvacor, Asentro, Helex občasno) jemlje že dolgo. Nima sladkorne bolezni in nima večjih težav s hrbtenico ali bolečin v sklepih. Občasno ima občutek peska v očeh, ki se ji pogosto solzijo.
Na prvi pogled bi bil odgovor zelo enostaven. Asentra zelo pogosto povzroča suha usta, kombinirane učinkovine v tableti Exforge občasno, Sinvacor in Helex zelo redko. Pred morebitno ukinitvijo Asentre, ki mora biti nujno postopno, je zelo pomembno pretehtati koristi zdravila in stopnjo neželenega učinka. Pozorno moramo oceniti tudi morebitne preostale vzroke suhih ust, ki jih ni malo. Predvsem pri sistemskih boleznih so sočasno pogosto prisotne tudi suhe oči.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
OMEJITVE PRI VOŽNJI AVTOMOBILA
54-letni bralec je utrpel možgansko kap. Odnesel jo je le z blago ohromitvijo leve strani telesa. Po obravnavi na nevrološki kliniki in v zdravilišču je začel hoditi v fitnes in opravljati dela okoli hiše. Po šestih mesecih se je ponovno zaposlil za štiri ure. Med delom težko ostane zbran, zato razmišlja o upokojitvi. Ob blagi nemoči v roki in nogi je hitro ugotovil, da lahko varno vozi avtomobil. Zapletlo pa se je, ko je želel podaljšati vozniško dovoljenje. Po novem se lahko vozi samo v krogu 30 kilometrov od doma. To ga je sesulo. Zanima ga, ali se lahko pritoži.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
SRBENJE KOŽE
Bralki sta želeli nasvet za blaženje neznosnega srbenja kože. Pri eni se pojavlja predvsem po rokah in nogah, in to vedno v zimskem času. Poskusila je različna mazila, zdravnica ji je nazadnje predpisala zdravila proti alergiji, ki ji ne pomagajo. Pri drugi bralki se je srbenje pojavilo v zadnjem času. Srbi jo po vsem telesu, najbolj pa ponoči. Zaradi slabega spanca je utrujena, vrtoglava, izgubila je nekaj kilogramov, boli jo želodec. Že nekaj časa ima napotnico za pregled krvi, vendar še ni šla na odvzem krvi.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
DALJŠI PREMORI PRI DIHANJU
Bralka se je zelo ustrašila, ko se ji je zdelo, da je mož ponoči nehal dihati. Čez nekaj dolgih sekund je po nekajkratnem globokem vdihu ponovno normalno dihal in zaspal. Po tem dogodku je še večkrat zaznala tudi daljše premore pri dihanju. Mož je malo predebel in ima mejno povišan krvni sladkor. Drugače je zdrav. Vendar se mu zaradi tega ne zdi vredno obiskati zdravnika. Kaj svetujete?
Občasne prekinitve dihanja v spanju niso tako redka in tudi ne nedolžna težava. Pojavlja se približno pri desetih odstotkih oseb, večkrat pri moških, starejših in predebelih ljudeh. Ti ljudje običajno smrčijo zaradi anatomskih sprememb, dodatnega nabiranja maščobnega tkiva v žrelu ali oslabelosti mišic žrela v starosti. Če ohlapne mišice in jezik zaprejo dihalno pot, dihanje preneha (obstruktivna spalna apneja – OSA). Centralna spalna apneja – CSA lahko nastane ob možganski kapi.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
ASPIRIN
Šestinsedemdesetletna bralka želi mnenje glede preventivnega jemanja Aspirina. V družini sta oče in mama v visoki starosti umrla za posledicami možganske kapi. Nima klasičnih dejavnikov tveganja za srčno-žilna obolenja. Ne jemlje nobenih zdravil, je telesno aktivna, ima normalno težo. Veliko njenih prijateljic pa ga zaradi preprečevanja ateroskleroze jemlje vsak dan.
Aspirin (acetil salicilna kislina) je eno izmed najbolj uporabnih zdravil: učinkovito, poceni, glede na množičnost jemanja niti nima toliko pomembnih neželenih učinkov. V študijah so dokazovali njegov ugodni učinek na zmanjšanje pojavnosti srčnega infarkta, ne pa na večje preživetje. V višji starosti se poveča tveganje za krvavitve iz prebavnega trakta ali še bolj usodne krvavitve v možgane. Pri tehtanju koristi in škode je prevladalo priporočilo, da Aspirin ni zdravilo, ki bi bilo koristno za zmanjšanje srčno-žilnih dogodkov pri ljudeh z majhnim tveganjem zanje. Veseli ste lahko, da ste v tej skupini srečnežev, zato aspirina ne potrebujete.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
BOLEČINA V NOGAH
82-letna bralka je pred meseci pri hitrem izstopanju iz avtomobila začutila hudo pekočo bolečino v ledvenem delu hrbtenice, ki se je širila v zadnji del stegna. Po nekaj dneh ležanja se je bolečina umirila. Ko je ponovno začela izvajati aktivnosti, se je pri hoji pojavila bolečina v mečih desne noge. Zdaj ne more brez počitka niti do bližnje trgovine. Ortoped je ugotovil samo začetno obrabo na hrbtenici. Zdravi se zaradi atrijske fibrilacije in visokega krvnega tlaka.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
VELIKO ZDRAVSTVENIH TEŽAV
69-letna bralka, ki ima veliko zdravstvenih težav, je poslala pismo, v katerem prosi za razlago njenih diagnoz. Zdravi se zaradi epilepsije, ishemične bolezni srca, kroničnega gastritisa, ima trebušno kilo, ki je ni mogoče operirati. Komaj hodi, hitro se zadiha, otekajo ji roke in noge, boli jo želodec, hrbtenica in kolena. Leta 2015 je imela poseg na koronarnem ožilju. Noga, na kateri so vzeli žilo za žilni obvod, ji močno zateka. Ima razpokan jezik, da komaj je. Enkrat je opazila svežo kri v izpljunku. Ima občutek, da je zaradi starosti nihče ne jemlje resno.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
NE ODLAŠAJTE S PREGLEDOM
Starejša bralka piše, da zaradi varnostnih ukrepov in strahu pred okužbo najraje ne bi šla na pregled k specialistu. Napotnico za nevrologa je dobila zaradi vrtoglavice, slabosti in motenj ravnotežja. V zadnjem mesecu je imela takšen napad samo enkrat za nekaj ur. Zdravi se zaradi višjega krvnega tlaka, a se počuti negotovo za hojo zunaj doma.
Vem, da je takšnih dilem v današnjem času veliko. Ampak še vedno so tu druge bolezni in so lahko celo nevarnejše za zdravje kot covid-19. Zato moramo biti pozorni ob pojavu novih ali poslabšanju starih znakov bolezni. Osebni zdravniki so tisti, ki ocenijo, ali bolnik potrebuje pregled pri specialistih in kako je ta nujen. Zato jim moramo zaupati. Dopuščam možnost, da so (pre)nekatere napotitve k specialistom nepotrebne. Kako si drugače razlagati dejstvo, da veliko ljudi brez opravičila in kljub dolgim čakalnim dobam v zdravstvu enostavno ne pride na pregled. To se dogaja ves čas, tudi pred koronavirusom. Le-ta ne sme biti vzrok, da potrebnih pregledov ne opravimo. Tudi v bralkinem primeru menim, da mora na pregled. Težave, ki jih ima, so lahko tudi napoved možganske kapi.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
NAPAD PROTINA
Bralec sprašuje, ali je mogoč zagon protina tudi brez povišane vrednosti sečne kisline. Zaradi še vedno prisotnih bolečin vsak večer vzame tableto Brufena. Ali je zaradi tega bolj dovzeten za bolezen COVID 19? Podobno vprašanje je postavila tudi bralka, ki jemlje zdravila za zdravljenje povišanega krvnega tlaka.
Prva misel ob nenadnih bolečinah palca z znaki vnetja je presnovna bolezen protin (giht, putika). Kristali sečne kisline se nalagajo v sklepu in okolnem tkivu in povzročijo vnetje, najpogosteje palca na nogi. Predvsem v akutni fazi bolezni je sečna kislina v krvi lahko normalna. Zato jo je treba določati večkrat, v različnih časovnih obdobjih. Sprožilni dejavnik pri akutnem napadu je običajno prehranski prekršek, lahko tudi hud stres, okužba, stradanje ali nekatera zdravila (za odvajanje vode, aspirin). Zanesljivo diagnozo postavimo s prikazom uratnih kristalov v sklepni tekočini. Vse druge pogostejše bolezni, ki bi potekale s podobnimi spremembami na palcu, sva z bralcem ob pogovoru z veliko verjetnostjo izključila. Zato je kljub normalnim laboratorijskim izvidom diagnoza protina še najverjetnejša.