-
Vsi starejši na volišča!
Mateja Kožuh Novak Že čutite volilno mrzlico? V političnih strankah vre in marsikdo opečen odhaja med nasprotnike; tisti pa, ki so odšli že prej ali se nikoli niso podali v politične vode, pa se jim privoščljivo smejijo. Kar ne moreš verjeti, koliko ljudi je voljnih kandidirati za poslance državnega zbora. Ko od strani spremljam spopade med kandidati v političnih strankah, bi lahko rekla, da je politična zavest med Slovenci izjemno visoka. Pa je res? Kaj žene ljudi, da se vključujejo v politične stranke? Kaj jih žene, da se rinejo na volilne...
Izplačilo letnega dodatka bo julija
Med pravice, zagotovljene z obveznim pokojninskim in invalidskim zavarovanjem in urejene z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), sodi tudi pravica do letnega dodatka. Navedeni zakon podrobneje določa, kdo je upravičen do dodatka, v kakšni višini in kdaj, medtem določitev njegove višine prepušča zakonu, ki ureja izpolnjevanje proračuna države. Iz ZPIZ-2 sledi, da se letni dodatek določi v dveh različnih višinah, v nižjem in višjem znesku, možna pa so tudi izplačila sorazmernih delov teh dveh zneskov.
Starostno zavarovanje kmetov ni omogočalo drugih pravic
Oglasil se je bralec iz Prekmurja. Star je 87 let, njegova žena, ki uživa kmečko pokojnino, pa 93 let. Žena je že 11 let je priklenjena na posteljo, vendar ne more pridobiti pravice do dodatka za pomoč in postrežbo. Zelo sta razočarana. Tudi njuna generacija je prispevala tej družbi, danes pa je vse to pozabljeno. Udarniško so gradili ceste, domove, kmetje so obvezno oddajali pridelke, pri vsem tem pa niso dobivali ne štipendij ne regresov. Bralčeva žena je uživalka starostne pokojnine, priznane po zakonu o starostnem zavarovanju kmetov...
Vaša svetovalka – Mag. Milena Paulini – junij 2014
Pokojnina po vnovičnem prenehanju delovnega razmerja Bralec A. K. iz Ljubljane piše, da se je leta 2007 starostno upokojil, vendar se je čez nekaj mesecev spet zaposlil. V delovnem razmerju je bil do 31. 1. 2014, zahtevek za vnovično izplačevanje starostne pokojnine z upoštevanjem kasneje dopolnjene pokojninske dobe in izplačila plače pa je vložil 11. 2. 2014. Od ZPIZ je prejel odločbo, da ima višjo starostno pokojnino šele od 12. 2. 2014 dalje. Zanima ga, ali je to prav, saj je njegov znanec v podobnih okoliščinah, le da mu je delovno...
Vaš svetovalec – Mag. Janez Tekavc - junij 2014
Razdelitev premoženja Bralka ima skupaj z možem v lasti hišo in stanovanje. Imata dva odrasla otroka in hči bi si rada za svojo družino uredila mansardno stanovanje v domači hiši. Bralka ne ve, ali naj z možem premoženje prepišeta na otroka in kakšne bi bile posledice tega, še posebej, če bi se v prihodnje znašla v finančni stiski. Bosta otroka dolžna poskrbeti zanju? Bralka in njen mož imata več možnosti. Prva je, da napišeta oporoko in v njej razdelita premoženje.
Vaš svetovalec – Dušan Bavec – junij 2014
Upokojitev je vaša odločitev Bralec v bližnji prihodnosti pričakuje že napovedano odpoved pogodbe o zaposlitvi zavoljo poslovnih razlogov. Čeprav ima pri starosti 58 let status starejšega delavca, bo odpoved zakonita, zato mu bo zavod za zaposlovanje zagotovo priznal denarno nadomestilo. Pogoje za starostno upokojitev bo namreč izpolnil čez dobro leto in pol, pogoje za predčasno upokojitev pa bi izpolnjeval že čez dobro leto. Ker bi bil v primeru predčasne upokojitve deležen odbitkov ali t.i.
Vaš svetovalec – Mag. Boštjan J. Turk
Naročanje pri zdravniku in čakalne dobe Bralca zanima, ali v javnem zdravstvu obstaja kak predpis, ki določa, koliko časa mora pacient čakati na konkretno zdravstveno storitev (denimo na nujno medicinsko pomoč)? Pogosto se mu je namreč dogajalo, da je čakal na zdravstveni pregled po več ur, celo pet ur. Prav tako ga zanima, ali imajo pacienti v zakonu zagotovljeno pravico do telefonskega naročanja na preglede? Da, to področje je normativno dobro urejeno.
Če delamo skupaj, lahko premikamo gore
Volitve slovenskih poslancev v evropskem parlamentu so za nami. Volivci smo povzročili kar nekaj prepiha v političnih strankah. In prav je tako. Čedalje več prebivalcev je nezadovoljnih s tem, kar počno politiki,. Nezadovoljstvo se vedno začne najprej pri ljudeh, ki razmišljajo in znajo kritično oceniti početje tistih, ki jih izbirajo, ki so do določene mere samozavestni in so pripravljeni izpovedati svoje nezadovoljstvo in izreči kritiko. Slovenci smo se v tisočletju suženjstva tudi naučili previdnosti pri komuniciranju s tistimi, ki...
Podpora kombiniranemu volilnemu sistemu
Na javni predstavitvi mnenj o volilnih sistemih, ki je bila 5. maja v državnem zboru, je med vloženimi zakonskimi predlogi za spremembo volilnega sistema doslej dobil največ podpore kombinirani volilni sistem, ki ga je predlagal Zveza društev upokojencev Slovenije. Ivan Kristan je v imenu ZDUS pojasnil, da bi po njihovem predlogu volivec izbral enega kandidata, ki bi bil izvoljen po večinskem sistemu, hkrati pa bi podobno kot zdaj izbral tudi stranko.
Z ustavno spremembo, ki jo je predlagala SDS, bi volili po dvokrožnem večinskem sistemu. Poslanec SDS Branko Grims je pojasnil, da se je pokazalo, da proporcionalni volilni sistem pri nas ni primerna rešitev. Po njegovih besedah imajo ljudje zdaj občutek, da njihov glas ne odloča o ničemer, ker je vse odvisno od povolilnih pogajanj.
Skupina poslancev s prvopodpisanim Janijem Möderndorferjem pa je predlagala uvedbo obveznega absolutnega preferenčnega glasu in odpravo volilnih okrajev.Pridružite se projektu Starejši za starejše!
V letu 2014 je v projekt vključenih že 295 društev upokojencev. Kot projekt smo ga zastavili pred desetimi leti, saj sicer ne bi bilo mogoče dobiti sredstev za pokrivanje stroškov, ki nastajajo pri humanitarnem delu društev. Prostovoljke in prostovoljci društev, vključenih v projekt, vse leto obiskujejo starejše od 69 let ne glede na to, ali so člani ali ne, in skušajo pri organizaciji pomoči potrebnim povezati vse v kraju, ki nudijo pomoč starejšim.