Vaša svetovalka: Mag. Milena Paulini – februar 2014
Datum upokojitve Bralka M. G. iz Maribora navaja, da je bila od 1. 8. 1974 do 30. 11. 2001 nepretrgoma zaposlena, do konca novembra 2002 pa je uživala denarno nadomestilo za brezposelne. Na zavodu za zaposlovanje je bila vseskozi prijavljena, s tem da je bila od 1. 2. 2011 do konca leta 2011 in od 1. 3. 2012 do konca leta 2012 vključena tudi v javna dela. Denarno nadomestilo za primer brezposelnosti je dobila že januarja 2012, ga pa je uživala le do začetka vnovične vključitve v javna dela.
Vaš svetovalec – mag. Janez Tekavc – februar 2014
Osebna služnost Bralka ima dve stanovanji, v enem živi sama, v drugem pa sin z družino. Ker se veliko govori o davku na nepremičnine in o tem, da je davek nižji, če ima sin osebno služnost, jo zanima, kaj to pomeni in kako jo lahko uveljavi. Osebne služnosti so užitek, raba in služnost stanovanja. Osebna služnost je pravica imetnika (bralkinega sina), da uporablja tujo stvar (bralkino stanovanje), in je lahko dogovorjena najdlje do njegove smrti.
Vaš svetovalec - Dušan Bavec - Februar
Odpravnina za starejšega delavca Bralec dela v podjetju, kjer pri urejanju delovnih razmerij poleg zakona uporabljajo tudi kolektivno pogodbo za kovinsko industrijo. Rojen je bil avgusta leta 1956, vseh 38 let delovne dobe pa je nabral v tem podjetju. Zdaj so mu omenili možnost, da bi ga lahko doletela odpoved zavoljo poslovnih razlogov, saj naj bi sčasoma odpravili to delovno mesto. Tako bi bralec pred upokojitvijo za nekaj časa pristal še na zavodu za zaposlovanje.
Vaš svetovalec - mag. Boštjan J. Turk – februar 2014
Zamenljiva zdravila Kot piše bralka, ji je zdravnica napisala recept za zdravilo proti visokemu pritisku. Pri tem ji je omenila, da je zdravilo, ki ji ga je predpisala, trenutno najboljše na trgu. V lekarni pa ji je farmacevtka sporočila, da ji tega zdravila ne more izročiti, ker da je predrago in ga zdravstveno zavarovanje ne krije. Bralka se sprašuje, ali se farmacevti niso dolžni ravnati po receptih, ki jih napišejo zdravniki? Po zakonu recept pomeni naročilo zdravnika farmacevtu, naj pripravi in zavarovancu izroči zdravilo, obenem pa je...
Reforma deluje, ljudje se upokojujejo kasneje
Generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež poudarja, da bomo za trdnost pokojninske blagajne storili največ, če bomo sanirali bančni sistem, spodbudili gospodarsko rast, okrepili finančno disciplino in zagotovili redno plačevanje prispevkov, hkrati pa kaznovali tiste, ki se tega ne držijo. Ko smo vas lani ob tem času vprašali, kaj si v letu 2013 še posebej želite, ste dejali, da je na prvem mestu povečevanje prilivov v pokojninsko blagajno iz prispevkov, kar pomeni povečevanje števila...
-
Na seji sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v začetku decembra, ki je bila zadnja v tem štiriletnem mandatu, so člani sprejeli dva pomembna pravna akta za uresničevanje določb novega zakona - ZPIZ-2. Prvi zadeva odškodninsko odgovornost fizičnih oseb, drugi pa zagotovitev sredstev za usposabljanje in ohranitev zaposlitve delovnih invalidov. Kaj pomeni odškodninska odgovornost in za kakšno škodo? V tem primeru je ZPIZ-2 zelo jasen.
Upokojitveni pogoji v letu 2014
Tudi po novem zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) se postopoma, iz leta v leto spreminjajo pogoji za pridobitev in odmero nekaterih pravic. Ti pogoji zadevajo starost, potrebno dolžino pokojninske dobe in obdobja, iz katerega se upoštevajo plače ali zavarovalne osnove pri izračunu pokojninske osnove. Pogoji za pridobitev starostne pokojnine v letu 2014 Za ženske: - 58 let 4 mesece starosti ter 38 let in 8 mesecev pokojninske dobe brez dokupa ali? - 62 let starosti in najmanj 20 let pokojninske dobe ali ? - 64...
Vaša svetovalka mag. Milena Paulini – januar 2014
Začasno in občasno delo upokojencev A. K. iz Metlike piše, da se ji je kot starostni upokojenki ponudila priložnost opravljati delo čistilke po dve uri na dan. Sprašuje, ali bi lahko opravljala to delo še kako drugače kot po podjemni pogodbi. Slišala je, da takega dela ne bi smela opravljati vsak dan in daljše časovno obdobje, saj bi jo moral delodajalec prijaviti v zavarovanje iz naslova delovnega razmerja s polovičnim delovnim časom. Na podlagi določb novele zakona o urejanju trga dela, ki smo jih začeli uporabljati od 1. 7.
Vaš svetovalec Mag. Janez Tekavc – januar 2014
Vračilo zapuščine ni mogoče Bralka se je po smrti staršev odpovedala dedovanju v korist brata, ki je ostal na domačiji. Brat je kasneje umrl in z oporoko večino premoženja zapustil osebi, ki pa ni član družine, sinu pa namenil le manjši del. Bralko zanima, ali ima kake pravice, da bi se ji vrnila zapuščina, saj ob odpovedi dedovanja ni bil njen namen, da domačija preide v tuje roke. Upravičenja, povezana z dedovanjem, se lahko upoštevajo le v razmerju do zapustnika, ne pa kasneje do preostalih dedičev.
Vaš svetovalec Dušan Bavec – januar 2014
Odpravnina za delo za določen čas Kot piše bralec, je v začetku poletja sklenil pogodbo o zaposlitvi za določen čas sedmih mesecev, delovno razmerje pa se mu naj bi izteklo konec januarja. Delodajalec mu sicer obljublja podaljšanje pogodbe, zanima pa ga, ali bo upravičen do odpravnine, ki jo je uvedel novi zakon, tudi v primeru, če odkloni podaljšanje pogodbe. Novi zakon o delovnih razmerjih ZDR-1, ki velja od 12. aprila 2013, res prinaša kot eno pomembnih novosti tudi to, da praviloma gre odpravnina zaposlenemu tudi ob izteku pogodbe o...