Vaša svetovalka – mag. Milena Paulini – april 2014
Sprememba pravnomočne odločbe Bralec A. H. iz Ljubljane piše, da se je že leta 1993 starostno upokojil, vendar je prepričan, da je njegova pokojnina prenizka v primerjavi s pokojninami njegovih nekdanjih sodelavcev. Na pokojninskem zavodu je dobil informacijo, da je njegova odločba postala pravnomočna, zato ni možnosti za spremembo, pokojnina pa mu je bila pravilno odmerjena. Zdaj pa je slišal, da novi zakon omogoča vnovično preverjanje odmere pokojnine, zato ga zanima, ali bi bilo smiselno vložiti tak zahtevek.
Vaš svetovalec – Mag. Janez Tekavc – april 2014
Dediščina samo enemu od sinov Bralka je po pokojnem možu podedovala hišo. Ima dva sinova, s starejšim živi skupaj v hiši in bi mu jo rada prepustila, saj se namreč z mlajšim sinom ne razume in tudi nima stikov z njim. Zanima jo, ali ima mlajši sin kake pravice ob njeni smrti. Mlajši sin ima po smrti matere pravico do nujnega dednega deleža ne glede na to, da se bralka ne razume z njim in da nimata stikov. Razdedinjenje, ki pomeni tudi izgubo pravice do dedovanja nujnega dežela, je dopustno le v primeru, če bi se mlajši sin s kršitvijo kake...
Vaš svetovalec - Dušan Bavec, univ. dipl. prav. – april 2014
Odložitev upokojitve Bojan iz Ljubljane piše, da bo čez nekaj mesecev izpolnil vse zahtevane pogoje za upokojitev. Ker iz informativnega izračuna ZPIZ ugotavlja, da bo pokojnina nižja, kot je pričakoval, predvsem pa precej nižja od zdajšnje plače, bi rad še delal kako leto. Delodajalec je z njegovim delom zadovoljen, zato ga zanima, kaj naj stori, da bo odložil upokojitev. Najprej kaže bralca pohvaliti, da se je pravočasno seznanil tako z datumom svoje upokojitve, kot z višino pričakovane pokojnine.
Vaš svetovalec – Boštjan J. Turk – april 2014
Pravica do blazine za preprečevanje preležanin Bralka piše, da je njen mož pri devetinsedemdesetih letih doživel srčni infarkt in je zdaj v domu starejših občanov. Je deloma nepremičen in potrebuje invalidski voziček. Zelo nerad vstaja iz postelje, tako da je na hrbtu že dobil preležanine. V domu so mu omenili, da bi si lahko izposodil (ali kupil?) blazino za preprečevanje preležanin. Bralko zato zanima, ali gre res možu ta pravica ter kako je s stroški za nakup ali izposojo? Da, to drži.
Realna vrednost pokojnin znova navzdol
Gmotni položaj upokojencev se slabša bolj kot položaj zaposlenih, zaradi popolne zaustavitve usklajevanja pokojnin v letošnjem in v prihodnjem letu pa je povsem realna ocena, da se bo še bolj poslabšal. Po novem zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) naj bi se pokojnine usklajevale enkrat na letno na podlagi 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače in 40 odstotkov zvišanja cen življenjskih potrebščin. Seštevek obeh deležev naj bi pomenil višino uskladitve pokojnin, ki bi jo bilo treba izvesti v februarju, veljala pa naj bi...
Vaš svetovalec - mag. Janez Tekavec – marec 2014
Dosmrtno preživljanje Bralec je skupaj z ženo več let skrbel za starejšo gospo. Pogodba o dosmrtnem preživljanju je bila sklenjena le med ženo in to gospo, kljub temu pa sta bila dogovorjena, da bo gospejino premoženje postalo last obeh. Po smrti gospe se je žena sama vpisala kot lastnica in noče nič slišati, da bi bila oba vpisana kot solastnika. Bralec se počuti opeharjenega. Pogodba o dosmrtnem preživljanju zavezuje praviloma le podpisnike in praviloma daje tudi pravice iz pogodbe le podpisnikom pogodbe, ne pa tudi zakoncu.
Vaša svetovalka – mag. Milena Paulini – marec 2014
Vdovska pokojnina Bralka A. Z. iz Ljubljane piše, da je skupaj s sinom uživala družinsko pokojnino od leta 2007 do januarja letos, ko je sin dopolnil 26 let starosti. Zanima jo, ali bo vdovsko pokojnino vnovič pridobila pri starosti 53 let, saj ji je je mož umrl že v času, ko je bil v veljavi še prejšnji zakon. Bralka je januarja letos dopolnila starost 48 let in 5 mesecev. Po prejšnjem zakonu je vdova pridobila pravico do vdovske pokojnine tudi v primeru, če je po smrti moža ostal en ali več otrok, ki imajo pravico do družinske pokojnine po...
Vaš svetovalec - mag. Boštjan J. Turk – marec 2014
Povračilo potnih stroškov Bralka je upokojenka s polno pokojninsko dobo, ima pa že več kot trideset let sladkorno bolezen in je na inzulinu. Bolezen je povzročila odpoved ledvic, zaradi česar ji pred štirimi leti tudi niso operirali hrbtenice, obeh kolkov in kolen. Kot piše, jo drugi vozijo k 35 kilometrov oddaljenemu okulistu in nefrologu, in to včasih tudi dvakrat na mesec. Zdaj pa mora še na preiskave na Golnik, ki pa je oddaljen več kot 150 kilometrov.
Vaš svetovalec – Dušan Bavec – marec 2014
Bralcu Antonu iz Ljubljane v začetku maja izteče pogodba o zaposlitvi za določen čas enega leta, zato ga zanima, koliko časa bo še dobival denarno nadomestilo, saj je pred zadnjo zaposlitvijo že v celoti izkoristil denarno nadomestilo. Star je 56 let in pol, delovne dobe pa ima 36 let in nekaj mesecev. Trajanje denarnega nadomestila je v načelu odvisno tako od dopolnjene zavarovalne dobe, kot deloma tudi od starosti zavarovanca, znaša pa od 2 mesecev za zavarovance, ki so mlajši od 30 let in imajo najmanj 6 mesecev zavarovalne dobe, do 25...
-
Svet zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je že na prvi seji v novem mandatu razpravljal o zelo pomembnih zadevah za poslovanje zavoda. Tako je sprejel spremembe finančnega načrta pokojninskega zavoda za leto 2014 in finančni načrt za leto 2015, pa tudi finančne in delovne programe zavodove službe. Spremenjeni finančni načrt za leto 2014, kot tudi finančni načrt za leto 2015 temelji na projekcijah makroekonomskih gibanj, ki jih je sprejel UMAR v jeseni 2013 in na katerih temelji tudi državni proračun.