Pridružite se nam v programih aktivnega staranja
Vsi starejši se bojimo časa, ko bomo postali odvisni od pomoči svojih otrok, sosedov, plačanih oskrbovalcev. Skrbi nas, kako se bodo otroci odzivali na naše potrebe, ali bomo imeli dovolj sredstev, da si bomo plačali pomoč, da bomo lahko ostali doma ali pa bomo prisiljeni poiskati pomoč v domu za starejše. Zato mnogi načrtno skrbijo za ohranjanje telesnega in duševnega zdravja, kar jim bo omogočilo neodvisnost še globoko v starosti. Aktivnosti v društvih upokojencev so namenjene prav temu, da ostane naše življenje polno in plodno, da se...
Slovenija proti EU pri pravicah starejših
V New Yorku se je v začetku meseca avgusta sestala odprta delovna skupina Združenih narodov, ki se ukvarja s staranjem, in med drugim razpravljala o morebitnem sprejetju konvencije o človekovih pravicah starejših. Srečanja se je udeležila tudi predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije dr. Mateja Kožuh Novak, ki je strnila vtise: »Na zasedanju delovne skupine smo se s predstavniki držav članic OZN srečali člani velikih nevladnih neprofitnih organizacij (Help Age Internationala, pa mednarodnih zvez Alzheimerjeve bolezni, Sivih...
-
V drugi polovici avgusta je bil v hotelu Delfin v Izoli zbor članov, ki se ga je udeležilo 59 predstavnikov pokrajinskih zvez in delegatov. Predsednica ZDUS dr. Mateja Kožuh Novak je dejala: »Leto 2014 utegne biti leto obnavljanja upanja slovenskega prebivalstva. Slovenski ekonomisti že zaznavajo prve znake gospodarskega okrevanja. Upajmo, da se bodo začela odpirati nova delovna mesta in da bo tako laže našim otrokom. Politikom bomo morali dopovedati, da je rešitev slovenskih stisk in hkrati dokaz njihovih političnih sposobnosti predvsem...
Seniorsko gibanje v godbeništvu
Kulturno udejstvovanje starejše generacije pomeni velik prispevek k celotnemu kulturnemu življenju in ustvarjalnosti vse družbe. Aktivno vključevanje starejših v kulturo je pozitivno za posameznika in družbo, zato ga je treba spodbujati in mu zagotavljati možnosti. Veteranske godbe so postale pomemben del slovenskega godbeništva tudi zaradi prispevka k medkulturnemu dialogu ter posebne vloge v procesih aktivnega staranja in medgeneracijskega sožitja. V Sloveniji imamo pet seniorskih godb.
Kako se izračunavajo letos uveljavljene pokojnine
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), ki je začel veljati s 1. 1. 2013, ohranja temelje že desetletja veljavnega načina določanja starostne, predčasne ter invalidske pokojnine. Katerokoli od teh pokojnin odmerimo od pokojninske osnove v odstotku, njegova višina pa je praviloma odvisna od dopolnjene pokojninske dobe zavarovanke ali zavarovanca. Za izračun pokojninske osnove pa so v veljavi drugačna pravila kot po prejšnjem zakonu.
-
Te dni nas mnogi oblegajo, saj je kampanja za predčasne parlamentarne volitve že v polnem razmahu. Trinajsti julij se hitro bliža in vsak glas je pomemben. Kandidati in stranke (stare in nove) si prizadevajo volivce prepričati, da gredo na volitve in da glasujejo prav zanje. Tudi na veliko obljubljajo, kot prejšnje čase. Obljubljali so nam že lepšo prihodnost, raj na zemlji in ne v nebesih, nikakor pa ne pekla. Same lepe besede, na katere pa so pozabili že dan po volitvah.
v letu 2013 za 1,9 odstotka,
v letu 2012 za 3,5 odstotka,
v letu 2011 za 1,4 odstotka in
v letu 2010 za 0,7 odstotka. Vaša svetovalka – mag. Milena Paulini - julij
Pogoji za starostno pokojnino Bralka A. R. s Primorske piše, da bi se po prejšnjem zakonu lahko starostno upokojila že decembra 2013, po veljavnem zakonu pa šele oktobra 2016, pri čemer bi se ji pokojnina zmanjšala za 14,4 odstotka, brez zmanjšanja pokojnine pa šele julija 2017. Zanima jo, ali je datum upokojitve izračunan pravilno, saj se ji je upokojitev oddaljila skoraj za 4 leta. Veljavni zakon zaostruje pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine tako glede starosti kot tudi pokojninske dobe, ter uvaja pravico do predčasne...
Vaš svetovalec – Mag. Janez Tekavc – julij 2014
Odstranitev Dreves
Bralko zanima, ali lahko odstrani veje na sosedovih drevesih, ki segajo na njeno parcelo. Drevesa so visoka in mečejo debelo senco na njeno stran, onemogočajo pa tudi obdelavo zemlje tik ob meji; mimo tega je tudi nevarno, da se bodo ob morebitnem neurju podrla in padla na bralkino stran. Zanima jo, kdo je pristojen za reševanje takega spora in kako naj pravilno zahteva odstranitev dreves. Drevesa, ki stojijo na meji in ovirajo rabo katerekoli od sosednjih nepremičnin, lahko eden od lastnikov odstrani na skupne stroške.
Vaš svetovalec – Dušan Bavec – julij 2014
Občasno delo upokojenca
Bralec je že večkrat zasledil, da lahko upokojenci delajo na podlagi civilnopravnih pogodb in da te pogodbe ne vplivajo na uživanje pokojnine, zato prosi za podrobnejša pojasnila o tem. Od 1. julija 2013 dalje lahko upokojenec dela na podlagi pogodbe o začasnem ali občasnem delu, kot predvideva zadnja novela zakona o urejanju trga dela. Tako delo je omejeno na 60 ur na mesec, urna postavka je minimalno 4,20 evra bruto, na leto pa lahko delavec zasluži do 6.300 evrov bruto. Ti prejemki nimajo nobenega škodljivega vpliva na pokojnino.
-
Bralec je star 79 let in je že od leta 2000 sladkorni bolnik tipa 2. Od takrat jemlje tudi Aspirin 100. Ko je zadnjič prišel po zdravila, mu je osebni zdravnik (ki mu ga je pred 14 leti predpisal) rekel, da tega zdravila ne more več dobiti, ker ga dajejo le tistim, ki jih je zadela kap. Zanima ga, ali gre za varčevanje ali pa resnično ne potrebuje več zdravila, čeprav mu je zdravnik pred leti dejal, da ga bo moral jemati do smrti?
Bojim se, da je vaše vprašanje bolj medicinske kot pravne narave, čeprav vam bom poskusil pomagati. Zdravila za uporabo v humani medicini smejo predpisovati zdravniki, ki imajo pravico samostojno opravljati svojo strokovno dejavnost, in sicer samo tista zdravila, ki so v prometu na podlagi zakona o zdravilih in medicinskih pripomočkih. Zdravila, ki so zavarovani osebi predpisana na recept, morajo imeti dovoljenje za promet v Republiki Sloveniji, razvrščena pa so na pozitivno ali vmesno listo zdravil ZZZS.