Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetiapril '25Pokojnine
VEČKRATNO PRAVNO VARSTVO PRED ODPOVEDJO POGODBE O ZAPOSLITVI
Bralka navaja, da je že dopolnila 58 let starosti ter 38 let in dva meseca pokojninske dobe brez dokupa. Zaposlena je v podjetju, ki bo moralo zaradi zmanjšanja obsega proizvodnje določenih izdelkov zmanjšati tudi število zaposlenih. Zanima jo, ali ji delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga, glede na to, da je od leta 2012 invalidka III. kategorije invalidnosti.
Zakon o delovnih razmerjih v 114. členu določa, da delodajalec starejšemu delavcu ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga brez njegovega pisnega soglasja. To velja za delavce, ki so dopolnili starost 58 let, ali za delavce, ki jim do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino manjka do pet let pokojninske dobe.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetiapril '25Zdravje Oskrba
ALERGIJA NA CVETNI PRAH
Na nas sta se obrnila bralca, ki se vsako leto spopadata z alergijo na cvetni prah in trave. Imata težave z dihali, zamašenim nosom, izcedkom in kihanjem, srbečimi, otečenimi in solznimi očmi, glavobolom, občasno se na koži pojavijo celo izpuščaji. Prosita za nasvet, kako vsaj malo omiliti simptome nadležne alergije.
Težko pričakovana pomlad je žal za nekatere ljudi tudi nočna mora, saj zaradi podnebnih sprememb, dviga povprečnih temperatur zraka in več toplih dni vpliva na to, da rastline prej vzbrstijo. Najzanesljivejša strategija v boju proti simptomom alergije na cvetni prah in trave je izogibanje alergenom. A to je veliko lažje reči kot storiti, saj se cvetni prah v ozračju zadržuje praktično od aprila do septembra. Kljub vsemu pa lahko z določenimi ukrepi vsaj malo omilite težave.
Spreminjanje pokojninske zakonodaje s primerjavo med spoloma (2. del)
Dobro je vedetiapril '25Pokojnine
V prejšnji Vzajemnosti smo objavili prvi del prikaza primerjave med spoloma na posameznih področjih obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja po zakonodaji pred osamosvojitvijo in po treh reformnih zakonih: ZPIZ/92, ZPIZ-1 in ZPIZ-2. V drugem delu bomo pogledali, kolikšna je bila povprečna doba prejemanja pokojnine od leta 1991 do 2024, kolikšna višina starostne pokojnine po spolu in koliko je bilo prejemnikov 40-odstotne ter 20-odstotne starostne pokojnine.
Podatki kažejo, da se je od leta 1991 do 2024 zviševala doba prejemanja pokojnine, poleg tega se je povečala tudi razlika med moškimi in ženskami.
Mednarodni svetovalni dan z nemškimi strokovnjaki
Dobro je vedetiapril '25Pokojnine
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju s nemškim nosilcem pokojninskega zavarovanja (DRV) organizira mednarodni svetovalni dan. Njihovi strokovnjaki vam bodo na voljo v torek, 8. aprila in v sredo, 9. aprila 2025, v prostorih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na Kolodvorski ulici 15 v Ljubljani. Svetovanje, ki je namenjeno prejemnikom nemške pokojnine in tistim, ki so bili zaposleni v Nemčiji in potrebujejo informacije o nemški pokojnini, bo trajalo od 9. do 17. ure.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetiapril '25Pravni nasvet
ODMERA LETNEGA DOPUSTA
Bralec je od novega delodajalca dobil obvestilo o letnem dopustu za leto 2025, a mu je priznanega manj dopusta kot pri prejšnjem delodajalcu. Zanima ga, kako naj ugotovi, ali je odmera pravilna.
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 159. členu določa, da ima vsak delavec pravico do letnega dopusta najmanj štiri delovne tedne. Minimalno število dni dopusta delavca je odvisno od razporeditve delovnih dni v tednu. Polni tedenski delovni čas v obsegu 40 ur je lahko razporejen na štiri, pet ali šest dni. Glede na navedbo bralca v vprašanju, da mu za letošnje leto pripada 20 dni dopusta, je mogoče zaključiti, da je njegov delovni teden petdnevni.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetiapril '25Zdravje
OSTEOPOROZA
Osemdesetletna bralka sprašuje, kako je mogoče, da se je pri njej razvila osteoporoza, čeprav se je vse življenje gibala, veliko hodila in fizično delala ter uživala zdravo domačo hrano.
Ker imam zelo malo podatkov, bom pisala o splošnih vzrokih za nastanek osteoporoze. Upam, da bo bralka iz napisanega lahko izluščila, zakaj se je pri njej pojavila. Predvidevam, da je bila osteoporoza odkrita ob rentgenskem slikanju hrbtenice, verjetno zaradi bolečin. Bolečina je pogosto posledica degenerativnih sprememb. Osteoporotični zlomi vretenc lahko nastanejo pri zelo majhnih obremenitvah hrbtenice (kihanju, kašljanju, nenadnih gibih …), sprožijo pa nenadne in hude bolečine. Pomembno je, da jih odkrijemo čim prej, saj danes poznamo veliko načinov zdravljenja, ki so uspešni, kadar so izvedeni pravočasno.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetiapril '25Pravni nasvet
DOBRO JE VEDETI
LASTNIŠTVO STANOVANJA PO RAZVEZI
Bralka se je že pred več kot 15 leti ločila od tedanjega moža. V času zakona sta kupila stanovanje, ki je v zemljiški knjigi napisano samo na moža. Ker je imela obrt, je zaslužila več kot mož. Ob razvezi nista delila premoženja, po nekakšnem tihem dogovoru je mož ostal v stanovanju, bralka pa se je preselila v hišo, ki jo je podedovala po starših. Bralka ne bi rada ponovno začela sporov z bivšim možem, sedanji partner pa jo nagovarja, da ji pripada tudi stanovanje in naj to uredi. Otroci se o tem nočejo pogovarjati.
Povečujeta se povprečna starost in povprečna pokojninska doba novih upokojencev
Dobro je vedetiapril '25Pokojnine
Pokojninska blagajna je lani znašala 7.846.552.404 evrov, od tega so 80,3 odstotka predstavljali prispevki za socialno varnost, 17,7 odstotka pa je prispeval državni proračun. Zavarovancev je bilo tudi lani nekaj manj kot milijon, število upokojencev pa se je nekoliko povečalo na povprečno 643.310. Spodbudno je, da se je za skoraj deset odstotkov povečalo tudi število prejemnikov delnih pokojnin, kar pomeni, da kljub izpolnitvi pogojev za upokojitev delajo še naprej.
Omenjeni podatki izhajajo iz lanskega letnega poročila Zpiza, ki ga je na zadnji februarski seji med drugim obravnaval svet zavoda. Člani sveta so ga pozitivno ocenili tako z vidika njegove metodološke priprave kot z vidika same vsebine. Iz poročila namreč izhaja nedvoumna ugotovitev, da je zavod kljub velikemu dotoku zahtevkov in kadrovskim obremenitvam zaradi številnih novel ZPIZ-2 uspešno opravil svoje pomembno poslanstvo. Nemoteno je izpolnjeval vse zakonske in druge obveznosti do uživalcev pravic in zavarovancev ter vse leto posloval likvidno. Dosegel in presegel je tudi večino načrtovanih ciljev. Iz obsežnega gradiva predstavljamo najpomembnejše podatke.
-
Dobro je vedetiapril '25Starejši
PIRAN
Štirinajstega marca se je 125 članov in članic Društva upokojencev Piran udeležilo občnega zbora v hotelu Delfin v Izoli. Po pozdravnih govorih gostov je sledil kulturni program z nastopom društvenega mešanega pevskega zbora Bonaca, podpredsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev južne Primorske Roman Cvetko in predsednik Društva upokojencev Piran Zdravko Taškar pa sta podelila priznanja za dolgoletno sodelovanje animatorki Ireni Dolinšek, Krajevni skupnosti Lucija in članici društva Danici Vuk.
Naša stališča do pokojninske reforme
Dobro je vedetiapril '25Starejši
VESTI IZ ZDUS
Konec februarja se je razširjene seje komisije za pokojninske in invalidske zadeve udeležil tudi državni sekretar ministrstva za delo, družine, socialne zadeve in enake možnosti mag. Igor Feketija, ki je vnovič predstavil izhodišča nove pokojninske reforme.
Pokojninska reforma razburja članstvo zlasti zaradi usklajevalne formule. Trenutno veljavna formula je 40 (rast plač) : 60 (inflacijska stopnja), zakonodajalec pa predlaga formulo 20 : 80, to pa je za nas nesprejemljivo. Državni sekretar je v prispodobi pojasnil, kako je s temi t. i. paketnimi ukrepi, ki jih do zdaj ni bilo v pokojninski zakonodaji. Glede enake obravnave vseh upokojencev pa je dejal: »Ali ste se pripravljeni odpovedati pokojnini, ki je vzela v izračun pokojninsko osnovo 75 ali 80 odstotkov povprečne plače desetih ali petnajstih let s predlaganim izhodiščem zaporednih 35 let in odmernim odstotkom 70 odstotkov, kot predvideva ZPIZ-3? Seveda ne!« Vsak zakon je imel svoje slabosti in svoje prednosti in ZPIZ-3 se nanaša na prihodnje upokojence, ki se bodo upokojevali z višjim odmernim odstotkom in nižjo usklajevalno formulo.