Vaša svetovalka Milena Paulini – Januar 2012
Odgovarja na pokojninska vprašanja
Vštevanje avtorskega honorarja Bralec B. N. piše, da mu je bila leta 1988 priznana pravica do starostne pokojnine, izračunane na podlagi desetletnega povprečja plač, vendar ob upokojitvi ni navedel, da je bil tudi avtor dveh učbenikov. Zanima ga, ali bi avtorski honorarji vplivali na odmero pokojnine. Za izračun pokojninske osnove se upoštevajo plače ali osnove, od katerih so bili plačani prispevki, in zmanjšane za davke in prispevke, ki se obračunavajo od plače po povprečni stopnji v republiki Sloveniji.
Vaš svetovalec mag. Janez Tekavc – januar 2012
Odgovarja na premoženjska in druga pravna vprašanja
Vrednost hiše Bralec je prejel obvestilo geodetske uprave o vrednosti hiše, ki pa je precej manjša od vrednosti, navedene na zavarovalni polici, sklenjeni za zavarovanje hiše. Zanima ga, katera vrednost bi veljala, če bi prišlo do požara. Vrednost, ki izhaja iz obvestila geodetske uprave, ni dejanska vrednost hiše, ki jo ima v lasti bralec, pač pa gre za izračun, ki ga je na podlagi matematičnega modela opravila geodetska uprava za vse nepremičnine. V tem izračunu sta odločujoči predvsem velikost stavbe in lokacija.
Vaš svetovalec Dušan Bavec – januar 2012
Odgovarja na prašanja iz delovnega prava Minimalni pogoji za upokojitev Bralec M. B. od novembra 2010 prejema denarno nadomestilo od zavoda za zaposlovanje. Star je 58 let in ima več kot 40 let pokojninske dobe, v kolikor bi uveljavljal tudi 1 leto dodane dobe iz naslova služenja vojaškega roka. Sedaj ga je začel zavod siliti v pokoj, ker izpolnjuje minimalne pogoje za upokojitev ob 18-odstotnem znižanju pokojnine. Sprašuje, ali lahko sam plačuje za pokojnino še naprej, ali naj se ponovno zaposli ter ali ima zavod pravico, da mu ne...
Vaš svetovalec mag. Boštjan J. Turk – januar 2012
Odgovarja na vprašanja s področja pacientovih pravic Čakalne dobe Marija iz Ljubljane bi rada vedela, ali pri nas zakonodaja sploh ureja čakalne dobe pri zdravniku. V nekaterih zdravstvenih ustanovah v Sloveniji so namreč še vedno nedopustno dolge. Kot piše, je stara 69 let in ima težave s kolenom. Osebni zdravnik jo je pred več kot dvema letoma napotil k specialistu na operacijo kolena (artroplastika kolena), na katero pa še vedno čaka. Zanima jo, ali so morda v zakonu tudi določila, ki omejujejo čakanje na operacijo in ali so v njem...
Več pozornosti invalidskemu zavarovanju
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je na novembrski seji poleg ugotovitvenega sklepa, da valorizacija pokojnin in drugih dajatev v mesecu novembru ni možna, sprejel tudi informacijo o ravni pokojnin v letošnjih prvih desetih mesecih ter analizo uresničevanja invalidskega zavarovanja v letih 2009 in 2010. Iz analize sledi, da sistem invalidskega zavarovanja deluje, čeprav pomanjkljivosti, na katere je svet že večkrat opozoril, niso bile v celoti odpravljene, ker reforma ni bila sprejeta.
Novembra uskladitve ne bo, kako pa bo prihodnje leto?
Novembra ne bo uskladitve pokojnin, je svet zavoda ZPIZ sklenil na podlagi uradnega podatka, da se je povprečni znesek najnižje pokojninske osnove, veljaven v letošnjem letu, že po februarski uskladitvi zvišal za odstotek. S tem pa ni bila le dosežena, temveč je bila celo presežena dovoljena rast pokojnin v letu 2011, kot jo določa zakon o interventnih ukrepih - ZIU. Interventni zakon tako kot sistemski sicer določa, da se pokojnine uskladijo tudi v novembru.
Občutno povečanje starostnih upokojencev
Med naloge sveta pokojninskega zavoda sodi tudi spremljanje gmotnega položaja upokojencev in invalidov. Zato služba zavoda vsako leto pripravi prikaz števila upokojencev in ravni pokojnin ter drugih prejemkov. Svet je o tem razpravljal na novembrski seji. V analizi, ki zadeva obdobje januar – oktober letos, so zajeta vsa izplačila pokojnin in drugih dajatev, ki jih izplačuje zavod, njihovo število in višina ter pojasnila o njihovih gibanjih in spremembah.
Hitrejši postopki ugotavljanja zavarovalne dobe
Sredi novembra so se v Beogradu srečali predstavniki izvajalcev pokojninskega in invalidskega zavarovanja iz držav nekdanje SFRJ. Obravnavali so predvsem probleme pri uresničevanju bilateralnih sporazumov in pri izmenjavi elektronskih podatkov. Slovenija je pred nedavnim sklenila sporazuma o socialnem zavarovanju s Srbijo in Črno goro, medtem ko jih z drugimi državami na območju nekdanje skupne države sklenila že pred leti. Izkušnje pri uresničevanja teh sporazumov so opozorile, kako koristna so ne le bilateralna, temveč tudi multilateralna...
Vaša svetovalka Milena Paulini december 2011
Invalidnina za telesno okvaro iz otroštva Bralka navaja, da je bila spoznana za 50-odstotno invalidko, vendar nima pravice do invalidnine. V otroštvu se ji zgodila nesreča, pozneje pa so težave samo stopnjevale. Zanima jo, ali je kaka možnost za priznanje invalidnine, saj se je letos kljub zdravstvenim težavam starostno upokojila. Iz priložene dokumentacije sledi, da je invalidska komisija že leta 1976 ugotovila 30-odstotno telesno okvaro, ki je nastala v otroštvu.
Vaš svetovalec Dušan Bavec december 2011
Vnovična zaposlitev upokojenca Upokojenec M. S. sprašuje, kakšne pravice bi mu šle, če bi se zaposlil za polovični delovni čas. Plača bi bila kar precej višja od polovične pokojnine, ki jo dobiva zdaj. Ob tem ga tudi zanima, kakšen dopust in regres bi imel, koliko bi dobil za prehrano in prevozne stroške. Kot sem deloma pojasnil že v prejšnji številki, se delavec lahko delno upokoji in tako pridobi pravico do delne pokojnine, če je v delovnem razmerju za največ polovico delovnega časa.