Nekaj živahnega za več energije
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Helena Murgelj z Otočca pri Novem mestu je že dolgo naša naročnica in dopisnica, čeprav je med mlajšimi upokojenkami. Vzajemnost je zelo rada prebirala že pri očetu, in ko je umrl, se je na revijo naročila tudi sama. Vsako številko prebere od prve do zadnje strani. Zelo je bila vesela, ker je bila izbrana za stilsko preobrazbo.
Gospa Helena ima za sabo težke življenjske preizkušnje, najbolj jo je prizadelo, ker ni mogla roditi otroka, potem pa še bolezen. Z možem sta se odločila za posvojitev in zdaj sta presrečna in ponosna starša 20-letne Sandre, študentke na ljubljanski akademiji za glasbo. »Sandra je najino sonce, in kadar mi je težko, se spomnim nanjo in takoj mi je lažje,« pove s ponosom.
-
Potrebe starejših ljudi, ki se zdravijo v bolnišnici, se nekoliko razlikujejo od potreb mlajših bolnikov. Zato ima njihova zdravstvena nega določene posebnosti. O tem smo se pogovarjali z Nikico Grkman, dipl. medicinsko sestro. Zaposlena je na Srednji zdravstveni šoli Ljubljana kot učiteljica strokovnih predmetov, kjer poučuje zdravstveno nego in vodi praktični pouk. Velik del njenega dela poteka v Bolnici dr. Petra Držaja na kliničnem oddelku za revmatologijo in tako ima veliko neposrednega stika s pacienti.
-
Kadar zbolimo, nam zdravnik najpogosteje predpiše ustrezna zdravila. Da bo zdravljenje kar se da učinkovito, jih moramo jemati pravilno, torej v taki obliki in po takem urniku kot nam ga predpiše zdravnik.
Kadar moramo zdravilo jemati na tešče, to pomeni, da šest do osem ur prej ne jemo in ne pijemo. Na prazen želodec pomeni uživanje zdravil eno uro pred obrokom ali dve uri po njem. Kadar dobimo navodila, da zdravilo vzamemo s hrano, pa ga zaužijemo neposredno pred obrokom, med jedjo ali po obroku.
-
Večina pigmentnih sprememb na koži ni nevarnih, lahko pa so estetsko zelo moteče. Ob natančnem pregledu in posvetu z dermatologom se običajno najde dovolj učinkovito zdravljenje. Predvsem pa je pomembno izključiiti morebitna resnejša obolenja.
Kakšna bo osnovna barva kože oziroma kolikšna količina melanocitov bo nastajala v povrhnjici kože posameznika, je določeno v dednem zapisu. Melanociti so kožne celice, ki tvorijo kožni pigment melanin, ta pa ščiti kožo in podkožje pred škodljivimi učinki UV-žarkov. Največja gostota melanocitov je v koži na obrazu, manj jih je po trupu in okončinah.
-
Sladka hrenova omaka
Potrebujemo: 1 žlico masla, 2 žlici drobtin, 2 žlici sladkorja, 2 pesti sveže naribanega hrena, 1 do 2 zajemalki goveje juhe
Priprava: Hren naribamo. V kozici na maslu zarumenimo drobtine, jih sladkamo in dodamo hren. Premešamo in počasi prilivamo govejo juho. Dobro premešamo in kuhamo še največ dve minuti. Omaka naj bo gosta.
Ponudimo jo kot prilogo h kuhanemu govejemu mesu in pireju iz krompirja in zelenjave (npr. korenja, pora, zelene itd.). Zraven ponudimo regrat ali radič s trdo kuhanim jajcem.
-
Ko vezivno tkivo medeničnega dna (mišice in vezivne plošče) oslabijo, se maternica povesi in pritiska iz nožnice. »Bulica«, ki ob tem lahko pogleda ven, vzbuja skrb in povzroča nelagodje. Tovrstne težave ima okoli petina žensk. Niso nevarne, so pa lahko zelo neprijetne.
»Izpad maternice pomeni skrajno stopnjo, ko maternica v resnici popolnoma pride ven. Pred tem je delno ali popolnoma povešena in za seboj lahko vleče še nožnico, sečni mehur in zadnje črevo,« je povedal prim. Branko Cvjetićanin, dr. med., ginekolog in porodničar z ginekološkega oddelka Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani. Na začetku, ko se maternica šele delno povesi, še ni nujno, da pride do težav. Če so, so pogosto povezane z odvajanjem vode.
Zeolit za razstrupljanje telesa
Zeolit je naravni mineral, ki nastaja z mešanjem vulkanske lave s podzemnimi alkalnimi vodami. Zaradi posebnih lastnosti ga po svetu vse bolj uporabljajo za krepitev zdravja, saj velja za odličen antioksidant.
Obstaja več različnih vrst zeolitov, od katerih je najbolj znan klinoptilolit, ki ima veliko absorpcijsko moč in veliko kapaciteto ionske izmenjave. Njegova posebna struktura z razpredenimi tuneli in votlinami deluje kot spužva, ki nase veže težke kovine (še posebej svinec, živo srebro, kadmij in arzen), pesticide, herbicide, mikotoksine oziroma aflatoksine in druge strupe, ki so v njegovi bližini. Zeolit nase veže tudi amonijak in posledično razbremeni jetra, zaradi sposobnosti nevtralizacije pa se zmanjša tvorjenje prostih radikalov v želodčno-črevesnem traktu. Telo dobi več energije za gradnjo celic in regeneracijske procese. Toksini, ki jih zeolit na poti skozi telo ujame, se po navadi izločijo iz telesa v štiriindvajsetih urah. Sočasno zeolit telesu dovaja življenjsko pomembne minerale in koristne ione. Telo je sposobno vsrkati samo toliko ionov in samo tiste minerale, ki jih resnično potrebuje, odvečni minerali se iz telesa izločijo, zato ni nevarnosti za predoziranje.
Argentinski tango – ples za vse generacije
Pod izrazom argentinski tango jih mnogo pomisli na tri stvari: na strasten ples, vrtnico in rdečo barvo. Te predstave želim nadomestiti z besedami: spoštljiv ples (plesalci vložijo ogromno truda v to, da so plesalke srečne), hrana in pijača (ki sta poleg plesa središče dogajanja na večerih tanga) in pa mnogotere barve na oblačilih in plesnih čevljih plesalk.
Učenje argentinskega tanga vedno primerjam z učenjem tujega jezika. Treba se je naučiti besede in izgovarjavo, nato pa sami povezujemo besede v stavke in izražamo svojo resničnost. Tako tudi pri argentinskem tangu sami sestavljamo povsem svoj ples iz osnovnih korakov (naprej, nazaj, vstran in pivot). Zato pravimo, da je argentinski tango ples improvizacije.
Zakaj naj uživamo maščobne kisline omega 3?
V našem telesu je ravnovesje med maščobnimi kislinami omega 3 in omega 6 potrebno za optimalno rast in razvoj še posebej možganov, oči, živčevja ter za ustrezno ravnovesje vnetnih procesov v organizmu. Obe vrsti spadata med esencialne maščobne kisline, kar pomeni, da jih telo samo ne more zgraditi, pač pa jih moramo vnesti s hrano. V običajni prehrani, ki vsebuje meso, sončnično olje, premalo pa je zelenjave in rib, hitro zadovoljimo potrebo po maščobnih kislinah omega 6, ne pa tudi po omega 3.
Med maščobnimi kislinami omega 3 sta najpomembnejši alfa linolenska kislina (ALA), iz katere v omejenem deležu telo lahko tvori dokozaheksanojsko kislin0 (DHA), in eikozapentanojska kislina (EPA). ALA najdemo v živilih rastlinskega izvora (laneno seme, orehi, konopljino seme in njihova olja, nekatera zelenolistnata zelenjava, nekatere morske alge). Glavni vir DHA in EPA so ribe, predvsem mastne, in njihova olja ter prehranski dodatki, med njimi tudi krilovo olje.
-
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Ana Kranjc je po rodu Kočevka, vendar si je družino ustvarila v Ljubljani in tu tudi ostala. Še vedno pa neguje stike s svojim rodnim krajem. Je zadovoljna in vesela gospa, rada pa ima tudi izzive, zato se je prijavila na polepšanje z Vzajemnostjo.
Gospa Ana je po poklicu gostinka. Po končani šoli se je zaposlila v Pivki jami v Postojni in tam spoznala veliko tujih gostov. Ko je zaključevala šolanje v Ljubljani, je spoznala moža Jožeta, zato si je kmalu poiskala zaposlitev v Ljubljani – v Mercatorjevem bifeju na Tržaški 37/b na Viču. V tem bifeju, kjer se je odlično počutila, je delala do upokojitve leta 2000. Tudi zadnjih 15 let, ko je bila poslovodkinja, je še vedno rada stregla gostom in tako spoznala veliko ljudi. Na Viču sta si z možem ustvarila dom, gospa Ana uživa v zelenju, ki obdaja njuno hišo, rada vrtnari in pridela veliko malin, iz katerih kuha marmelado, ki jo rada podari prijateljem. Ponosna je na svoji hčerki – starejšo Klavdijo, ki živi na Bledu, in mlajšo Iris, ki živi doma, ter na oba vnuka in vnukinjo.