-
Neva Železnik
Če bi Slovenke in Slovenci jedli bolj zdravo in če bi opustili kajenje, bi bilo v naši državi v nekaj letih kar za 30 odstotkov manj rakavih in drugih, tudi kroničnih - obolenj. Če bi opustili še pretirano uživanje alkohola in se več gibali, bi se ta odstotek zmanjšal še za 5 do 10 odstotkov.
-
Ladko Korošec
Zaprtje je ena od najpogostejših težav s prebavili in skoraj ni človeka, ki se v življenju ne bi srečal s to nadlogo, ki pa je lahko tudi nevarna. Če poznamo vzroke, preventivo in pravilne ukrepe, si lahko sami ali s pomočjo zdravnika kar kmalu olajšamo težave.
O normalnem iztrebljanje blata govorimo, če moramo na stranišče od trikrat na dan pa do trikrat na teden. Kot zaprtje štejemo odvajanja blata manj kot trikrat na teden, blato pa je ponavadi trdo, suho in v majhnih količinah (bobki), zato je iztrebljanje naporno in boleče. Prizadeti tožijo o napetosti, bolečinah, napihnjenosti, občutku polnega črevesa ter o bolečih krčih. Zaprtje je pogostejši pojav pri ženskah in starostnikih, starejših od 65 let.
Ušesno maslo je (tudi) nadloga
Pri vsakodnevni higieni ne smemo pozabiti na ušesa. Če jih namreč ne čistimo redno, lahko iz ušesnega masla nastanejo čepki, zaradi katerih slabše slišimo, otežena je uporaba slušnega aparata, povzročijo pa lahko tudi šumenje, glavobole in vrtoglavico.
Ušesno maslo ali cerumen nastane iz izločkov žlez in oluščenih celic v notranjosti sluhovoda. Cerumen je sicer koristen, saj varuje uho pred okužbami, prahom in tujki, poleg tega čisti in vlaži ušesno votlino ter maže kožo zunanjega sluhovoda ter tako omogoča dober prenos zvoka. Izloča se sam, tako da se ob žvečenju pomika proti zunanjemu delu sluhovoda in izteka v obliki goste rumenkaste tekočine.