-
Bistvo lepih rok je temeljita higiena, kar pomeni pogosto umivanje rok. Da se koža ne bi preveč izsušila, uporabljajmo kakovostno milo. Najboljša mila so izdelana iz palmovega ali kakega drugega rastlinskega olja, ki mu primešajo še mehčalo, največkrat olje sladkih mandljev ali glicerin. Mila so ponavadi le nežno odišavljena ali pa sploh niso.
-
Kaki vsebuje veliko provitamina A, vitamina C, bakra, kalija in glukoze in organizmu hitro podari energijo. Pravijo, da sodi v prehrano dojenčkov in malčkov, saj je enakovreden korenčku. Povsem zrel kaki pomaga ljudem, ki imajo težave z zaprtjem ali jih mučijo hemoroidi. Kuhan sadež uporabljamo za zdravljenje drisk. Če zrele sadeže posušimo, so odlično naravno pomagalo za zdravljenje bronhitisa, zmleti v prah pa naj bi pomagali pri suhem kašlju. V Ameriki uporabljajo sok še ne povsem zrelih sadežev kakija za zdravljenje previsokega krvnega tlaka. Za kaki velja, da krepi imunski sistem, izboljšuje delovanje želodca, znižuje povišano telesno temperaturo in visok krvni tlak, zdravi dihala, pomaga zoper kašelj, ustavlja kolcanje, povečuje tek, krči tkivo in ustavlja krvavitve, odsvetujejo pa ga sladkornim bolnikom in ljudem s prekomerno telesno težo. Kaki ima tudi rahlo diuretičen učinek in dobro deluje na prebavo.
-
Sveže sadje vsebuje veliko vode, vitaminov (A, C), rudninskih snovi (kalij), topnih prehranskih vlaknin, antioksidantov, na drugi strani pa ima sorazmerno nizko energijsko vrednost (povprečno 55kcal/100g; 231kJ/100g). Bogat vir vitamina C so agrumi (pomaranče, mandarine, limone, limete, grenivke), eksotično sadje (karambole, liči, mango, pasijonke, papaje, kiviji) in jagodičje (maline, robide, borovnice, jagode). Sadje z živorumenim mesom je bogat vir betakarotena - rastlinske oblike vitamina A. Sem sodijo marelice, mango, kakiji, melone.
-
Izhodiščni položaj za prvo vajo je vzravnana drža stoje ali sede. Če stojite, naj bodo noge v širini bokov, kolena rahlo pokrčite in bodite sproščeni. Obraz naj bo usmerjen naravnost naprej, komolce pa lahkotno pokrčite. Zapestja postavite trdno, a sproščeno, dlani s sproščenimi prsti pa obrnite navzgor. Pomembno je, da rame čim bolj sprostite in začutite poravnanost tudi v vratu. Brada naj ostane rahlo dvignjena. Zelo pomembno je tudi, da začutite trdnost v bokih, ki naj se premikajo čim manj.
-
Več kot tretjina ljudi po 65. letu vsaj enkrat izkusi nenaden padec, s starostjo pa njihovo število narašča, saj ima tovrstno izkušnjo kar polovica osemdesetletnikov ali starejših.
Kaj storimo, če pademo? Seveda se takoj skušamo pobrati, kar pa ni vedno lahko. Ob padcu se nas po navadi poloti panika, še zlasti tedaj, če živimo sami. Zato je dobro, da vadimo, kako reagiramo ob padcu - seveda če nimamo večjih poškodb ali zelo hudih bolečin. V tem primeru je bolje, da počakamo na pomoč. Predvsem si moramo zapomniti, da nikoli ne smemo vstajati s hrbtnega položaja. Tudi če nam pri vstajanju kdo pomaga, nas ne sme vleči pod pazduhama ali še huje - za roki.
S kondicijo in higieno nad viruse
Na naše telo vsak dan strupeno in obremenjujoče delujejo biološki, kemični in fizikalni dejavniki. Ti so največkrat zunanji, žal pa zaradi dihanja in presnove tudi v nas nastajajo visoko reaktivni, škodljivi prosti radikali, ki poškodujejo celice in njihovo normalno delovanje. Zoper takšne poškodbe ima telo pripravljene obrambne mehanizme (vitamine C, E, A, D, aminokisline, ki vsebujejo žveplo in nekatere encime) in celice, ki popravljajo poškodbe in obračunavajo z vsiljivci.
-
Potrebujemo:
5 kg mesnatih paprik,
1 kg jajčevcev,
5 dl olja,
2 feferona,
3 žlice soli,
4 stroke česna.
Paprike operemo in temeljito obrišemo. Položimo jih na rešetko v segreti pečici in jih spečemo do te mere, da koža porjavi. Pečene paprike zlagamo v posodo, ki jo pokrijemo s pokrovko. Jajčevce operemo, dobro obrišemo in po dolgem razpolovimo. Pokapljamo jih z oljem, položimo na rešetko segrete pečice in spečemo do mehkega. Ohlajene paprike olupimo, razpolovimo in očistimo. Položimo jih v cedilo, da se temeljito odcedijo. Pečene jajčevce olupimo in očistimo. Česen olupimo.
-
S kakovostno obutvijo se lahko tudi v najhladnejših mesecih v letu brezskrbno sprehajate v naravi ali po mestu ter obiskujete večerne prireditve, ne da bi se vam bilo treba bati, da si boste zmočili noge ali da vas bo zeblo.
Za mokre in hladne dni je najbolje izbrati obutev iz nepremočljivega materiala gore-tex. Gore-tex je v svetu znan kot edini material, ki nudi stoodstotno zaščito pred mokroto. Izdelan je kot tanka membrana z zelo drobnimi luknjicami, ki ne prepuščajo vode, hkrati pa koža diha. Membrano podložijo pod zgornjo plast obutve. Iz tega materiala so izdelani nepremočljivi mokasini, salonarji, gležnjarji, škornji in športna obutev. Zgornji materiali so večinoma iz usnja, lahko pa so tudi iz kakega elastičnega materiala.
-
Raziskave o preprečevanju in zdravljenju osteopenije (mehčanje kosti) in osteoporoze jasno kažejo, da se stanje bolezni v poletnih mesecih močno izboljša pri osebah, ki svojo kožo redno in varno izpostavljajo sončni svetlobi. Tako naše telo pod vplivom UVB žarkov tvori vitamin D, ki je eden glavnih pospeševalcev kalcija v kosti.
Najstarejši in še najučinkovitejši zdravili za zdravljenje osteoporoze sta - ob redni telesni aktivnosti - kalcij (Ca) in vitamin D. Če se preveč zadržujemo v zaprtih prostorih, če nosimo oblačila z dolgimi rokavi ali preveč uporabljamo kreme za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem, dobimo premalo vitamina D, zato moramo primanjkljaj nadomestiti z ustrezno prehrano.
-
Pred Domom starejših občanov Šiška je domiselno urejen športni park, v katerem lahko starejši s pomočjo prilagojenih naprav izboljšujejo gibljivost, ravnotežje in moč, obenem pa so na svežem zraku. Z redno vadbo stanovalci vzdržujejo zlasti mišično moč, hkrati pa jim vadba pride prav pri vsakdanjih opravilih (hoja po stopnicah, oblačenje ...). Z vajami lahko izboljšamo poškodbe, ki so nastale kot posledica demence, v domu pa se tudi pohvalijo, da je marsikomu v letu, odkar je odprt park, uspelo znova shoditi.