-
Kadar se človek odloča, pretehta različne možnosti in potem izbere najprimernejšo. Nato pričakuje, da se bo izpolnila. Pričakovanje pa vpliva na izid. Temu pojavu pravimo samouresničujoča se prerokba ali na kratko »učinek pričakovanja«. Če pričakuješ, da ti bo otrok nagajal, ti zares nagaja prav zato, ker to pričakuješ. Če pa pričakuješ, da bo mož (ali žena) »skakal čez planke«, se tudi to uresniči zaradi tvojih pričakovanj. Z drugimi besedami, mi sami uresničimo svojo prerokbo. Učinek pričakovanja se dogaja v vseh starostnih obdobjih.
-
Gibljivost je ob krepkih mišicah tista, ki daje pravo prožnost nogam kot tudi vsemu telesu. Vsakdo si mora obuti čevelj, se skloniti in kaj pobrati s tal. Našteto gibov pa lahko zavoljo okornosti postane neprijetnih. Da boste ostali fit in se sklanjali kot za šalo, vam tokrat ponujam tele vaje. Najprej začnite z ogrevanjem. Predlog je kot po navadi sprehod ali lahen tek (tisti, ki zmorete in ki vam prija), med katerim izbirate različne vaje za splošno in nežno razgibavanje.
-
Gibljivost je ob krepkih mišicah tista, ki daje pravo prožnost nogam kot tudi vsemu telesu. Vsakdo si mora obuti čevelj, se skloniti in kaj pobrati s tal. Našteto gibov pa lahko zavoljo okornosti postane neprijetnih. Da boste ostali fit in se sklanjali kot za šalo, vam tokrat ponujam tele vaje. Najprej začnite z ogrevanjem. Predlog je kot po navadi sprehod ali lahen tek (tisti, ki zmorete in ki vam prija), med katerim izbirate različne vaje za splošno in nežno razgibavanje.
Štruklji združujejo in razveseljujejo
Ob potici so štruklji naša najbolj znana jed. A drugače kot potica, ki jo poznamo samo v sladki izvedbi in je bila rezervirana za velike cerkvene praznike, so štruklji lahko sladki ali slani, pripravljali pa so jih ob posebnih dogodkih, ob godovih, likofih ob koncu košnje in žetve, ko so dogradili hišo ali skedenj in ob žegnanjih. Znanih je več kot sto različnih receptov; vseh različic z drobnimi spremembami pa je zagotovo veliko več. In ker ima vsaka gospodinja svojo roko, raznovrstnosti štrukljev ni ne konca ne kraja.
Kozje mleko za zdravje in lepoto
Zdravilnost in koristnost kozjega mleka so poznali že v starem veku, saj so se z njim lotevali različnih zdravstvenih tegob. Hipokrat in tudi njegovi predhodniki so s kozjim mlekom in z izdelki iz njega zdravili različne bolezni. Egipčanska kraljica Kleopatra je s kopelmi v kozjem mleku skrbela za svojo lepo in zdravo polt. V zadnjem časi pa izdelke iz kozjega mleka vse bolj cenimo in jih uvrščamo med najbolj zdrava živila. Kozje mleko učinkuje antikarcinogeno, protibakterijsko, protialergijsko in je znano kot naravni antibiotik.
-
Brez začimb so jedi nekako enolične, brez karakterja. Še en vidik začinjanja jedi je pomemben: v času, ko še ni bilo hladilnikov, so začimbe služile kot sredstvo za konzerviranje hrane, saj so večinoma dobri antiseptiki. V ta namen jih še danes obilno uporabljajo v toplejših krajih. V prejšnji številki smo spoznali eksotični ingver in kurkumo, ki je glavna sestavina mešanice curry. Naše potovanje po vznemirljivem svetu začimb tokrat nadaljujemo z gorčico in lovorjem, odličnima začimbama, ki pomagata pri prebavi.
Bom pomagal ali le stal in gledal?
»Zijala« je ljudski izraz za ljudi, ki so priče tuji stiski, pa se samo »pasejo« na njej in nič ne ukrenejo. Samo pasivni očividci so. Kako iz pasivnosti prestopiti v dejavno pomoč? Kaj imamo od tega? Zakaj nekateri takoj priskočijo na pomoč, drugi pa gredo brezbrižno mimo človeka v stiski? Prizor s pločnika: sredi mestnega vrveža se zruši starejši moški. Prijateljica ga skuša dvigniti. S pogledom roti mimoidoče, naj ji kdo pomaga. Ljudje pa hodijo mimo in gledajo vstran.
-
Samopodobo oblikuje vse tisto, kar posameznik misli in sodi o sebi: o svojih sposobnostih, socialnih odnosih, čustvovanju in vedenju. Posebno pomembni so njeni moralni vidiki - ali si dober ali slab človek. Skozi življenje se samopodoba spreminja, čeprav spremembe praviloma niso velike. Samopodoba je lahko stvarna ali napačna - podcenjena ali precenjena. Podcenjena odstopa od stvarnega vedenja in je pogosto posledica neuspehov v življenju. Razvija se postopoma, od zgodnjega otroštva naprej.
-
… naj postane del vašega vsakdanjika. Pomembno je, da se ga pravilno naučite in da pri takem tudi vztrajate. Z njim boste okrepili noge in vse telo, se pretegnili, povečali zmogljivost pljuč in se tudi izjemno sprostili in osvežili. Če se sprašujete, ali je vse našteto res mogoče doseči samo s podaljšanim korakom, vam lahko le pritrdim in vas povabim k treningu. Namerno sem uporabila izraz trening, saj boste te korake do popolne obvladanosti morali večkrat pravilno ponoviti in nato čim pogosteje uporabljati.
Naj mraz ne bo ovira za sprehod
Izsledki javnomnenjskih raziskav pričajo, da je večina pripadnikov tretje generacije prepričana, da je mrzli del leta namenjen predvsem počitku na toplem, ter da je povsem normalno, če človek pozimi je bolj kalorično hrano – če se zredi, pač spomladi spet shujša. Obe prepričanji nimata objektivne podlage. Gibanje v naravi v vseh letnih časih koristi zdravju, izboljšuje počutje in dviguje razpoloženje. Zato ni vzroka, da bi se pozimi zadrževali le med štirimi stenami.