Spoznajmo začimbe: hren in pelin
Hren in pelin v naših krajih povezujemo z veliko nočjo, ki jo praznujemo v teh pomladnih dneh. Ker imata med velikonočnimi jedili simbolen pomen, ju spoznajmo natančneje. Hren so sprva gojili zgolj v zdravilne namene, zdaj pa ga cenimo predvsem kot začimbnico. Najbolj poznamo hrenovo omako ob goveji pečenki ali kuhani govedini ter nariban hren s kislo smetano ob velikonočni šunki. Celo klobasice imenujemo hrenovke, saj so jih sprva ponujali le s hrenovo omako in šele kasneje z gorčico ali majonezo.
-
Zelena solata z rdečo peso in hrenovo polivko Potrebujemo: 2 manjša kuhana gomolja rdeče pese manjšo sezonsko zeleno solato 2 žlici kisle smetane sol, oljčno olje, kis žlico sveže naribanega hrena Ohlajeno rdečo peso olupimo in narežemo na trakove ali manjše kocke in stresemo v solatno skledo. Zeleno solato očistimo in narežemo/natrgamo na primerne kose. Damo v skledo k pesi. Posebej v skodelici pripravimo polivko iz olja, kisa, kisle smetane, soli in sveže naribanega hrena. Prelijemo solato, previdno pomešamo in ponudimo.
Za večjo gibkost, moč in dobro voljo
Za večjo gibkost, moč in dobro voljo Na sprehod ali na tek se ljudje pogosto odpravijo v paru ali v manjši skupini. Nekateri zato, da jim čas hitreje mine, drugi spet zato, da pri aktivnostih spodbujajo drug drugega. tokrat vadite v paru; poleg koristi za telo boste razvijali tudi občutek za drugega, morda se boste nasmejali ob medsebojnem prilagajanju in popravljanju napak pri drži. Glede na vaše odzive mi je jasno, da vas (vsaj tiste, ki redno prebirate naše prispevke) ni treba opozarjati na ogrevanje s hojo. Zato kar začnimo s prvo vajo.
-
S posebno naklonjenostjo se spominjamo jedi, ki nam jih je pripravljala mama. Na marsikatero teh jedi pa smo, priznajmo, skorajda pozabili. Toda s tem smo zanemarili pomembno sestavino naše identitete – prenos kulturne dediščine, katere del so tudi slovenske jedi, tako bogate v svoji pisani različnosti, ki se spreminja od pokrajine do pokrajine, od vasi do vasi in od družine do družine. V uredništvu revije Vzajemnost smo se zato odločili, da bomo k sodelovanju povabili vas, bralke in bralce.
Kako prepoznamo in zdravimo granulom?
Polnitev zoba po zdravljenju mora segati vse do konca korenine. Če končni del kanalčka v korenini ostane neobdelan, to prestavlja nišo za bakterije, v njej se "skrivajo" in od tam neprestano dražijo kost, v katero je vsajen zob. To lahko zaznate kot priložnostno bolečino na ugriz, ki si jo pojasnimo z mnenjem: "Malo sem si prehladil čeljust!" Vendar je dobro, da stanje preveri zobozdravnik, saj se tak kroničen proces pogosto bliskovito aktivira in vas sredi noči zbudi hudo, utripajočo bolečino, pojavi se lahko tudi oteklina.
Kako rešiti krizo »praznega gnezda«
Ko se otroci osamosvojijo in odselijo, zakonca ostaneta sama v svojem domu. To je lahko zanju izziv, lahko pa to povzroči krizo v njunem odnosu, ki ji rečemo kar kriza »praznega gnezda«. Izraz je pravšen, saj med zakoncema lahko zavlada praznina; kako velika je in ali jima jo bo uspelo zapolniti, pa je odvisno od marsičesa, najbolj pa od tega, koliko sta se na spremenjene okoliščine pripravljala že prej in koliko sta ves čas skupnega življenja vlagala v medsebojni odnos, koliko sta bila partnerja in ne le starša svojim otrokom.
-
Mlada mamica Na priporočilo babice, sicer naše naročnice, je na svetovanje prišla vnukinja, mlada mamica s triletno hčerko in s petmesečnim sinčkom. V zadnjem času se počuti zelo slabo. Ker je hčerkica veliko bolna, je skrb zanjo na prvem mestu, zato preprosto zmanjkuje časa zanjo in za njeno zakonsko zvezo. Tako sta se z možem čedalje bolj zapletala v prepire, ko pa se je rodil še malček, je sčasoma njena utrujenost dosegla vrh. Kljub antidepresivom, ki jih je predpisala najprej njena zdravnica, potem pa še psihiatrinja, se njeno stanje ne...
-
»Biti moder pomeni priznati, da so naše sodbe lahko včasih napačne, da ne poznamo vedno vseh potrebnih dejstev, da torej nimamo vedno prav.« Pam Brown Tokratno razmišljanje je spodbudilo nedavno čakanje pred odprtjem zdravstvene ordinacije. Med prisotnimi se je spontano začel pogovor, ki sem mu morala prisluhniti, pa hotela ali ne. Posebno vneta je bila manjša skupinica, ki je izstopala z opravljivimi temami: - »Prisluškovala sem pred vrati, kaj je telefonirala...
-
… ter jih obenem tudi razgibajte. Preden začnete z vadbo, naredite za ogrevanje vaje, ki sem jih opisala v februarski številki. Že večkrat sem zapisala, da so spuščena in sproščena ramena v lepi drži pomemben dejavnik in pokazatelj našega počutja in zdravja. Vaje so enako učinkovite tudi za tiste, ki veliko sedijo, če jih naredijo pravilno. Da bo vpliv spomladanskih vremenskih sprememb in nihajočih temperatur čim manjši, se bomo tokrat posvetili ramenom in predklonu. Stojte vzravnano z nogami rahlo narazen. To velja za vse tokratne vaje.
Ocvirki – biseri dobre kmetije
Povejmo kar takoj: ocvirki so lahko zdravi. Enako velja za slanino, iz katere so. A to samo tedaj, če je bil prašič pravilno vzrejen in pravilno predelan in seveda, če jih uživamo v zmernih količinah, kot velja tudi za drugo hrano. V moji mladosti si ni nihče prizadeval za čim cenejšo pridelavo in prirejo, marveč je bila v ospredju zgolj kakovost, kajti samo kakovostna naravna hrana je lahko zdrava za človeka, ga varuje, greje in obnavlja. Naša mama je redila po dva prašiča, redko tri, saj več kmetija ni premogla.