-
Če verjamemo stari arabski pripovedki, odkritje kave dolgujemo kozam. Arabski pastir je namreč nekoč opazil, da so bile njegove koze živahnejše kot druge in da ponoči niso spale, če so jedle plodove določenih grmov. Še celo samec, ki je bil zelo resnoben in dostojanstven, je poskakoval naokrog, kot da bi bil spet kozliček. Radovedni pastir je tudi sam poskusil neznane plodove ter pozabil je na vse težave in postal najsrečnejši pastir v »Srečni Arabiji«.
-
Toč s klobaso
Par klobas skuhamo in narežemo na kolesca, vodo, v kateri se je kuhala klobasa, pa prihranimo.
Večjo čebulo narežemo na rezine, na malo olja jo svetlo popražimo, poprašimo z žlico moke, dobro premešamo in zalijemo z zajemalko prihranjene vode. Prilijemo še deciliter rdečega vina (terana) in napol odkrito kuhamo od pet do deset minut. Nazadnje v omako dodamo narezano klobaso in po potrebi prilijemo še malo vode. Solimo in začinimo po okusu.
Opomba: Na Primorskem to preprosto jed ponudijo s krompirjem, polento ali kruhom, ki ga pomakamo („potočimo“) v omako. Lahko ga pripravimo tudi z oljkami, kaprami, pršutom, fižolom, ipd. Oboroženi proti gripi in prehladu
Med virusi, ki v teh mesecih krožijo med ljudmi, so tudi virusi gripe, ki se razlikuje od prehladnih obolenj. Medtem ko so prehladi večinoma manj obremenjujoči, pa lahko gripa precej zdela bolnika, kar še posebej velja za starejše ljudi in za kronične bolnike. Gripa se pojavi nenadoma s povišano temperaturo (ta je lahko precej visoka), z glavobolom, z bolečinami v mišicah, s hudo utrujenostjo, slabostjo, suhim kašljem in bolečim grlom. Najboljša zaščita pred gripo je cepljenje, najboljše zdravljenje pa postelja in lajšanje bolezenskih...
V eteričnih oljih je skoncentrirana moč narave
Vsi poznamo eterična olja, ki nam odišavljajo prostore in jih uporabljamo kot aromaterapijo. Od letošnjega leta pa so pri nas na voljo tudi eterična olja, namenjena za terapevtske potrebe. V Slovenijo jih je pripeljala Vesna Kovač. Po naključju se je pred leti seznanila z makrobiotiko in se, navdušena nad njenim okusom in blagodejnimi učinki, odpravila v tujino na izobraževanje. Olja, ki jih prodaja, so stoodstotno naravna in ne vsebujejo nobenih dodatkov ali primesi, torej tudi konzervansov ne.
-
Zdajšnja stopnja razvoja medicine daje zadovoljive odgovore, kako učinkovito upočasniti procese staranja ali jih odložiti za določen čas in si zagotoviti dobro zdravje in vitalnost do pozne starosti. Z leti se telesne funkcije upočasnijo. Zmanjša se absorbcija koristnih hranil v prebavilih, izločanje pomembnih hormonov ter ustvarjanje nove kostne in mišične mase. Prav tako se zmanjša proizvodnja nevrotransmiterjev v sinapsah, da pešajo spomin in koncentracija ter kognitivne funkcije.
Inkontinenco lahko zdravimo na različne načine
Preden se zdravnik odloči, kako bo pri posamezniku zdravil inkontinenco, mora marsikaj vedeti o njem: kakšna je vrsta in stopnja uhajanja urina, katere spremljajoče bolezni ga pestijo (sprememba statike medeničnega dna, druge bolezni spolovila, sistemske bolezni), kakšna je njegova splošna kondicija, kakšna motivacija, kakšne so morebitne kontraindikacije za operativno ali konzervativno zdravljenje.
Bolnika pred odločitvijo najprej seznani z načinom, potekom zdravljenja, z morebitnimi stranskimi učinki in s pričakovano uspešnostjo zdravljenja. Pogovori se tudi o alternativnih načinih zdravljenja in o zdravih navadah. Zdravljenje začne z enostavno konzervativno obravnavo, če pa to ne prinaša uspeha, nadaljuje z operativnim zdravljenjem. Nekaj primerov nekirurškega zdravljenja dveh najpogostejših oblik inkontinence: Stresna inkontinenca nastane zaradi slabosti mišic medeničnega dna in veziva.
Človekov značaj pod drobnogledom
»Bistveno za naše življenje, pa naj bo dolgo ali kratko, je, da živimo v miru, brez jeze, sovraštva, prepirov in notranjega nemira vesti, se pravi, da živimo iz dobrote in za dobroto.«
/prof. dr. Anton Trstenjak/Proučevanju človekove osebnosti namenjajo psihologi veliko pozornosti. Zakaj se ljudje tako različno odzivamo na določene okoliščine in vplive, zakaj se razlikujemo pri vzpostavljanju medčloveških odnosov? Ne smemo prezreti tega, da človekov značaj pomembno vpliva na medsebojne odnose. Razčiščevanje teh vprašanj pripomore k boljšemu razumevanju samega sebe in drugih ter k medsebojnemu sožitju. Pri človekovem značaju gre za celoten splet osebnih lastnosti, ki odločajo, kako se bo človek odločal in ukrepal v trenutkih, ki zadevajo dobrobit...
-
Nespoštljivo vedenje hčerke Bralka piše, da imata z možem dva odrasla otroka, prvi se je odselil, hči pa živi pri njiju. Nezadovoljna je s svojim življenjem, menjuje partnerje, saj so zanjo vsi neumni. Z enim od njih ima tudi otroka, zanj pa skrbi bralka, vendar nikoli ničesar ne naredi prav, hči celo grdo govori otroku o starih starših in ju zmerja z najgršimi besedami. Bralko je sram pred sosedi in se z možem raje umakneta pred prepiri, ki pa so čedalje pogostejši. Hčerka ji je celo dejala, naj »čim prej crkne, da bo končno mir«.
Ponavljanje preprečuje pozabljanje
Če vprašate starejše, kateri duševni procesi jih povzročajo največje preglavice, bodo verjetno odgovorili, da je to »spomin«. Nad slabim spominom se najbolj pritožujejo, poleg njega kvečjemu še nad prepočasnimi reakcijami in predolgimi reakcijskimi časi.
Za besedo »spomin« se skrivajo trije različni procesi: osvajanje novega gradiva ali učenje, ohranjanje naučenega gradiva ali retencija in obnavljanje ohranjenega gradiva ali priklic. Pravzaprav je samo drugi proces zares spominski.Kako dobro ohranjamo to, kar je naučeno? Obnavljanje naj bi bilo premo sorazmerno z ohranjanjem. Čim več gradiva je ohranjenega, tem več ga obnovimo. Vendar ni vedno tako. Marsikatero gradivo je ohranjeno, vendar ga ne moremo obuditi. Dokaz so odgovori na vnovičnem izpitu (testu). Katero od točk pri prvem testu v redu obnovimo, pri drugem pa ne. Ali obratno. Marsičesa se prvič ne spomnimo, drugič pa brez težav privre na jezik. Ohranjeno gradivo izgubljamo ali pomešamo z drugim gradivom zlasti v starejših letih.
Uravnoteženo močni skozi december
Če smo zadnja dva meseca popravili osnovno stojo na nogah, jo naredili močno z ustrezno gibljivostjo, ji bomo tokrat dodali več ravnotežja s pridihom nujno potrebnega humorja. Za ogrevanje je dovolj nekaj minut sproščene in ravno prav dinamične hoje, s katero telo nežno ogrejete, ali sedečega razgibavanja z nežno masažo sklepov. Če zaradi vremena ali drugih zadržkov ne morete v naravo, opravite prilagojeno hojo kar doma in na mestu. Preden začnete z vajami, priporočam, da temeljito zaokrožite z vsemi sklepi telesa in še posebej z gležnji,...