-
Potrebujemo(za štiri osebe):
2 žlički olivnega olja
1 veliko čebulo
4 rdeča jabolka
900 g olupljene muškatne buče
1 velik krompir
2 žlički karijevega praška
1 žličko mletega ingverja
1 žličko soli
1 žličke cimeta
700 ml vode
250 ml polposnetega mleka
30 g praženih indijskih oreškov
V veliki kozici segrejemo olje, dodamo drobno sesekljano čebulo in med mešanjem pražimo pet minut oziroma dokler čebula ne pozlati. Tri jabolka in polovico četrtega olupimo, narežemo na rezine in damo v kozico skupaj s tankimi rezinami buče in krompirja, dodamo kari, ingver, sol in cimet. Premešamo, zalijemo z vodo, pokrijemo in počasi kuhamo 30 minut, oziroma dokler se buča ne zmehča. Juho prelijemo v multipraktik in zmešamo v gladko zmes, jo vlijemo nazaj v kozico, dodamo mleko, dobro premešamo in na šibkem ognju pregrejemo.
Večja vloga medicinskih sester
Aprila naj bi v nekaterih ambulantah družinskih zdravnikov diplomirane medicinske sestre prevzele del obveznosti zdravnikov in jim tako omogočile, da se bodo laže posvečali huje bolnim pacientom.
V tako imenovanih referenčnih ambulantah, ki jih bo po vsej Sloveniji zaenkrat 40, bo poleg srednje medicinske sestre delala še diplomirana medicinska sestra, ki bo posebej usposobljena za delo s kroničnimi bolniki z urejeno boleznijo. Med temi so bolniki s pljučnimi boleznimi (KOPB, astma), sladkorni bolniki, pa bolniki s srčnim popuščanjem, z bolečinami v križu, s kroničnimi ledvičnimi obolenji, sčasoma pa bodo sestre prevzele tudi onkološke in revmatološke bolnike, ki potrebujejo predvsem redne kontrole, stalno preverjanje zdravstvenega...
-
Ne izogibajte se mamografu
Ženske med 50. in 69. letom so vsaki dve leti upravičene do brezplačne mamografije, torej rentgenskega slikanja dojk. Na mamografijo jo lahko napotita ginekolog ali osebni zdravnik, vendar pa jih to možnost izkoristi le malo, čeprav vsako leto za rakom dojk na novo zboli blizu 1100 žensk.
K zmanjševanju obolevnosti, predvsem pa k odkrivanju zgodnjih oblik raka dokazano pomaga presejanje, zato smo v Sloveniji že pred časom uvedli državni presejalni program za rak dojk Dora. Rak dojk je najpogostejši pri ženskah po 50. letu, zato vabila na brezplačno rentgensko slikanje dojk pošiljajo navidezno zdravim ženskam med 50. in 69. letom. Postopek mamografije, pri kateri dojko stisnejo med dve rentgenski plošči in jo pregledajo v dveh smereh, ni boleč in tudi ne škoduje zdravju, lahko pa o preiskava odkrije sumljive spremembe dojk, še preden postanejo tolikšne, da bi jih lahko zatipale.
Virusov ne preženemo z antibiotiki
Zgodba o prehladnih obolenjih se ponavlja in vsako leto znova razpravljamo o novih in še novejših gripah, o čajih ali antibiotikih ter o koristih in strahovih cepljenja. Jezimo se, če nas v nepravem trenutku bolezen položi v posteljo; takrat bi naredili vse, samo da bi čim prej ozdraveli.
Skupna lastnost prehladov, viroz in gripe je, da gre za okužbo, torej za »bolezen z rodovnikom«. Od nekoga smo se nalezli in drugi se je lahko nalezejo od nas.
Velika večina okužb je virusnih. Vsak izmed nas je že kdaj zapustil ambulanto z diagnozo »viroza« in se potihoma jezil, ker ni dobil zdravil; po pregledu je imel občutek, da je prišel zastonj.
Tudi po menopavzi redno na preglede
Ni malo žensk, ki po menopavzi opustijo redne ginekološke preglede, če nimajo nobenih izrazitih težav. A ženska mora skrbeti za svoje zdravje, še zlasti po menopavzi, pravi dr. Ksenija Šelih Martinec, specialistka ginekologije in porodništva, ki je svoje življenje posvetila kliniki za ginekologijo, osteoporozo in estetiko Kalliste v Domžalah.
Zakaj je menopavza tako pomemben mejnik v življenju ženske?
Jajčniki nehajo delovati, v telesu ženske ni več estrogena, menstruacij ni več. Že nekaj let pred izgubo menstruacije, v obdobju predmenopavze ženska lahko opazi spremembe. Pojavijo se motnje v menstrualnem ciklusu, sprva pogosteje, nato pa vse bolj poredko, občasno se pojavijo tudi močne menstruacije, ki potrebujejo zdravljenje. Počutje ponavadi spremljajo utrujenost, razdražljivost in občutljivost. Pogosto se pojavijo t. im. valunge - navali vročine, sprva ponoči in nato tudi podnevi. Zaradi upočasnjenega metabolizma se pogosto poveča telesna teža, izrazitejša postane trebušna debelost. Ti znaki postanejo izrazitejši po nastopu menopavze. Nekatere ženske imajo srečo in ne čutijo nobene spremembe, druge spet imajo zelo veliko težav. Predvsem pa je pomembno vedeti, da z menopavzo postane ženska bolj dovzetna in ogrožena za razvoj srčnožilnih bolezni, osteoporoze, sladkorne bolezni in nekaterih oblik raka.
Z majhnimi koraki do velikih sprememb
Naša koža se z leti spreminja, potrebuje več vlage, zato tudi pravilno izbrano kremo, primeren puder za zaščito ... Poleg pravilne nege, zdrave, uravnotežene prehrane in pozitivnega pogleda na svet pa se skriva ključ za mladostnejši videz tudi v ličenju. Drage dame, se ličite venomer enako? Čas je za spremembo! Nekaj lepotnih trikov, ki jih lahko uporabimo pri ličenju in negi, je z nami delila Tina Fabjan, vodja umetnikov ličenja Max Factor.
Kakšna je pravilna nega zrelejše kože?
-
Beseda čaj izvira iz kitajske besede cha. V nekaterih kitajskih pokrajinah se beseda izgovori kot t’e, kar se je preneslo v številne druge jezike: v angleški tea, italijanski te in nemški tee. Najbolj znan je pravi čaj iz listov čajevca, po katerem so dobili ime vsi čaji, tudi sadni in zeliščni. Da bi vedeli več in znali izbirati med njimi, jih prav skuhati in postreči, preberite tale prispevek.
Za pravi čaj potrebujete posušene lističe čajevca (Camellia sinensis). Aroma, okus in kakovost čaja niso odvisni le od sorte čajevca, temveč tudi od območja, podnebja, nadmorske višine, sestave in obdelave tal, časa obiranja, lege lističev na steblu ter končne obdelave nabranih čajnih lističev.
-
Zeleni čaj je še posebej bogat z vitamini (B, C, A) minerali (cink, fluor, mangan), encimi, tanini, katehini, bioflavonidi, aminokislinami, saponini, kofeinom in eteričnimi olji. Zato koristi pravzaprav vsemu organizmu.
Vnetja. Zeleni čaj s katehini in čreslovino se odlikuje s protivnetnim in protibolečinskim delovanjem; hkrati pa je prijazen do želodca (manj agresiven od prave kave in črnega čaja) in prebavil nasploh.
Presnova maščob. Učinkovine v čaju spodbujajo razgradnjo maščob v telesu in 'kurjenje kalorij'. S poskusi so ugotovili, da lahko pitje zelenega čaja pospeši odpravljanje maščobnih oblog v predelu trebuha celo do 77 odstotkov. Pomembno pa je, da zeleni čaj deluje tudi preventivno - človek se sploh ne zredi.
-
V prehrani človeka je imel kruh skozi vso zgodovino zelo veliko, tudi simbolično vlogo, zapisano že v dva tisoč let starem očenašu: »Daj nam danes naš vsakdanji kruh ...!« Po stari slovanski navadi še dandanes kot dobrodošlico ponudimo kruh in sol. Kruh je namreč simbol življenja, je božji dar v pravem pomenu besede in tako ga obravnavajo različne kulture in verstva. Brez žita in kruha ne bi bilo človeštva.
Tudi številni drugi narodi poznajo pravo obredje pri peki kruha in njegovem uživanju. Navsezadnje že sama aroma pri peki kruha napolni prostor in vsem navzočim daje občutek slovesnosti. Človek je do kruha vedno gojil spoštovanje, zato so vzniknili številni pregovori. Kar spomnimo se: »Če kruh pade ti na tla, poberi in poljubi ga.«
-
Zakaj ženske pogosto prizadene osteoporoza, artroza ali podobna obolenja? Gre vzroke iskati v genih, pomanjkanju gibanja ali pa obolenja izhajajo iz naših potlačenih želja, nenehnih pritiskov in notranjih spon, ki se kopičijo leta in leta.
Tako namreč razmišlja Alenka Rebula, filozofinja in pesnica iz Trsta ter avtorica nekaterih knjižnih uspešnic (Globine, ki so nas rodile, Blagor ženskam, Sto obrazov notranje moči ...), ki o teh temah veliko predava po vsej Sloveniji. Predstavljamo vam povzetek njenega predavanja.