-
Decembrski čas prinaša tople občutke, pričakovanja, druženja in tudi posebne dogodke. Teh se nekateri še posebej veselijo, drugi jih spet jemljejo kot obveznost. Za to, da smo urejeni in elegantni, ni treba zapravljati premoženja, pač pa predvsem skrbno izbrati in sestaviti kombinacijo oblačil ter ji dodati ustrezen poudarek in z minimalnimi sredstvi sestaviti skladno celoto.
Kamelja barva je letošnjo sezono za večino kombinacij pravi nevtralni odtenek. Brez posebnega razmisleka lahko nadomesti črno, pa še bolj mladostno deluje. Na fotografijah vidite, da črna barva ni edina rešitev za kombiniranje. Za osnovo lahko izberete malce poseben zgornji del s kratkimi rokavi, saj je v notranjih prostorih hitro prevroče. Zgornjemu delu dodajte jopo, ki se odlično prilagaja letnim časom. Je iz bombaža in tudi dolžino rokavov lahko izbirate. Dolžina jope skrije na postavi marsikatero pomanjkljivost. Taka kombinacija je primerna za vsak dan, z dodatki pa tudi za bolj slovesne trenutke.
-
Dobro izbrani modni dodatki zaokrožijo našo podobo in dopolnijo osebni stil. Z ustrezno izbranim kosom nakita, z verižico ali z uhani, denimo, lahko popestrimo videz še tako enostavnega oblačila. Na modnih straneh predstavljamo nekaj zamisli, kako popestriti naš videz s šalom, dolgo verižico ali broško, zdaj pa se posvetimo še uhanom.
Ženske bi lahko razdelili na dve skupini: na tiste, ki uhanov sploh ne nosijo, in na druge, ki brez tega ušesnega okrasa sploh ne stopijo iz hiše. Uhani se podajo prav vsaki ženski, le pravo obliko in ustrezno dolžino ali velikost moramo izbrati. Velja pa pravilo, da se mora barva uhanov skladati z oblačili, pri čemer si lahko pomagamo s šalom ali rutko, vse drugo pa je odvisno od okusa posameznice. Ženske, ki si drznejo več, bodo izbrale večje, bolj bogate uhane živahnih barv. Spet drugim so ljubši diskretni, manj opazni uhani. Na srečo nam sodobna moda dovoljuje raznovrstnost in kombiniranje. Ponavadi imamo v šatulji za nakit več uhanov za »vsakdanjo rabo«, prav pa je, da si privoščimo kak par ali dva za posebne priložnosti ...
Prvega vtisa se ne da popraviti
Vsako leto se veselimo praznikov, saj se srečujemo z znanci in prijatelji, sklepamo pa tudi nova znanstva. Naše počutje bo zagotovo še boljše, če bomo pri tem videti urejene. Ne pozabite, da nikoli več ne boste mogle popraviti prvega vtisa, zato poskrbite, da bo ta kar najboljši!
Za celovito urejenost je pomembna tako nega obraza, las, rok, nog in telesa, predstavljamo pa nekaj praktičnih ukrepov, ki vam bodo v kratkem času in z malo truda omogočili negovan videz.
Nobena ženska nikoli ne bi smela povsem opustiti ličenja obraza. Z njim lahko skrijemo marsikatero pomanjkljivost. Najpomembnejši izdelek za ličenje je tekoči kremni korektor v tubi. Ta je najprimernejši za suho in tanko kožo v zrelih letih. Obraz in vrat seveda pred ličenjem primerno zaščitimo z vlažilno emulzijo ali kremo. Ko se vpije v kožo, začnemo prekrivati nepravilnosti. Korektor naj bo enak naravni barvi kože ali za odtenek svetlejši. Korektor s prsti nanašamo na pege, podočnjake ali počene žilice ter ga z rahlim trepljanjem vtiramo v kožo, dokler nepravilnost ni primerno prekrita.
-
Za rakom pljuč pri nas na leto zboli več kot 1200 ljudi, skoraj toliko pa jih umre zaradi te bolezni. Za rakom prostate je to drugi najpogostejši rak pri moških, pri ženskah je na četrtem mestu, vendar pa zelo hitro narašča, kar je predvsem posledica kajenja. Sicer pa za pljučnim rakom obolevajo tudi nekadilci.
V novembru, ki velja za mednarodni mesec boja proti raku pljuč, so medicinski strokovnjaki ter predstavniki društev bolnikov in civilne pobude družno osveščali javnost o najpomembnejših dejavnikih v boju proti raku pljuč: to pa so opustitev kajenja, zgodnje odkrivanje bolezni ter celovita oskrba in dobra obveščenost bolnikov.
-
Pomoč pri negi na domu
V podjetju Sanolabor že nekaj časa pripravljajo praktične delavnice za nego bolnika na domu. Delavnice so vsak prvi torek v mesecu v prostorih njihovega razstavno-prodajnega salona na Leskovškovi 4 v Ljubljani. Za obisk se prijavite na telefonski številki 01 585 43 39.
Zdaj pa so v Sanolaborju v sodelovanju s strokovnim osebjem doma za starejše Bor na Črnem vrhu pripravili tudi 42-minutni DVD, v katerem so predstavljeni medicinski in tehnični pripomočki za nego bolnika ter kako jih je treba uporabljati. To je koristen vodnik za vse, ki potrebujejo pripomočke, pa tudi za tiste, ki bi želeli skrbeti za svoje najbližje, a za to nimajo dovolj strokovnega znanja. DVD z naslovom Pr(a)va opora lahko kupite v vseh Sanolaborjevih prodajalnah.
Po glavi presodimo, ali je riba sveža
Živo rdeča barva škrg, bistre in izbočene oči, spolzka koža, dobro pritrjene luske in čvrsto meso, ki se ob pritisku s prstom hitro izravna - to so glavne zapovedi, ki jih je treba upoštevati pri nakupu sveže ribe. Pri tem pa ne smemo pozabiti, da te lastnosti laže preverimo, če imamo pred seboj ribo v celoti, torej z glavo.
Po nakupu rib moramo poskrbeti za neprekinjeno hladno verigo, kar pomeni, da jih od mesta nakupa do doma čim prej prinesemo v hladilni vreči ali torbi. Doma sveže ribe hranimo v hladilniku pri nizki temperaturi največ dva dni, lahko pa jih tudi takoj zamrznemo. Zamrznjene ribe raje kupimo v predpakirani obliki, saj so bile te ribe zamrznjene sveže, pogosto že na ladji. Pri nakupu takih rib bodite pozorni na embalažo. Ta ne sme biti poškodovana ali polna ledenih kristalov, saj je to lahko znak, da so bile ribe predolgo zamrznjene ali da je bila prekinjena hladna veriga.
-
Poznamo tri vrste starosti: kronološko, ki jo merimo z datumom rojstva, biološko in psihično starost. Na prvo ne moremo vplivati, na drugi dve pa. Biološko starost lahko znižamo, če opustimo nekatere razvade in če spremenimo svoje prehranjevanje!
Če poskrbimo za pravilno obnavljanje telesnih celic, se biološko lahko pomladimo. Kakovost našega življenja pa se občutno poveča. S svojimi čutili ne zaznavamo, kako se celice obnavljajo. Znanstveniki pa so ugotovili, da se celice želodčne stene obnovijo v petih dneh, celice kože v dveh tednih do enega meseca, da se jetrne celice zamenjajo v šestih tednih. Maščobne celice se obnovijo vsake tri tedne, eritrociti vsake tri mesece, vohalni epitelj vsake štiri tedne in tako naprej. Nenehno se obnavljajo tudi možganske celice. To pomeni, da se biološka starost zniža, če opustimo razvade in vse druge negativne dejavnike ter se začnemo pravilno prehranjevati!
-
December je mesec posebnih vonjav, takšnih, ki jih sicer ni zaznati pogosto v naših domovih. Le kdo se lahko upre sveže pečenim piškotom z vonjem po mandljih, orehih, lešnikih, vaniliji, cimetu, klinčkih in medu? Zato se lotimo peke skupaj z otroki, z vnuki in vnukinjami ter jim tako podarimo tisto, kar je najpomembnejše - svoj čas.
Če vprašate otroke, kateri čas v letu je zanje najlepši, se bodo zagotovo odločili za poletne počitnice in za praznični decembrski čas. Počitnice so jim ljube zaradi morja, veselja in brezdelja, december pa zaradi prijetnega ozračja, ki nas vse obdaja. Seveda tudi zaradi daril. Teh imajo sicer tako ali tako preveč (to trdim kot mama, ki sem in tja „gazi“ po igračah v sobi), a vseeno znajo našteti vsaj pet novih garnitur kock ali punčk, ki si jih neskončno želijo v svoji zbirki in bi jim jih moral prinesti Miklavž, Božiček ali vsaj dedek Mraz, lahko pa jih kar babica ali dedek postavita pod smrekico. Vendar je to le zunanji videz, ki so si ga nadeli zaradi obilja, v katerega smo vpeti vsi, v svoji notranjosti pa si želijo občutiti toplino, mir in doživetja, ki jih bodo ohranili v trajnem spominu.
-
Sreča je odvisna od nas samih.
/Aristotel/
Ob izteku leta je ob mnogih željah, zapisanih v voščilnicah, najpogosteje beseda sreča. Človek si je izmislil za srečo tudi različne grafične simbole: štiriperesno deteljico, mušnico, podkev in celo prašička.
Če bi vprašali ljudi, bi vsak po svoje opisal srečo; tudi glede na starost bi ji vsak pripisal svoje posebnosti.
In kaj pravijo:
»Sreča je dobro zdravje.«
»Srečen sem, da imam dobrega prijatelja.«
Razbremenitev, raztegnitev, krepitev
Vse v enem: v sklopu vaj, lahko pa tudi v eni sami vaji. Po svojih izkušnjah in vaših odzivih vem, da to drži.
Prejšnji mesec sem v Baški spoznala gospo, ki natančno prebere vse vaje v reviji. Presenetila me je s podrobnostmi, za povrh pa je povedala, da sploh ne telovadi. Čeprav ve, da bi bilo dobro, se vaj sama ne loti. Pa smo jih potem tri jutra ob morju delali v skupini. Zdaj verjamem, da gospa dela vaje in se po njih dobro počuti, pa tudi, da se je še dodatno nalezla dobre volje in optimizma drugih »Vzajemcev«.