-
Potrebujemo (za en pekač)
Za kvašeno testo:
1,5 kg moke (tip 500)
1,5 kocke kvasa
7 rumenjakov
15 dag margarine
1 vanilijev sladkor
30 dag sladkorja
7 dl mleka
ščep soli
Za nadev:
2 kg jabolk
20 dag sladkorja
ščep cimeta
limonina lupinica
limonin sok
Za vpijanje soka:
10 dag belih drobtin
1 lonček kisle smetane
1 jajce
Moko presejemo in dodamo sol. Nato naredimo kvasni nastavek iz tople vode, žličke moke, sladkorja in kvasa. Počakamo nekaj minut, da kvas začne delovati. Posebej segrejemo mleko, margarino, vanilijev sladkor in rumenjake. V skledo z moko dodamo kvasni nastavek in ostale tople sestavine. Dobro premešamo in zgnetemo. Testo pustimo počivati 15 minut na toplem. Medtem pripravimo nadev: jabolka olupimo, naribamo in jim dodamo sladkor, cimet ter limonin sok in naribano lupinico. Vse skupaj dušimo.
-
Kronično vensko popuščanje oziroma krčne žile nastanejo zaradi povišanega tlaka v spodnjih okončinah. Težave se stopnjujejo: od občutka težkih nog, otekanja, nočnih krčev do bolečin in nastanka varic zaradi zastajanja krvi v venah. Statistike kažejo, da ima težave s krčnimi žilami več kot četrtina, po 60. letu starosti pa kar polovica prebivalstva v razvitem svetu. Tudi pri nas je kronično vensko popuščanje med najpogostejšimi kroničnimi boleznimi, zlasti pri ženskah.
-
Antibiotiki so kemijske spojine, ki uničujejo ali zavirajo rast bakterij ali gliv. Zdravnik nam jih predpiše za zdravljenje akutne bolezni ali okužbe, učinek njihovega delovanja pa se pokaže šele čez nekaj dni. Antibiotiki širokega spektra delujejo na veliko število različnih mikroorganizmov, antibiotiki ozkega spektra pa delujejo le na določeno vrsto.
Če želite, da bo antibiotik res učinkoval, ga morate jemati vedno ob isti uri in tako dolgo, kot je predpisal zdravnik. Tudi če se počutite dobro, nikoli ne smete sami prekiniti jemanja zdravil, sicer tvegate vnovičen izbruh okužbe.
-
Zdravila shranjujte vedno na istem mestu, da jih boste laže našli, označena naj bodo z imenom tistega, ki jih jemlje, in skupaj z navodili, kdaj in kako jih jemlje.
Imejte jih v suhem prostoru (kopalniške in kuhinjske omare niso najbolj primerne), izpostavljena naj ne bodo neposredni sončni svetlobi, previsoki ali prenizki temperaturi ali vlagi. Nekatera zdravila je treba hraniti v hladilniku, na kar vas bo opozoril farmacevt.
Če zdravil ne potrebujete več, ostalo pa vam je nekaj tabletk ali sirupa ali če ste našli doma zdravila, ki jim je pretekel rok trajanja, jih odnesite v lekarno, kjer imajo posebne zabojnike za zbiranje odpadnih zdravil. Vsa zdravila (tablete, kapsule, svečke, kapljice, praški, kreme, sirupi) naj bodo zaprta v originalni embalaži (stekleničke, ovojnina), papirnato škatlico pa doma odstranite in odvrzite med star papir.
Kalcij, vitamini in gibanje utrjujejo kosti
Usihanje kostne mase ali osteoporoza povzroča spontane zlome kosti, najpogosteje v predelu zapestja, kolka in hrbtenice; v končni fazi pa povzroča invalidnost. Rezultati novejših študij pričajo, da je osteoporoza, ki je do nedavnega veljala za obolenje žensk v menopavzi, vse bolj razširjena tudi med moškimi ter med mlajšimi predstavniki obeh spolov (od 30 leta dalje).
Vse večjo obolevnost med močnejšim spolom strokovnjaki predpisujejo predvsem kortizonski terapiji (zdravljenje s preparatom iz hormona nadledvične žleze) ter prekomernemu uživanju gaziranih in alkoholnih pijač, nezdravi prehrani in pomanjkanju gibanja, pa tudi kajenju.
-
Slovenija sodi po v umrljivosti zaradi samomora med bolj ogrožene evropske države. Samomorov je več med moškimi, med starejšimi, med osamljenimi, ločenimi in ovdovelimi, med brezposelnimi, med ljudmi, ki trpijo zaradi depresije, med alkoholiki in pa med socialno prikrajšanimi ljudmi na robu družbe. Strokovnjaki poudarjajo, da je samomor izrazito osebno dejanje in da se okoliščine, ki do njega pripeljejo, razlikujejo med posamezniki.
Številne samomore lahko preprečimo, če le zaznamo stisko ali če se nam bližnji zaupa. Takrat mu prisluhnimo in ga spodbujajmo v iskanju drugačnih rešitev za njegovo stisko. Žal pa mnogi molčijo o svojih težavah bodisi zaradi strahu, nevednosti, slabih izkušenj ali pa so prepričani, da tako ni nobene rešitve. Zato je dobro opazovati vedenje ljudi okoli nas. Vselej, ko se nam zazdi, da človek ni tak, kot smo navajeni, in ta spremenjenost traja več dni, ga povprašajmo po počutju. Ne bodimo vsiljivi, predvsem pa poslušajmo, kako se naš sogovornik zares počuti. Tudi če se sami znajdemo v stiski in imamo občutek, da ne najdemo izhoda, se izpovejmo komu. Pogovor res pomaga, razbremeni nas in pomaga razjasniti trenutno stanje in možne rešitve. Najslabše je molčati in trpeti v sebi.
-
Lasje težko prenašajo vročino, znoj, sonce, veter in klorirano vodo, kar nam tudi jasno pokažejo s spremembami svojega videza. Postanejo suhi, lomljivi, motne barve in naelektreni. Po različnih vremenskih preizkušnjah lasje potrebujejo intenzivno nego, ki jim bo povrnila prožnost, lesk in zdrav videz.
Za vitalnost in zdravo rast las lahko največ storimo s primerno vitaminsko prehrano, ki vpliva na zarodno plast lasu v lasišču. Ko las zraste iz lasnega mešička, je njegov vidni del zgolj poroženela luskasta plast, ki obdaja jedro. Za gladek in zdrav videz las se mora luskasta zunanja površina gladko prilegati jedru lasu, kar pa lahko dosežemo s pravilno kozmetično nego.
Veselje do plesa imamo predvsem v srcu
Ples je radoživost gibanja, je govorica telesa ob ritmu, ob glasbi, v tišini, je del kulturne izobrazbe vsakega posameznika in je del narodove kulture … V sosledju tisočletij je ples odsev 'žive govorice človeka' in njegovega bivanja. Skozi svoje gibanje, skozi pesem in glasbo človek ne glede na zemeljsko dolžino ali širino, ne glede na rasno, narodno, politično ali kakršnokoli pripadnost izraža svoja občutja, žalost veselje, bolečino, strast, hrepenenje, erotičnost. Ples obstaja od vekomaj in za vedno …, je med drugim zapisala dr. Meta Zagorc v svoji knjigi Družabni in športni ples.
-
… in hkrati tudi njegova krepitev. Hrbtu morajo biti v pomoč tudi vse druge mišice, zato bomo danes zelo enostavno poskrbeli za vse. Za vse na en mah.
Ker vem, da so jesenski meseci za mnoge med vami tudi meseci zaključnih del v hiši in na vrtu, vam po razgibavanju iz prejšnjega meseca prilagam še nekaj zelo koristnega za čisto vse. Za hude športnike tudi eno precej pikantno, s katero smo že v pripravah na zimsko sezono.
Koža, oči, lasje in nohti so ogledala zdravja
Naše telo nam nenehno sporoča, kaj se z njim dogaja, vendar moramo najprej prepoznati njegova sporočila. Tako kot nam sporoča, da nam primanjkuje vode in smo zato žejni, nam tudi sporoča, da mu, denimo, primanjkuje cinka, ker smo pod hudim stresom in zato sivimo.
Od prehrane celic je odvisno naše zdravje. To najlaže opazimo na ''ogledalih zdravja'', na koži, očeh, laseh in nohtih. Vedeti moramo, da negovalne kreme lajšajo težave od zunaj, ne odpravljajo pa vzrokov zanje. Velikokrat so na primer težave s kožo odgovor telesa na dolgotrajnejše pomanjkanje hranil. Dokler je slabo prehranjenih in poškodovanih celic le malo, tega še opazimo ne. Pri večjem številu poškodovanih celic pa so nepravilnosti pogosto zelo vidne in moteče. Včasih je za hitro izboljšanje zdravja kože dovolj le manjša sprememba v prehranjevalnih navadah.