Obvarujmo se pred pnevmokokno okužbo
Pnevmokok (Streptococcus pneumoniae) je bakterija, ki je lahko pri zdravih posameznikih del normalne flore zgornjih dihalnih poti (predvsem nosne in žrelne sluznice). Ob pojavu določenega dejavnika tveganja pa lahko postane razmnoževanje bakterije bolj invazivno, kar se kaže z razvojem različnih bolezni.
Pnevmokoki najpogosteje povzročijo vnetje srednjega ušesa in obnosnih votlin, lahko pa se okužba razvije tudi v mnogo nevarnejše bolezni, kot so pnevmokokna pljučnica, sepsa (razsoj bakterije in njenih toksinov po krvi) in meningitis (vnetje možganskih ovojnic), ki se lahko končajo tudi s smrtjo.
-
V družbi se o spolnosti pri starejših od 70 in pri gibalno oviranih v času, ko nas golota pozdravlja z oglasov, ko seks prodaja izdelke in ko je v neprimerni obliki žal na voljo celo mlajši populaciji, raje ne bi pogovarjali. Tema se večini zdi neprimerna in pri marsikaterih povzroči nelagodje, kar pa še ne pomeni, da je v resničnem življenju ni.
Ko presežemo 50. leto in korakamo proti upokojitvi, hitimo doživljati še zadnje sladkosti tega sveta. Kajti ko bomo, vsaj tako si to predstavljamo, upokojeni, bomo skrbeli le še za vrt ali vnuke. No, in potem smo kar naenkrat tam, če nam seveda zdravje služi, majčkeno manj okretni in miselno umirjeni, a še vedno z željo po telesni bližini. Dejstvo je, da spolnost ni rezervirana samo za mlade – in ne sme biti. Zakaj bi kar naenkrat nehali biti spolno aktivni samo zato, ker se zdi neprimerno? Moja zdaj že pokojna znanka mi je dala koristen nasvet: kolo vozite, kolikor dolgo ga lahko, in ne naslonite ga na ograjo samo zato, ker ga tudi sosed nima več.
Delovnoterapevtski pristop do osebe z demenco
Delo delovnega terapevta pri bolniku z demenco je usmerjeno k ohranjanju ali ponovnemu doseganju najvišje mogoče stopnje fizičnega, psihičnega in socialnega počutja. Prišel je čas, ko je hči začela razumsko sprejemati mamino demenco in vsak njen odziv umestiti v bolezensko sliko. Šele ko je bil proces sprejemanja zaključen, je zmogla mami pomagati pri funkcioniranju.
Hčerka je imela o svoji mami vse potrebne informacije, saj sta ves čas živeli skupaj. Vedela je, kako mama preživlja dneve, kakšne navade ima, ali sama skrbi za gospodinjstvo, nakupovanje … Poznala je njeno poklicno pot, njene konjičke, druženje s prijatelji in sorodniki.
Ne pozabite na nego in zaščito kože
Naj se še tako trudimo, letom nihče ne ubeži. Staranje je naravni pojav, ki ga ni mogoče preprečiti in ga moramo sprejeti, pa če nam je to pogodu ali ne. Ta nezadržni proces je pri večini najprej in najbolj opazen na koži, zlasti na obrazu. A tudi če ni več tako napeta in prožna kot v mladosti, je s pravilno nego lahko lepa. Zrela koža potrebuje tako maščobo kot vlago in seveda tudi zaščito pred UV-žarki.
Kako se bomo počutili, kako dobro nam bo služilo zdravje in kako bo videti naš največji organ – koža, je odvisno tako od notranjega kot zunanjega staranja. Notranje ali kronološko staranje je naravni proces, v katerega so vpleteni zlasti genetika, hormoni in presnovni procesi. Z leti se celice vedno slabše obnavljajo, zmanjšani sta aktivnost lojnic in znojnic ter produkcija estrogenov, pojasnjuje diplomirana kozmetologinja in magistra industrijske farmacije Katja Schoss. »Kronološko staranje še pospeši zunanje staranje (fotostaranje), torej zunanji dejavniki: neustrezna prehrana, stres, kajenje, čezmerno uživanje alkohola, zdravila, ionizirajoče sevanje in predvsem ultravijolično sevanje.«
-
Naribano jabolko hitro vmešamo v testo za palačinke ali mafine, da je sladica sočnejša, pri tem lahko celo nadomesti jajce. Na krhlje ga narežemo za pito, s kiselkastim priokusom zaokroži okus pečenke, lahko jih nadevamo z oreščki ali spečemo za samostojno sladico.
Svinjski file z medeno jabolčno omako
6 večjih jabolk
3 žlice medu
pol kozarca belega vina
ščep mletih klinčkov
2 kosa svinjske ribice (fileja)
sol, poper
Priprava: Za omako jabolka narežemo na kocke in v kozici kratko podušimo. Dodamo med in postopno prilivamo le toliko vina, da se jabolka ne primejo na dno kozice in dobimo dovolj omake.
-
Strah je poleg stresa eden izmed največjih uničevalcev sodobnega človeka. Ne uničuje samo naših nevronskih celic in ne povzroča samo nepravilnega delovanja človeških teles, uničuje tudi naše medsebojne odnose, pripelje nas do takšnih skrajnosti, da lahko postanemo povsem drugačni, kot smo bili nekoč. Govorimo o osebnostnih spremembah.
Strah ima le velike oči. Strah je navznoter votel, okrog ga pa nič ni. Veliko podobnih rekov je slišati. Pa čeprav se jim posmehnemo, večkrat ne zmoremo ostati trdno v svojih čevljih takrat, ko smo prestrašeni.
Varno razstrupljanje v zrelih letih
Dandanes je razstrupljanje zelo razširjeno. Večina predlaganih postopkov temelji le na pospeševanju izločanja strupov brez krepitve izločal, ki je po mnenju dr. J. H. Tildna (1926) temeljni vzrok zastajanja strupov v telesu. Če jih ne okrepimo, se bo toksemija v kratkem ponovila, poleg tega pa lahko intenzivno razstrupljanje ogrozi oslabela izločala.
Vsi starejši imamo šibkejša izločala kot v mladosti. Zato smo razvili enomesečni postopek razstrupljanja z izbranimi dopolnili, v katerem najprej okrepimo izločala, šele nato pa intenziviramo razstrupljanje. V prispevku objavljamo rezultate enomesečnega preizkusa tega postopka. V njem je sodelovalo 19 oseb, starih v povprečju 50,7 leta, med njimi so bile večinoma ženske (73,7 odstotka).
Vedenje posameznika pripomore k zmanjšanju tveganja
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) te dni svari pred prehitrim opuščanjem ukrepov za obvladovanje epidemije. Zato je znova objavila priporočila, kako se najlažje izognemo okužbi z novim koronavirusom.
Zavedajte se, da so pri obrambi pred okužbo najpomembnejši trije dejavniki: lokacija (ne hodite v zaprte prostore), razdalja (najmanj en meter) in čas (čim manj se zadržujte tam, kjer se lahko okužite).
Prispevajte še vi k omejitvi epidemije in se držite naslednjih priporočil:
-
Čeprav so nogavice najmanjši kos oblačila, so še kako pomembne, saj nas ščitijo pred mrazom, varujejo stopala pred umazanijo, ustvarijo skladnost z oblačili in postavo ali celo pripomorejo k varovanju zdravja.
Glede na življenjski slog nosimo različne nogavice. Najkrajše so tako imenovane stopalke. To so nogavice, ki ustvarijo videz, kot da jih sploh ne nosite. Če ste ljubiteljice elegantnih čevljev s peto, sandalov ali balerink, so prave za vas. Ne drsijo z noge, ne tiščijo in se ne vihajo. Če pa vam je bližja športna obutev, ki se konča pri gležnjih (superge, teniske), potem priporočam nizke nogavičke. Obvarovale bodo pete, da jih ne bodo ožulili robovi čevljev.
Preverimo gibljivost in moč rok
Vaje, ki vam jih predstavljam danes, so primerne tudi za vse, ki imajo težave s sklepi. Istočasno preverjamo gibljivost in moč rok oziroma jih uporabimo za trening prstov, dlani, zapestij in rok. Med izvedbo zadnje vaje pa krepite celo telo in razgibavate ahilovo tetivo, kar je še posebej priporočljivo za tekače in pohodnike s palicami.
Najpomembnejše je, da vaje lahko opravi vsak sam na domači mizi. Prvo pravilo pri izvedbi je, da jih naredite stoje, pri tem pa se osredotočite na vse občutke in jih upoštevate pri izvajanju. Vse je treba narediti zelo nežno. Preden se lotite vaj, roke ogrejte tako, da krožite z zapestji, zadostuje tudi daljše umivanje rok pod toplo tekočo vodo.