-
»Ko nas mučijo bolečine v hrbtenici (v vratu ali hrbtu), lahko sami naredimo veliko, da jih omilimo ali celo preprečimo,« pravi Sonia Valentina Tomazin, fiziatrinja, ki v Argentini slovi po svojem celostnem pristopu k zdravljenju bolečin v hrbtenici. Pri Založbi Vida je zdaj tudi v Sloveniji izdala knjigo z naslovom Adijo, bolečine v hrbtu.
Telesna drža je odsev našega odnosa do življenja in dobra drža je umetnost, ki jo izpopolnjujemo vse življenje. Tudi mentalne obremenitve lahko povzročijo kostno-mišične bolečine. Osho je dejal: Če telo boli, duša trpi, če duša trpi, telo boli. Sonia Valentina Tomazin pravi, da se večina poškodb ne zgodi čez noč, ampak se nabirajo kot kaplja na kapljo. Zato je pomembno, da se naučimo, kakšna telesna drža škoduje hrbtenici, da jo lahko popravimo in preprečimo poškodbe. Zelo pomembno je, da se naučimo poslušati svoje telo in biti pozorni na bolečine, utrujenost, mravljince v roki, brezvoljnost, širjenje bolečine … Potem moramo ugotoviti vzrok le-teh in spremeniti položaj.
Vitamin D telo ščiti pred okužbami
Že desetletja je znano, da je vitamin D učinkovina z močnim vplivom na imunski sistem. Pomemben je za normalno delovanje človeškega telesa, njegovo pomanjkanje pa ima lahko številne negativne posledice. Zdaj je pravi čas za njegovo nadomeščanje.
Vitamin D aktivira zlasti vrojeni imunski sistem, z aktivacijo prepisa genov za beljakovine za normalno delovanje makrofagov in celic ubijalk. Ima pa tudi velik vpliv na pridobljeni ali humoralni imunski sistem, katerega osrednje celice so B-limfociti, s tvorbo protiteles, na razvoj katerih vpliva tudi cepljenje. Zdaj so v grški študiji dokazali, da imajo posamezniki, ki so cepljeni zoper covid-19 in imajo dobre ravni serumskega vitamina D, višje ravni zaščitnih protiteles, kar je bilo pred leti že dokazano ob cepljenju zoper gripo. Iz različnih študij je že vrsto let znano, da normalni nivoji vitamina D zmanjšajo pojavnost okužb in omogočajo blažji potek virusnih respiratornih okužb in tudi drugih okužb.
Ali tudi vas pestijo kronične bolečine?
Kronične bolečine pestijo veliko večino starejšega prebivalstva, z njimi pa se vedno bolj srečujejo tudi mlajše generacije. Bolezni, kot so revmatizem, artritis, fibromialgija, osteoartritis, nam otežujejo življenje, zaradi njih smo utrujeni, brez energije, posledično pa se zaradi nedejavnosti bolečine le še poslabšajo. Kronične bolečine močno vplivajo na kakovost življenja.
Bolečina je opozorilni znak, ki sporoča, da je v telesu nekaj narobe in da je treba ukrepati, zato je prav, da telesu prisluhnemo in ukrepamo. Proti bolečini si lahko pomagamo tudi sami, v nekaterih primerih jih delno omilimo ali pa popolnoma odpravimo. Veliko je odvisno od nas samih.
-
Gibanje je življenje
Aktivna krema NODOL® z naravnimi učinkovinami, kot so arnika, bela vrba, aloja, MSM in vražji krempelj, učinkovito odpravlja bolečine v sklepih, hrbtenici in mišicah. Primerna je za vsakodnevno uporabo, saj je naravna, zato ne škodi jetrom in ledvicam. Uporabljajo jo lahko vsi, ki se občasno ali redno srečujejo z bolečinami.
Krvna slika odkrije marsikaj
Krvna slika je najbolj kompleksna preiskava, ki daje zdravniku popolne informacije o tem, kaj se dogaja v bolnikovem telesu. Je kraljica med preiskavami, pravijo hematologi, poleg tega pa tudi poceni, saj stane le osem evrov, naredijo pa jo lahko v laboratoriju vsakega zdravstvenega doma.
-
Ali se kdaj vprašate, ali navedbe s prehranskimi trditvami na embalaži posameznega živila res držijo, če mikroskopsko majhne črke na deklaraciji seveda sploh zmoremo prebrati? Vsebuje majoneza z označbo »light« res manj maščob? Ali kosmiči z oznako »brez dodanega sladkorja« res ne vsebujejo sladkorja? Kateri jogurt je bolj zdrav, ko pa so embalaže tako podobne?
Pri nakupovanju si lahko pomagate z aplikacijo VešKajJeš, saj na hiter, preprost in razumljiv način »prevede« podatke o hranilni vrednosti v barve prehranskega semaforja. Glede na količino maščob, nasičenih maščob, soli, sladkorja in vlaknin v 100 g ali 100 ml izdelka zasveti rdeča (vsebnost ni najboljša), rumena (vsebnost je rahlo nad mejo zdravega) ali zelena (vsebnost je primerna zdravemu prehranjevanju) luč. S skeniranjem črtne kode na alkoholni pijači pa dobite tudi podatek o energijski vrednosti posamezne pijače.
Dobro očiščeno črevesje pogoj za uspešno preiskavo
Če ne prej, zagotovo za kolonoskopijo slišimo po 50. letu, ko prvič prejmemo (in nato vsaki dve leti do 74. leta) vabilo k sodelovanju v programu Svit. Če je izvid vzorcev blata pozitiven, sladi napotitev na kolonoskopijo. S to preiskavo specialist ugotovi, kaj je vzrok krvavitve, in po potrebi odstrani polipe, ki so predstopnja raka na debelem črevesu in danki. Za uspešno preiskavo so nujni dobro očiščeno črevesje, pravočasna ukinitev zdravil za redčenje krvi in sodelovanje bolnika.
Kolonoskopija (uporablja se tudi izraz koloskopija) je notranji ( endoskopski ) pregled debelega črevesa ( kolona ) in končnega dela tankega črevesa ( ileuma ). Preiskavo opravimo s kolonoskopom, posebnim upogljivim aparatom, debeline oziroma premera 13 milimetrov. z videokamero in izvorom svetlobe ter številnimi drugimi funkcijami, je razložil Nace Robač, dr. med., specialist interne medicine, z Oddelka za interno medicino Splošne bolnišnice Slovenj Gradec.
-
USTVARJALNICA – OKTOBER
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Plašč iz volnenih ostankov
»O, je Kenzo?« so me spraševale ženske. Ne, avtor te pletenine ni lani umrli modni oblikovalec Kenzo Takada, res pa je, da tale ročno pleteni plašček spominja na njegov slog. Nisem ga želela posnemati, le pametno se mi je zdelo porabiti vsebino nekaj velikih vreč z ostanki volne. In je z nekaj dokupljenimi klobčiči nastal povsem spontano. Morda je neuničljiv zaradi kakovosti volne ali kompaktnega »riževega« vzorca, vsekakor je kljub pranju že nekaj let videti, kot da bi bil pravkar spleten.
-
O hoji se veliko govori in piše in prav je tako, saj je hoja naše naravno gibanje, ki ga je treba v zrelejših letih namensko vzdrževati. Bilo bi zelo dobro, da bi to spoznali čim prej, predvsem pa vsi tisti vseh starosti, ki več sedijo ali že imajo kakršne koli gibalne omejitve. Ker med hojo naletimo tudi na različne ovire, so izbrane vaje namenjene ohranjanju gibalnih sposobnosti, ki nam bodo omenjene ovire pomagale lažje premagovati.
Ne bo odveč, če spomnim na hitrost hoje. Ta naj bo tolikšna, kolikor zmorete. Res je, da je nekaterim prijetnejše hoditi v paru in se pogovarjati, a raje svetujem, da se dogovorite, da se med hojo ne pogovarjate, pač pa se posvetite dihanju skozi nos, počitek pa si privoščite takrat, ko bo vaše telo to zahtevalo. Kmalu boste ugotovili, da se boste bolje počutili. Različna hitrost gibanja in hoje je popolnoma naravna. Kadar hodite še s kom, se dogovorite za mesto počitka, kjer se počakate in ob klepetu naredite še kakšno vajo za gibljivost.
-
Ognjič že dolgo velja za eno izmed najbolj zdravilnih zelišč, kar jih poznamo. Pozitivne lastnosti ognjiča potrjujejo različne raziskave, zaradi svojih učinkovin pa je zelo priznan tudi v kozmetiki.
Ognjič (Calendula officinalis) je po učinku zelo podoben arniki, predvsem kot zelišče za rane, vendar naj bi bil še bolj zdravilen. Namenjen je zunanji uporabi pri čirih, gnojnih ranah in ranah, ki se težko celijo, kožnih vnetjih, bradavicah, opeklinah, vnetju v ustni votlini in grlu, vnetju očesne veznice. Znano je, da ognjič obnavlja celice. Ne draži kože in je zato uporaben predvsem za občutljivo kožo in kožo, nagnjeno k alergijam. Ognjičevo mazilo krepi tonus kože, ji vrača sijaj in pospešuje kroženje krvi. Deluje proti mikrobom, snovi v njem pa preprečujejo naselitev glivic. Učinkovito je pri zdravljenju suhe kože, pomaga proti vnetjem, odrgninam in opeklinam.
-
»Zdravje je največ, kar imamo. Žal se tega pogosto zavemo šele, ko zbolimo,« je začel upokojeni zdravnik prim. mag. Dušan Repovš, dr. med., specialist socialne medicine, iz Ljubljane. Konec letošnjega avgusta ga je predsednik države Borut Pahor odlikoval z medaljo za velike zasluge v javnem zdravstvu in preventivni medicini ter še posebej v zdravstveni vzgoji.
Že v študentskih letih je stopil na preventivno pot in začel predavati na srednjih in višjih šolah predmete, kot so prva pomoč, nega bolnika in zdravstvena vzgoja. Pozneje je svoje poglede in novosti s tega področja prenašal tudi dodiplomskim in podiplomskim študentom na univerzi.