Ljudem pomagamo do boljšega sluha
Podjetje Slušni aparati Widex, pogodbeni dobavitelj medicinsko-tehničnih pripomočkov, letos praznuje 50 let poslovanja. Družinsko podjetje od samega začetka sodeluje z danskim proizvajalcem Widex, ki s svojo napredno tehnologijo daje smernice v celotni industriji slušnih aparatov. Ob pomembnem jubileju smo se pogovarjali s Katjo Capuder, direktorico podjetja Slušni aparati Widex.
Kakšni so bili začetki, ko je podjetje Slušni aparati Widex začelo prodajati slušne aparate na jugoslovanskem trgu?
-
Benigna hiperplazija prostate je najpogostejša težava tega organa, ki s staranjem prizadene skoraj vse moške.
Pri benigni hiperplaziji prostate gre za nenevarno (nerakavo) povečanje prostate, ki se kaže v težavah z uriniranjem. Prostata je žleza, ki je pod mehurjem, čeznjo pa poteka sečnica. Njeni izločki so sestavni del semenske tekočine. Njena velikost se vse življenje povečuje, zato se težave s povečano prostato praviloma začnejo pojavljati v zrelih letih. Povečana prostata stisne sečnico in pritiska na mehur. Tipični zgodnji simptomi benigne hiperplazije prostate so pogosto uriniranje podnevi in ponoči, nočno uriniranje, težave pri začetku uriniranja, šibkejši curek urina, nepopolna izpraznitev mehurja, ostanek urina v sečnem mehurju po končanem uriniranju in začetek stanja popuščanja. Pri težavah zaradi prostate, ki se kažejo predvsem kot težave z uriniranjem in praznjenjem mehurja, je treba najprej opraviti pregled pri zdravniku. Šele ko zdravnik izključi možnost rakavega obolenja in potrdi, da gre za nenevarno povečanje prostate, si lahko pri teh težavah pomagamo s samozdravljenjem.
-
Težko zaspite ali pa se ponoči zbujate in se potem mučite, ker spanca ni in ni. S tovrstnimi težavami, ki lahko načnejo naše zdravje, se srečuje zelo veliko ljudi. Spanje je del naših navad, ki jih lahko spremenimo, in tako izboljšamo kakovost življenja.
Včasih spanju niso posvečali večje pozornosti, nekateri so nanj gledali kot na izgubo čas, danes pa vse več raziskav potrjuje, da je poleg telesne dejavnosti in prehrane osnovni gradnik našega zdravja. Prespimo približno tretjino življenja. Brigita Zupančič Tisovec z novomeške enote NIJZ, ki je na to temo pripravila predavanje za Krkine upokojence, je poudarila, da ni pomembna le dolžina, ampak tudi kakovost spanja. Dobro spanje je vir dobrega počutja in prinaša številne koristi za naše zdravje. Izboljšuje našo odpornost (preprečuje okužbe, rakava obolenja in druge kronične bolezni), znižuje krvni tlak in blagodejno vpliva na srce, krepi delovanje možganov, dobrodejno vpliva na naše duševno zdravje in čustveno razpoloženje, izboljša pa tudi presnovo telesa (od uravnavanja inzulina, glukoze, teka do ohranjanja dobre prebave). Ameriško združenje za srce je dodalo spanje na seznam bistvenih dejavnikov za zdravje srca in ožilja.
Ginko – mogočna stara rastlina
Ginko oziroma Ginkgo biloba je eno od najstarejših vrst živih bitij na svetu. Ta drevesna vrsta spada med žive fosile, kar pomeni, da ima danes zelo podobno obliko kot fosilni ostanki izpred več kot 200 milijonov let.
Domovina ginka je Kitajska. V naravi je skoraj izumrl, zaradi njegove estetske in zdravilne vrednosti pa ga gojijo v parkih in samostanskih ter drugih vrtovih. Kitajci ginko imenujejo Ya Chio, kar pomeni drevo z račjimi nogami, ker njegovi pahljačasti listi spominjajo na račjo plavut. V evropske parke je prišel že v 17. stoletju, za zdravljenje pa smo ga Evropejci začeli uporabljati šele pred približno 50 leti.
-
Vročina vpliva na krvni tlak
Visoke temperature lahko poslabšajo zdravje starejših ljudi, opozarjajo zdravniki. Bolj ogroženi so tisti, ki morajo upoštevati omejitev vnosa tekočine. V vročini sicer priporočajo uživanje lahke hrane v manjših obrokih in lahka oblačila. Kdor nima učinkovitega hlajenja prostora, naj se večkrat dnevno hladi s prhanjem ali kopanjem. Ob visokih temperaturah izgubljamo večjo količino tekočine z znojenjem, kar poveča učinkovitost zdravil za nižanje krvnega tlaka. Z dodatno uporabo zdravil za odvajanje vode lahko povzročimo prekomerno izsušenost telesa. Zato sta v vročih dneh koristna dnevno merjenje krvnega tlaka sede in stoje ter dnevno tehtanje. Če je krvni tlak stoje nizek, zdravniki svetujejo zmanjšanje ali prehodno opustitev odmerka zdravil za nižanje tlaka. Če se telesna masa zniža pod običajno ali ciljno, pa svetujejo zmanjšanje ali prehodno opustitev zdravila za odvajanje vode. V obeh primerih morate obvestiti osebnega zdravnika.
-
Dobro počutjejulij '24Prehrana
Prehrana
Priprava piknika je ležerno opravilo, dokler izbiramo le datum in preverjamo vremensko napoved. Ko pa se lotimo natančnejših priprav, se marsikdaj zalomi. Koliko tega in onega, koliko mesa, kruha in zelenjave naj nabavimo, da bo zagotovo dovolj in še malo več za vsak primer. Kaj ponuditi zraven?
Tokrat kupček koristnih nasvetov iz prve roke.
O količinah mesa
Ohlapno pravilo je, da vzamemo 300 gramov mesa na odraslo osebo. Če je meso glavna ponudba na pikniku, ga vzamemo celo 400 gramov, saj marsikdo mimogrede zmaže en večji zrezek ali tri povprečno velike čevapčiče več. Sir za žar nadomesti meso, tega količinsko enakovredno upoštevamo.
Gibanje olajša bolečine v mišicah in sklepih
ZDRAVJE
Za različnimi revmatičnimi obolenji lahko zboli vsak, in to ne glede na spol ali starost. Izraz revmatizem ljudje uporabljamo kar za vse bolečine v sklepih in mišicah. V resnici pa revmatične bolezni delimo v pet večjih skupin: osteoartrozo, zunajsklepni revmatizem, vnetne revmatske bolezni, sklepna vnetja, povzročena s kristali, in sistemske bolezni vezivnega tkiva.
V grobem pa jih delimo na vnetne in nevnetne. »Vnetne imajo običajno agresivnejši potek in lahko nezdravljene vodijo tudi v invalidnost, poleg sklepov pa lahko prizadenejo tudi mišice, kožo in notranje organe, na primer pljuča, srce, ledvice, živčevje,« je začela mag. Alenka Šipek Dolničar, dr. med., specialistka interne medicine in revmatologije, zaposlena na Kliničnem oddelku za revmatologijo UKC Ljubljana in v zasebni revmatološki ambulanti v Murglah.
Z razstrupljanjem telesa do boljšega počutja
Zdravje
Na čiščenje telesa se običajno spomnimo, ko nas slabo počutje začne opominjati, naj odstranimo strupe, ki so se nabrali v našem organizmu. Predvsem je treba očistiti in okrepiti jetra, ki po kitajski medicini pripadajo toplejšemu času, nato pa je na vrsti že krepitev srca, ki bo najbolj obremenjeno poleti.
Kako se tega lotiti varno, smo povprašali naturopatinjo Simono Domjan iz naturopatskega centra SanteVital v Radencih. »Znaki zastrupljenosti telesa so navadno utrujenost, počasna prebava, nakopičena telesna teža, težave z vidom, alergije, težave s kožo, podočnjaki in slaba koncentracija. Strupi pridejo v telo z dihanjem, hrano, vodo, čistili in kozmetiko, poleg tega pa so lahko toksična tudi naša oblačila in oprema v stanovanjih. Posebno nevarna so lepila v poceni pohištvu iz ivernih plošč in druge kemične snovi v opremi, talnih oblogah in...
Zobni vsadek je samo nadomestek
Zdravje
Na prispevek o zobnih vsadkih, ki smo ga objavili v majski Vzajemnosti, smo prejeli odziv zobozdravnika Matjaža Rodeta, dr. dent. med. Kot eden prvih strokovnjakov na področju dentalne implantologije v Sloveniji je želel opozoriti na zavajanja pacientov, ki jih lahko zasledimo v medijih.
Pacienti želijo vedno pogosteje od zobozdravnika dobiti garancijo, da bo zdravljenje bolezenskih okvar v njihovih ustih potekalo brez zapletov. Predvsem marsikatere zanima, ali je res, kar objavljajo številni zobozdravniki in zobozdravnice na svojih informativnih straneh, kjer stoodstotno garantirajo dosmrtni uspeh pri vstavljanju zobnih vsadkov oziroma dentalnih implantatov in jih označujejo kot najboljšo rešitev manjkajočih zob. Naj takoj pripomnim, da v medicini in stomatologiji stoodstotnega uspeha zdravljenja ali rehabilitacije ni mogoče zajamčiti, prav nasprotno: možnost neuspeha je realni strokovni vsakdanjik, zato so take informacije neresnične.
50 let slušnih aparatov v Sloveniji
Letos mineva 50 let, odkar je Peter Kropivšek v Slovenijo in takratno Jugoslavijo pripeljal prve slušne aparate blagovne znamke Widex. V tistem obdobju je bilo potrebnih veliko stvari, ki so nam danes samoumevne, postaviti na svoje mesto: vzpostaviti sodelovanje z zdravniki, urediti zadeve na področju zdravstvenega zavarovanja in subvencioniranja slušnih aparatov, se nasploh bolj približati naglušnim ... Začelo se je z dvema ambulantama v Ljubljani in Mariboru, kjer so na podlagi napotnice predpisovali slušne aparate, danes pa je mreža ambulant in Widexovih slušnih centrov zelo razširjena – najdete jih kar na 12 lokacijah po vsej Sloveniji.