Dom
Madeira je raj za ljubitelje cvetja
Prosti časmarec '22Ljudje Starejši Dom
Otok Madeira ne velja kar tako za otok cvetja, kot ga imenujejo domačini. Otok je vulkanski, s strmimi bregovi in prepadnimi grapami. Zaradi izredno blagega podnebja, ki ga oblikuje zalivski tok, rastlinje skoraj ne pozna časa za počitek. Vse leto se temperature gibljejo okrog 22 stopinj, poleti so višje, pozimi kakšno stopinjo manj, a zmrzali, razen na vršacih, ne poznajo.
Arhipelag Madeira z nekaj otoki leži na zemljepisni širini Casablance v Maroku zahodno od afriške obale, na območju Makronezije (Madeira, Azori, Kanarski otoki in Zelenortski otoki). Otok je bil pred prihodom prvih portugalskih osvajalcev v 15. stoletju neposeljen in v celoti poraščen s prastarimi mogočnimi drevesi lovorja. Ti gozdovi so vlažni, dobro prenašajo tudi sušo, saj izkoristijo vso vlago iz nizke megle, ki z listov kaplja na gozdna tla in napaja tudi izvire.
-
Prosti časfebruar '22Ljudje Starejši Dom
Pravijo, da bomo v bližnji prihodnosti brali le še digitalno. A za zdaj še ni tako in večina se s trditvijo gotovo ne strinja. Knjigo ali revijo lahko prelistamo, se večkrat vrnemo na določena mesta, jo shranimo na polici ali iz revije iztrgamo stran in jo prihranimo. A kam pospraviti številne knjige, ki smo jih postopoma kupovali, morda tudi podedovali, poleg tega so težke in potrebujejo močne police?
Pred desetletji so bile priljubljene knjižne zbirke, ki so na žalost mnogokrat nikoli prebrane le polnile police in dajale vtis kultiviranosti. Knjigam je bilo prilagojeno tudi pohištvo za dnevno sobo. Prostor je bil zapolnjen z omarami in je deloval natrpano.
-
Prosti časjanuar '22Ljudje Starejši Dom
Včasih jeseni in pozimi dneve, celo tedne dolgo ne moremo zares prezračiti stanovanja in prostorov. Zunaj so umazan zrak, megla in slabo vreme. Če smo v onesnaženem mestnem okolju, se pozimi dejansko izogibamo zračenju. Postajamo bolj ozaveščeni o kakovosti zraka in kako je le-ta povezana z raznimi zdravstvenimi težavami. Obenem pa imamo z novimi okni, ki bolje tesnijo, tudi manjši dotok svežega zraka. V prostorih je zrak postan, nasičen z vlago in raznimi delci. Mnogo ljudi ima težave tudi z raznimi nesezonskimi alergijami, nagajajo trdni delci PM2, prašni delci, živalska dlaka, prhljaj in še mnogo stvari. Čist zrak je v domačem okolju pomemben, saj vpliva na naše dobro počutje. Če nam lahko naprava, kot je čistilnik zraka, omili zdravstvene težave, bomo gotovo želeli vedeti o njej kaj več.
O posteljnini in dodatkih za prijetno spanje
Prosti časdecember '21Ljudje Starejši Dom
Še posebej v hladnih dneh mora spalnica dajati občutek udobja in topline. Dnevi so kratki in pusti in morda se pogosteje umaknemo v spalnico k popoldanskemu počitku. Uporabimo prijetne barve in mehke materiale za dodatke na postelji, prostor naj bo pospravljen in urejen. Poletne barve in pisane rožaste prevleke pospravimo, saj v zimskem času ne spadajo v spalnico, uporabimo raje pastelne, enobarvne tone ali primerne barvne kombinacije za ta čas. Tudi belina je lahko privlačna, če jo kombiniramo z mehkimi toplimi plišastimi ali volnenimi odejami.
-
Prosti časnovember '21Ljudje Starejši Dom
Predsoba je ogledalo stanovanja in križišče poti, tam se srečujemo, preoblačimo in preobuvamo. Zato naj bo svetla in prijetno urejena. Predvsem naj bo na tleh čim manj čevljev, ob katere se lahko spotaknemo ali so napoti pri odpiranju vrat. Kam torej pospraviti vso obutev?
Pospravljanja obutve se lotimo sistematsko in predvsem temeljito. Najprej vso obutev, ki jo imamo, pregledamo. Zavržemo čevlje, ki so zelo stari, jih nismo obuli že leta, so dotrajani ali celo plesnivi. Preostalo obutev očistimo in smiselno pospravimo, na primer po skupinah. Razvrstimo jih tako po letnem času kot po namenu, velikosti, tudi po tem, kako pogosto jih nosimo. Usnjene škornje na primer skrbno shranimo, da se ne pomečkajo ali niso na vlažnem.
-
Prosti časoktober '21Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Kocke, na katerih so črke abecede, veljajo za klasično igračo. Ali ste vedeli, da jih poznamo že več kot 300 let?
O njih je že leta 1693 pisal angleški filozof John Locke v traktatu »Nekaj misli o izobraževanju«, v katerem pravi, da »kocke in igrače, na katerih so črke, naredijo učenje branja in pisanja lažje in bolj prijetno«. V dobi razsvetljenstva so tako dobile status igrače, s katero bodo otroci postali pametnejši. Razširjene so bile predvsem v Angliji. Bile so lesene in manjše od današnjih, spravljene pa so bile v leseni škatli. Otroci revnejših staršev takih kock niso imeli, pa saj tudi igrač sploh niso imeli, razen če jim je kakšno naredil kdo od domačih. Otroštvo, igra in izobraževanje so bili privilegij bogatih.
Ko pride prvi hlad in se bliža kurilna sezona
Prosti časoktober '21Ljudje Starejši Dom
Kurilna sezona običajno traja kar pol leta, včasih se začne prej ali pa se konča pozneje. Pri klasičnih togih sistemih centralnega ogrevanja ne želimo zaganjati sistema ob vsakem hladnem večeru in si moramo pomagati drugače, da premostimo hladno obdobje. To velja tudi takrat, kadar smo vezani na mestni ogrevalni sistem ali ogrevalni sistem večje stanovanjske stavbe. Pomagamo si z električnimi konvekcijskimi ogrevali, IR-paneli, tudi z grelno funkcijo klimatske naprave ali kamini.
Sodobni sistemi pa so, če poenostavimo, pripravljeni ves čas in se zaženejo sami po potrebi. Če imamo lastno centralno ogrevanje in je termostatsko, se bo sistem sam vključil ob padcu notranje/zunanje temperature. Ne glede na to, ali imamo toplotno črpalko, plinski grelnik ali katero drugo ogrevanje. Plinske naprave in toplotne črpalke lahko delujejo vse leto za pripravo sanitarne vode, toplotne črpalke tudi za hlajenje. Sodobni sistemi omogočajo tudi daljinsko upravljanje prek brezžičnega vmesnika, ko lahko doma zaženemo gretje ali povečamo želeno temperaturo od drugod.
Senčila naj bodo na zunanji strani oken
Prosti časseptember '21Ljudje Starejši Dom
Tudi septembra so še vroči dnevi, zato moramo paziti, da v stanovanje ne spustimo preveč vročine. Nekoč so dobro vedeli, da večji strešni napušč in »gank« varujeta pred premočnimi sončnimi žarki, ki so bolj navpični, prepuščata pa jim pot k hiši pozimi, ko je sonce nižje in si sonca želimo. Novejše hiše pa so pogosto brez napuščev, kjer ta modrost ne najde več svojega mesta.
Nujno je, da imamo na oknih senčila, ki preprečujejo, da bi se prostori pregreli. Poleg tega nas tudi varujejo; zvečer pred pogledi v stanovanje, ko nas ni doma, pa pred nepovabljenimi gosti.
-
Prosti časjulij '21Ljudje Starejši Dom
Starejši ko smo, bolj potrebujemo varno, udobno stanovanje in primeren dostop do njega, zato bomo sčasoma v stanovanju zagotovo potrebovali večje ali manjše prilagoditve, ki nam bodo olajšale življenje. Stanovanja in hiše so lahko preveliki ter neekonomični za starejše, ki živijo sami ali v paru. Stroški ogrevanja in vzdrževanja lahko postanejo praktično nerešljiva težava.
Pri nas je bivanje v prevelikih stanovanjih in hišah pogosto, skoraj običajno. Zaradi tega se pojavljajo tudi s tem povezane težave v starosti: neekonomičnost ogrevanja, nujno potrebno vzdrževanje, neprimerna tlorisna zasnova, ovire, nevarna mesta, dotrajanost, slabša dostopnost, upokojenci imajo manj dohodkov kot prej. Ljudje pogosto nočejo niti pomisliti, da bi si življenje olajšali s selitvijo ali morebitno predelavo, raje vztrajajo, kakovost bivanja pa se slabša. To je velik problem, ki bi ga morali upoštevati tudi pri gradnji stanovanj za trg ali najem, da bi bila vsa stanovanja primerna in dostopna. Težava pa so stara stanovanja in hiše. Odločitev, da gremo iz hiše ali večjega stanovanja v manjše, je gotovo velika življenjska sprememba. Predvsem pa je priprava na samo selitev brez prave pomoči in organizacije utrujajoča in stresna, in to je ena od stvari, ki se je bojimo.
Uživajmo na terasi ali balkonu
Prosti časjunij '21Ljudje Starejši Dom
Če živimo sami, v dvoje ali pa se radi družimo s širšo družino in prijatelji, si lahko pripravimo kosilo na prostem. Ali pa ob večerih posedimo v družbi nam ljube glasbe ali knjige s svečkami v stekleni čaši in mehko blazino pod hrbtom. In kaj lahko storimo, da nam bo na terasi ali balkonu udobno in prijetno?
Vrtno pohištvo občasno potrebuje nekaj vzdrževanja, odvisno, iz kakšnega materiala je. Za to sicer poskrbimo že prej, ne šele takrat, ko bi radi sedli za mizo. Plastični ali iz plastičnega protja pleteni stoli in miza potrebujejo za čiščenje krpo in nekaj tople milnice. Lesenega pohištva ne puščamo na dežju, snegu ter zmrzali, kadar pa ga nimamo kam pospraviti, je dobro, da je prekrito s posebnim pregrinjalom. Pokrijemo ga tudi pred vsakim daljšim dežnim obdobjem.