Ljudje
-
Druga plat medalje
Ko pride do krize, se šele pokažejo največje napačne poteze politike in sistema, v katerem ljudje živijo. V Švici, deželi bogatih in poldrugi milijon zelo revnih ljudi, so v Ženevi, drugem najdražjem mestu v Švici, fotografirali nekaj kilometrov dolgo vrsto ljudi, ki so pri Karitasu čakali na prehrambni paket. Najbolj prizadeti (lačni) so priseljenci brez dokumentov, ljudje brez izobrazbe, ki ne morejo dobiti dela, in ljudje, ki so zaradi covida-19 ostali na cesti. Za 1500 zavitkov hrane so se v vrsto postavljali že pred 5. uro zjutraj.
Vila Galeb, Titova poletna rezidenca
Prosti časmaj '20Ljudje Starejši
Na črnogorski obali leži mestece Hercegnovi, ki ima za hrbtom najvišji dinarski vrh Orjen (1895 m) in prav zato blagodejno podnebje. V bližnjem Igalu je zaradi sredozemskega podnebja in zdravilnega blata, ki uspešno pomaga pri revmatizmu, že vrsto let zdravilišče, v katerega zahajajo številni tuji gostje, zlasti iz Skandinavije. Zdravilne učinke Igala je v zadnjih letih svojega življenja užival tudi jugoslovanski predsednik Tito v vili Galeb, ki jo je mogoče obiskati.
Poletno rezidenco so v pičlih šestih mesecih postavili leta 1976, pri gradnji pa je sodelovala jugoslovanska vojska. Za kakšen gradbeni podvig v tako kratkem času je šlo, si je kar težko predstavljati, saj ima vila okrog 5500 kvadratnih metrov površine v štirih nadstropjih, kjer so med drugim tudi večji bazen, kinodvorana in zasebni frizerski salon. Teren so ob gradnji nekoliko dvignili, da so se iz vile odprli čudoviti razgledi na zaliv Boka Kotorska in Lovčen, okrog pa se na 75.000 kvadratnih metrih razprostira prekrasen park.
-
Prosti časmaj '20Ljudje Starejši
Z VNUKI
Karantena zaradi koronavirusa, ki je pretrgala srečevanje med družinskimi člani, je še posebno prizadela starejše. Osamitev za nikogar ni lahka, vendar obstaja kar nekaj možnosti, kako ostati povezan z vnuki tudi takrat, ko se ne moremo obiskati.
Sodobna tehnologija, mobilni telefoni in računalniki omogočajo skupni čas tudi takrat, ko smo narazen. Starejše generacije možnosti brezplačne komunikacije s sodobno tehnologijo sicer ne uporabljajo v tolikšni meri kot mlajše, a morda je prav čas v karanteni priložnost, da se jo naučimo uporabljati. Če pa to ni mogoče, poskusimo vzdrževati stik po telefonu in s pismi.
Na poti do stanovanja po stopnicah
Prosti časmaj '20Ljudje Starejši Dom
Udobno stanovanje brez ovir za varno bivanje še ne pomeni, da ne srečamo ovir pred vhodom ali na poti do stanovanja v večstanovanjski stavbi. Dovolj je stopnica ali dve pred vhodom, pa je za nekoga pot do vrat že otežena ali celo onemogočena. To pa pomeni, da je onemogočen tudi dostop do stanovanja ali iz njega. Zaradi tega se oseba lahko sčasoma zadržuje v stanovanju več, kot bi si sicer želela. Ob dežju in pozimi pa je sicer pot do stavbe in vrat stanovanja še dodatno ovirana zaradi mokrih površin in ledu.
Ženski prijem v boju s koronavirusom
SVET IN MI
Kaj imajo skupnega najuspešnejše države v boju s koronavirusom? Nova Zelandija, Tajvan, Islandija, Finska, Norveška, Danska, Nemčija so države, ki jih vodijo ženske.
Rekli bi, da gre za manjše, otoške in lažje obvladljive države. A je tu tudi Nemčija, ki je velika in ni otok, na drugi strani pa je v boju proti koronavirusu manj uspešna Velika Britanija, ki je otok in tudi velika. Ne velikost ne geografska danost nista odločilni.
Kar je naštetim državam skupno, so ženske, uspešne voditeljice, premierke, predsednice ..., v boju proti novemu virusu pa ubirajo nove, alternativne načine uporabe vpliva in politične moči.
-
Prosti časapril '20Ljudje Starejši
Z VNUKI
Ko nas doleti hujša bolezen, bi marsikdo slabo novico vnuku najraje zamolčal, da bi ga zaščitil pred skrbmi, ki jim otrok še ne more biti kos. Ali je prav, da se zavijemo v molk, ali je bolje, da vnuku pojasnimo, kaj se dogaja?
Malo verjetno je, da vnuk, ne glede na to, kako majhen je, ničesar ne bi opazil, ker otroci opazijo že najmanjše spremembe v vedenju domačih. Čutijo, da so odrasli zaskrbljeni in potrti, opazijo, da so z mislimi odsotni. Vedo, da je nekaj narobe, in ker ne morejo ugotoviti kaj, jih začne skrbeti. Zato se je z otrokom v primeru hude bolezni bolje pogovoriti, kot da ostane sam s svojimi strahovi.
Različne mize za različne priložnosti
Prosti časapril '20Ljudje Starejši Dom
Ali se sploh zavedamo, koliko časa preživimo za mizo? Pravzaprav veliko. Na mnogih delovnih mestih delo opravljamo sede, za mizo sedimo pri jedi, ob kozarcu pijače ali skodelici kave s prijatelji. Za mizo praznujemo rojstni dan in režemo torto, morda kartamo, beremo časopis, brskamo po tabličnem računalniku ali pripravljamo hrano. Na domači jedilni ali pisalni mizi pogosto delamo z računalnikom. K vsaki mizi spada ustrezen stol, morda tudi klop, ali pa pisarniški stol v domači pisarni. Pa so vse mize enako visoke?
Dober sogovornik je dober poslušalec
SVET IN MI
Čas, v katerem živimo, spreminja naše življenje. In ker smo socialna bitja, ki potrebujemo dnevne stike z drugimi, malo smeha, morda celo petja, nas vse to lahko osrečuje. Telefoni so primerno orodje za druženje: zavrtiš telefonsko številko prijateljice in že sta vsaka v svojem naslanjaču ob skodelici kave ali čaja ...
Treba se je znati pogovarjati. Če dobro pomislite, gotovo poznate nekoga, s komer se zelo radi pogovarjate, se z njim nasmejete, ob njem vedno postanete boljše volje in samozavestnejši. Gotovo pa poznate tudi take sogovornike, ki vas popolnoma izsušijo, so kot goba, ki vas pije in izčrpa.
-
Prosti časmarec '20Ljudje Starejši
Ko se vam je rodil vnuk, ste bili polni načrtov, kako mu boste najboljši stari starši, kaj vse mu boste pomagali odkriti, kaj boste skupaj počeli. Potem pa se – le kdo bi vedel, zakaj – odnos ne razvija, kot si želite.
Vnuka vidite veliko manj, kot bi si želeli. Občasno dobite kakšno njegovo fotografijo, povabljeni ste na njegov rojstni dan in obisk za večje praznike, za več pa ni časa. Na vaše klice se njegovi starši odzivajo mlačno. Če jim napišete sporočilo, dobite odgovor šele čez nekaj dni ali pa sploh ne, čeprav veste, da imajo telefonski zaslon neprestano pred očmi. Vnuk raste in se razvija, prestopa majhne in velike mejnike razvoja, minevajo trenutki, ki ste se jih ob njegovem rojstvu tako veselili, vi pa njegovega napredka ne morete spremljati kot član družine, ker ste potisnjeni v vlogo občasnega obiskovalca. Vnuk se vam odtujuje, in to boli. Še bolj vas boli, ker sta vas v to vlogo potisnila vaš lastni otrok in njegov zakonec. Kako bi lahko popravili oziroma izboljšali odnos z vnukom?
ABC nege obraza v zrelih letih
Dobro počutjemarec '20Ljudje Starejši
Kože v zrelih letih ne negujemo povsem enako, kot smo jo v prejšnjih desetletjih. Potrebe kože se z leti namreč spreminjajo, kot se spreminjajo njene lastnosti.
Z leti koža postane tanjša, manj prožna in občutljivejša. Gube se globlje zarisujejo, koža postane ohlapnejša, konture obraza manj definirane. Koža je manj mastna in bolj suha. Ker je slabše prekrvavljena, je bolj bleda in ima manj leska, poleg tega pa se na njej jasneje pokažejo kožne nepravilnosti, kot so hiperpigmentacija (starostne pege), kožne lise in popokane žilice. Letom, genetski dediščini in normalnim telesnim spremembam se ne moremo izogniti, lahko pa začnemo čim bolje skrbeti zase, kar se bo pokazalo najprej na boljšem splošnem počutju in nato tudi lepši koži.