Ljudje
-
oktober '17Ljudje Zdravje Oskrba
Staranje s slogom ali mladi po srcu
Spletne strani, namenjene starejšim, pogosto ponujajo kratke ankete, ki takoj pokažejo rezultate, v kateri skupini ste se znašli, če ste odkljukali napačen odgovor na vprašanje. Ena od anket te vrste sprašuje, katero definicijo najbolj sovražite: 1. mlad po srcu, 2. babica/nona, 3. zlati starostnik ali 4. srebrni maratonec. Najmanj zaželena je srebrni maratonec, najboljša pa izbira mlad po srcu.
Dandanes se od starejših pričakuje, da se »lepo« starajo. Starejši naj bi v 21. stoletju še smučali, igrali tenis, tekli maraton, kolesarili na dolge proge, plesali kot nori, se potapljali, raftali ... Tudi v Vzajemnosti smo pogosto navdušeno pisali o stoletnikih, ki so v svoji kategoriji dosegli svetovni rekord v plavanju, teku ... In če si počasen, ker so te leta dohitela, si si tako rekoč sam kriv. Verjetno se ne hraniš pravilno, ne jemlješ dovolj prehrambnih dodatkov, ne razmišljaš dovolj pozitivno ...
-
Prosti časoktober '17Ljudje Starejši Dom
Kdaj lahko rečemo, da je kopalnica varna in uporabna tudi za starejšo osebo? Ali je dovolj, če namestimo kup držal in pripomočkov za invalidne, oslabele osebe, ali moramo za ureditev kopalnice narediti nekaj več? Kopalnice v naših stanovanjih, predvsem v večstanovanjskih stavbah, so namreč pogosto preprosto premajhne. Pomanjkanje prostora je glavna ovira, da bi si kopalnico res lahko primerno prilagodili in se v njej res dobro počutili. Stanovanjska gradnja preteklih desetletij, ki je polagala pozornost predvsem na učinkovito, hitro, poceni gradnjo, je stanovanjske prostore načrtovala po minimalnih standardih. Premajhno kopalnico je težko povečati, lahko pa jo prilagodimo, morda zamenjamo kopalno kad s prho.
-
Prosti časseptember '17Ljudje Starejši Dom
Toplota je še kako pomembna za ugodje, ampak nanjo ne mislimo v vročih dneh. A bliža se jesen in z njo čas, ko bomo morali prostore na začetku včasih vsaj dogrevati, kasneje redno ogrevati. Ogrevanje je velik strošek za vsako gospodinjstvo, še posebej težko je lahko za starejše. Vzrok za visoke stroške ogrevanja so lahko tudi prevelika stanovanja in hiše ter nezadostno ali celo nepravilno izolirane hiše. Da ne bi plačevali preveč, si marsikdo ogreva le en prostor, drugi bivalni prostori pa so hladni, kar pomeni, da plačujemo, pa nas vseeno zebe. Smo še sposobni skrbeti za varno kurjenje štedilnika, kamina na trda goriva? Ali je čas, da temeljito spremenimo način ogrevanja in kuhanja v korist lastne varnosti in udobja?
-
julij '17Ljudje Zdravje Starejši
Seks starejših in alkohol
Od nekdaj je znano, da je alkohol močan afrodiziak. Ankete, ki so jih naredili med 800.000 starejšimi v ZDA, kažejo, da si pitje alkohola pred seksom privošči več kot polovica moških in prav toliko žensk. Večina trdi, da jim alkohol olajša stike in poveča seksualni užitek.
Raziskava, ki so jo pravkar zaključili na nacionalnem inštitutu za raziskave bolezni odvisnosti, je kazala na opazne razlike med spoloma, kar zadeva učinek alkohola na seks. Zdravniki raziskovalci že dolgo opozarjajo, da uživanje alkohola pred seksom navadno vodi v različne bolezni odvisnosti.
-
Prosti časjulij '17Ljudje Starejši Dom
Kako varen je v resnici vaš dom, kakšne ovire ali celo nevarnosti lahko doma srečamo na vsakem koraku in vsak dan, še posebej pa takrat, ko smo bolni, obnemogli ali drugače ovirani? Z leti se spreminjamo mi sami in naše potrebe, prav tako se postara tudi naš dom. Tveganje za padce in druge poškodbe se s staranjem povečuje, vendar lahko sami storimo marsikaj, da tveganje zmanjšamo.
Študijska skupina Dom, kultura bivanja, oprema in prenova, ki deluje v okviru Univerze za tretje življenjsko obdobje pod vodstvom mentorice arhitektke Barbare Železnik Bizjak, je v iztekajočem se študijskem letu pripravila zanimivo nalogo. Vprašali smo se, kako je z varnostjo v lastnem domu. Želeli smo pripraviti seznam potencialno ogrožajočih mest ali situacij v stanovanju, ta pa bi bil v pomoč pri preverjanju stanovanjskih prostorov za kogar koli. Najprej je bil namen ogrožajoča mesta prepoznati, potem pa ponuditi preproste odgovore na vprašanje, kako slabosti odpraviti. Predvsem ponuditi rešitve, ki jih lahko izvedemo sami z nekaj dobre volje, minimalnimi posegi in predvsem skoraj brez stroškov. Sočasno smo želeli nakazati pravo smer za temeljitejšo prenovo prostorov, da ne ponavljamo starih napak.
-
Prosti časjunij '17Ljudje Starejši Dom
Zdi se, da včasih razkošne in nabrane zavese bolj izkazujejo skrb za zunanjo podobo hiše kot pa rešitev za zastiranje prostorov pred neželenimi pogledi sosedov. Umetelno nabrane zavese, polne čipk, so predvsem na podeželju morda tudi izraz razkošja. Vendar ali to še vedno velja, se sodobna družina še vedno želi izkazovati z zavesami, se zapreti pred okolico?
Pred stoletjem in še dlje v preteklost so zavese predstavljale predvsem zaporo pred vdorom hladnega zraka ob oknih, ki so slabo tesnila in niso dovolj ščitila pred mrazom. Debeli zastori so bili tako neke vrste izolacija. Razkošne svilene tkanine so pričale o bogastvu v dvorcih in meščanskih stanovanjih, drapiranje pa je bil način nabiranja tkanin v debele gube in umetelne naborke, ki so padali ob oknih. Za take naborke so bili potrebni metri in metri dragocene tkanine.
-
Prosti časmaj '17Ljudje Starejši Dom
Kako bi prenovili ali osvežili balkon, da bi v toplejših mesecih resnično postal mala oaza sredi mestnega vrveža? Potrebujemo dobro voljo, nekaj iznajdljivosti in spretnosti.
Tla na balkonu so običajno kar nekaj centimetrov nižja od tal v stanovanju, in je prag, čez katerega moramo stopiti, kar nevaren. Zato na balkonska tla preprosto položimo lesene plošče. Na vrtnih oddelkih ali oddelkih z lesom večjih trgovin najdemo že pripravljene lesene plošče za terase. To so običajno okrog 40 ali 50 centimetrov velike plošče, narejene iz tankih lesenih letvic, položenih v prečni/vzdolžni vzorec. Če so velike 50 x 50 cm, zavzame vsaka četrt kvadratnega metra, tako potrebujemo štiri za en meter površine.
-
Prosti časapril '17Ljudje Starejši Dom
Spomladi se lotimo pospravljanja, ker želimo stanovanje urediti in očistiti. Pri tem ne moremo mimo shranjevalnih površin. To so razne visoke in nizke omare, police v shrambi in kleti pa vsi tisti zaboji, v katere pospravimo reči, ki jih potrebujemo le včasih in morda nanje sčasoma tudi pozabimo. Garderobne sobe se pri nas pojavljajo v novogradnjah šele v zadnjih letih, so pa še kako dobrodošle. So namenski prostor, običajno ob spalnici, kjer imamo vso garderobo pregledno urejeno in pospravljeno v enem prostoru.
-
marec '17Ljudje Zdravje Oskrba
SVET IN MI
Julija lani je na svetu živelo 7,4 milijarde ljudi, med njimi približno 9,5 odstotka starejših od 65 let. Pri osemdesetih letih starosti ima v povprečju eden od petih demenco ali eno njenih oblik, kot je alzheimerjeva bolezen. Zdravilo ali pomoč zoper demenco in alzheimerjevo bolezen iščejo v pomembnih raziskovalnih centrih na univerzah in laboratorijih farmacevtskih multinacionalk. Čeprav ne poznamo niti vzroka za nastanek te bolezni, je jasno, da lahko razvoj bolezni nekoliko zavremo z zdravili, predvsem pa z intenzivno možgansko in telesno vadbo.
Svetloba v stanovanju je zelo pomembna
Prosti časmarec '17Ljudje Starejši Dom
Brez večje predelave opreme je mogoče vtis prostora zelo spremeniti le s spremembo razsvetljave. S pravilno nameščeno razsvetljavo – ne glede na namembnost prostora – poskrbimo, da so tiste površine, ki jih najbolj potrebujemo, najbolj vidne. Jasno lahko vidimo, kako je prostor zasnovan, pomembno pa je, da se v prostoru počutimo prijetno. Znano je namreč, da lahko neprimerno izbrana vrsta sijalke vpliva na počutje, povzroča celo razdražljivost, nemir in glavobol.
S staranjem se lahko pojavijo tudi težave z očmi. Na to je dobro misliti tudi pri preurejanju in opremljanju stanovanja s svetlobo. Pred desetletji so stanovanja načrtovali brez posebnega razmišljanja o kakovosti svetlobne opremljenosti. V vsakem prostoru je bila predvidena ena svetilka na sredini stropa ne glede na namen prostora in možnost prilagajanja posameznikovim potrebam.