Pravni nasvet
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetijunij '24Pravni nasvet
ČLANSTVO V KMETIJSKO-GOZDARSKI ZBORNICI
Bralka je stara 82 let in že 30 let ne obdeluje več kmetije. Poseduje le dva hektarja njiv in travnikov ter tri hektarje gozda, kljub temu vsako leto prejme položnico za plačilo prispevka za članstvo v Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije. Bralka meni, da ni nobenega razloga, da mora plačevati članarino, in bi rada izstopila iz zbornice.
Žal je odgovor zelo preprost: zakon določa obvezno članstvo vseh fizičnih in pravnih oseb, ki so lastniki, zakupniki, uživalci ali imetniki pravice uporabe kmetijskih zemljišč in gozdov na območju Republike Slovenije in katerih katastrski dohodek presega določeno vrednost (167 evrov). Gre za katastrski in ne za dejanski dohodek od kmetije oziroma kmetijskih zemljišč. Ker je omejitev postavljena tako nizko, ima zbornica več kot 100.000 obveznih članov. Druge zbornice imajo le prostovoljne člane, kmetijsko-gozdarska zbornica pa je ena redkih, za katero zakonodajalec vztraja pri tem, da je članstvo v njej obvezno, čeprav člani dejansko nimajo enakih poklicnih interesov in je njihova edina skupna točka, da so lastniki, zakupniki, uživalci oziroma imetniki pravice uporabe kmetijskih zemljišč in gozdov.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetijunij '24Pravni nasvet
ODPRAVNINA IN NADOMESTILO ZA BREZPOSELNOST
Bralec je v podjetju, ki sta ga pred kratkim od očeta prevzela naslednika, zaposlen več kot deset let. Kmalu po prevzemu sta začela optimizacijo poslovanja. Za zdaj še ni govora o odpovedi, je pa dobil resno ponudbo za zaposlitev, zato razmišlja o odpovedi. Odpravnine verjetno ne bi dobil. Ima pogodbo, ki je bila zaradi začasno povečanega obsega dela sklenjena le za določen čas treh mesecev. Zanima ga, ali je upravičen do denarnega nadomestila na zavodu za zaposlovanje, če mu po poteku pogodbe za določen čas novi delodajalec zaposlitve ne bi podaljšal.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc
Dobro je vedetimaj '24Pravni nasvet
Dobro je vedeti
DELITEV HIŠE PO LOČITVI
Bralka je napisala, da je bil sin lastnik stanovanja, pri nakupu sta mu skupaj z možem pomagala. Potem ko je spoznal sedanjo ženo, je stanovanje prodal in kupnino vložil v novo hišo, zemljišče za hišo sta kupila bralka in njen mož. Žena za hišo finančno ni prispevala, posojilo je najel sin, kot lastnika nepremičnine pa sta se vpisala oba z ženo (vsak do ½). Zdaj se ločujeta in snaha zahteva polovico hiše. Sin bi jo rad izplačal, tako da bi sam postal lastnik celotne hiše in bi tudi prevzel odplačilo kredita, ki se tako ali tako glasi nanj. Bralko zanima, ali je snaha res upravičena do vrednosti polovice hiše in ali se lahko njun vložek v hišo in sinovo stanovanje odšteje od snahine zahteve.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetimaj '24Pravni nasvet
VDOVSKA POKOJNINA ALI DEL VDOVSKE POKOJNINE
Vdova navaja, da ji je lani poleti umrl mož, ki je bil slovenski upokojenec. Ona sicer nima slovenske pokojnine, ker ni bila nikoli zaposlena v Sloveniji, je pa uživalka pokojnine iz nemškega socialnega zavarovanja. Dobila je informacijo, da bi sicer lahko uveljavila del vdovske pokojnine po pokojnem možu, vendar pa ji ta ne pripada, ker višina njene pokojnine presega zakonsko določeni limit. Zanima jo, ali je kot vdova sploh upravičena do pokojninskih prejemkov po smrti moža, saj je stara skoraj 80 let.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetimaj '24Pravni nasvet
ODPRAVNINA OB UPOKOJITVI
Bralec je že več kot dvajset let zaposlen v lesnopredelovalnem podjetju in čez nekaj mesecev se namerava upokojiti, zato ga zanima, do kolikšne odpravnine bo upravičen. Delodajalec mu je obljubil izplačilo najvišje možne neobdavčene odpravnine. Zanima ga še, ali bo do odpravnine upravičen tudi, če se odloči, da upokojitev odloži za nekaj mesecev in uveljavi 40 odstotkov pokojnine.
Po vpogledu v KP za lesarstvo ugotavljam, da je odpravnina določena le pri odpovedi iz poslovnih razlogov in razloga nesposobnosti, ne pa tudi odpravnina ob upokojitvi, zato v dani situaciji pride v poštev 132. člen zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim določa, da je delodajalec, če s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti ni določeno drugače, delavcu, ki je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let in se upokoji, ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi dolžan izplačati odpravnino v višini dveh povprečnih mesečnih plač v RS za pretekle tri mesece oziroma v višini dveh delavčevih povprečnih mesečnih plač za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodnejše.
Spletne prevare prodajalcev iz tretjih držav
Tržni inšpektorat RS potrošnikom priporoča več previdnosti pri nakupu na spletu. Zaznavajo namreč povečano število spletnih prevar prodajalcev iz tretjih držav.
Velikokrat se potrošniki na podlagi spletnih oglasov v slovenskem jeziku (pogosto na družbenih omrežjih) odločijo za nakup izdelka v spletni trgovini, ki ga nato ne prejmejo. Ali pa se odločijo za plačilo ob dostavi, ki jo opravi izvajalec poštnih storitev, in ob prejemu pošiljke ugotovijo, da izdelek ne ustreza naročenemu in oglaševanemu (je napačen, cenen, pokvarjen ipd.), nato pa se še izkaže, da gre za neznanega prodajalca iz tretjih držav. Na tržnem inšpektoratu opozarjajo, da v teh primerih ne morejo ukrepati, saj nimajo pooblastil. Po drugi strani pa ima potrošnik, ki blago kupi pri slovenskem prodajalcu oziroma prodajalcih iz držav EU, pravico vrniti blago, kupljeno na spletu, v 14 dneh od dostave, pravico do zavrnitve, v primeru neskladnosti pa lahko dve leti po nakupu zahteva popravilo, zamenjavo, sorazmerno vračilo kupnine ali odstopi od pogodbe.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetiapril '24Pravni nasvet
LEGALIZACIJA OBJEKTA
Bralka opisuje, da je bila ob hiši drvarnica, na kateri so zgradili nadstrešek. Nadstrešek so kasneje zasteklili, tako da je postal zimski vrt. Prvotna drvarnica pod zimskim vrtom pa je zdaj klet. Bralko zanima, kaj mora narediti, da bo takšen objekt legalen.
Do nedavnega je bilo mogoče za takšne objekte pridobiti dovoljenje za objekt daljšega obstoja. Od decembra lani pa je zadeva malce kompleksnejša, ker je ustavno sodišče zadržalo izvajanje delov zakona, ki so se nanašali na tovrstne načine legalizacije. Trenutno je mogoče dobiti le klasično gradbeno dovoljenje.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetiapril '24Pravni nasvet
IZPOLNITEV POGOJEV ZA UPOKOJITEV IN PREKINITEV POGODBE
Bralec bo čez dva meseca izpolnil pogoje za upokojitev (star bo 58 let). Pravi, da bi želel delovno razmerje podaljšati in si tako zvišati osnovo za pokojnino. Ali lahko takemu delavcu delodajalec prekine pogodbo o zaposlitvi brez kakršnih koli posledic in mu ponudi opravljanje dela po podjemni pogodbi kot občasno delo upokojenca?
Najprej opozorilo, da morata biti za starostno upokojitev izpolnjena oba pogoja, tako pogoj starosti, ki v izhodišču znaša 60 let, kot tudi pogoj 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Pri starosti 58 let se bo ta delavec upokojil le, če bo v upokojitvenem postopku lahko uveljavljal znižanje upokojitvene starosti na račun katere izmed osebnih okoliščin. Če ostane delavec še naprej polno zaposlen vsaj šest mesecev po izpolnitvi upokojitvenih pogojev, si ne bo dvignil le osnove z dodatnimi odstotki (to Zpiz upošteva po uradni dolžnosti), ampak lahko na podlagi svoje vloge vsak mesec prejme tudi 40 odstotkov pokojnine.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Dan odprtih vrat Evropskega potrošniškega centra
Evropski potrošniški center Slovenija jutri, 15. marca, na svetovni dan pravic potrošnikov vabi na Dan odprtih vrat. Potekal bo v nakupovalnem središču Citypark Ljubljana (pred trgovino Interspar) med 9. in 21. uro.
Na tak način želijo obiskovalce opomniti, da imajo kot prebivalci Evropske unije in potrošniki na skupnem notranjem trgu vrsto pravic in možnosti, ter jim omogočiti, da se z njimi seznanijo. Izvedeli boste, katere pravice imate kot potrošniki in kako jih uveljavljati. Še posebej pa bodo potrošnike spodbujali h krožnemu gospodarstvu. Tako bodo predstavniki družbe ZEOS v okviru projekta Life Spodbujamo e-krožno ozaveščali o pomembnosti spreminjanja potrošniških navad in ravnanja z odpadki. Prinesite s sabo nedelujoč mali gospodinjski aparat in serviser Siniša Martin ga bo brezplačno pregledal, vam povedal, kaj je z njim narobe in ocenil strošek popravila. Lahko pa prinesete še delujoč aparat in serviser ga bo osvežil (očistil in podmazal) in mu na ta način podaljšal življenjsko dobo. Seznanili se boste tudi z videi na temo »naredi sam« iz serije »Itak, da se da«.