Zdravje
-
december '18Ljudje Zdravje Starejši
Obisk galerije namesto nespečnosti
Kanada je že nekajkrat presenetila z inovativnostjo, ki hodi po robu alternativnih metod obravnavanja starejših pa tudi kronično bolnih. Med zadnje spadajo starejši, ki trpijo za nespečnostjo, depresijo in drugimi starostnimi boleznimi. Zdravila vse manj pomagajo, ljudje pa ne zaupajo več farmacevtskim mešanicam pomirjeval, koktajlom sreče, kot jim pravijo.
Nekatere univerze v ZDA so že pred petimi leti v učne programe za študente medicine uvedle vodene obiske umetniških galerij in muzejev kot blažilno terapijo.
Kako upočasnimo razvoj krčnih žil
Dobro počutjenovember '18Ljudje Zdravje Starejši
Krčne žile se pogosteje pojavijo pri ženskah, a so tudi težava marsikaterega moškega. Običajno so tegoba zrelih let, lahko pa se pojavijo že zgodaj, saj je nastanek povezan z dednostjo in načinom življenja – preveliko težo, veliko stanja ali sedenja, pretesnimi oblačili in obutvijo, visokimi petami, premalo gibanja, kajenjem, alkoholom ...
Kako nastanejo krčne žile? Ko se kri po venah vrača v srce, mora premagovati težnost. Navzgor jo pomagajo potiskati venske žilne zaklopke, ki se odpirajo in zapirajo. Če pa žilne zaklopke in žilne stene začnejo popuščati, se v venah poveča pritisk, zato se raztegnejo. Nastane izboklina, v kateri zastaja kri – krčna žila. Tudi rdeče pajkaste žilice so krčne žile, a ker ležijo v koži, so le estetsko moteče. Veliko neprijetnejše so globlje ležeče krčne žile, ki so modre, nabrekle in vozlaste.
-
november '18Ljudje Zdravje Starejši
Turizem za starejše
Turistične agencije se polagoma preusmerjajo in ponujajo programe, s katerimi si obetajo pridobiti starejše potnike. Turistični paketi se navadno ponašajo s programi, v katerih potnike brez oddiha gonijo od kraja do kraja, od muzeja do muzeja, da bi se na koncu ture vrnili domov pošteno izčrpani.
Starejšim taka potovanja niso všeč, a so do zdaj med ponudbo turističnih agencij zaman iskali ture s počasnejšim premikanjem in temeljitejšimi ogledi zanimivosti.
Prvi so se premaknili v ZDA, kjer so začeli ponujati nekajtedenske ture po zahodni Evropi z ogledi večjih mest, v katerih se posvečajo le najpomembnejšim znamenitostim, počitek pa poiščejo v manjših krajih. Tu se turisti lahko družijo z domačini, jedo in spijo v gostilnicah, obiščejo kmetije ali vinske kleti, spoznavajo drugačno življenje in navade ljudi. Nato nadaljujejo v naslednje mesto, ki si ga najprej ogledajo med vožnjo z avtobusom, nato potnike izpustijo na proste pohode po centru ali drugih krajih, na primer po gradu, ali oglede rečnih brežin in podobno.
-
Kam s starimi e-aparati?
Letos boste končno lahko šli v brezplačno šolo za starejše, kjer se boste naučili ravnanja s pametnim telefonom. Od popustov v trgovinah do hitrega dostopanja do informacij, na primer o odpiralnem času trgovine, pošte in banke … Morda boste namesto Urbane pokazali telefon in se peljali z avtobusom, v knjižnici se boste z njim prijavili in še mnogo tega. Toda kam s starim telefonom? Tu je nekaj nasvetov s spleta.
Predvsem velja: nikoli ne meči starega telefona v smeti!
1. Lahko gre v ponovno uporabo. Zveza prijateljev mladine iz tvojega ali najbližjega večjega kraja ti bo sporočila, na kateri šoli bodo od jeseni zbirali stare telefone, ki jih bodo potem s pomočjo Rotary kluba dali v recikliranje. V starih telefonih je kar 80 odstotkov dragocenih (in zdravju nevarnih) snovi, ki jih industrija lahko koristno uporabi, v bližini je kar nekaj podjetij, ki odkupujejo to robo.
-
SVET IN MI
Če se hočeš peljati po Ljubljani z javnim prevozom, moraš imeti Urbano, mali plastičen kartonček, na njem pa naloženih nekaj evrov. Urbana seveda ni izum Ljubljane, podobne kartice imajo v vseh večjih evropskih mestih. Od 1. junija pa je v tem pogledu nekaj posebnega postal Pariz. Njihova županja Anne Hidalgo je izpolnila obljubo, ki jo je dala ob županski zaprisegi leta 2014: za vse prebivalce, starejše od 65 let, je odredila brezplačno uporabo kartice Navigo Pass.
Parižani, starejši od 65 let, se torej lahko brezplačno vozijo z vsemi oblikami javnega prevoza, vključno z metrojem.
-
maj '18Ljudje Zdravje Starejši
Kam s starostniki v Franciji
Najti prostor v domu za ostarele je tudi v Franciji problem. Klasični domovi, namenjeni starejšim, ki ne morejo več živeti samostojno doma, pokajo po šivih, tam, kjer je prostor, pa je problem prevelika oddaljenost ali cena, ki je večina upokojencev ne zmore plačevati. Mestne oblasti se trudijo zadostiti potrebam starejših na različne načine. Konec marca so odprli preurejeno stavbo opuščenega trgovskega centra v središču mesteca Trélazé v departmaju Maine-et-Loire. Blanche de Castile se imenuje stavba s 107 stanovanjskimi enotami, urejenimi po vseh pravilih, veljavnih za potrebe starejših. 158 novih prebivalcev bo tu imelo na voljo negovalce, dosegljive v pritličju, kjer so recepcija, velik dnevni prostor za druženje in vodene dejavnosti, kuhinja z jedilnico, prostori za individualno nego in administracijo.
-
Poti iz osamljenosti
Občutek osamljenosti boli, posledica pa se pogosto kaže kot bolezen telesa. Odgovore, kako najti pot iz osamljenosti, ki v času digitalnih komunikacijskih pripomočkov prizadene vse več ljudi vseh generacij in slojev, iščejo strokovnjaki na inštitutih po vsem svetu.
Največkrat delijo osamljenost na tri oblike: reakcijsko, drsečo in kronično. Za odgovor na vprašanje, kako se lahko izkopljemo iz osamljenosti, ni potrebna le volja, ampak dejanska sprememba odnosa do soljudi, predvsem pa sprememba odnosa do sebe.
-
SVET IN MI
Sredi oktobra se je končal frankfurtski knjižni sejem, največji in tudi najstarejši na svetu. Letos sta sejem odprla nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Emmanuel Macron. Dva najpomembnejša državnika v EU, ki složno odpreta knjižni sejem, potrjujeta dejstvo, da je pomen knjige ponovno na pohodu in da je pisana beseda pomembno orodje, ki lahko prinese mir in blaginjo, kot orožje pa spodnese vlado ali celo tako velikega mastodonta, kot je Evropska unija.
Slovenija ima svoj knjižni sejem v novembru, mesecu, ki je tudi sicer v svetu najmočnejši po številu pomembnih knjižnih sejmov. Seveda se slovenski sejem uvršča med majhne, knjižni trg pri nas je v primerjavi s svetovnimi jeziki liliputanski, kar pa seveda ne pomeni, da za nas ni pomemben. Res je sicer, da slovenskega sejma ni najti na svetovnem seznamu velikih knjižnih sejmov, a ga naši organizatorji umeščajo med dva velika knjižna sejma, za reykjaviškim in pred guadalajarskim.
-
oktober '17Ljudje Zdravje Oskrba
Staranje s slogom ali mladi po srcu
Spletne strani, namenjene starejšim, pogosto ponujajo kratke ankete, ki takoj pokažejo rezultate, v kateri skupini ste se znašli, če ste odkljukali napačen odgovor na vprašanje. Ena od anket te vrste sprašuje, katero definicijo najbolj sovražite: 1. mlad po srcu, 2. babica/nona, 3. zlati starostnik ali 4. srebrni maratonec. Najmanj zaželena je srebrni maratonec, najboljša pa izbira mlad po srcu.
Dandanes se od starejših pričakuje, da se »lepo« starajo. Starejši naj bi v 21. stoletju še smučali, igrali tenis, tekli maraton, kolesarili na dolge proge, plesali kot nori, se potapljali, raftali ... Tudi v Vzajemnosti smo pogosto navdušeno pisali o stoletnikih, ki so v svoji kategoriji dosegli svetovni rekord v plavanju, teku ... In če si počasen, ker so te leta dohitela, si si tako rekoč sam kriv. Verjetno se ne hraniš pravilno, ne jemlješ dovolj prehrambnih dodatkov, ne razmišljaš dovolj pozitivno ...
-
september '17Zdravje Oskrba Starejši
SVET IN MI
Dejstvo je, da bo ameriški igralec Kirk Douglas, ki ga starejše generacije dobro poznajo, letos dopolnil 100 let. Pri nas ga je pisatelj in aktivist Boris Pahor prehitel in upihnil simbolično število svečk za svoj 104. rojstni dan. Kar nekako smo se navadili, da stoletniki v domovih za starejše niso več nekaj posebnega.
Stanfordski ekonomist John Shoven trdi, da se zaradi dolgoživosti družbe spreminja definicija starosti. Za ženske (v ZDA) velja, da so »stare« pri 73 letih, potem ko so od 65. leta naprej prehajale iz srednjih let. Za moške pa velja, da so »stari« že okrog 70. leta, potem ko so iz srednjih let začeli odhajati pri 60. letu starosti.