Zdravje
Letošnji letni dodatek bo izplačan julija
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo na podlagi Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2016 in 2017 izplačal letošnji letni dodatek skupaj z izplačilom redne pokojnine tekočega leta v mesecu juliju.
Skladno s prej omenjenim zakonom se pri določitvi višine letnega dodatka upošteva višina pokojnine oziroma nadomestila, ki ga uživalec prejme v mesecu izplačila letnega dodatka.
Za leto 2016 so določene višine in cenzusi za izplačilo letnega dodatka, in sicer:
Tako se je v Primoštenu začelo naše druženje
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Leto je hitro naokoli in vesela družba naročnikov in prijateljev Vzajemnosti se je prve dni junija spet podala na pot proti soncu in morju. Osem avtobusov z vseh koncev Slovenije se je odpeljalo v Primošten, malo mestece, ki je približno 28 kilometrov oddaljeno od Šibenika. Tokratno srečanje, sicer že dvanajsto po vrsti, smo prvič organizirali skupaj s Turistično agencijo Kompas in z veseljem zapišemo, da so se vsi, od vodnikov do animatorjev, izredno izkazali. Tudi z vremenom smo imeli srečo, res so sonce občasno prekrili temni oblaki, tudi kakšna ploha je bila vmes, večinoma pa nam je bilo pošteno vroče. …
-
Vas za osrečevanje dementnih
Mala vasica Hogewey na Nizozemskem je na prvi pogled povsem navadna: 23 hiš se stiska okrog glavnega trga, obdanega s trgovinami in klopmi pod drevesi. Toda tako je le na prvi pogled. Od blizu je drugačna, mnogi ljudje si jo hodijo ogledovat, številni strokovnjaki jo proučujejo, ne da bi zmotili prebivalce, kajti vsak prebivalec, ki tu živi, ima zadnjo stopnjo Alzheimerjeve bolezni.
Hogewey je projekt, ki si ga je zamislila negovalka Yvonne van Amerongen. Dovolj ji je bilo nehumanih metod, s kakršnimi v tradicionalnih domovih za starejše obravnavajo ljudi z Alzheimerjevo boleznijo.
-
Kreativnost, umetnost in sneg
Nekdanji kartograf Simon Beck se je moral invalidsko upokojiti, kajti njegova stopala so skoraj povsem odpovedala. Zdravniki so mu svetovali, naj čim več telovadi z njimi, naj jih ima tako rekoč ves čas v pogonu, sicer mu je grozila popolna ohromelost. Globoko zadolžen (zdravstvene usluge so večinoma povsod precej dražje kot pri nas) je našel dejavnost, ki ga ni le ozdravila, ampak je z njo tudi obogatel. Svoje kartografsko znanje in računalniško usposobljenost je dobro spravil v promet.
-
Spominska pot na Kilimandžaro
Angela Vorobyeva, 86-letna Rusinja, je v spomin na sestro Lido osvojila najvišjo goro v Afriki. Sama je splezala na 5.892 m visok Kilimandžaro. »Ni bilo lahko,« je po sestopu povedala novinarjem, vendar obljubo je treba držati. Njena starejša sestra Lida je pri 12 letih zbolela za pljučnico in od nje tudi umrla. Malo pred smrtjo ji je takrat šestletna Angela obljubila, da bo nekega dne pripotovala za njo, kjer koli že bo. Obe sestri sta se najraje zabavali z branjem zgodb o črni Afriki in si predstavljali Kilimandžaro, obdan s sloni in meglicami pod vrhom. Življenje je močno premetavalo Angelo, tako da je obljubo, ki je nikoli ni pozabila, lahko izpolnila šele mnoga desetletja pozneje, na vrh Uhuru je stopila na rojstni dan sestre Lide in ji tako prišla naproti, kolikor je pač mogla.
Učenje in gibanje spreminjata možgane
SVET IN MI
Mednarodna knjižna uspešnica New York Timesa in polfinalistka na svetovnem družabnem omrežju ljubiteljev zanimivih in dobrih knjig Goodreads je knjiga z naslovom The Brain's Way of Healing, po naše Načini samozdravljenja možganov, ki jo je napisal kanadski psihiater in psihoanalitik Norman Doidge. V njej opisuje najnovejša dognanja nevrološke znanosti o delovanju možganov. Že njegovo prvo knjigo The Brain That Changes Itself (Možgani, ki se sami spreminjajo) je fundacija Journal cerebrum izbrala za najboljšo splošno knjigo o možganih med 30.000 knjigami o tej tematiki.
-
Sejem medicinskih izumov za starejše
Globalno staranje prebivalstva in posledično spreminjanje družbe se kažeta tudi s številom različnih mednarodnih sejmov in festivalov. Sejem inovacij za pomoč samostojnemu življenju starejših in tistih, ki skrbijo zanje, se je pred kratkim končal v Los Angelesu, sredi novembra pa je nov rekord po številu razstavljavcev, predavateljev in obiskovalcev dosegel sicer vsakoletni prodajno-informativni sejem MEDICA, ki ga že 40 let prirejajo v Düsseldorfu.
Glavne teme letošnjega sejma MEDICA 2015 so bile namenjene digitalni medicini – informacijski tehnologiji in komunikacijam – na primer elektronskim zapisom o zdravstvenem stanju in napredku obravnavanega, telemedicini, oblačnemu računalništvu v medicini, vprašanjem zaščite podatkov na teh področjih in razpravam o realnem stanju v praksi, ki je lahko drugačna od namenov ustvarjalcev aplikacij v medicinski računalniški tehnologiji.
-
Kokoške proti osamljenosti
Župan Londona in angleški premier James Cameron sta aktivna podpornika projekta, s katerim so se v Angliji lotili boja proti osamljenosti starejših. Moč kokoši je naslov projekta, ki je nastal na osnovi spoznanja, da so starejši odpornejši proti boleznim, depresijam in demenci, če imajo ob sebi domačega ljubljenčka.
Vsak si ob tem predstavlja psa, mačko, zlato ribico, kanarčka in podobno, vendar so Angleži poiskali bolj praktično rešitev, ki sploh ni draga in starejšim ne zbuja strahu pred vprašanjem, kaj bo z živalco, če starejši slučajno prej umre.
-
Na zdravje, Nazar!
V večini držav spadajo med starejše tisti, ki so že presegli 65 let, o njih vodijo države različne statistične podatke, medtem pa se stoletniki povsod množijo kot gobe po dežju. In v Angliji je stoenajsti rojstni dan praznoval najstarejši Anglež Nazar Singh. Še vedno je živahnega duha in telesa, in ko so ga vprašali, kako je doživel tako visoko starost, se je pohvalil, da nikoli ni bil operiran, da ima še vedno nekaj svojih zob in odličen sluh. Glavno zaslugo za dolgo in srečno življenje pa pripisuje predvsem vsakodnevnemu trdnemu in dolgemu spancu, zdravemu načinu življenja, a tudi vsakodnevni merici viskija in velikemu kozarcu njegovega najljubšega piva. In tudi mi mu kličemo: še na mnoga leta!
-
Boj proti osamljenosti
Nihče ne sme imeti nikogar.
Nikogar, da bi mu voščil dobro jutro.
Nikogar, da bi rekel na zdravje, kadar kihneš.
Nikogar, s komer bi spil skodelico čaja.
Ali piva, če smo že pri tem.
Nikogar na drugi strani telefonske žice.
Nikogar, s komer bi delil smeh ali problem.
Nikogar, da bi naredil dan drugačen od včerajšnjega.
Nikogar, na kogar bi se obrnil.
Nihče, res nihče ne bi smel imeti nikogar.
Pesem je zapisal 86-letni ovdoveli mornariški častnik iz Walkinga v Angliji.
V Evropi se milijoni starejših popolnoma sami spopadajo z življenjem.