Zdravje
-
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Zdravje
Bolečina je bio-psiho-socialni fenomen, je čutna in čustvena izkušnja, ki jo vsak človek doživlja po svoje. Akutne bolečine (glavoboli, bolečine po poškodbi, operaciji …) prej ali slej izginejo, trdovratne kronične bolečine, ki zaradi degenerativnih sprememb pogosto pestijo starejše, pa ne izginejo, vendar jih je mogoče blažiti.
O sprejemanju in obvladovanju bolečine smo se pogovarjali z anesteziologinjo prim. doc. dr. Neli Vintar, zdravnico, raziskovalko in pisateljico. Zaposlena je v UKC Ljubljana na Kliničnem oddelku za anesteziologijo in intenzivno terapijo operativnih strok in deluje na dveh lokacijah, in sicer v glavni stavbi UKC in na Oddelku za terapijo bolečine v protibolečinski ambulanti v Bolnišnici dr. Petra Držaja. »V bolečino je vtkano celotno življenje posameznika – travme iz otroštva, slabe izkušnje v šoli, izguba ljubljene osebe, različni strahovi,...
-
Dobro počutjenovember '24Zdravje
ZDRAVJE
V Sloveniji zaradi bolezni srca in ožilja doleti nenadna smrt vsako leto okrog 4000 ljudi. Za mnoge smrti, ki so največkrat prezgodnje, je kriva predvsem ateroskleroza (mašenje, poapnevanje, brazgotinjenje žil), ki lahko povzroči možgansko, srčno kap ali periferne arterijske bolezni itd. Ateroskleroza je še posebej nevarna za tiste, ki živijo nezdravo, imajo povečan holesterol, krvni tlak in sladkor, so pretežki, kadijo, se premalo gibljejo in živijo preveč stresno.
O aterosklerozi smo se pogovarjali z zdravnico Marto Dobnikar, dr. med., ki vodi ambulanto splošne družinske medicine v Ljubljani. Že takoj na začetku je povedala, da je ateroskleroza kronična bolezen, pri kateri se v notranjosti žil kopičijo maščobe, holesterol, kalcij in druge snovi, kar vodi do nastanka oblog oziroma plakov. Žile se zato zožijo, kar povzroča manjšanje pretoka krvi do telesnih organov in organskih sistemov. K razvoju ateroskleroze poleg povišanega holesterola prispevajo še:
Boleče in moteče vnetje mehurja
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Vnetje mehurja spada med najpogostejše težave, zaradi katerih obiščemo zdravnika. Običajno se pojavi kot posledica bakterijske okužbe, pogostejše pa je pri ženskah.
Govorimo o okužbah urinarnega trakta, ki lahko prizadenejo kateri koli del – ledvice, sečevod, mehur in sečnico. Med najpogostejšimi sta vnetje mehurja in vnetje sečnice. Zlasti vnetje mehurja – pogosto zanj laično uporabljamo izraz prehlajen mehur ali pa strokovno cistitis – je lahko boleče in zelo moteče. Vnetje povzroča bakterija E. coli, sicer ena najpogostejših bakterij, ki živijo tudi na naši koži in v črevesju ter praviloma ne povzročajo težav.
-
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Težave pri uriniranju in praznjenju mehurja so prvi opozorilni znaki za težave s prostato, ki se pojavijo pri vsakem drugem moškem po 50. letu starosti, ne glede na pogostnost pa jih je treba vzeti resno.
Prostata je žleza v velikosti oreha, ki obdaja moško sečnico. Njena glavna naloga je, da tvori del semenske tekočine, v kateri so semenčice, nadzira pa tudi iztekanje urina iz mehurja. Znaki težav s prostato so zato tako motnje spolne funkcije kot tudi motnje uriniranja. Težave se pojavijo kot posledica povečanja prostate (benigna hiperplazija prostate), akutnega ali kroničnega vnetja (bakterijska okužba) ali raka prostate, ki je četrta najpogostejša bolezen pri moških. Prav zato je v primeru težav najprej potreben pregled pri zdravniku, ki bo opravil potrebne telesne preiskave ter preiskavo krvi, s katero merijo raven antigena (PSA), specifičnega za prostato, ter priporočil nadaljnje zdravljenje ali lajšanje težav.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetinovember '24Zdravje Oskrba
TEŽAVE PRI HRANJENJU
Na nas se je obrnila bralka, ki skrbi za moža, ki je po možganski kapi ostal nepokreten in vezan na posteljo. Imata urejeno pomoč na domu, kljub temu pa za dobršen del nege in oskrbe poskrbi ona. Opaža težave, ki se pojavijo pri hranjenju, saj mož težje požira in se mu hrana zaletava. Prosi za nasvet.
Motnja požiranja ali disfagija se lahko pojavi v različnih obdobjih človekovega življenja, eden izmed vzrokov pa je lahko tudi stanje po možganski kapi, ki ga je treba jemati skrajno resno. Zaradi motnje lahko hrana in tekočina zaideta v sapnik in pljuča, kar povzroča težave z dihanjem ali celo aspiracijsko pljučnico.
Vse v življenju se zgodi z razlogom
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Psihologija
Življenje je za marsikatere zanimivo potovanje, polno presenečenj in spoznanj, po drugi strani pa tudi krutih in nepričakovanih udarcev. Pravijo, da šele ko pademo in nas boli, lahko cenimo trenutke sreče in radosti, doživetij brez bolečine. Ste se kdaj vprašali, zakaj so se določene stvari v vašem življenju zgodile? Za nekatere ste bili verjetno hvaležni, zaradi nekaterih ste jokali in besneli, mogoče ste za druge po nekaj letih ugotovili, da je bilo prav, da so se takrat zgodile …
Naše življenje je preplet dogodkov, odločitev in ljudi, ki nas obkrožajo. Vsak korak, ki ga naredimo, vsaka odločitev, ki jo sprejmemo, nas usmerja po poti, ki je pogosto sprva ne razumemo. Večkrat se šele kasneje zavemo, da so bili določeni dogodki nujni, da bi se razvili v smeri, ki je bila za nas prava. Zelo živo se spomnim besed starejše gospe: »Zamudila sem vlak, nisem si upala domov, naprej pa tudi nisem mogla. Kaj bodo rekli domači in kako naj pridem do strica, ki naj bi mu pomagala obirati jabolka? Sedela sem na pločniku in solze so mi tekle po licih. Takrat pa se je pripeljal mimo s starim avtom, čeprav s strahom, sem iztegnila prst in je ustavil ter rekel, da me bo peljal. Z njim sem vozila nadaljnjih 40 let. Postal je moj mož.« Lahko se nam zgodi, da spoznamo osebo ravno v trenutku, ko jo najbolj potrebujemo. Ali pa nam življenje prinese dogodek, ki bo popolnoma spremenil našo smer. Vsi ti trenutki, ki se nam sprva zdijo kot naključja, imajo pogosto globlji pomen.
Zdravilni učinki ognjiča so izjemni
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Ognjič velja za eno najbolj zdravilnih rastlin, kar jih poznamo. Že stoletja ga cenijo zaradi protivnetnega delovanja ter učinkovitosti pri hitrem celjenju kože in sluznic. Ognjičevo mazilo je zelo učinkovito pri negi in zdravljenju suhe in razdražene kože, pomaga pa tudi pri odrgninah, površinskih ranah, opeklinah in vnetjih.
Zdravilni učinki ognjiča (lat. Callendula officinalis) so že dolgo znani – vsaj od časov starih Egipčanov in Rimljanov, ki so verjeli tudi v njegov pomlajevalni učinek. Raste v Sredozemlju, kot okrasno in zdravilno rastlino pa ga gojijo tudi drugje po Evropi in v Ameriki. Zraste do 60 centimetrov v višino in ima razvejano, kosmato in nekoliko oglato steblo, na koncu vsake vejice je socvetje s cevastimi cvetovi v sredini in jezičastimi na robu. V Sloveniji ga v glavnem gojijo, včasih se v naravi zaseje tudi sam.
-
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Vprašajte dermatologinjo
Bralka Marija sprašuje, kako naj v hladnem delu leta zaščiti kožo na obrazu in rokah pred mrazom in vetrom.
Mraz in veter kožo izsušujeta in poškodujeta zaščitno lipidno dvoslojno plast v povrhnjici, zato je občutljivejša za zunanje vplive in mikrobe. Suha koža se navadno tudi drobno lušči in srbi, neredko nastanejo boleče razpoke, še posebej na rokah in konicah prstov na rokah. Poleg tega ogrevanje prostorov še dodatno izsušuje kožo.
Zaščita kože pozimi ni zahtevna, je pa potrebna doslednost. Svetujem redno uporabo mastnih krem za obraz, ki obnavljajo zaščitno lipidno plast v povrhnjici s kakovostnimi maščobami. Tako zmanjšajo izhlapevanje vode iz kože in jo vzdržujejo primerno vlažno in odporno proti zunanjim dražljajem, mrazu, vetru in mikrobom. Roke po vsakem umivanju namažite z zaščitno kremo in zunaj nosite tople rokavice. S pokrivali ali kremami za obraz zaščitite uhlje, ker tudi tam lahko nastanejo razpoke in ranice.
Menopavza je preobrazba, ne bolezen
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Vstop v menopavzo in usihanje hormonov je proces, ki lahko traja več let. V tem obdobju se ženske lahko veselimo konca reproduktivnega obdobja in menarh ter sproščenega spolnega življenja, nekoliko manj veselja pa prinašajo psihološki ali telesni simptomi, ki se pogosto pri tem razvijejo.
Spremembe v psihičnem počutju. Spolni hormoni sodelujejo v številnih možganskih procesih, njihov upad pa lahko pri nekaterih ženskah sproži t. i. možgansko meglo, pozabljivost, nihanje razpoloženja in čustev ter težave s spanjem. Pogosto se zatika pri priklicu samostalnikov, imenih ljudi, krajev … Vse to pa lahko poveča frustracije in tveganje za depresivno razpoloženje, zato je koristno, da ženska sprejme dejstvo, da je prehod v menopavzo normalno stanje, ki ni povezano z demenco.
Redna uporaba vitamina B1 utegne izboljšati odvajanje blata
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Zdravje
Kitajski znanstveniki, ki so imeli na razpolago podatke vseameriške raziskave zdravja in prehranskih navad (National Health and Nutrition Examination Survey), so ugotovili povezavo med uporabo vitamina B1 in odvajanjem blata, poroča portal Medscape.
Ugotovili so, da je povišana uporaba vitamina B1 povezana z znižano pojavnostjo zaprtja, posebno pri moških ter ljudeh, ki nimajo zvišanega krvnega tlaka ali sladkorne bolezni.
V raziskavi so analizirali podatke o karakteristikah blata in frekvenci gibanja črevesja deset dni pred zbiranjem podatkov pri 10.371 odraslih prebivalcih ZDA, starejših od 19 let, ki so jih v Centru za kontrolo bolezni zbrali v letih od 2005 do 2010. Zaprtje so definirali pri udeležencih, ki so premikanje črevesja čutili manj kot trikrat na teden ali pa so blato izločali v obliki trdih bobkov oziroma grudaste klobase (tip 1 in tip 2 po bristolski lestvici trdote blata). Zaprtje je imelo 10,8 odstotka udeležencev raziskave.