-
Gledala je skozi okno in ni se mogla nehati veseliti. Vedno, kadar je začelo snežiti, se je veselila kot otrok. »Zima je prišla, sneg leti z neba, je puščava zemlja vsa ...« si je mrmrala otroško pesmico in gledala v čudovit ples snežink, ki so se vrtinčile pred njenimi očmi kot sanjski svet.
Pozno je letos zapadel prvi sneg, vendar je vedela, da niso vsi tako navdušeni kot ona. »Lahko se veselim, ko mi ni treba nikamor, sedim tu na toplem in gledam skozi okno, drugi pa ...«
Ko je odprla tisto drugo okno, okno v svet, je na zaslonu takoj dobila potrditev: ceste v širni in daljni okolici so zaledenele in zasnežene in zatrpane z avtomobili, urgenca zatrpana z nesrečneži, ki so padli, letališča zaprta in v mikrofone premraženih novinarjev govorijo prav tako premraženi šoferji tovornjakov, ki so obstali na parkiriščih. Poskusila se je spomniti, kako je bilo včasih v njeni mladosti ali še morda prej – sneg je gotovo tudi padal …
Z risanjem in barvanjem do notranjega miru
Pobarvanke so pred dobrima dvema letoma obsedle svet odraslih, saj so, kot trdijo založbe, postale najbolj prodajane knjige. Hkrati nas zanima še pojav risanja in barvanja mandal, ki po popularnosti sicer zaostaja za pobarvankami za odrasle, a obstaja dalj časa in ima čedalje več privržencev. V čem je pomen pobarvank in v čem pomen risanja in barvanja mandal za duševno zdravje in dobro počutje posameznika?
Likovna terapevtka Irena Valdes iz Ljubljane ima pozitivno mnenje o risanju in barvanju mandal pri odraslih. »Likovno izražanje je že samo po sebi terapevtsko. Vrednost mandal so prepoznali že očetje moderne psihologije. Sigmund Freud jo je uporabljal kot dostop do nezavednega. Kot terapijo pa jo je prvi začel uporabljati Carl Gustav Jung, švicarski psihoanalitik in psihiater.« Ugotovil je, da lahko risanje mandal pomaga pri tem, da se v človekovi podzavesti ponovno vzpostavi naravni, univerzalni red, stanje samoozdravitve.
-
Želite pridelati najljubše sorte paradižnika, paprike, solate in drugih vrtnin? Tokrat smo pripravili, kako in kdaj sejati za sadike paradižnika, paprike in drugih plodovk in tudi o setvah za sadike solate, čebule, česna in drugih vrtnin. Za setev si priskrbite sveže seme, kakovosten substrat za sejanje in gnojilo za dognojevanje sadik.
V drugi polovici februarja opravimo setev za sadike paprike in jajčevca, ki kalita nekoliko dalj časa kot druge plodovke. S setvijo paradižnika počakamo na sredino marca. Temperatura, potrebna za kaljenje, naj znaša 25 stopinj Celzija. Ta čas setve velja za vse, ki boste sadili v neogrevan rastlinjak, nadstrešek ali v lonce na balkonih in terasah. Za presajanje v ogrevane rastlinjake pa se setve paradižnika lahko lotimo tudi do mesec dni prej. Za setve sadik uporabimo substrat za sejanje, pikiranje in zelišča Naturen Bio. Fina in drobna struktura substrata ponuja idealne pogoje za kaljenje semen ter nadaljnji razvoj sadik. Ustrezno razmerje in koncentracija hranil v substratu pospešujeta razvoj močnega koreninskega sistema. Sejančki so zaradi ustrezne sestave substrata tudi odpornejši proti boleznim in škodljivcem.
Spominja se lepih časov in dobre glasbe
Brane Klavžar je harmonikar, ki je napisal večino napevov za svoj ansambel. Zasedbe njegove skupine so bile raznolike, včasih je bil to trio z diatonično harmoniko in mešanim pevskim duetom, neredko pa tudi z večglasnim pevskim sestavom. Delo z ansamblom se je začelo leta 1979, z glasbo pa se še vedo ukvarja tudi kot upokojenec.
Vsak glasbeni začetnik ima svoje vzornike in tudi Brane Klavžar jih je imel. »Brez vzornikov ne bi šlo. Zame je Avsenik bil in je še vedno največji pojem domače glasbe, Lojze Slak pa je sicer njegovo nasprotje, vseeno pa prav tako veliko ime v domači glasbi. In pri petju – Kvartet Do in Slovenski oktet. Vsi ansambli, ki so tedaj delovali, so imeli svoj prepoznavni slog.« Zadnja leta pa so si tako skladbe kot izvedbe mladih ansamblov zelo podobne, doda, in ko danes gleda na te stare čase, ugotavlja, da je bila nekdaj naša domača glasba veliko bolj široka.
-
Roman Planko, po rodu z Dobrne, a že vrsto let živi v Ljubljani, se je s slikanjem začel ukvarjati »iz heca«. Kolegi v službi so opazili, da neprestano čečka po papirju, zato so mu kupili pastelne barvice, »da bo lahko čečkal v barvah«. Z leti se je razvil v odličnega akvarelista. Akvarel je namreč njegova najljubša tehnika, čeprav se kdaj loti tudi drugih. Kar zadeva najljubše motive, je to zagotovo krajina, še posebej pa voda v vseh oblikah. In vrtnice, ki so mu zelo pri srcu.
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 8. aprila 2017
Vstopna mesta: Ljubljana, Kranj, Radovljica, Jesenice. Ob zadostnem številu prijav odhod tudi iz Celja in Novega mesta.
S parkirišča na Dolgem mostu v Ljubljani bomo šli na pot ob 7. uri. Med potjo bomo pobrali še potnike z Gorenjskega. Skozi karavanški predor se bomo peljali do Vrbskega jezera in v Vrbi naredili postanek, potem bomo nadaljevali ob obali do Celovca. V Celovcu se bomo sprehodili po mestu in se srečali s predstavniki koroških Slovencev. Potem se bomo odpeljali na Gosposvetsko polje, kjer bomo pri knežjem kamnu naredili krajši postanek, sledi ogled enega najlepših gradov na Koroškem, močno utrjenega gradu Visoka Ostrovica (Hochosterwitz).
-
Končno je prišla zima v vsej svoji lepoti. Vsi se toplo oblečemo in uživamo na snegu. Kaj pa naši štirinožni prijatelji? Ali tudi njih zebe? Ali potrebujejo plašček, bundo, škornje?
Psi, ki živijo zunaj, se na zimo zelo dobro pripravijo. Dobijo gosto zimsko dlako, ki jih ščiti pred mrazom tudi po trebuščku. Zima jim ne pride do živega. Hišni ljubljenčki pa ne dobijo tako goste dlake, ker so večino časa na toplem, v ogrevanih prostorih. Če pogledate trebuh hišnega psa, vidite, da dlaka ni ravno gosta in zares nima prave zaščite.
-
Kako bi ekološko dobro zaščitili drevje na vrtu, kjer so jablane, hruške, slive, breskve in še kaj, da bi bil optimalen čas in maksimalen učinek? Za škropljenje mora biti suh in miren dan brez vetra in temperatura ponoči vsaj 5 stopinj.
Delo s sadnim drevjem se začne že v zimskem času, na pragu pomladi. Čaka nas škropljenje proti mnogim boleznim, ki lahko prizadenejo drevesa, jih močno oslabijo ter zmanjšajo pridelek. Delo je zelo pomembno in zahtevno, saj moramo slediti prebujanju in razvoju drevesnih brstov. Slediti je treba vremenskim napovedim, saj se bolezni razvijajo v toplem vremenu.
Vabljeni na srečanje bralcev Vzajemnosti v Neumu
Dragi naši bralci in prijatelji,
številni ste že pohiteli s prijavami, naj pa za vse tiste, ki se še odločate, ponovimo, da bo naše že 13. srečanje potekalo v nekoliko manj znanem biseru Jadranske obale – v Neumu v Hercegovini, ki je od Ploč in doline Neretve oddaljen približno 30 kilometrov in samo 70 kilometrov od Dubrovnika.
Vabimo vas na veselo druženje, sprostitev, zanimive izlete po bližnji in daljni okolici, poučna predavanja in večerne zabave s plesom.
Pridružite se nam od četrtka, 1. junija, do nedelje, 4. junija 2017.
-
FINANCE IN MI
Ob nizkih najemninah je za številne upokojence oddajanje stanovanj v najem zelo dobrodošel dodatni vir dohodka. Nekateri izmed njih imajo namreč poleg nepremičnine, v kateri stanujejo, še dodatno stanovanje, ki so ga podedovali ali so si ga kupili – običajno na osnovi kredita ali dolgoletnega varčevanja.
Če nimajo otrok ali vnukov, ki bi to stanovanje (trenutno) potrebovali, se pogosto odločijo, da ga bodo oddajali v najem. Vendar pa je oddajanje stanovanja v najem vse prej kot lahek pravni posel, saj so z njim povezane številne pravne (in tudi davčne) pasti.