-
Cankarjev dom ostaja prostor dialoga
Tako zatrjuje generalna direktorica Uršula Cetinski. »Dialoga z umetnostjo, z znanostjo pa tudi družabnega dialoga na srečanjih, na katerih spoznavamo ljudi, ki so nam morda povsem neznani, pa se z njimi zbližamo, ker se sprašujemo o podobnih bivanjskih vprašanjih, na katera odgovore ali nova vprašanja lahko najdemo tudi na prireditvah.« Nova sezona ohranja vse znane abonmaje (Zlati, Srebrni, Oranžni, Kromatika, Liffe po Liff-u, Ta hud abonma …).
31. grafični bienale Ljubljana
San Juan, največje mesto Karibov
Portoriko (Puerto Rico) v vzhodnih Karibih je bil prvi večji otok na poti iz Evrope v Ameriko ter zadnje pristanišče na poti nazaj, kjer so se španske galeje oskrbele z vodo in hrano. Ugodna geografska lega in pasatni vetrovi so v mesto San Juan zanesli že Kolumba, in sicer na njegovem drugem potovanju čez Atlantski ocean leta 1493. Poleg pomembne geografske lege ima otok tudi naravno pristanišče, ki je ladjam dajalo zavetje pred viharji.
Uradno je danes otok ozemlje ZDA s samoupravo, njeni prebivalci, 3,5 milijona jih je, pa so državljani ZDA. Španščina ostaja prvi jezik, vendar uporabljajo tudi angleščino. San Juan je prestolnica otoka in je z milijonom prebivalcev hkrati tudi največje mesto na celotnih Karibih.
Slovenski narod branja ne bo opustil
Torta, v trenutku upihnjene svečke, kar kaže, da je slavljenec v dobri kondiciji, mehurčki, zborček predstavnikov Mladinske knjige, povabljencev in novinarjev je zapel pesmico Vse najboljše za te, pa še izid dveh novih knjig Pravljica za punce, fante in ostale, ki je izbor njegovih kratkih zgodb, ter Prerok na tankem ledu, ki je namenjena odraslim bralcem. Tako je založba počastila prvih sedemdeset let enega najbolj branih slovenskih pisateljev Slavka Pregla, ki je v njej preživel četrt stoletja.
Jesensko sajenje priljubljenih vrtnin
Česen in čebula spadata med najbolj priljubljene vrtnine v domačem vrtu. Jesenski česen sadimo od druge polovice oktobra naprej, tudi novembra ali januarja ni prepozno. Sadimo ga vsaj 2 do 3 tedne prej, preden zemlja zmrzne. Vse pa je odvisno od nadmorske višine, lege in podnebja. Jesensko čebulo oz. čebulček pa sadimo konec septembra in oktobra.
V osrednji Sloveniji je optimalen čas za sajenje česna zadnja dva tedna v oktobru, v višjih predelih sadimo prej, na Primorskem se termin premakne še v kasnejši čas. Če ga sadimo prezgodaj, se lahko zgodi, da listi pred zimo preveč zrastejo in jih poškoduje mraz. Včasih se zgodi, da iz vsakega stročka poženejo listi kot pri drobnjaku. To nastane zaradi poškodb rastnih vršičkov, ki jih ob zgodnjem sajenju poškoduje mraz. Jesenski česen potrebuje za razvoj nizke temperature, če ti pogoji niso izpolnjeni, bomo pridelali samo en odebeljen strok.
-
Ograja v vrtu ali okoli njega je včasih potrebna in sploh ne pomeni zaplankanosti pred sosedi! V primerjavi z lesenim plotom ali žično ograjo imajo živice ali žive meje ob svojih pomanjkljivostih tudi znatne prednosti. Z njimi se lahko ustvarjalno poigramo, saj je na voljo precej za to primernih rastlin. Tako so lahko živice razkuštrane in cvetoče, lahko pa tudi le zimzelene in strogo postrižene.
Brez razmejitev v naravi in v našem bivalnem okolju manjka občutek za prostor. Ograje in žive meje so zato bistven vrtni element. Meje, če so že potrebne in se z njimi strinjajo mejaši, naj bodo še lepe, koristne in funkcionalne. Tem zahtevam ustrezajo živice ali žive meje. Glavne prednosti žive meje so: prisotnost zelenja namesto mrtvih elementov, tu si najdejo gnezdišče mnoge ptice, ustvarjajo intimo z zastorom pred neželenimi radovedneži, prestrežejo nekaj vetra, zadržijo del hrupa in precej prahu.
-
Letošnji plašči vas bodo navdušili z ravnimi kroji, globokimi rokavnimi izrezi, velikimi ovratniki, mehkimi materiali. Poleg nevtralnih barvnih odtenkov so modne tudi močne barve. Vsaka izmed vas si bo morala najti ustrezen kroj, kajti novi modeli niso primerni prav za vsako postavo ali telesno višino.
Najbolj vroča barva te jeseni je gotovo siva – v različnih odtenkih in različnih strukturah. Drobni vzorci, prelivanje barve ter različno predivo oblikujejo klasične modele.
-
Česen lahko štejemo za naravni antibiotik, saj številne raziskave potrjujejo njegovo protivirusno, protibakterijsko in fungicidno delovanje. Prav tako je tudi močan antioksidant in zelo blagodejno deluje na imunski sistem. Najbolje je, če jemo domačega. Kitajski česen namreč obsevajo ali pa ga »impregnirajo« v kemikalijah, da preprečijo razvoj glivičnih obolenj. Zdaj je pravi čas za sajenje česna, saj bo jesenska saditev obrodila obilen pridelek.
Česen, ki je čebulnica, ni toplotno zahtevna rastlina in veliko lažje prenaša mraz kot čebula, ker ima čvrste luskoliste in vsebuje več suhe snovi. Rasti začne že pri treh stopinjah, zato ga je mogoče saditi jeseni, dokler ne zmrzuje.
Kostanjev gozd skozi desetletja
Ko se začnejo gozdovi okoli mesta barvati v neskončno paleto barv, Nežo vedno zgrabi neka nežna otožnost: jesen bo, listje bo odpadlo in potem pride mrzla zima ...
Ni vedela, od kod to otožno razpoloženje, saj je imela zelo rada tudi zimo in njeno belino, lep je občutek udobja v toplem domu, ki diši po drveh in pečenih jabolkih – in še prej je lepo hoditi v visokih škornjih po odpadlem listju bližnjih gozdov in poslušati šumenje pod svojimi nogami.
Rada ima vsako obdobje v letu, že zdavnaj jo je stara mama navadila tudi na to, da ne tarna nad dežjem in meglo in poledico.
Sklepanje življenjskega zavarovanja
FINANCE IN MI
Pri sklepanju različnih oblik zavarovanj so laični državljani ob poplavi različnih izdelkov in storitev, ki jih tržijo številne zavarovalnice, razumljivo nekoliko zmedeni. Še posebej starejši del populacije pogosto ne ločuje med prednostmi in slabostmi posameznega zavarovanja. Še več – marsikdo ne ločuje niti tega, kaj s sklenitvijo neke zavarovalne police sploh zavaruje. Samega sebe v primeru bolezni ali invalidnosti? Morda svoje družinske člane v primeru smrti? Ali pa morda želi z zavarovanjem le varčevati za prihodnost?
-
Okrog dneva mrtvih pokopališča obišče več ljudi kot po navadi, zato njihovi ureditvi pred tem praznikom posvečamo večjo pozornost. Za grob, kjer počivajo naši najdražji, skrbimo in ga negujemo v spomin nanje, pa tudi zato, ker bo verjetno nekoč tudi naš poslednji dom. Včasih smo bili pri izbiri rastlin omejeni predvsem na marjetice in mačehe, danes je izbira večja, tako da se lahko odločimo za različne zasaditve, in to glede na to, kako veliko površino imamo, koliko časa lahko namenimo vzdrževanju groba in kaj nam je bolj všeč.