-
Končno je na naša vrata potrkala pomlad. Sonce nas je zvabilo iz domov, počasi že načrtujemo nove zasaditve na vrtičkih in urejamo balkone. A rože še ne bodo tako hitro zrasle, temperature znajo biti dopoldne še vedno nizke, zato se raje odpravimo tja, kjer je pomlad že v polnem razmahu.
Pot do morja mine, kot bi trenil. Sproščen pogovor, malo 'heca', in že smo na obali. A iz avtomobila ne uspemo kar skočiti, saj je prijetna pot vseeno dolga in naporna.
Kaj se z nami dogaja med daljšo vožnjo?
Strokovnjaki za dolgo pot označujejo tisto, ki traja več kot eno uro. Med vožnjo namreč sedimo, roke imamo stegnjene naprej, pritiskati moramo na pedala ... Medtem se nam zakrčijo vratne mišice, mišice ramenskega obroča, vožnja je naporna za hrbtenico. Na nas med vožnjo namreč deluje vrsta sil, ki se jih večinoma niti ne zavedamo, saj med vožnjo zaviramo, pospešujemo, vozimo v ovinke. Za hrbtenico pa so najbolj naporni tresljaji, ki nastajajo med vožnjo – tako samega avtomobila kot tudi zaradi vseh lukenj, ki jih med vožnjo prevozimo.
-
Kadar pomislimo na vrt, si običajno predstavljamo hišo z urejeno okolico, cvetjem, okrasnim in sadnim drevjem, živo mejo, morda še z gredico ali dvema. Potem je tu še vrtna garnitura v senci krošnje večjega drevesa. Marsikateri balkon »krasi« stara omara, odslužen hladilnik ali kolo, za katerega v stanovanju ni prostora. Tisti z malo več občutka za lepo polepšajo okenske police in ograje s pelargonijami. A z malo domišljije lahko še tako majhen balkon spremenimo v dodatni prostor, kjer bomo popili jutranjo kavo ali v poletnih večerih poklepetali s prijatelji.
-
Ni lepšega od razposajenega pasjega mladička. Veselo nas gleda, nas liže in skaklja okoli nas kot navita igrača. Tudi ko nas uščipne z ostrimi zobki, mu hitro oprostimo in dovolimo, da nas še malo prime za hlače ali rokav. Tudi skakanje na mimoidoče hitro opravičimo, ker je še mladiček. Čez čas pa ta mala kepica zraste in takšno vedenje ni več nedolžno. Tako kot ovohavanje intimnih delov in skakanje sta tudi ščipanje in grizenje del naravnega pasjega vedenja. Mladički se med sabo ščipajo in grizejo in se tako učijo, kaj je in kaj ni sprejemljivo. Vendar tega ne smejo početi z ljudmi, niti v igri.
-
Z MOJEGA OKNA
»Kar naprej, je odprto,« je rekel in vedel, da bo prva stvar, ki se bo zgodila, maček. Zapodil se bo čez predsobo do njegove postelje in mu skočil na noge. Res neverjetno, kaj vse se lahko zgodi človeku!
Dobro se še spomni – ni še daleč od časov, ko so mu šle na živce ženske, ki na svojih vrtovih nastavljajo posodice z mlekom za potepuške mačke. Soseda je že bila taka, pozna jo že vso večnost. In poznajo jo vse potepuške mačke od blizu in daleč, saj na njenem dvorišču vedno dobijo hrano. Tako sosedstvo je res neprijetno, mački ne morejo vedeti, kaj pomeni ograja med vrtovi, in se mirno sprehajajo pod njo z vrta na vrt in se ne zmenijo za mnenje lastnika na tej strani. Povaljan peteršilj spravi v obup skrbnega vrtnarja, tudi če ne bi nič vedel o tisti bolezni, ki jo prenašajo mačke. Gledati, kako se mačke lovijo med tvojimi gredami, in brisati z avta sledi njihovih tačk, ko so ponoči ležale na toplem – in gledati, kako ti hodijo nad glavo po tvoji stekleni strehi – vse to lahko mirnega soseda spravi v določeno stanje nemira in neprijaznosti ne samo do mačk, ampak tudi do sosedov.
Grad Herberstein in cesta cvetja
GREMO NA IZLET
V soboto, 9. maja 2015
Vstopna mesta: Ljubljana, Celje, Slovenska Bistrica in Maribor.
Peljali se bomo čez mejni prehod Šentilj in po avtocesti mimo Gradca do gradu Herberstein. Sprehodili se bomo skozi čudovit grajski park in občudovali različne vrtove – od ekološkega, baročnega, renesančnega, srednjeveškega do vrta angleškega podeželja. Med ogledom dvorca bomo spoznali njegovo zgodovino od 13. stoletja naprej. Na grajskem posestvu, velikem 40 hektarjev, živi v živalskem parku več kot 600 živali in 100 različnih vrst ptic s petih celin. Med ogledom bo čas za prigrizek ali kosilo, saj imajo na posestvu tudi restavracijo s hitro prehrano. Potem se bomo zapeljali ob jezeru po znani Štajerski cesti cvetja. Med vožnjo boste občudovali vasice, ki so prejele priznanja za najlepše v Evropi. Za konec pa se bomo ustavili še pri rezbarju, kjer si bomo ogledali pravi mali »minimundus« avstrijske Štajerske.
Vabljeni na srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti
v Novi Vinodolski od četrtka, 28., do nedelje, 31. maja 2015
Naše srečanje se vse bolj bliža in mnogi ga že nestrpno čakajo tudi zaradi nastopa Alfija Nipiča. S svojimi največjimi uspešnicami nas bo zabaval kar dva večera. Poskrbeli bomo tudi za presenečenje, ki vas bo še dolgo spominjalo na naše srečanje in druženje z glasbeno legendo.
Nastanjeni bomo v »Novem Resortu & SPA«, novejšem počitniškem naselju, ki je v neposredni bližini Novega Vinodolskega, in sicer v hotelu »The View« s 5 zvezdicami in v apartmajskih hišah s 4 zvezdicami z lepim pogledom na Kvarnerski zaliv. Razvajali se bomo lahko v enem največjih SPA-centrov v Evropi in se kopali v notranjih ali zunanjih bazenih z ogrevano morsko vodo. V naselju so tudi teniška igrišča in igrišče za mali nogomet.
-
Le nekaj metrov za zadnjimi ljubljanskimi zgradbami se začne Polhograjsko hribovje. Njegovi številni vrhovi vsakodnevno privabljajo številne obiskovalce. Hribovje je lepo v vseh letnih časih, če pa je z njegovimi potmi povezana še kakšna legenda, je izlet še toliko zanimivejši.
V zgodnjem srednjem veku je bilo področje današnje Slovenije bolj ali manj opuščeno. Šele v 10. stoletju so se viharne razmere nekoliko umirile. V tem času smo bili že del nemškega cesarstva in urejanje razmer je potekalo tako, da je plemiška gospoda na strateškem vrhu postavila grad in z njega obvladovala okolico. Relativna varnost pa je nato omogočila naselitev kmečkega prebivalstva.
Galicija – nagrajena vas čudnega imena
Galicija je ena izmed sedmih vasi, ki sestavljajo istoimensko krajevno skupnost. Lani so si domačini prislužili nagrado Turistične zveze Slovenije v tekmovanju Moja dežela – lepa in gostoljubna. Galicija je zmagala v kategoriji vaških jeder.
»Nagrada ni prišla zaradi videza vasi, temveč zaradi načina življenja krajanov. Zaradi ljudi, ki si prizadevajo za skupno dobro,« pravi Jože Krulec, večletni predsednik krajevne skupnosti Galicija.
Raztresena vas je oddaljena manj kot deset kilometrov od Žalca, Celja in Velenja. Zaradi hribovitega terena so bili domačini nekako odrinjeni na obrobje, a so znali sami poskrbeti za razvoj. Njihovo bivanje temelji na druženju, prostovoljstvu, doniranju in skrbi za sokrajane. Tako so med drugim v krajevni skupnosti skupaj obnovili nekaj cerkva, star kozolec, pogorel planinski dom na Kunigundi, uredili galerijo slikarja Doreta Klemenčiča - Maja (1911–1988) … Skupaj so stopili tudi, ko je pogorela hiša družine Kudrov. Ponudili so jim začasno streho nad glavo in s prostovoljnimi prispevki, delom in s pomočjo donatorjev v štirih mesecih obnovili hišo.
Pet dni na vlaku proti Mongoliji
Transsibirska železnica je najdaljša železniška proga na svetu, ki povezuje Moskvo z ruskim Daljnim vzhodom. Originalna transsibirska železnica do Vladivostoka je dolga 9289 kilometrov in so jo gradili od leta 1891 do leta 1916. Druga po dolžini je transmandžurska železnica, ki tisoč kilometrov vzhodneje od Bajkalskega jezera zavije proti Kitajski in pelje skozi Mandžurijo. Proga se po 8961 kilometrih konča v Pekingu. Najkrajša pa je transmongolska železnica, ki v Ulan-Udeju zavije proti mongolski prestolnici Ulan Batorju in nato pelje skozi puščavo Gobi do Pekinga. Dokončana je bila leta 1961, dolga je 7622 kilometrov.
-
Kolobarjenje je lažje, če poznate užitne dele rastlin in sorodstvene vezi med vrtninami. Običajno se nam zdi težko, če pa znamo ustrezno razmišljati, je povsem enostavno.
Kolobarjenje in sorodstvene vezi
Kolobarjenje glede na sorodstvene vezi predstavlja veliko težavo, ker običajno ne poznamo pravega sorodstvenega razmerja med vrtninami. Ali nam zaupate, da vam predstavimo nekaj primerov razvrščanja vrtnin po botaničnih družinah? Za lažje delo smo pripravili tabelo, ki vam bo pomagala, da si ne bodo vrtnine na istem mestu sledile prepogosto.