Mali in veliki gospodinjski pomočniki
Tako kot svojim letom in zmožnostim prilagodimo bivališče, to storimo tudi z gospodinjskimi pripomočki in stroji. Pri njihovi izbiri so odločilni dejavniki
varnost (biti morajo brezhibni), varčnost (cenejša uporaba, prihranek energije, manjše onesnaževanje), učinkovitost in enostavna uporaba.Ergonomični, tehnološko napredni in oblikovno dovršeni aparati omogočajo izvedbo različnih gospodinjskih opravil ob minimalnem naporu. Brezžični pripomočki so kombinacija visoke tehnologije in enostavnega in varnega upravljanja. Vse bolj so v rabi različni senzorji. Zlasti za starejše morata biti dostop in delo z gospodinjskimi pripomočki in stroji čim bolj enostavna.
Shranjevanje in urejanje fotografij
Se vam je že zgodilo, da ste fotografirali praznovanje obletnice, družinsko srečanje ali kak drug poseben dogodek, nato pa ostali brez pravih idej, kako shraniti, urediti, pokazati in razdeliti fotografije med udeležence? S sodobno tehnologijo je to lahko zelo preprosto in prijetno opravilo. Fotografije lahko posnamemo z različnimi napravami. Na voljo so nam fotoaparati s filmom, digitalni fotoaparati in novejši, zrcalno refleksni fotoaparati. Vsi veste, da je v prvem primeru treba film odnesti v foto studio, kjer ga morajo najprej razviti,...
Skrivnost tisočerih otokov – Aland
Oddih na otokih si večinoma predstavljamo nekje na Jadranu ali morda v Grčiji. A v Evropi je mogoče obiskati še veliko privlačnih počitniških krajev. Daleč na severu vabi otočje Aland, ki se po lepotah zlahka kosa z jadranskimi otoki. Otoški arhipelag Aland se razteza v Baltskem morju med Švedsko in Finsko. Otočje, ki ga sestavlja kakih 6500 otokov, pripada Finski, a se postavlja z avtonomijo, za uradni jezik pa velja švedščina. Nekoč je bil arhipelag švedska provinca, ki naj bi jo po razpadu ruskega imperija leta 1917 vrnili Švedom.
Popotovanje od dekletca do starke
Ko sem prvič ugotovila, da je zemlja okrogla in velika in da je ni konec na robu naše vasi, sem zahrepenela, da bi jo videla. Da bi videla vse! Ta neuresničena in neuresničljiva želja mladosti me še vedno ni zapustila, še vedno na vprašanji - »Kam bi pa ti rada šla?« ali »Kaj bi pa ti najraje videla?« -odgovarjam - »Povsod!« in »Vse!« Seveda zdaj že vem, da to ni mogoče, zlasti še, če si zamudil toliko let kot jaz. Prve podobe tujih lepot sem videla na diapozitivih, ki jih je otrokom predvajal pater Roman, velik estet in ljubitelj...
Rothenburg za nostalgike in večne romantike
Pred obiskom sem se kljub privlačnim fotografijam na spletnih straneh spraševal, zakaj nemško mesto Rothenburg ob Tauberi z blizu šest tisoč prebivalci vsako leto obiščeta več kot dva milijona turistov! Toda že prvi pogled na obzidje z obrambnimi stolpi in na gruče stisnjenih streh za njim me je prijetno vznemiril. V Rothenburgu sem hitro začutil, zakaj so ga že pred stoletji vzljubili številni umetniški ustvarjalci in zakaj je danes tako zelo priljubljen med turisti.
Lončarska pot »Kokarski klobuk«
Smo glino sivo gnetli, dan za dnem poganjali vretena, črne piskre žgali, vse prodali … da smo kruh'ca spekli. Kokarje so kraj ob spodnjem toku reke Drete, ki se le kak kilometer vzhodneje, v Nazarjah izlije v Savinjo. Rečica velja za hudourno reko, ki pogosto poplavi polja in s pritoki povzroča obilo škode. Vse kaže, da so nekoč na tem območju nastale naplavine sive ilovice, iz katere so rokodelci izdelovali lončeno posodo. Že leta 1740 so v takratnem upravnem središču Zadrečke doline v Gornjem Gradu zadrečki lončarji sprejeli znani...
Pasji dnevi tudi za rastline v vrtu
Temperatur, ki presegajo 30 stopinj, se prav hitro naveličamo, pa tudi rastline niso navdušene nad hudo vročino. Tako kot človeška koža trpi zaradi premočnih sončnih žarkov, se dogaja tudi z rastlinami, pa naj gre za drevje, grmičevje, lončnice ali vrtne rastline. Tudi listi rastlin lahko zaradi premočnega sonca dobijo opekline. Posledično se zmanjša fotosinteza, s tem se spremeni in upočasni presnova rastlin in hrane, kar pa vpliva na rast. Listi najprej izgubijo lepo svežo, temno zeleno barvo.
-
Rastline, pa naj gre za sobnice, balkonske nasade ali cvetje na vrtu, so poleti še posebej ogrožene, ko za dlje časa odidemo zdoma. Takrat se prav lahko zgodi, da ne bo nihče v pripeki zastiral zaves ali poskrbel za potrebne obroke vode in gnojil. V takem primeru so zanesljivi znanci ali sosedje najboljši oskrbniki, le to si moramo dopovedati, da jih ob naključnem omaganju katere od naših ljubljenk ni pošteno očitati malomarnost. Rastline, ki morajo poletje preživeti v zaprtih prostorih, pognojimo že pred odhodom.
-
Poletje je čas, ko največ prostih trenutkov preživimo na prostem. Še tako majhen balkon lahko uredimo v prijeten za počitek, sprostitev in za druženje, še lepše pa je, če si lahko na prostem uredimo pravo kuhinjo. Klasični elementi vrtne opreme so različne mize, vrtni stoli in klopi, ležalniki in počivalniki ter drugi sedežni elementi. Pri izbiri pazimo na kakovost, stabilnost, velikost in težo, udobnost in primerno višino ter globino sedišča za lažje sedenje in vstajanje.
-
Kis, vinski ali jabolčni, večina uporablja za pripravo solat. Če pustimo ob strani uživanje kisa v zdravilne namene, ga lahko koristno uporabimo v gospodinjstvu ali na vrtu… - Uničuje plevel (čisti kis poškropimo po plevelu ali travi med tlakovci, da se posuši). - Poveča kislost tal, kjer je to potrebno (120 ml kisa zlijemo v 3,75 l vode, uporabimo za zalivanje rododendronov, gardenij, azalej). - Preganja mravlje (poškropimo ga po površinah, kjer hodijo mravlje, okoli vrat, gospodinjskih aparatov).