V Neum sedem avtobusov bralcev
Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti, veseli in ponosni smo, da ste se tako hitro in številčno odzvali na povabilo za druženje v hercegovskem Neumu, ki bo od 2. do 5. junija 2024. Zapolnili ste že vsa prosta mesta.
Na pot se bomo odpravili kar s sedmimi avtobusi z različnih koncev Slovenije. Pred Splitom si bomo ogledali srednjeveško trdnjavo Klis, ki je služila tudi za filmsko kuliso televizijske serije Igra prestolov. V bližnjem kompleksu Stella Croatica pa bomo lahko pokusili domače oljčno olje in različne marmelade.
Zgodba o izgubljenem sivem žerjavu
Čudesa narave
Med pticami, ki se selijo dvakrat na leto, so tudi sivi žerjavi, velike ponosne ptice dolgih nog in širokih kril z razponom več kot dva metra. Vsako leto se selijo dvakrat: prvič s severa na jug, da lahko v toplejših krajih preživijo mrzlo zimo, ki je v svojem rojstnem kraju ne bi mogle, drugič v obratno smer proti domu, kjer gnezdijo in vzgojijo nov rod potomcev.
Ta čudež narave – selitev ptic vseh vrst, ki se ponavlja iz leta v leto – je zares čudež, ki ga človeku verjetno še ni dokončno uspelo razvozlati. Veliko je raziskav in ugotovitev, do katerih se znanstveniki dokopljejo tudi s pomočjo moderne tehnologije, pa vendar: le kdo pticam pove, kam in kdaj morajo poleteti, kdaj in kje morajo počivati med letom na več tisoč kilometrov dolgih poteh, da bodo prišle do cilja? In vedno pridejo, nezmotljivo.
Pred petdesetimi leti januar 1974
Preverili smo, kaj se je po svetu dogajalo tisti dan, ko je med bralce prišla prva številka Vzajemnosti. To je bila sobota, 26. januarja 1974.
-Izšla je prva številka Vzajemnosti kot mesečna priloga Delavske enotnosti.
-Na britanski lestvici singlov je kraljevala pesem Tiger Feet angleške glam rock skupine Mud.
-Na 31. podelitvi zlatih globusov sta slavila filma Izganjalec hudiča in Ameriški grafiti. Nagradi za najbolje odigrani vlogi sta prejela Al Pacino in Marsha Mason.
-Na naslovnici televizijskega vodnika TV Guide, ki izhaja že več kot 70 let, je bil David Carradine iz akcijske serije Kung. Fu.
Pred petdesetimi leti februar 1974
Vzajemnost letos praznuje 50 letnico izhajanja, zato vas želimo spomniti, kaj vse se je še dogajalo pred pol stoletja. Nekaj dogodkov iz februarja 1974.
-Člani teroristične organizacije Symbionese Liberation Army (SLA) so ugrabili 19-letno Patty Hearst, vnukinjo časopisnega magnata Williama R. Hearsta. Zadrževali so jo 19 mesecev, v tem času je sodelovala z ugrabitelji pri nekaj kriminalnih dejanjih.
-Ameriška vesoljska sonda Mariner 10 je posnela do takrat najboljše fotografije planeta Venera.
-Na prvem mestu ameriške glasbene lestvice Billboard Hot 100 je kraljevala Barbra Streisand s pesmijo The Way We Were.
Klopca s pokrovom in pomladnim cvetjem
Ustvarjalnica
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Bila je kot mnoge druge. Z dvižnimi vratci – pokrovom in prostorom za shranjevanje. Spuščen pokrov se je sicer obnesel tudi kot sedež, le z udobjem, ki bi ga nudil, se ni mogel pohvaliti. Zdaj klopca prijazno vabi, da sedemo nanjo in se tudi udobno naslonimo.
Odlična prevajalka z umetniškim čutom
Kultura
Brez književnih prevajalk in prevajalcev bi živeli v temi. Prinašajo nam svetlobo iz novih svetov, lahko bi rekli, da so marljivi, natančni in pazljivi svetlobni delavci. Mednje spada tudi Nives Vidrih. Prevedla je reprezentativna dela češkega leposlovja, ki so oplemenitila slovensko prevodno literaturo. Za svoje delo je prejela Sovretovo nagrado, najvišjo nagrado, ki jo vsako leto podeljuje Društvo slovenskih knjižnih prevajalcev za vrhunske prevode literarnih del. Poleg tega pripravlja radijske oddaje o češki literaturi, piše uvodne študije h knjigam in literarne ocene, prevaja češke filme, prejela je tudi nagrado Brede Lipovšek za življenjsko delo in piše zgodbe s češko tematiko.
Ostanimo v stiku – z Viberjem, 1. del
MALA ŠOLA DIGITALIZACIJE
Komunikacijska orodja, kot so Viber, WhatsApp, Messenger, Zoom ipd., so postala priljubljeno sredstvo za komunikacijo, saj omogočajo oseben in reden stik, pa čeprav virtualen, z bližnjimi in nam omogočajo pisanje sporočil ter deljenje vsakdanjih trenutkov prek videoklica ali fotografij. Pomembno pa je poudariti, da uporaba digitalne tehnologije za komunikacijo ne pomeni zamenjave za fizične stike, temveč dopolnjevanje in olajšanje ohranjanja stikov.
Podrobneje bomo spoznali Viber, ki uporabnikom ponuja številne prednosti. Lahko si ga brezplačno naložite na pametni telefon (prek trgovin Play Store, AppStore, AppGallery) ali računalnik prek www.viber.com. Aplikacija Viber se uporablja za pošiljanje sporočil, videov, slik ter klicanje. Uporabnikom omogoča takojšnje sporočanje informacij in pošiljanje datotek, skupinske klepete, videokonferenčne klice ter pošiljanje individualnih sporočil. Klicanje in pošiljanje sporočil sta brezplačna, a za delovanje potrebujemo internetno povezavo, ki jo omogočimo s povezavo na brezžični internet Wi-Fi ali z uporabo zakupljenih mobilnih podatkov pri operaterju.
-
Z mojega okna
Marca imamo tri praznike: dan žena, to je dan boja žensk za njihove pravice, materinski dan, to je dan hvaležnosti materam, in dan mučenikov, ki je šaljiva protiutež prvima dvema. Zadnje čase se ponekod uveljavlja tudi očetovski dan in v zadregi, kdaj naj bodo prireditve, nastaja teden staršev, ko otroci nosijo domov cvetje hvaležnosti.
Gledam ljube vnukinje in njihove sošolke in premišljujem o življenju žensk od jamskih varuhinj ognjišča do svojih vrstnic, ki posegajo po zvezdah in v vesoljskih uniformah letajo stran od Zemlje. Redke, ampak v vesoljskih misijah so redki tudi moški. Druge živimo vsakdanje življenje sedanjega časa in tudi to je daleč stran od življenja jamske človekinje.
-
Ustvarjalne ideje iz mojega koška
Pri izdelovanju pirhov so stari običaji zelo priljubljeni, le potruditi se je treba. Če pa ste ustvarjalni, se dela lahko lotite tudi malo drugače. Trgovine z ustvarjalnim materialom so polne idej in materiala.
Jajca, pobarvana s čebulnimi olupki
Potrebujete: jajca, čebulne olupke, vodo, nekaj rdečega vina za lepšo barvo, posodo za kuhanje, kose hlačnih nogavic in okraske – rožico, deteljico, list itd.
Čebulne olupke dajte v posodo in dolijte toliko vode, da prekrije olupke, dodajte ½ dl rdečega vina. Tekočina naj vre približno deset minut, nato jo ohladite. Posameznemu jajcu dodajte okrasek po želji, ga ovijte s kosom hlačnih nogavic, ki ste ga odrezali v obliki kvadrata, konce stisnite skupaj, da se kos tesno prilega jajcu, vzemite sukanec, ga nekajkrat ovijte in nato dvakrat zavozlajte. Pripravljena jajca položite med olupke in na zmernem ognju kuhajte deset do 15 minut, jih odstavite in pustite v tekočini čez noč. Nato jih vzemite iz tekočine, da se posušijo, ter premažite s koščkom slanine za lepši sijaj, ni pa nujno.
-
Maistrovo leto v njegovem rojstnem Kamniku
Pred 150 leti se je 29. marca rodil Rudolf Maister, general, ki je pred dobrimi sto leti zavrnil razglasitev Spodnje Štajerske za del Avstrije in obranil slovensko severno mejo. Izdal je tudi dve pesniški zbirki Poezije in Kitica mojih, bil je ljubitelj knjig, imel je eno najlepših knjižnic pri nas, in tudi amaterski slikar, ki je prijateljeval z znanimi slikarji tistega časa, od Jakopiča do Sternena. Maistrovo leto bo še zlasti živahno v njegovem rodnem Kamniku, kjer je častni občan. Po njem so poimenovane ulice, gimnazija, tam stojita njegov kip in rojstna hiša, v kateri je muzejska zbirka, posvečena njegovemu življenju in delu. Njegov rojstni dan je občinski praznik, ko se zvrsti več kot 40 različnih prireditev, med drugim bodo v njegovi rojstni hiši pripravili dan odprtih vrat.