Osvetlitev prostorov je za starejše še pomembnejša
Prosti časnovember '20Ljudje Starejši Dom
Vemo, kako pomembno vpliva svetloba na naše počutje, tako naravna kot umetna. Če v stanovanjske prostore lahko posije sonce, se v njih tudi bolje počutimo. Dobro osvetljeni prostori delujejo večji, obenem svetloba poskrbi, da barve pridejo do izraza. Šele s primerno osvetlitvijo prostor dobi svoj pravi izraz, ob zadostni osvetlitvi prostorov pa smo tudi varnejši pred poškodbami in padci, saj so površine vidnejše.
A pogosteje kot bi si mislili, imamo preslabo ali neustrezno osvetljene prostore, njihove posamezne dele ali delovne površine. S staranjem lahko tudi slabše vidimo, na kar je dobro misliti ob prenovi ali preurejanju stanovanja in opremljanju s svetlobo. Izraza opremljanje s svetlobo skoraj ne poznamo in nam je tuj, čeprav je to pravi način razmišljanja v nasprotju z namestitvijo prve svetilke, ki nam pride v roke. V starejših stanovanjih in hišah je bil običajno pripravljen le en izpust za luč na sredini stropa.
-
Dobre stare viže
»Ko sva se z ženo spoznala, ji nisem povedal, da igram na harmoniko, saj sem vedel, da me potem ne bi hotela. Doma so namreč imeli gostilno in glasbenikov ni marala. Da igram, je izvedela šele po poroki, ko smo bili na vlaku s še enimi svati, ki so imeli harmoniko. Res pa je, da so ji tekle solze ganjenosti, ko me je slišala igrati. A se je na to, da sem muzikant, hitro navadila,« pove Viki Ašič eno svojih najlepših zgodb, povezanih s harmoniko.
Celjan Viki Ašič si je svojo prvo harmoniko izdelal sam iz kartonske škatle, nanjo je narisal gumbe in »vadil igranje«. Prvo pravo diatonično harmoniko je dobil pri sedmih letih, kupil mu jo je oče v celjski starinarnici in bil tudi njegov prvi učitelj. Kasneje ga je v uk vzel gospod Mahnič iz Celja. »Bil je zelo dober, a strog učitelj in mi je večkrat prisolil tudi kakšno klofuto. A zaradi tega igranja nisem opustil, sem pa harmoniko na vaje poleti vozil z vozičkom ali na kolesu, pozimi pa na saneh,« se spominja svojih začetkov.
-
Vandramo po Sloveniji
Nebeška gora (985 m) je najvišji vrh v občini Radeče. Torej lahko začnemo vzpon kar v tem lepem posavsko-zasavskem kraju ob Savi, če smemo tako reči. Zapeljemo se v dolino rečice Sopote mimo radeške tovarne papirja. Imamo dve možnosti: da zavijemo s ceste na desno v razloženi zaselek Zagrad, tam pustimo avtomobil, se za kratek čas podamo po cesti in zasledujemo usmernike za Nebeško goro, kar precej časa hodimo po gozdu do travnika in sedla, od koder zagledamo vas Čimerno (805 m) in goro nad njo, ali da iz doline zavijemo vkreber na desno že kmalu po Radečah, na Njivicah, in se potem po asfaltirani cesti pripeljemo kar na Čimerno in tam parkiramo.
-
Medovite rastline čebelam in drugim opraševalcem dajejo nektar in cvetni prah, nekatere pa tudi mano. Zato je izjemno pomembno, da v vseh okoljih raste dovolj različnih medovitih rastlin, ki jim v različnih obdobjih leta ponujajo kakovostno hrano.
Izkoristimo čas, ko so sadike v mirovanju in so brez listov ter tla še niso zmrznjena. To je jeseni od konca oktobra do prvega snega in pa zgodaj spomladi, ko se tla odtajajo. Odločimo se za takšne, ki imajo tudi okusne plodove. Tako obenem poskrbimo za opraševalce in okolje ter za zdravo in doma pridelano hrano zase. V sadovnjake, vrtove in ob dvorišča običajno sadimo grmovnice ter drevesa z manjšimi krošnjami. To so lahko medovite grmovnice (kosmulje, maline, robide, ribez, ameriške borovnice, debeloplodne leske in podobno) ali pa sadne...
-
- Moje karantene bo kmalu konec. Greva potem na kavo?
Življenje bi se ob tem vabilu vrnilo v stare tire. Če se ne bi vse še enkrat prevrnilo na glavo in se z novo pandemijo spet zaprlo. Strah se plazi med ljudmi … Strah pred neznanim.
- Le do kam bo to šlo?
- Čudno je vse skupaj …
- Ja … Počutim se, kot da težko diham skupaj z materjo Zemljo, ki je zelo utrujena od vseh naših nemarnosti …
- Jaz pa prisluškujem, česa ne slišimo in ne razumemo in kaj nam hoče Bog povedati po tem virusu ...
- Ja, res se bo treba ozreti vase … Preveč si je vzel človek od darov zemlje, samo jemali smo in jemali …
Prva pomoč hišnim ljubljenčkom
Velikokrat se zgodi, da je z našim hišnim ljubljenčkom nekaj narobe. Takrat je najbolje poklicati veterinarja. Tako kot pri ljudeh je tudi pri živalih zelo pomemben čas od takrat, ko smo opazili znake, do prihoda v ambulanto, zato naj bo telefonska številka vašega ali dežurnega veterinarja vedno pri roki.
Vedno pa pokličite, preden se odpravite od doma, saj nekateri veterinarji niso dežurni v prostorih ambulante. Kakšen nasvet lahko dobite po telefonu, tudi osnovno prvo pomoč lahko včasih nudite že sami.
-
Modna jopa
Pleteno in kvačkano se elegantno dopolnjujeta na daljši jopi, ki mehko pada ob telesu.
Velikosti: 36/38, 40/42 in 44/46. Opisi za 40/42 oz. 44/46 so v oklepajih.
Potrebujemo: 600 (650 oz. 700) g rjavo melirane volne, 150 (150 oz. 200) g svetlo bež volne; pletilke, krožno pletilko in kvačko št. 6; 4 gumbe premera 30 mm.
Vzorci. Kvačkani vzorec: šibične petlje v vrstah. Vsako 1. šibično petljo nadomestimo s 3 verižnimi petljami, končamo pa z 1 šibično petljo v 3. verižno petljo na začetku prejšnje vrste. Za rebrast videz od 2. in vseh vrstah na narobni strani dela kvačkamo šibične petlje v sprednji člen petlje. V vseh vrstah na licu dela kvačkamo šibične petlje v zadnji člen petlje. Gladke desne petlje: v vrstah na licu desne petlje, v vrstah na narobni strani leve petlje. Prevlečeni vzorec A: nasnutek je deljiv s 6. Začnemo z vrsto na narobni strani. 1.
Bogastvo kulture in arhitekture
Izrael, ki so ga za državo uradno razglasili maja leta 1948, leži v vzhodnem delu Sredozemskega morja. Meri okoli 20.770 kvadratnih kilometrov in ima približno 8 milijonov prebivalcev. Vmes je precej razdrobljeno palestinsko ozemlje.
Večina ozemlja na jugu je kamnita puščava, na severu pa so hribovita gorska območja. Tam, kjer je mogoče umetno namakanje, so čudovita rodovitna polja prekrita s plastiko. Tako vse leto ustvarjajo dobre pogoje za rastlinstvo. Skoraj v celoti so samooskrbni. Pridelujejo zelenjavo, sadje, še posebej datlje, agrume. Namakalni sistemi so speljani iz reke Jordan, ki teče po tektonski prelomnici. A prav zaradi vode so že od leta 1948 v vojnem stanju s sosednjimi državami.
Pomagajte mu, da bo uspešen v šoli
Prosti časoktober '20Ljudje Starejši
Z VNUKI
Vsi si želimo, da našim vnukom matematika, slovenščina in drugi naravoslovni in družboslovni predmeti ne bi povzročali težav, da ne bi imeli odpora do šole ali občutka, da so manj sposobni kot sošolci. Kako pomagati vnuku, da bo uspešen v šoli?
Za uspešne učence je značilno, da so skrbni, odgovorni, vztrajni, samostojni, radovedni in osredotočeni na tisto, kar počnejo. To pa so vrline, ki jih je treba gojiti in rastejo z otrokom. Začne se že pri čisto majhnem vnuku. Vztrajnost vadi že, ko na primer sestavlja kocke, pa se mu stolp podira in ga mora zgraditi še enkrat. Nikar ga ne sestavite vi namesto njega. Raje ga spodbujajte, da še poskuša. Skrbnosti se uči, ko ob odhodu iz peskovnika sam pospravi lopatko v vedrce. Odgovornost goji, ko po končani igri postavi avtomobilček v garažo.
-
To leto se je mnogo Slovencev odločilo spoznavati domovino, zato je tudi zanimanje za planinske domove in koče zelo naraslo. Tako so kočo na Vogarju spoznavali tudi novi obiskovalci z vseh koncev Slovenije. In jo še spoznavajo, saj bo odprta do 15. oktobra.
Koča na Vogarju ali Kosijev dom na višini 1045 metrov je last Planinskega društva Železničar, ki je lani praznovalo 70 let od ustanovitve. Leta 1961 so kupili planinski stan, ga uredili s prostovoljnimi prispevki in prostovoljnim delom in po petih letih odprli kočo. Vse od takrat so jo dograjevali, urejali, zgradili vodovod, čistilno napravo, namestili sončne celice in agregat, pozneje pa obnovili streho in notranjost, da je koča lepa, dobro opremljena, oskrbljena s pitno vodo, novo kuhinjo in celo z lepimi, udobnimi kopalnicami. Da o rjuhah, ki se vsak dan sušijo na svežem zraku in soncu, pa o zabojih rož na vsakem oknu in vsakem vogalu sploh ne govorimo!