Kako se učinkovito rešimo mrčesa
Človek se od nekdaj trudi, da bi izboljšal in polepšal svoje bivalno okolje. Žal pa se vanj pogosto naselijo tudi nezaželeni leteči ali plazeči se »stanovalci«, ki se nekontrolirano razmnožujejo. Nekatere vrste mrčesa, na primer pršice, celo slabo vplivajo na naše zdravje.
Pršice, ščurki, mravlje, muhe, komarji, bolhe, stenice, hrošči, tigrasti komarji, moknati kožojedi, kožni hrošči, pajki, molji, kokošje rdeče pršice ... nam lahko povzročijo veliko težav. Prav tako grenijo življenje domačim živalim. Najdemo jih praktično povsod: v bivalnih in počitniških objektih, posteljah oziroma kavčih, garažah, kleteh, skladiščih in na podstrešjih, bivališče pa si radi najdejo še v kokošnjakih, hlevih, pasjih utah ...
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 17. oktobra 2020
Vstopna mesta: Celje, Ljubljana in ob poti
Odhod avtobusa iz Celja ob 6. uri, v Ljubljani ob 7. uri. Najprej se bomo zapeljali v Štanjel, ki je eno najslikovitejših in najstarejših naselij na Krasu. Osrednji del naselja predstavljata grad in cerkev sv. Danijela. Pot bomo nadaljevali v Lokev na Krasu, si ogledali pršutarno ter pokušali suhomesnate izdelke in teran. Sledita pot v Koper in sprehod po mestu. Vožnjo bomo nadaljevali ob slovenski obali mimo Izole v Portorož, kjer bo postanek za sprehod po letovišču in za osvežitev, nato se bomo odpravili v Sečovlje, kjer si bomo ogledali soline in solinarski muzej. Popoldne sledi vožnja po dolini Dragonje in skozi Šmarje v Koper, kjer si bomo ogledali še kleti Vinakoper in pokušali njihova vina ob pršutu. Od tu se bomo odpravili proti domu. Prihod v Ljubljano in Celje v večernih urah.
-
NASVETI TETE METE
Med najbolj neželenimi sostanovalci v naših bivališčih so zagotovo molji. Tekstilni nam naredijo škodo v omarah z oblačili, kuhinjski pa v omaricah z živili.
Da jih imamo, najpogosteje opazimo šele, ko začnejo letati po prostoru, takrat pa je večina škode že narejena, saj so najbolj požrešne njihove ličinke. Prehranjujejo se z moko, suhim sadjem, testeninami, žitom in žitnimi izdelki, lešniki, orehi, mandlji, mlekom v prahu, kakavom, piškoti, čokolado, začimbami, čaji ... Ne branijo se niti hrane za živali, za pse, mačke, ribe ali ptice …
Šale krožijo hitreje kot virus
SMEH JE POL ZDRAVJA
Slovenski etnografski muzej je med epidemijo zbiral šale na temo koronavirusa, ki na svojevrsten način pričajo o tem, kako se spopadamo s čisto posebnimi razmerami. Nekaj smo jih izbrali za vas.
Že kdo ve, ali se že lahko prhamo ali si še vedno samo umivamo roke?
Policija svetuje: v avtu na vidnem mestu ne puščajte vrednejših stvari, kot so konzerve, makaroni, toaletni papir ...
Koliko časa koronavirus preživi na položnicah? Jaz jih bom pustil kakšen mesec v karanteni »za ziher«.
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 26. septembra 2020
Vstopna mesta: Ljubljana in ob poti, če bo dovolj prijav tudi Kranj, Novo mesto in Nova Gorica.
Odhod avtobusa s parkirišča na Dolgem mostu v Ljubljani bo ob 7. uri. Po avtocesti se bomo peljali do Celja, kjer si bomo ogledali celjski grad. Potem se bomo zapeljali v Vitanje, kjer bomo obiskali Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga. Pot bomo nadaljevali v Žiče, kraj, poznan po ostankih nekdaj mogočne Žičke kartuzije. Po ogledu sledi vožnja v Slovenske Konjice, kjer se bomo sprehodili skozi eno najlepše ohranjenih starih mestnih jeder pri nas.
-
Jože Pirjevec: Partizani
Obsežna monografija (na 900 straneh s številnimi fotografijami) prinaša celostni pregled nastanka in razvoja jugoslovanskega partizanskega gibanja, ki velja za najbolje organiziran odpor proti nacizmu v vsej Evropi.
Dr. Jože Pirjevec s pomočjo dokumentov iz ameriških, nemških, britanskih in sovjetskih arhivov natančno prikaže napeta razmerja znotraj partizanskega gibanja (tudi povojno brutalnost), razmerja med partizani in drugimi nacionalističnimi vojaškimi formacijami (belogardisti, četniki, ustaši …) ter tujimi vojskami, prav tako med partizani in zavezniki. Pri tem izpostavlja Tita, enega redkih vojaških poveljnikov, ki se je ves čas zadrževal na bojiščih, kot spretnega politika, zlasti v odnosih do britanskega premierja Churchilla, ta je namreč hotel Jugoslaviji vrniti kralja.
Veselimo se srečanja z vami v Zadru
Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti, po preložitvi našega spomladanskega srečanja vsi že komaj čakamo, da se vidimo. Vse je pripravljeno, da se bomo v Zadru družili od nedelje, 6. septembra, do srede, 9. septembra. Še vedno se lahko prijavite.
Tokrat bomo spoznavali severno Dalmacijo, točneje Unescovo mesto Zadar, od koder se bomo z ladjo ali avtobusom podali na potepanje po bližnji okolici. Nastanjeni bomo v hotelu Donat s tremi zvezdicami, ki leži v bližini prodnate plaže nedaleč od Zadra. Iz hotela vodi do plaže kratka pot, sicer pa ima hotel tudi zunanji bazen. Bivali boste v dvoposteljnih sobah.
Združimo dve prijetni opravili
Koristno in prijetno je biti čim več na svežem zraku, koristno in prijetno je prebirati dobre knjige. Zakaj ne bi združili obojega in to poletje vsaj nekaj ur preživeli v knjižnici na prostem? Že 16. leto jo pripravlja Zavod Divja misel s številnimi partnerji in po različnih krajih. Da bo branje varno, obiskovalci po branju knjige odložijo v zabojčke, kjer jih bodo pred ponovno izposojo razkužili.
Združimo torej prijetno opravilo s še prijetnejšim in posedimo v kateri od knjižnic pod krošnjami. Največ jih je v Ljubljani. V parku Tivoli je odprta ob koncih tedna, podobno kot na Trnovski plaži, na obeh lokacijah lahko obiskovalci berejo celo elektronske knjige, v parku Zvezda pa od četrtka do sobote deluje še Ameriška knjižnica pod krošnjami. Po tradiciji berejo še v Botaničnem vrtu (torek in sreda popoldne), na vrtu Plečnikove hiše (od torka do nedelje ves dan), v atriju Galerije ŠKUC v času razstav in festivalov, občasno so knjižnice na...
-
Z dvigom temperature nastopi primeren čas za hiter razvoj različnih letečih in plazečih se žuželk. Začele so se pojavljati ose, sršeni, azijski sršeni, ščurki, uši, mravlje, škorpijoni, pa še kaj bi se našlo. Letajo po zraku ali lezejo po tleh, rastlinah, pohištvu. Kako lahko zaščitimo sebe in bivalne prostore pred to nadlego?
Nekatere izmed navedenih žuželk predstavljajo nevarnost ljudem, sploh če smo alergični na njihove pike. Zlasti sršeni in ose lahko ljudi spravijo celo v smrtno nevarnost. Pred njihovimi piki nismo varni, saj se lahko zgodijo zelo nepričakovano. Zelo pomembno je, da poznamo svoje telo glede občutljivosti za pike žuželk, tako da se zaščitimo z obleko in pokrivali, če smo na prostem in je večja možnost, da so v bližini ose in/ali sršeni.
-
Priloga
Pogosto se zgodi, da tisto, kar imamo ves čas pred nosom, najkasneje opazimo. To zagotovo velja za našo domovino, ki jo bo marsikdo med nami šele letošnje leto podrobneje spoznal.
A ni ga slovenskega kraja, ki ne bi imel česa pokazati, pa naj bodo to slikovit razgled, ki vzame dih, šumenje potočka ali reke, ki ponuja osvežitev in sprostitev v vročem dnevu, napol zarasle ruševine, ki vzbujajo radovednost, le kaj so skrivali nekdaj mogočni zidovi, ozke stezice, ki budijo nostalgične spomine, najstrmejša skala, najvišje drevo, najgloblje jezero, najstarejši most, najbučnejši slap, najprijaznejši prebivalci …