Junaški upor prebivalcev Varšave
Varšavska vstaja, kot so poimenovali herojski upor prebivalcev Varšave med 2. svetovno vojno, je postala simbol vseljudskega upora. Vstaja se je začela 1. avgusta 1944, končala pa 2. oktobra 1944. V bojih je padlo več kot 10.000 upornikov in skoraj prav toliko Nemcev. Žrtve med civilnim prebivalstvom pa ocenjujejo na 200.000. Eno največjih evropskih mest je bilo dva meseca prizorišče najbolj ogorčenega boja, ki ga je katerakoli podtalna armada bojevala med drugo svetovno vojno Poveljnik SS enot Heinz Reinefarth je vodil operacije na nemški...
Zagovornik staroslovenskih idealov
Pravnik, politik in pisatelj Luka Svetec je kot politik v kranjskem deželnem zboru prvi govoril samo slovensko. Vanj je bil prvič izvoljen leta 1862, ko je zastopal sodne okraje Kočevje, Ribnica in Velike Lašče. V tem okolišu je bil izvoljen še štirikrat, zadnji mandat pa je prekinil z odstopom 23. septembra 1873. Aprila 1867 je bil skupaj z grofom Jožefom Emanuelom Barbom in Lovrom Pintarjem izvoljen v dunajski državni zbor kot zastopnik kranjskih kmečkih občin, in nato še dvakrat potrjen. Luka Svetec se je rodil 8.
V družinskem krogu in nikoli brez glasbe
Kadar se Elda Viler in njena hčerka Ana Dežman skupaj pojavita na odru, vedno očarata, ganeta in navdušita. Prvič sta skupaj javno zapeli, ko je bilo Ani 16 let. Sedim pri Eldi Viler doma in poslušam, kako poje in igra kitaro: » …To pesem prepevam za vse tiste, naj jim lučka razjasni srce in oči…« Pesem Lučke je leta 2011 objavila v svoji prvi zbirki. Skozi spevno poezijo razkriva svojo senzibilno dušo, ljubezen do pokojnega moža, do otrok, prednikov, pa tudi do življenja samega.
-
V Centru za starejše v Luciji ima Vida Vidmar sobo s teraso, kjer med drugim goji tudi paradižnik. Z zgornjega nadstropja ima pogled na morje in pogosto se zazre tja daleč, daleč čez vsa obzorja … V mislih se vrača v Brazilijo; v deželo, kjer je preživela dolgo in zelo lepo obdobje svojega življenja. Zaradi let – 25. maja je praznovala 90. rojstni dan - na pot čez lužo ne misli več … Še vedno pa se tako srečno nasmeji in še vedno izžareva ljubezen in upanje v vse dobro.
S citrami skozi življenjske viharje
Že veliko desetletij v Lučah ob Savinji ni bilo kulturne prireditve, na kateri s svojimi citrami ne bi nastopil Tonček Mlačnik iz Luč, po domače »Gričarjo Tončk«. Prvo pesem je napisal že z desetimi leti. Njegovo nadarjenost je opazil takratni šolski upravitelj na osnovni šoli v Lučah Ludvik Mašat. Da bi se lahko vključil v glasbeno šolanje, je moral Tonček končati nižjo gimnazijo, a ko je okusil mestni vrvež Ljubljane, kjer je začel študirati glasbo, je po pol leta pograbil svojo skromno šolsko torbico in se vrnil v domače kraje pod Raduho...
Zlatka, preberi nam pravljico!
Zlatka Kos že vrsto let kot prostovoljka Zveze prijateljev mladine Maribor z otroki odhaja na letovanja. Tako bo preživela tudi letošnje poletje – v vlogi vzgojiteljice, nenehno na voljo otrokom. Pravi, da ji druženje z otroki daje energijo in da se od njih tudi veliko nauči. Na uradu RS za mladino je poleg drugega odgovornega dela kot nacionalna koordinatorka za Slovenijo Centra Sever-Jug v Svetu Evrope sodelovala pri različnih projektih, predvsem na področju revščine in vključevanja izključenih mladih.
-
Lepo je, da je med popularnimi Slovenci, kamor praviloma uvrščamo zlasti pevce, igralce in športnike, tudi pesnica, saj njene pesmi, v katerih se kaže kot topla in odprta osebnost, že dolga leta radi prebiramo. Zato so ji pred leti namenili laskavi naslov Slovenka leta. Je tudi častna občanka Polzele, saj se tu blizu rodila, pa Škofje Loke, od koder se je odselila šele pred nedavnim. Prejela je več literarnih nagrad, med drugim zlato značko za prispevek k bralni kulturi slovenske mladine, Prešernovo nagrado Gorenjske za literaturo, Groharjevo...
Kartuzija Žiče nekoč najpomembnejša v Evropi
V zatišju gozdov med hribi nedaleč od Slovenskih Konjic stoji ob potoku Žičnice poslopje slovitega kartuzijanskega samostana. V obnovljenih prostorih so stalne in občasne muzejske razstave. Samostan je leta 1164 ustanovil štajerski mejni grof Otokar III. Traungavski. Glavna samostanska cerkev je bila posvečena sv. Janezu in kraj so ljudje začeli imenovati Dolina Sv. Janeza. Žička kartuzija je bila najstarejša tovrstna verska ustanova na Slovenskem in celó v vsem nekdanjem nemškem cesarstvu.
Pred pozabo rešil veliko narodnih pesmi
Jezikoslovec in zbiralec narodnih pesmi dr. Karel Štrekelj je bila član več akademij znanosti in umetnosti. V slovensko narodno zavest pa se je zapisal predvsem zavoljo narodnih pesmi. Štrekelj se je rodil 24. februarja 1859 v Komnu pri Gorjanskem, umrl pa je 7. julija 1912 v Gradcu. Leta 1884 je na Dunaju doktoriral iz slavistike in klasične filologije ter primerjalnega jezikoslovja. Med drugim je bil docent na dunajski univerzi ter izredni, nato pa redni profesor v Gradcu.
Kraj so zaznamovali gozdarstvo, splavarstvo in hidroelektrarna
»V hiši nad staro cesto Maribor – Dravograd, iz katere se vije dim proti vurmaškemu gričevju, sem po drugi svetovni vojni živel do šestdesetih let. Tedaj je naše posestvo kupil sosed Peteržinek, katerega hiša z gostilno in prenočišči onstran potoka Črmenice, ki se tu izliva v Dravo, je bila zaradi višjega nivoja reke po izgradnji hidroelektrarne Ožbalt ogrožena. Voda je tedaj zalila tudi zgradbo pod cesto ob strugi, v kateri je bila pošta, prav tako pa so morali cesto pomakniti višje v pobočje in dober kilometer niže prestaviti železniško...