-
Za slovenske zmage
S temi besedami sta napovedala nadaljevanje podpore Ukrajini generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Osnovni razlog za to izdatno vojaško in finančno podporo je prepričanje, da mora Ukrajina za vsako ceno zmagati v vojni z Rusijo. Dosedanje dogajanje na fronti se precej razlikuje od teh pričakovanj, stopnjevanje vojne pa lahko ogrozi varnost celotne Evrope. Gospodarske posledice že čutimo, saj so se podražili energenti, hrana, inflacija znižuje dejanske dohodke prebivalstva in s tem se zmanjšuje kupna moč … Poleg tega zveza Nato zahteva povečanje sredstev za obrambo. Posledično bo manj denarja za zdravstvo, šolstvo, socialo.
-
Anketa
Kam se radi odpravite na krajši izlet ali na daljše počitnice?
Mojca Ožir, kmečka upokojenka, Dobrič pri Polzeli: »Le redkokdaj sem šla na izlet, nikoli na počitnice, za to ni bilo ne časa ne denarja. Morje sem prvič in zadnjič videla leta 1976, ko so me v okviru akcije Novega tednika in Radia Celje izžrebali za brezplačni dvodnevni izlet članic društev kmečkih žena. Z možem sva šla včasih na Kope nabirat zdravilna zelišča. Odkar je mož umrl, sem najraje doma.«
Sabina Curk, ekonomska tehnica, Ljubljana: »Živim v centru Ljubljane, zato rada hodim v naravo, vsaj na sprehod na Rožnik ali v Tivoli. Občasno s prijateljicami odidemo na enodnevni pohodniški izlet. Prav tako je prijeten obisk muzeja, koncerta ali razstave, tudi v zamejstvu. Sem ter tja poskrbim za zanimivo pustolovščino z vnuki. Peljemo se z vlakom ali po Ljubljanici z ladjico. Potem pa pride čas za daljše počitnice ob morju ali v gorah.«
-
Za modrece velja; če so grdi, so lepi, če so revni, so bogati, in če so sužnji, so kralji. Cicero
Glede na zapisano je modrost nekaj zelo imenitnega in je nima kar vsak. Tisti, ki jo premore, pa je očitno lep, bogat in naravnost kraljevski.
Vprašali so me, kaj mislim o pravici (iustitia) in modrosti, saj sta obe ženskega spola. Zamislila sem se, ali spol sploh kaj pomeni. Ženskega spola so tudi žalost, nesreča, zavist in še marsikaj. Moškega pa na primer uspeh, vzpon … A nič od tega nima opraviti le s spolom. Pri ljudeh namreč srečamo take in drugačne lastnosti, ki jih krasijo ali z njimi obdane žalostijo in jih nosijo tako moški kot ženske.
Podaljšanje veljavnosti subvencioniranih vozovnic
Veljavnost subvencioniranih vozovnic za prevoz v javnem potniškem prometu, ki potečejo julija, bo samodejno podaljšana za eno leto, so sklenili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Z rdečo vozovnico Integriranega javnega potniškega prometa (IJPP) se lahko nemoteno vozite z medkrajevnimi vlaki in avtobusi, prav tako jo lahko uporabljate na mestnih avtobusih v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Kranju, Novem mestu, Jesenicah, Celju in Krškem.
Do subvencionirane vozovnice so upravičeni upokojenci oziroma starejši od 65 let, imetniki evropske kartice ugodnosti za invalide in vojni veterani – če niso v delovnem razmerju ali ne opravljajo samostojne registrirane dejavnosti.
Smiselne aktivnosti so začimba za prijetnejšo starost
V razvitem svetu sta demenca in krhkost, s starostjo povezano zdravstveno stanje, za katero je značilno postopno usihanje vseh organskih sistemov vključno z mišicami, najpogostejši sopotnici visoke starosti. Demenca in krhkost sta napredujoči bolezni, povzročata postopno usihanje gibalnih in miselnih sposobnosti, posledično tudi funkcijskih sposobnosti. Starejše osebe z začetno stopnjo krhkosti ali demence so še normalno funkcionalne in podobno kot mlajše osebe zmorejo še vse aktivnosti, le bolj počasne so. Za zmerno stopnjo krhkosti in demence je značilno, da ne zmorejo več kompleksnejših aktivnosti, na primer nakupovanja, bančnih poslov in vožnje avtomobila. Ostajajo doma, potrebujejo pomoč pri čiščenju stanovanja in kuhanju. V napredovali stopnji krhkosti in demence starejše osebe ne zmorejo več tudi osnovnih aktivnosti, potrebujejo pomoč pri oblačenju, umivanju, hoji, odvajanju in hranjenju, potrebujejo 24-urno oskrbo.
-
Z morskim taksijem od Ankarana do Pirana
Tudi letošnje poletje je zaživela ladijska linija, ki na relaciji Ankaran–Koper–Izola–Piran prevaža potnike in kolesa. Prevozi so do 1. septembra na voljo dvakrat dnevno, in sicer dopoldne in popoldne. Vsak dan, razen ob ponedeljkih, prevoze enako kot v prejšnjih sezonah opravlja Sandi Radolovič z ladjo Zlatoperko. Gre za 18-metrsko ribiško barko iz hrastovega lesa, še zadnjo iz stare ribiške flote v Izoli. Zgradili so jo leta 1955 v Betini na otoku Murter na Hrvaškem. Ladja sprejme do 70 potnikov in ima deset nosilcev za kolesa.
-
Tehniški muzej Slovenije v Bistri v petek, 5. julija, ob 11. uri organizira voden sprehod po muzejskem kompleksu in ogled izbranih muzejskih zbirk za upokojence. Pobeg med spomine so ga poimenovali. Vodnik bo obiskovalce popeljal po stalnih zbirkah in občasnih muzejskih razstavah. Vmes si boste izmenjali spomine na dogodke ali predmete, ki se jih spomnite iz vašega otroštva in si raznolike muzejske predmete tehniške dediščine tudi samostojno ogledali.
Cena vstopnine in vodenja je 5 evrov. Obvezne pa so predhodne prijave na e-naslov: irena.medle@tms.si ali tel. št.:01 750 6670. Če vam ta datume ne ustreza, naj dodamo, da bo naslednji voden ogled za upokojence 19. julija.
V petek bo izplačan tudi letni dodatek
Z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije so sporočili, da bo v petek, 28. junija, skupaj z junijsko pokojnino izplačan tudi letni dodatek.
Letos je za 5 evrov višji kot lani, pri čemer so spremenjene tudi meje petih razredov, po katerih se določa pripadajoča višina. Prejemnikom pokojnin bo izplačan v naslednjih zneskih:
višina pokojnine
znesek letnega dodatka
do 650 evrov
460 evrov
od 650,01
do 780 evrov
320 evrov
od 780,01
do 920 evrov
260 evrov
od 920,01
do 1.110 evrov
210 evrov
od 1.110 evrov
150 evrov
Bodite v senci in pijte dovolj tekočine
Vročina škodljivo vpliva na počutje in zdravje, zato na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje svetujejo, naj ljudje zmanjšajo izpostavljenost vročini in se umaknejo v senco, v naravo ali v hladnejše prostore. Priporočajo tudi uživanje lahke hrane v manjših obrokih, zadostno uživanje tekočin in lahka oblačila.
Visoke temperature so lahko razlog za resno poslabšanje zdravstvenega in funkcionalnega stanja starejših ljudi, pa opozarjata Gregor Veninšek, dr. med., vodja Centra za geriatrično medicino Interne klinike in doc. dr. Hugon Možina, dr. med., vodja Internistične prve pomoči Interne klinike UKC Ljubljana. Bolj ogroženi so tisti, ki prejemajo zdravila za nižanje krvnega tlaka ali odvajanje vode oziroma morajo upoštevati omejitev vnosa tekočine. Še posebej pa naj bodo skrbi deležni onemogli ljudje, ki so odvisni od oskrbe drugih oseb in tisti starejši, ki sicer živijo sami.
Tudi opuščanje zdravstvene nege je nasilje
Ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi, ki ga obeležujemo 15. junija, Delovna skupina za nenasilje v zdravstveni in babiški negi pri Zbornici – Zvezi opozarja na problematiko sistemskega nasilja nad starejšimi.
V domovih starejših in na drugih področjih strokovne skrbi za starejše prihaja namreč do opuščanja oziroma neizvajanja zdravstvene nege, saj v mnogih zdravstvenih, še posebej pa v socialnovarstvenih zavodih ni dovolj kadra, da bi bila ta ustrezno izvedena. »Kako drugače kot nasilje lahko imenujemo dogajanje, ko sta v domu starejših s sto, dvesto ali več stanovalci ponoči na voljo dva izvajalca zdravstvene nege ali še toliko ne? Dva zaposlena morata ponoči redno obračati na desetine stanovalcev, jim po potrebi zamenjati inkontinenčni pripomoček, pomiriti ljudi z demenco, oskrbeti tiste, ki imajo bolečine, vročino, ki potrebujejo zdravila, pogovor …« menita Darinka Klemenc in Dora Lešnik Mugnaioni, članici Delovne skupine za nenasilje v zdravstveni in babiški negi pri Zbornici – Zvezi.