Dnevi vrtnic in zdravih okusov
Da Portorožu že od začetka prejšnjega stoletja ne pravijo zaman mesto rož, dokazuje v teh dneh, ko povsod cvetijo in dišijo grmički vrtnic. Turistično združenje Portorož od 2. do 4. junija vabi na številne hortikulturne, umetniške in kozmetične predstavitve, strokovna predavanja ter druge prireditve pod skupnim naslovom Dnevi vrtnic in zdravih okusov. Obiskovalci bodo lahko kupili sadike vrtnice Portorož in drugo cvetje za ureditev svojih vrtov ter okusili kulinarične mojstrovine iz vrtnic.
V petek, soboto in nedeljo bodo že od 10. ure dopoldan v Rožnem vrtu stojnice s ponudbo cvetja, vrtnic, dišavnic, kulinarike in izdelkov domače obrti, s svojimi deli se bodo predstavili člani Likovnega društva Vrtnica, otroci bodo sodelovali v različnih delavnicah. Seveda bodo pozornost pritegnile številne vrtnice, med njimi tudi vrtnica Portorož, katere bujni cvetovi spreminjajo svoj odtenek od živo oranžne do bledo rumene. Popoldne bodo glasbeni in plesni nastopi in sicer v petek bodo od 17. ure obiskovalce zabavali Pevski zbor Portorož in baletna skupina Metulj, v soboto pa Marina Mårtennson.
-
Predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije so se včeraj sestali s predsednikom vlade dr. Mirom Cerarjem in njegovimi sodelavci. Pogovarjali so se o možnostih za čim hitrejšo izgradnjo drugega tira. Predsednik Zdus Janez Sušnik je dejal, da je zanj zbiranje podpisov za referendum izguba časa in denarja, ki bi ga lahko porabili za dobrodelne organizacije. Prepričan je, da se bo drugi tir kmalu začel graditi, saj mnogim dezinformacij s terena ne gre verjeti.
V delegaciji Zdus so bili tudi so nekateri strokovnjaki in člani Sveta za civilni nadzor projekta znani posamezniki, med njimi ekonomist dr. Jože P. Damijan, pravnik in nekdanji minister za promet Marko Pavliha ter nekdanji direktor Luke Koper Bruno Korelič.
Deset smrti na dan zaradi kajenja
V svetu kadi skoraj milijarda ljudi po celem svetu - vsak četrti moški in vsaka dvajseta ženska. Podatki iz raziskave Z zdravjem povezan vedenjski slog prebivalcev Slovenije iz leta 2016. kažejo, da je v Sloveniji večina prebivalcev nekadilcev, kadi približno vsak četrti odrasli prebivalec.
Zaradi posledic kajenja v Sloveniji vsak dan umre 10 ljudi, stroški zdravljenja bolezni, zmanjšanja produktivnosti in prezgodnje umrljivosti zaradi kajenja pa predstavljajo pet odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), so opozorili na posvetu z naslovom Tobak - grožnja razvoju, ki ga je pred svetovnim dnevom brez tobaka organiziral Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Pazimo na kožo, samo eno imamo
Dermatologi tudi letos pred poletno sezono opozarjajo, da se moramo zaščititi pred sončnimi žarki. In to ne le na počitnicah ob morju, saj nas sonce lahko opeče tudi v gorah, pri opravilih na prostem, med rekreacijo, skozi steklo in tudi skozi oblačila.
Priporočljivo je, da poleti nosimo ohlapna, gosto tkana ter neprosojna oblačila, kadar je le možno, z daljšimi rokavi in hlačnicami. Poliester odbija več žarkov in tako daje večjo zaščito kot bombaž, lan, svila ali viskoza. Pokrivalo naj bo s širokim robom, ki prekriva obraz in nos, ter podaljškom iz blaga, ki na zadnjem delu sega do konca vratu. Redno uporabljajmo sredstva za zaščito pred soncem. Pri tem bodimo pozorni na ušesa, nos, vrat, ramena, tilnik, predel za koleni, meča in nart.
-
Evropska gospodinjstva vsako leto zavržejo 27 milijonov ton hrane. Slovenija k tej številki prispeva 150.000 ton ali več kot 82 kilogramov na prebivalca. Večina preveč pridelane, nakupljene ali skuhane hrane pristane v zabojnikih za odpadke, na kompostu in celo v kanalizaciji. Že nekaj let se pojavljajo različni projekti, ki opozarjajo na pretirano odmetavanje hrane v smeti. Eden takih je projekt ekologov brez meja Ne meč′mo hrane stran, v najnovejšem pa sodelujejo vrhunski slovenski kuharji.
Mednarodni festival alpskega cvetja
Kdor želi spoznati izjemno rastlinsko bogastvo Bohinja in okolice, se mora udeležiti katerega od številnih dogodkov 11. mednarodnega festivala alpskega cvetja. Potekal bo kar dobra dva tedna, v tem času se bo zvrstilo blizu 30 vodenih botaničnih izletov (tudi kolesarskih), 20 delavnic ter številni kulturni dogodki. Poudarek na festivalu, ki vabi z geslom Uživaj v Bohinju, so medovite rastline. Drevišnjo otvoritev, ki se bo odvijala na travniku ob Bohinjskem jezeru, bo prenašala Televizija Slovenija na 1. programu.
Upokojenci za trden prvi pokojninski steber
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje se je na včerajšnji seji med drugim seznanil z belo knjigo o pokojninah. V razpravi so se predstavniki sindikatov in upokojencev zavzeli za trden prvi pokojninski steber.
Bela knjiga, ki jo je ministrstvo za delo javnosti predstavilo aprila lani, med možnimi rešitvami navaja višanje upokojitvene starosti, krepitev drugega stebra in nadaljnje upoštevanje načela "vsako delo šteje".
Predstavnica sindikatov v svetu Lučka Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je bila kritična do krepitve drugega stebra kot naložbenega stebra. Po mnenju svobodnih sindikatov je namreč treba še zlasti krepiti prvi steber, ki zajema obvezno zavarovanje. Opozorila je, da v Sloveniji poznamo le tiste podatke o upokojevanju v drugih državah EU, ki se nanašajo na starostno upokojevanje. Možnosti, po katerih se je v teh državah mogoče upokojiti predčasno in ki jih izkoristijo številni, pa ne poznamo, je opozorila. Pri upokojitvenih pogojih po njenem mnenju ni mogoče enačiti tistih, ki so začeli delati zgodaj, s tistimi, ki so v zavarovanje vstopili več let kasneje. Poleg tega je treba ob razmišljanju o spreminjanju pokojninskega sistema več narediti na področju zdravja in varstva pri delu, je dejala.
-
Starostniki in njihovi svojci se pri zagotavljanju potrebne pomoči in oskrbe pogosto znajdejo v stiski, predvsem zaradi plačevanja storitev. Je res dostojna starost odvisna samo od denarja, je bilo eno od vprašanj, na katera so skušali odgovoriti sogovorniki na okrogli mizi z naslovom Skrb za starejše v Sloveniji: smo (še) socialna država?
Pripravila jo je Skupnost socialnih zavodov Slovenije, ki združuje izvajalce institucionalnega varstva starejših in posebnih skupin odraslih. In spet se je izkazalo, da je vprašanj, dilem in dvomov veliko več kot je rešitev. Oziroma, da še tiste rešitve, ki v praksi že delujejo in bi jih bilo treba le nadgraditi in razširiti, za nekatere niso dovolj dobre.
V Železnikih bodo klekljali 24 ur
Turistično društvo Železniki že drugič organizira prireditev 24 ur klekljanja in domačih obrti. Mojstrice in mojstri klekljanja iz vse Slovenije se bodo dela lotili v petek, 26. maja ob 19. uri na slovesnem odprtju, na katerem bodo sodelovali Francetovi orgličarji in družina Jemc iz Škofje Loke. Neprekinjeno pa bodo klekljali vse do 19. ure v soboto.
V soboto bo v Železnikih pestro ves dan, saj bodo od jutra prikazovali stare ljudske obrti, od tkanja in izdelave platna na statvah, predenja na kolovratu, navijanja štren in trenja lanu, vrtanja lesenih cevi za vodo do čevljarskih opravil, pletenja košar in izdelave predpražnikov iz koruznega ličja, igranja starih družabnih iger, izdelave dražgoških kruhkov in izdelave skrilnatih plošč. Veščine klekljanja bodo pokazali tudi učenke in učenci Čipkarske šole Železniki.
Starodobna vozila pod Veliko planino
Društvo starodobnih vozil Kamnik organizira ta konec tedna Mednarodno revijo starodobnikov, ki se že zbirajo v Eko resortu pod Veliko planino. Predstavilo se bo okoli sto vozil od letnika 1889 do 1945 iz desetih držav, ki so izbrani po strogih kriterijih starodobnikov.
Program revije DSV Kamnik 2017 se bo pričel danes ob 17. uri, uradno odprtje dogodka pa bo ob 20. uri, ko bosta zbrane nagovorila predsednik DZ Milan Brglez in kamniški župan Marjan Šarec ter se tudi zapeljala s starodobnim avtomobilom.