Festival generacij se začenja!
Jutri se v Cankarjevem domu v Ljubljani spet začenja tridnevni Festival za tretje življenjsko obdobje. Že 16. leto zapored bo vrvelo od ustvarjalnosti starejše generacije, ki se ji vsako leto pridružujejo tudi predstavniki mlajših generacij. Geslo festivala je namreč Vsi smo ena generacija! Skupaj bodo na kulturnih in izobraževalnih dogodkih, okroglih mizah, med stojnicami, na razstavah in na predavanjih.
Slavnostno odprtje bo ob 10. uri, udeležence bodo pozdravili Janez Sušnik, predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije, Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana, slavnostna govorka pa bo dr. Anja Kopač Mrak, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Pravi čas za zaščito pred klopi
V treh enotah Zdravstvenega doma Ljubljana bo od 27. do 29. septembra ter od 25. do 27. oktobra potekalo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME). Tudi cena bo ugodnejša, 20 evrov za odmerek, veljala pa bo tako za odrasle kot za otroke. Cepljenje bo potekalo od 8. do 18. ure v zdravstvenih domovih Bežigrad (Kržičeva ulica 10), Moste-Polje (Prvomajska ulica 5) in Šiška (Derčeva ulica 5). Naročanje ni potrebno, kdor ima cepilno knjižico, pa naj jo prinese s seboj. Dobrodošli so tudi prebivalci drugih krajev po Sloveniji, ne le občanke in občani Ljubljane.
Dajmo življenju moč – močno srce
Pred svetovnim dnevom srca (29. september) Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije svetuje prebivalcem vseh starosti: Dajmo življenju moč. Srce je motor našega telesa, vendar moramo vestno skrbeti zanj. Osnovni dejavniki, ki vplivajo na to, da bo dolgo časa krepko in pravilno delalo, so: gibanje (vsak dan vsaj pol ure zmerne hoje v naravi), uravnotežena prehrana (več manjših obrokov, raznovrstna živila, čim manj sladkorja, soli in nasičenih maščob) in izogibanje tobaku. Dobro je tudi, da redno preverjamo zdravstveno stanje in opravljamo meritve, ki dovolj zgodaj pokažejo velikost tveganja za nastanek srčno žilne bolezni (krvni tlak, holesterol, sladkor v krvi,…).
-
Dom starejših občanov Šiška je v sodelovanju z Združenjem Spominčica ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni včeraj že tretje leto zapored pripravil Sprehod za spomin z namenom, da opozori javnost na to težko in vse pogostejšo bolezen.
Sprehoda se je udeležilo okrog 100 ljudi, poleg stanovalcev doma, njihovih svojcev, zaposlenih, prostovoljcev in uporabnikov njihovega dnevnega varstva, so se jim pridružili tudi otroci iz Vrtca Hansa Christiana Andersena. Sprehodili so se od doma v Šiški, mimo šole, vrtca do koseške tržnice in nazaj proti domu. Med sprehodom so se pogovarjali in celo prepevali ter se dobre volje vrnili nazaj, kjer je sledila še pogostitev in kavica za prijeten zaključek popoldneva.
Prvi petankarski turnir v Novem mestu
Petanka je moštvena igra, podobna balinanju, ki jo lahko igrajo vse generacije, od mladih do starih, celo invalidi in to na skoraj vseh terenih, od makadama, trave do peščene plaže. Čeprav je igra stara že več kot sto let, izvira pa iz Francije, je pri nas še marsikje ne poznajo. Prvi petankarski turnir v Novem mestu je pri piceriji Cubus minulo soboto organiziralo Društvo upokojencev Mali Slatnik v sodelovanju z Zvezo društev petank Slovenije.
V mešanih trojkah se je pomerilo 18 ekip iz cele Slovenije, od tega je bilo največ, kar 13, dolenjskih ekip, ki so tekmovale prvič. Predsednik DU Mali Slatnik Franci Dragan, ki je bil pobudnik turnirja, je poudaril, da so petanke še posebej primerna igra za upokojence, saj ne zahteva fizične pripravljenosti, igrajo pa jo lahko vsi, ki lahko držijo v roki 700 gramov težko kroglo in jo vržejo do tri metre daleč.
V Ljubljani bo dišalo po Dunaju
Med 19. in 21. septembrom bomo v Ljubljani začutili nekoliko duha avstrijske prestolnice, saj bodo prvič potekali Dunajski dnevi. V lokalu Pritličje na Mestnem trgu bo delovala Trgovinica Pop-up z zanimivimi dunajskimi spominki. Odprta bo vse tri dni od 9. do 19. ure. Dvakrat na dan, ob 9. in 18. uri pa se lahko izpred mestne hiše udeležite vodenja po sledeh Dunaja v Ljubljani.
V ponedeljek, 19. septembra bo v Slovenski filharmoniji koncert Simfoničnega orkestra RTV Slovenija z dunajskima solistoma Lidio Baich in Christianom Frohnom. V torek, ki so ga poimenovali Dan zelenega mesta, bo v atriju Pošte Slovenije od 10.30 ure dalje potekal gospodarski forum na temo Izzivi, možnosti in primeri dobrih praks mest prihodnosti.
-
V Parku vojaške zgodovine v Pivki pripravljajo že deseti Festival vojaške zgodovine. Pravzaprav praznovanje poteka že vse od 9. septembra, najbolj pestro dogajanje pa bo ta konec tedna, ko bodo za obiskovalce odprli vrata Vojašnice Stanislava Požarja in prikazali življenje v vojaških taborih iz različnih zgodovinskih obdobij (vodeni ogledi).
V soboto, 17. septembra, bodo pripravili še orientacijski pohod skozi vojaško zgodovino (Maršbataljon) in vožnje oklepne tehnike. Osrednji dan festivalskega dogajanja pa bo v nedeljo, 18. septembra: od srečanja starodobnih vojaških vozil, sejma militarij in domačih izdelkov, delavnic za otroke, obiskovalci si bodo lahko ogledali vožnje oklepne tehnike, vojaško kuhinjo, ob 15. uri pa bo »dinamična predstavitev Specialne enote vojaške policije in helikopterske enote Slovenske vojske«, kot so napovedali organizatorji.
Sindikat upokojencev zahteva izredno uskladitev pokojnin
Sindikat upokojencev Slovenije je na Vlado RS naslovil javno pismo z zahtevo po izredni uskladitvi pokojnin. Pismo objavljamo v celoti:
»Spoštovani predsednik vlade, dr. Miro Cerar, spoštovani ministri!
V sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) smo upravičeno pričakovali, da bomo upokojenci ob ugodnih gospodarskih razmerah deležni izredne uskladitve pokojnin, ki jo je februarja letos na predlog upokojencev in sindikatov sprejel Svet ZPIZ, zanjo so glasovali tudi predstavniki vlade. Na naš poziv za uresničitev sklepa ZPIZ-a ste nam odgovorili, da bo do uskladitve pokojnin prišlo v drugi polovici letošnjega leta. Upokojenci ugotavljamo, da smo v drugo polovico leta že krepko zakorakali, zato uskladitev pokojnin pričakujemo vsaj s septembrsko pokojnino.
V parlamentu predstavili knjigo o Francetu Bučarju
Včeraj je bila v Državnem zboru predstavitev knjige Bučar, ki jo je napisala dr. Rosvita Pesek. V počastitev 165.obletnice svojega delovanja in ob 25. letnici samostojne slovenske države jo je izdala Mohorjeva založba iz Celovca. To je njena tretja knjiga v zbirki Kako so gradili državo, v kateri je opisala vlogo Franceta Bučarja od rojstva do smrti.
Med drugim je zapisala: "Bil je svojeglav, nepopustljiv, trmast, discipliniran in bojevit. Izvrsten mislec širokih obzorij. Taktik in analitik. Deloholik do zadnjega. Kristjan. Velik Slovenec in prepričan Evropejec." Objavljamo izjavo dr. Rosvite Pesek po predstavitvi knjige klikni tukaj.
Tepež ni vzgoja, pač pa ustrahovanje!
Prepoved telesnega kaznovanja otrok, ki jo je uzakonilo že 49 držav Sveta Evrope, ni spodbujanje k permisivni vzgoji, pač pa sporočilo staršem, da imajo možnost izbire drugačne vzgoje. Z osveščanjem moramo v družbi preseči stereotipe, da je udariti otroka njemu v dobro. Tako stališče zagovarjajo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti kot predlagatelji novele Zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki jo je julija potrdila Vlada Republike Slovenije. Pri tem jih podpirajo tudi strokovnjaki z različnih področij.