Z električnimi vozili po Žalah
V času pred Dnevom spomina na mrtve je ob pokopališčih vedno gneča. V Ljubljani zato upravljavci pokopališč priporočajo, da se pripeljete z avtobusi mestnega potniškega prometa, ki bodo vozili pogosteje. Pozorni bodite le v nedeljo, 30. oktobra, ko bodo zaradi maratona zapore cest v okolici Žal vse do 16. ure.
Sicer pa v dneh do 1. oktobra na starem in novem delu pokopališča Žale invalidom in starejšim, ki težko hodijo omogočajo brezplačne prevoze z električnim vozilom. Vozi med 9. in 17. uro , s 1. postaje krene ob polni uri, z 8. postaje pa na pol ure. Vmes se ustavlja na osmih postajališčih, poleg katerih so postavljene klopi:
Matilda Serec in njenih 107 let
Pomurci so brez dvoma ponosni na svojo najstarejšo krajanko Matildo Serec iz Satahovcev, ki je praznovala 107. rojstni dan. Na življenje še vedno gleda z veliko mero optimizma ter humorja. Kot pravi, je njen recept za tako lepo starost: živeti umirjeno, brez jeze in stresa, uživati domačo hrano, biti veliko na svežem zraku, se veliko gibati, biti dobre volje in vsakemu nameniti prijazne besede.
Matilda je bila rojena 22. oktobra 1909 v Kraščih na Goričkem, še v času Avstro - Ogrske države. Teh je v svojem življenju kar nekaj zamenjala, kakor tudi valut in političnih ureditev … Odraščala je v kmečki družini, nekaj časa je hodila na sezonsko delo v Avstrijo. Pred 84 leti se je poročila v Satahovce, z možem Jožefom sta imela majhno kmetijo in obdelovala polja in redila živino. Že vrsto let je vdova. Ko je bila mlajša, je za preživetje družine hodila pomagat kmetom po vasi. Ob Muri je nabirala zelišča, bezeg in cvetje, kar je vse prodajala kmetijski zadrugi. Šivala je vreče za moko, da so pšenično zrnje vozili v bližnji mlin, ob tem pa je še čistila šibje za pletenje košar.
Terapija z avtomobilčki na daljinsko vodenje
V negovalnem domu Baumgarten na Dunaju so si terapevti domislili nenavadne terapije za spodbujanje fine motorike pri svojih pacientih. Oskrbovanci s pomočjo avtomobilčkov na daljinsko vodenje na zabaven način razvijajo svojo prostorsko orientacijo, koordinacijo, fino motoriko in koncentracijo.
Mnogo pacientov negovalnega doma Baumgarten že leta trpi za hudimi obolenji. Ker so številni že naveličani dolgoletnih klasičnih terapij, terapevti iščejo vedno nove načine, kako bi pacientom pomagali ohraniti oziroma ponovno pridobiti samostojnost. Ena izmed rešitev za razvijanje fine motorike je terapija z upravljanjem avtomobilčkov na daljinsko vodenje, pri čemer urijo tudi koordinacijo, koncentracijo in pozornost, pa tudi deljeno pozornost, ko delajo več stvari hkrati, spodbujajo pa še prostorsko orientacijo in budnost.
Simbioza giba odličen primer medgeneracijskega sodelovanja
Predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Miro Cerar je v ponedeljek sprejel predstavnike projekta Simbioza giba, ki je potekal prejšnji teden na 303 lokacijah po vsej Sloveniji, ko se je gibalo več kot 21.000 ljudi, povečini starejših. Predsednik vlade, ki je bil častni pokrovitelj, je dejal, da je projekt odličen prikaz medgeneracijskega sodelovanja v praksi, ko mladi in starejši skupaj sodelujejo v dobro vseh, in to z gibanjem, ki je ključnega pomena za zdravo in polno življenje.
Predstavniki prostovoljcev so predsedniku vlade predstavili potek projekta in izkušnje sodelujočih. Posebej so izpostavili veselje vnukov ter dedkov in babic, ki so se v sproščenem vzdušju gibali za svoje fizično zdravje, pa tudi za boljše duševno zdravje, počutje in samozavest. Sogovorniki so se strinjali, da je ključna vrednost projekta predvsem medgeneracijsko sodelovanje, ki povezuje mlade in starejše, da izmenjajo svoje izkušnje in energijo na najbolj zdrav možen način. Hkrati je projekt tudi velika spodbuda prostovoljstvu in možnostim za izobraževanje sodelujočih.
-
Po izkušnjah zdravstvenega osebja lahko že v prihodnjih tednih pričakujemo prve obolele za gripo, običajno pa je vrh sezone gripe konec januarja oziroma februarja. Gripa je zelo nalezljiva bolezen in virus se z lahkoto širi med prebivalci. Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati enostavni pravili: ostati doma, če zbolimo in bi lahko imeli gripo; temeljito in pogosto si umivamo roke, kihamo ali kašljamo v rokav ali si usta pokrijemo s papirnatim robčkom za enkratno uporabo. Najučinkovitejša zaščita pred gripo pa je vsakoletno cepljenje.
-
Krvni strdki (tromboza) so glavni vzrok srčno-žilnih zapletov, med katerimi so najnevarnejši srčni infarkt, možganska kap in venska trombembolija. Vsako leto zaradi težav, ki jih povzročijo krvni strdki po svetu umre ena od štirih oseb. Zato zdravniki na današnji svetovni dan tromboze še posebej osveščajo o tej bolezni, ki sodi med vodilne vzroke za prezgodnjo smrt.
Pri trombozi pride do zamašitve arterije (arterijska tromboza) ali vene (venska tromboza) s krvnim strdkom. Srčni infarkt in možganska kap, ki sta v javnosti dokaj dobro prepoznana, nastaneta kot posledica arterijske tromboze. Venska tromboza in pljučna embolija (s skupnim imenom venska trombembolija) pa nastaneta zaradi krvnih strdkov v venskem žilnem sistemu. Žal pa sta med ljudmi premalo poznani, čeprav so krvni strdki v nogah ali pljučih tretja najpogostejša srčno-žilna bolezen na svetu.
Ne čakajmo vedno na tujo pomoč
Zdi se, da je zadnje čase ob vsakem večjem nalivu v pripravljenosti pol Slovenije, poleti trepetamo pred točo in požari, pred dvema letoma nas je pozimi temeljito ohromil žled. In medtem ko večina z grozo spremlja divjanje narave od daleč ali po televiziji, se številni gasilci in drugi reševalci spopadajo z ognjem ali deročo vodo, pri čemer celo tvegajo svoja življenja. O delu pripadnikov sil za zaščito, reševanje in pomoč (ZRP), kot se uradno imenujejo, pa tudi o dolžnostih prebivalcev smo se pogovarjali s poveljnikom Civilne zaščite. Srečko Šestan je zaposlen v Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje kot vodja Sektorja za sistemske, organizacijske in pravne zadeve, naloge poveljnika Civilne zaščite pa opravlja od junija 2012. Tudi sam je gasilec že več kot 40 let.
Mencanje z demografskim skladom
Pričakovana življenjska doba se v zadnjem desetletju v Sloveniji podaljšuje bolj kot v kateri koli drugi razviti državi – kar po 9 ur na dan. To je samo po sebi razveseljivo. Toda vse kaže, da bo še več sivih glav tolklo revščino kot do zdaj. Pa ne samo oni. Ali se bo vlada končno zganila in postavila na noge demografski rezervni sklad? »Če ne bo šlo drugače, bomo prisiljeni organizirati javni protest. To je skrajno sredstvo, toda zdi se, da bo zalegel samo protest,« pravi Janez Sušnik, predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije.
-
Že 16. festival za tretje življenjsko obdobje
Zadnjo septembrsko sredo se je v Cankarjevem domu v Ljubljani začel že 16. festival za tretje življenjsko obdobje. Na otvoritveni slovesnosti je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak opozorila, da so starejši še vedno izpostavljeni tveganju revščine in socialne izključenosti, vse v družbi je pozvala k iskanju celovitih rešitev na izzive dolgožive družbe. Poleg pomena pokojninskega in zdravstvenega sistema bi morali večjo pozornost nameniti tudi dolgotrajni oskrbi, politični participaciji starejših...
Prostovoljec lepša staranje sebi in drugim
STARANJE V SLOVENIJI
Kako doživljate svoje prostovoljsko delo, če ste prostovoljec? In kako prostovoljsko pomoč, če se spomnite, da ste je bili deležni? Zelo verjetno je eno in drugo, saj je prostovoljstva veliko, in to zlasti med starejšimi ljudmi. Pomislimo na delo upokojencev za skupnost v različnih društvih, prostovoljke pri programu Starejši za starejše, tisoče gasilcev ob naravnih nesrečah, pomoč v revščini, beguncem, tisoče krvodajalcev … Ta živa pripravljenost pomagati drugim, ki niso moji, je velikanska sila, ki jo je dobro globlje poznati.