-
Nekaj sogovornikov iz obdonavske regije, ki so se udeležili podonavskega festivala v Ulmu, smo povprašali, kaj pogrešajo in kaj pričakujejo od Evropske unije.
Ulrike Kulitz, prokuristka, Ulm, Nemčija: »Vse države, narodi in posamezniki v Evropski uniji morajo obdržati svojo identiteto in obenem sprejemati različnost. Nacionalni značaj Evrope je namreč njena krščanska dediščina. Vsak narod in posameznik morata biti odgovorna za svoja dejanja, za okolje in dobre sosedske odnose. EU pa mora poskrbeti za odprto trgovino in urediti poslovno zakonodajo, ki bo to podpirala. Poskrbeti mora tudi za preprečevanje kriminala, za red in varnost.«
-
Veliko jih je spregledalo navodilo nemških oblasti, naj si prebivalstvo zagotovi vsaj za dva tedna najpotrebnejših živil in vode, ker bi bila v morebitnih izrednih razmerah motena redna oskrba. To sporočilo se časovno ujema z razporejanjem vojaških enot zveze NATO v baltskih državah, na Poljskem in v Ukrajini ter rusko razglasitvijo najvišje bojne pripravljenosti enot, nameščenih na tem območju. Prav tako ni videti rešitve spopadov na Bližnjem vzhodu, česar se najbolj veselijo trgovci z orožjem. V resnici so se varnostne razmere v svetu v zadnjih letih dramatično poslabšale in posledično države vstopajo v nov krog oboroževalne tekme. Tudi Slovenija se je zavezala, da bo povečala izdatke za oborožitev.
-
Simbioza Giba je vseslovenski prostovoljski projekt, ki skrbi za širjenje telesne kulture in gibanja med vsemi generacijami. Gibanje sodi v zdrav življenjski slog in neizpodbitno izboljšuje kakovost življenja. Da bi spodbudili čim več ljudi, organizatorji, to je socialno podjetje Simbioza Genesis s številnimi podporniki, tudi letos ponujajo priložnost vsem generacijam, da spoznajo nove zvrsti športno rekreativne vadbe. Različnih vadb se lahko udeležite vsak dan med 10. in 16. oktobrom in sicer dopoldne med 10. in 11. uro ter popoldne med 17. in 18. uro. Slogan »Vse življenje se gibamo« bo poskrbel, da bodo ponovno gibale vse generacije od -9 mesecev do 100+ let po različnih krajih, najpogosteje bodo lokacije na osnovnih šolah.
»Imam revmo, a revma nima mene!«
Revmatične bolezni povzročajo kronične bolečine, vnetja, okorelost in izgubo funkcije sklepov. Če bolezni ne zdravimo, poleg nenehne bolečine, lahko preide v trajno invalidnost. Pri nas je obolelih med 40.000 in 60 tisoč ljudi, med najpogostejšimi obolenji so osteoartroza, ki jo povzroča zlasti staranje, revmatoidni artrtitis in druge vrste artritisov, ankilozirajoči spondilitis, sklepna vnetja (putika), vnetje velikih, srednjih in malih žil in dr…
Preventive pred revmatizmom pravzaprav ni, ker so tudi vzroki za posamezna obolenja zelo različni. Raziskave pa dokazujejo, da za revmatoidnim artritisom pogosteje zbolijo kadilci. Začetek zdravljenja je izredno pomemben, zato velja biti pozoren na prve znake: najpogosteje so to bolečine v sklepih, ki nas ponoči zbudijo in se ublažijo šele, ko nekaj časa hodimo , jutranja okorelost, ki mine po uri ali dveh, ko se razgibamo, splošno slabo počutje, slabši apetit, hitro hujšanje, glavoboli …
Informativna dneva za oskrbovana stanovanja Litija
V Medgeneracijskem središču Šmelc na Ljubljanski cesti 3 v Litiji je 17 novih oskrbovanih najemnih stanovanj. Lokacija je primerna za starejše, v bližini so trgovine, železniška in avtobusna postaja ter ostale storitve (kavarna, banka, frizer, dom za starejše …). Stanovanja so velikosti 31-46 kvadratnih metrov in primerna za bivanje ene ali dveh oseb. Opremljeni bosta kuhinja (leseni del, hladilnik z zamrzovalnikom, električna kuhalna plošča) in kopalnica (arhitekturno prilagojena, s prho in držali). V objektu je skupni prostor za druženje stanovalcev. Stanovalci bodo imeli možnost uporabe storitev oskrbnika Dom Tisje, ki ima svojo enoto v stavbi. Za stanovalce bo na voljo 17 parkirnih mest, od tega tri za invalide. Najemnina bo znašala od 190 do 280 evrov mesečno. Poleg najemnine se plačujejo obratovalni in ostali stroški. Stanovanja so namenjena osebam, starejšim od 65 let, ki jim zdravstveno stanje omogoča samostojno bivanje in bodo vseljiva predvidoma decembra 2016.
Delavnica za ljubiteljske rokodelske mojstrice
Na Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) je včeraj potekala delavnica za ljubiteljske mojstrice, ki bodo vodile letošnje rokodelske delavnice v Hotelu Delfin v Izoli od 12. do 16. decembra. Delavnice je pripravil organizacijski odbor, ki deluje v okviru Komisije za tehnično kulturo pri ZDUS.
Udeležence je pozdravil Branko Suhadolnik, organizator letošnjih rokodelskih delavnic v Hotelu Delfin, predstavil je tudi Branko Lopič, novo ljubiteljsko rokodelsko mojstrico, ki je bila izbrana na zadnjem razpisu. Andrej Jus, predsednik Komisije za tehnično kulturo, je poudaril pomen rokodelske dejavnosti in delavnic, Janez Sušnik, predsednik ZDUS, pa dodal, da ZDUS podpira tovrstno rokodelsko dejavnost, ki pa bi bila lahko še bogatejša, če bi bilo več denarja.
Dovolj dobrih zgodb lahko spremeni svet
Andragoški center Slovenije že dvajsetič odpira razpis za Priznanja za promocijo učenja in znanja odraslih 2016. Pritegniti želijo posameznike, skupine in ustanove, ki s svojimi vrednotami in dejanji ter z zgledom k učenju pritegnejo neaktivne. Učenje namreč s svojimi učinki spreminja posameznika in družbo. Zato vabijo bralce, da predstavite svoje junake učenja in izobraževanja, morda bodo prav oni navdušili še koga, kot so vas.
Razpis potekal do 14. oktobra 2016. Svojega kandidata lahko prijavite na spletni strani http://www.acs.si preko prijavnega obrazca. Obrazec prenesete na svoj računalnik, ga izpolnite, natisnete, podpišete in žigosate ter ga skupaj s prilogami v zaprti ovojnici s pripisom »Za Priznanja ACS 2016« pošljete na naslov Šmartinska 134a, Ljubljana. Za pomoč in informacije lahko pokličete oziroma pošljete sporočilo Darijanu Novaku (tel. št.: 01 5842 582, e.pošta: darijan.novak@acs.si) ali Neji Colja (tel. št.: 01 5842 547, e-pošta: neja.colja@acs.si).
V znamenju praznovanja 70-letnice ZDUS
Zadnji dan festivala (F3ŽO) v petek, 30. septembra, je minil v znamenju praznovanja 70-letnice Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS), ki v 509 društvih združuje več kot 200.000 članov. Zbornik, ki so ga izdali ob tej priložnosti, je sprehod skozi čas, ki so ga upokojenska društva prehodila od leta 1946 do 2016. Predstavili so delo komisij, pokrajinske zveze društev in programe ter projekte od leta 2007 do 2016. Zbornik je uredila Nataša Petrovič.
Festival se je zaključil s slavnostno akademijo v počastitev 70-letnice delovanja ZDUS. Ob tej priložnosti so razvili prapor, slavnostna trakova pa sta pripela predsednik vlade dr. Miro Cerar in predstavnica donatorke Tovarne zdravil Krka Ljudmila Kastelec. Janez Sušnik, predsednik ZDUS, je poudaril, da so najbolj množična civilna organizacija, ki združujejo ljudi ne glede na politično, versko ali kako drugo pripadnost. Bogato dejavnost društev upokojencev so popisali tudi v zborniku, ki so ga izdali ob tem lepem jubileju. Še posebej je izpostavil projekt Starejši za starejše, ki je steber njihove humanitarne dejavnosti. Več kot 3.600 prostovoljcev po celi Sloveniji preprečujejo poglabljanje revščine in osamljenosti med starejšimi. Zavzel se je za večjo gospodarsko učinkovitost, ki bo polnila tudi pokojninsko blagajno in za zmanjšanje stroškov države ter dodal, da so pri ustvarjanju blaginje pripravljeni sodelovati tudi upokojenci.
Veliko petja, plesa in dobre volje
Drugi dan festivala (F3ŽO) je bil prav tako živahen. Zvrstilo se je več predavanj, okroglih miz in delavnic, vrvelo je od razstavljavcev, obiskovalcev in številnih nastopajočih. Predstavili so se najboljši pevci, igralci in plesalci med seniorji iz Slovenije in tujine.
Predavanje, ki ga je pripravila Vzajemnost o Možganskem fitnesu, je pritegnilo zelo veliko ljudi. Trenerka spomina Jasmina Lambergar je dala veliko napotkov za vsakdanje urjenje spomina. Na koncu so obiskovalci z njeno pomočjo uspešno opravili zahtevno nalogo - zapomnili so si deset športnih disciplin v točno določenem zaporedju.
Prvi dan letošnjega festivala za tretje življenjsko obdobje
Danes se je v Cankarjevem domu v Ljubljani začel že 16. Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO). Ta edinstveni slovenski dogodek za starejše in največja tovrstna prireditev v Evropi vsako leto privabi okrog 15.000 obiskovalcev. Tudi letos je na voljo obsežen in raznolik nabor izobraževalnih in kulturnih prireditev ter predstavitev. V treh festivalskih dneh se bo zvrstilo več kot 250 dogodkov.
Na otvoritveni slovesnosti je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak poudarila, da moramo večjo pozornost nameniti prilagajanju tveganjem dolgožive družbe. Pozvala je k iskanju celovitih rešitev in opozorila, da so starejši še vedno izpostavljeni tveganju revščine in socialne izključenosti. Celovit odgovor na izzive dolgožive družbe naj bi prinesel nacionalni strateški dokument, ki je v pripravi, do konca leta pa bo ministrstvo ustanovilo tudi nacionalni svet za medgeneracijsko sodelovanje.