Nagrajenci oktobrskih nagradnih iger
NAGRADNA IGRA OKTOBER
Odgovor na zastavljeno vprašanje se glasi: Med najučinkovitejše rastline s pomirjevalnim učinkom spada baldrijan.
Nagrajenci: Marija Plazar, Žorgova 79, Ljubljana Črnuče, Margareta Polovšak, Škorno 1 a, Šoštanj, Antonija Odar, Stara Fužina 155, Bohinjsko jezero, Jožica Kovačič, Rakitna 45, Preserje, Berta Mulej, Kompole 150, Štore, Rozi Ažman, Gorenjska 2, Naklo, in Slavka Peterka, Študljanska 76, Domžale.
V Dravljah delavnica o pravilni uporabi defibrilatorja
Četrtna skupnost Dravlje vabi na brezplačno delavnico o temeljnih postopkih oživljanja s prikazom pravilne uporabe defibrilatorja, ki bo v četrtek, 5. novembra 2015, ob 18. uri v mali dvorani ČS Dravlje na Draveljski 44 (Dom krajanov).
Udeleženci delavnice se bodo seznanili s postopki oživljanja in z dejavniki tveganja srčno žilnih obolenj ter se naučili, kako pravilno uporabljati defibrilator. Ob tem bodo opravljali tudi brezplačne meritve krvnega tlaka, sladkorja ter holesterola.
Na različnih lokacijah po Ljubljani je nameščenih več kot 40 defibrilatorjev, eden izmed njih je tudi na stavbi Doma krajanov v Dravljah.
Alzheimer Cafe prvič v Velenju
V Mestni knjižnici Velenje bo v četrtek, 5. novembra 2015, ob 19.19 uri prvo srečanje Alzheimer Cafe v Šaleški dolini. Pripravlja ga Center starejših Zimzelen v sodelovanju s Spominčico, slovenskim združenjem za pomoč pri demenci. Gostja bo predsednica Spominčice Štefanija Lukič Zlobec, ki bo predstavila, kaj je demenca in kako jo prepoznati.
Alzheimer Cafe se imenujejo neformalna srečanja, kjer o demenci spregovorijo strokovnjaki, obiskovalci pa imajo v sproščenem vzdušju možnost pogovora z njimi, hkrati pa izmenjujejo izkušnje. Svojci na ta način pridejo do informacij o težavah v različnih fazah bolezni. Zlasti poznavanje posebnosti komuniciranja z osebami z demenco je bistveno za vzdušje v družini, kjer skrbijo za takšno osebo.
-
V 82. letu starosti je umrl Vinko Gobec, častni član Zveze društev upokojencev Slovenije. Kar dvanajst let, od leta 1995 do 2007, je vodil upokojensko organizacijo, pri čemer se je zavzemal zlasti zato, da bi se glas upokojencev odločno in daleč slišal.
Rodil se je leta 1934 v vasi Svetina nad Štorami. Najprej se je zaposlil v Rudniku kaolina Črna, kasneje pa je bil direktor tovarne pohištva Stol v Kamniku, svetovalec predsednika Gospodarske zbornice za sodelovanje z drugimi republikami in direktor ljubljanske območne enote Gospodarske zbornice. Med drugim je bil dva mandata tudi predsednik občinske skupščine Kamnik, kasneje pa poslanec Zvezne skupščine Jugoslavije.
-
Med zaščitenimi kmetijskimi izdelki na ravni Evropske unije sta tudi istarski pršut/istrski pršut, ki sta ga skupaj zaščitili Slovenija in Hrvaška. To je šele drugi izdelek z zaščiteno označbo porekla iz več kot ene države članice EU.
Istarski pršut/istrski pršut je iz svinjskega stegna brez nogice, kože in podkožnega mastnega tkiva z medeničnimi kostmi, suho obdelan z razsolom, morsko soljo in začimbami, s procesoma sušenja in zorenja, ki trajata najmanj eno leto, in sušen na zraku brez dimljenja. Prašiči so rejeni v določenih delih Istre.
Prižgite svečko manj in darujte
Ob prvem novembru se na slovenskih grobovih tare rož in sveč. Tradicijo velja spoštovati in ohranjati, a zakaj ne bi letos prižgali samo ene sveče, spomin na preminule pa počastili drugače - z dejanjem, ki bo komu olajšalo bolezen ali celo rešilo življenje?
Skupina iz Zasavja je pred šestimi leti zastavila dobrodelno in okoljevarstveno akcijo Manj svečk za manj grobov, ki se nezadržno širi po vsej Sloveniji. Bistvo akcije je zbiranje sredstev za dobrodelno pomoč zdravstvenim ustanovam ter ljudem z zdravstvenimi težavami, hkrati pa javnost osveščajo o prekomernem krašenju grobov ob 1. novembru. Z zbranimi sredstvi so do zdaj kupili že za več kot 90.000 evrov zdravstvenih naprav in pripomočkov. Iz tod izvirata ideja in ime akcije: Prižgite svečko manj in darujte za reševanje življenj.
-
Na izlet v Rezijo in Benečijo smo se v soboto v organizaciji Turistične agencije Palma odpravili kar z dvema avtobusoma naših bralcev. Mimo Kranjske Gore in Rateč smo se odpeljali do Belopeških jezer, potem smo nadaljevali do Trbiža in se ustavili na njihovi znameniti tržnici. Potem smo pot nadaljevali po Kanalski dolini mimo Žabnice, Ukev do Tabelj. V vasici Ravance nam je domačin Sandro Quala (Hvala) predstavil posebnosti Rezije, še posebej pa je navdušil s slikovitim rezijanskim narečjem in plesom.
Vlada ni dala soglasja za izredno uskladitve pokojnin v letu 2015
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na svoji seji 26. februarja sprejel sklep za izvedbo izredne uskladitve pokojnin v letu 2015. Vladi Republike Slovenije je predlagal, da poda soglasje k navedenemu sklepu.
Na Vladi RS razumejo pobudo Sveta Zavoda za izvedbo izredne uskladitve pokojnin v letu 2015 in ji načelno ne nasprotuje. Kljub navedenemu pa opozarja, da javnofinančno stanje v letu 2015 ne dopušča povečevanja odhodkov pokojninske blagajne oziroma povečevanja transferja državnega proračuna Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.
Aktivno in kvalitetno staranje v domačem okolju
V Ljubljani v okviru Zavoda za oskrbo na domu (ZOD) poteka projekt Aktivno in kvalitetno staranje v domačem okolju A-Qu-A. Njegov namen je starejšim nuditi pomoč, svetovanje, izobraževanje in rekreacijo za kakovostnejše življenje v domačem okolju.
Uporabniki storitev in drugi starejši od 65. let, ki sodelujejo v projektu, brezplačno koristijo dodatne storitve na domu in sicer fizioterapijo, delovno terapijo, dietetiko, zdravstveno nego, logopedijo, meritve psihofizičnih sposobnosti, prilagoditev bivalnega okolja svojim potrebam ter programe gibalne vadbe.
Gibanje preprečuje nastanek krvnih strdkov
Krvni strdki oziroma tromboza predstavljajo enega glavnih vzrokov za srčni infarkt in možgansko kap. Gre za tiho, vendar življenjsko nevarno motnjo, o kateri pa premalo vemo, so opozorili strokovnjaki ob včerajšnjem svetovnem dnevu tromboze. Nastajanje strdkov v venah najučinkoviteje preprečuje gibanje.
Če krvni strdek delno ali povsem zapre dotok krvi v arterije ali vene, je lahko ogroženo naše življenje. Krvni strdek se oblikuje v globokih venah – najpogosteje v nogi (globoka venska tromboza). Da nekaj ni v redu lahko posumimo, če čutimo topo bolečino ali če nam noga oteče in oteklina čez noč ne uplahne. Zdravnik bo z analizo krvi in ultrazvokom preveril stanje ven in nam po potrebi predpisal zdravila za redčenje krvi, ki preprečujejo nastanek strdkov. Sodobna zdravila so bolj učinkovita in varna, kot so bila še pred leti.